Dovolenka Arménsko – last minute, zájazdy

Arménsko - fascinujúca krajina starých kresťanov

Arménsko je krajinou medzi Európou a Áziou, ležiaca na úpätí Kaukazu. Je to starobylá krajina s bohatou kultúrou. V arménsku sa budete cítiť vždy príjemne, nakoľko domorodí obyvatelia sú známy svojou pohostinnosťou. Cestou krajinou budete cítiť, že Arménsko bolo jednou z prvých oficiálne vyhlásených kresťanských krajín na svete. Hlavnými turistickými atrakciami je nespočetné množstvo kláštorov. Okrem samotných stavieb môžete obdivovať neuveriteľnú krásu prírody, nakoľko mnoho z kláštorov je postavených na pôsobivých miestach.

Dovolenka v Arménsku – TOP destinácie

Jerevan je jedno z najstarších nepretržite obývaných miest. Je kultúrnym a priemyselným centrom krajiny. Hlavným symbolom je vrch Ararat, ktorý je viditeľný z ktorejkoľvek časti mesta. V sovietskych časoch sa stalo známym ako „ružové mesto“, kvôli farbe kameňa použitého na výstavbu.

Jazero Sevan – obľúbený kúpací rezort nachádzajúci sa na severovýchode. Je najväčším jazerom v Zakaukazsku a jedným z najvyššie položených jazier na svete. Je veľmi populárnym a obľúbeným letoviskom.

Pamiatky a príroda v Arménsku

Echmiadzin – bývalé hlavné mesto, dnes centrum arménskej pravoslávnej cirkvi
Jerevan – jedno z najdlhšie obývaných miest na svete, nájdete tam aspoň dvadsať múzeí
Matenadaran – jerevanská knižnica plná historických rukopisov sídliaca v budove pripomínajúcej bunker
Chrám Tatev – rozprávkový opevnený kláštor z 9. storočia, ležiaci na skale kaňonu Vorotan

Arménsko je plné kostolov a náboženských stavieb, ktoré boli postavené viac než pred 1700 rokmi. Takéto stavby sú takmer všade po krajine. Jeden obzvlášť zaujímavý kostol Khor Virap sa nachádza kúsok od Jerevanu v blízkosti arménsko-tureckých hraníc a je ideálnym miestom pre pozorovanie vrchu Ararat vo svojej plnej kráse.

Nevídaný pohľad poskytujú horské priesmyky, údolia a kaňony a známe jazero Sevan. Tak ako sa mení klíma, menia sa aj geografické variácie – buďte pripravený na všetko – od pustej mesačnej krajiny, dažďových pralesov až po zasnežené vrcholy a obrovské vysokohorské jazerá.

Arménska kuchyňa

Suroviny z ktorých arménska kuchyňa varí sú bohaté na vitamíny a minerálu. Zelenina a ovocie tvoria základ tamojšieho kulinárstva. V tradičnej arménskej kuchyni nesmie chýbať jahňacie mäso podávané najrôznejšími spôsobmi podávané s obľúbeným chlebom shaslikom. Ten býva tiež základ pri varení tradičnej hustej arménskej polievky. Ovocie si v Arménsku vytvorilo veľkú obľubu, najmä marhule, ktorým sa pripisujú liečivé účinky. Tradičným nápojmi sú arménske brandy a víno.

Klimatické podmienky v Arménsku

Krajina má kontinentálnu klímu s horúcimi a suchými letami chladnou zimou. Priemerná letná teplota dosahuje 25°C. Slnečno je v arménsku pomerne často, daždivo býva väčšinou na jeseň. V horských oblastiach môžeme v chladnejších mesiacoch naraziť i na sneh. Ideálne je navštíviť Arménsko v letných mesiacoch.

Základné informácie o Arménsku:


Názov: Arménska republika
Rozloha: 29.743 km2
Počet obyvateľov: 2 968 586 (údaj z roku 2008)
Hlavné mesto: Jerevan
Mena: 1 dram = 100 luma (AMD)
Úradný jazyk: arménčina
Náboženstvo: adventisti, kresťania, jezidi
Časový posun: GMT+4 (rozdiel oproti Slovensku je 3 hodiny dopredu)
Dĺžka pobrežia: 2 440 km


Potrebné doklady na cestu do Arménska

Pri turistických cestách je potrebný platný cestovný pas a príslušné vízum.

Zastupiteľské úrady SR v Arménsku


Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Moskve
ul. J. Fučíka 17/19,
115 127, Moskva
Rusko


Telefón: 007 495/ 9564920, 007495/250 1070, 007 495/956 4922
Fax: 007 499 7912065
E-mail: emb.moscow@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/moskva