Dovolenka Argentína – last minute, zájazdy

Argentína – krajina tanga, futbalových hviezd, hrdých obyvateľov a nespútanej prírody.

Argentína je štát na juhu Južnej Ameriky s 4984 km dlhým pobrežím Atlantiku. Meno krajiny je odvodené z latinského argentum - striebro, pretože keď sa prví Európania, stroskotanci z nevydarenej expedície vedenej Juanom Diazom de Solis stretli s domorodými obyvateľmi, dostali od nich do daru predmety vyrobené zo striebra.

Dovolenka v Argentíne – TOP destinácie

Buenos Aires – najkrajšie mesto Južnej Ameriky, so slávnym prezidentským palácom Casa Rosada, a preslávenými barmi s podmanivým tangom
vodopády Iguazú - brutálna sila prírody je tu natoľko podmanivá, že spomienky na ostatné vodopády zapadnú spolu s kvapkami padajúcej vody
Península Valdés – polostrov v Patagónii, jedno z najlepších miest na pozorovanie veľrýb, kosatiek, tuleňov a tučniakov
Ľadovec Perito Moreno – pohybujúci sa ľadovec, ktorý patrí medzi prírodné divy kontinentu. Ak budete ma šťastie, uvidíte odlamujúce sa ľadové bloky veľkosti viacposchodových budov
Talampaya a Ischigualasto – národné parky, ponúkajúce až mimozemské krajiny červených útesov, alebo mesačných krajín ošľahaných vetrami;
Fitz Roy – jeden turistických magnetov Argentíny, El Chaltén je turistická dedinka ležiaca pod zasneženými vrchmi pohoria Fitz Roy, ponúkajúca horský kemping a trekking svetovej úrovne
Quilmes – pôvodná andská pevnosť z pred hispánskeho obdobia (okolo roku 1000), je najväčšou argentínskou archeologickou pamiatkou
Museo Casa Ernesto 'Che' Guevara – rodinná rezidencia Guevarovcov prestavaná na múzeum slávneho „Che“

Príroda v Argentíne

Argentína je krajina tvorená dvoma úplne rozdielnymi oblasťami: vysokohorský masív Ánd na západe a rozsiahle rovinné planiny na východe. Početné masívy sú vulkanického pôvodu na čele s Aconcagou, najväčšou horou Južnej Ameriky.
Ohnivá zem, ktorej východná polovica patrí Argentíne, je výrazne modelovaná ľadovcami. Nad nedohľadnými planinami sa týčia majestátne vrcholky Ánd, pobrežie obývajú kolónie mrožov a tuleňov.
Argentína si získala tisíce turistov vďaka svojej očarujúcej prírode, na jednej strane sedemtisícové vrcholky Ánd, divoká džungľa, známa suchá pampa, nádherné ľadovcové jazerá a prímorské pláže na strane druhej.

Argentínska kuchyňa

Táto juhoamerická krajina s prekrásnou prírodou sa stala domovom mnohých národností z celého sveta, ktoré obohatili typickú argentínsku kuchyňu o špeciality a tradičné jedlá svojich krajín. Všeobecne sa o argentínskej kuchyni dá povedať, že hlavným pokrmom je tu vo všetkých lokalitách mäso. Tropický sever ponúka kuchyňu podobnú brazílskej a paraguajskej. Môžete ochutnať rôzne druhy grilovaných alebo pečených rýb, tradičné placky guayanských Indiánov z maniokovej múky, ktoré sa podávajú s mliekom a syrom. Môžete ochutnať aj miestnu likér z cukrovej trstiny Cachaca.
Na severozápade krajiny ovplyvňujú miestnu kuchyňu rodení Indiáni a ich typické ostro pálivé jedlá s kuracím mäsom a kukuricou. Týmto pokrmom sú napríklad Empanadas, vyprážané kukuričné placky s náplňou z mletého mäsa a syrov, okorenené chilli papričkami. Za ochutnanie stojí aj Chicha nápoj z kukuričnej múky kvasený v terakotovom hrnci.
V oblastiach Pamp je rozšírený chov hovädzieho dobytka a preto je hlavnou súčasťou jedálnička miestnych gaučov hovädzie mäso, grilované steaky, párky, všetko v naozaj výdatných porciách. Mäso sa ochucuje až 22 druhmi korenia. Steaky sú však obľúbené naprieč celou Argentínou. Obľúbené grilované mäso pripravované na drevenom uhlí je napríklad Parilladas alebo asados. Parillada obsahuje plátky krehkej sviečkovice, rebierka, červenú klobásu chorizo, teľacie týmus a korenistú omáčku z paradajok a paprík chimichurri.
Na pobreží Patagónie prevažuje jahňacie a baranie mäso. Samozrejme nechýba aj množstvo rýb a diviny.
Oblasť Ánd, okolie Mendozy a San Chuan patria medzi najvýznamnejšie svetové oblasti v pestovaní viniča. Sedemdesiat percent produkcie vynikajúcich argentínskych bielych a červených vín pochádza z tohto regiónu. Vyrobí sa ho tu okolo 10 miliónov hektolitrov ročne.

Klimatické podmienky v Argentíne

Na južnej pologuli sú ročné obdobia v porovnaní so severnou naopak. Podnebie je väčšinou mierne, na juhovýchode suché a na juhozápade subarktické. Hlavná turistická sezóna v Argentíne je v mesiacoch január a február a júl. Buenos Aires možno navštíviť počas celého roka. Leto (január, február, časť decembra a marca) je vhodným obdobím na návštevu Patagónie, centrálnych oblastí (Córdoba, San Luis) a prímorských letovísk. V zime (jún, júl, august) sa odporúča navštíviť sever a severozápad krajiny, nakoľko tak často neprší a teploty sú nižšie. Júl a august sú najvhodnejšími mesiacmi na lyžovanie v zimných strediskách na juhu krajiny. Zima a jar sa odporúčajú na návštevu provincie Misiones a vodopádov Iguazú.

Základné informácie o Argentíne

Názov: Argentínska republika
Rozloha: 2 780 400 km²
Počet obyvateľov: 39 537 943
Hlavné mesto: Buenos Aires
Mena: Argentínske peso (ARS)
Úradný jazyk: španielčina
Náboženstvo: rímsko katolícke (92%), protestantské (2%), židovské (2%)
Časový posun: - 4 hodiny (SEČ)

Doklady potrebné na cestu do Argentíny

Občania SR pri turistických cestách víza na vstup do krajiny nepotrebujú (max. dĺžka pobytu 90 dní).
Pri odletoch sa platí odletová letisková taxa okolo 18 USD. Do Argentíny je prísne zakázaný dovoz rastlinných a živočíšnych produktov.

Zastupiteľské úrady SR v Argentíne

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires
Ulica Figueroa Alcorta
1425 Buenos Aires

Telefón:+54 11 48013917, +54 11 48079451, +54 11 48048622
Mobil: +54 9 11 44238506
Fax:+54 11 4801 4654
E-mail: emb.buenosaires@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/buenosaires