Dovolenka Aruba – last minute, zájazdy

 Aruba, na jednej strane vysoko týčiace sa skaly a hrebene, na druhej krajina obklopená pokojným Karibských morom vo vnútrozemí ktorej sa nachádza púštna krajina plná kaktusov, zem, ktorá má pre každého niečo.


Ostrov Aruba je súčasťou západnej Indie v Karibskom mori a nachádza sa asi 29 kilometrov od Venezuely. Tvorí autonómnu oblasť Holandského kráľovstva. Aruba je súčasťou ostrovného reťazca Malých Antíl, do ktorého patria aj Panenského ostrovy, či Barbados. Hlavné mesto Oranjestad je pomenované podľa holandského kráľovského domu „Oranje“.
Teplý vietor, míle bielych piesočných pláži, priateľskí obyvatelia a neuveriteľne príjemné počasie, to je len zopár dôvodov prečo takmer 1,4 milióna dovolenkárov ročne navštívi Arubu. Luxusné rezorty, prímorské hotely, kasína, obchodné centrá a množstvo stravovacích, či relaxačných možností urobili z Aruby jednu z najobľúbenejších prázdninových destinácií v Karibiku.


Dovolenka na Arube – TOP destinácie

Oranjestad
Pouličný predavači, útulné butiky, obrovské obchodné reťazce, ako aj vysvietené kasína, celý rad špičkových reštaurácii, tanečných klubov, či barov tvoria z Oranjestad obľúbenú destináciu Aruby. Toto hlavné mesto ponúka okrem širokých možností zábavy, aj možnosť kultúrneho vyžitia, napríklad návštevou mnohých múzeí, motýlej farmy, umeleckej galérie, či historických pamiatok. Palmová centrálna tepna Aruby vedie medzi starými pastelovo natretými budovami s typickým holandských dizajnom, dýchajúcimi karibskou atmosférou.


Palm Beach
Palm Beach je idylické letovisko karibských pláži s bielym pieskom a tyrkysovými vodami. Situované je na záveternej strane Aruby, kde nájdete väčšinu arubských pláži. Je ideálnym miestom pre milovníkov vodných športov. Pláže sú verejné a ľahko prístupné. Mnohé z nich sú vybavené ležadlami, stolmi, či dáždnikmi chrániace pred rozpáleným slnkom. Nájdete tu však aj pláže, ktoré síce nemajú spomínané vybavenie, ale ponúkajú oveľa viac súkromia a pokoja. Priamy prístup k pláži poskytujú luxusne vybavené hotelové rezorty.

Eagle Beach
Je najvhodnejšie letovisko pre milovníkov vodných športov. Kvalitné hotely ponúkajú množstvo plážových a vodných aktivít pre dovolenkárov jednotlivcov, ale aj pre celú rodinu. Nádherné pláže, pokryté prašným bielym pieskom, smaragdové more s jemnými vlnami a pokojnú atmosféru, to všetko nájdete práve na Eagle Beach.

 

.
Obľúbené turistické lokality na Arube


Natural Bridge je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií na Arube. Nájdete tu nádherné vápencové koralové útesy, ktoré sú ideálnym miestom na surfovanie. , a oblasť je pravdepodobne plná autobusov danú dennú dobu.

Motýlia farma, uzavretá záhrada plná vodopádov a rybníkov. Nachádzajú sa tu voľne lietajúce motýle z celého sveta.

Prírodné kúpalisko Concha sa nachádza na severnej strane ostrova a jedná sa o prírodný útvar, vybiehajúci do oceána, len kúsok od brehu Aruba. Pokiaľ sa rozhodnete sem podniknúť výlet uistite sa, že vaše vozidlo má rezervné pneumatiky.

Jedna z najstarších stavieb na Arube je postavená zo starodávneho „caliche“ (vápenatej horniny), ktorú nájdete ukrytú v kopcoch na juhovýchode ostrova.
Najstarším pozostatkom holandskej architektúry je For Zoutman a veža Williama III., ktoré boli dokončené v roku 1796. Fort Zoutman je pomenovaná po holandskom admirálovi, ktorý oklamal britský konvoj na Severnom mori počas 4. britskej vojny. Veža Williama III. slúžila dlhé roky ako maják. Zo súčasných stavieb nezabudnite navštíviť Múzeum Arubano, kde sú umiestnené artefakty z Aruby, ktoré zaznamenávajú históriu od koloniálnej doby až po súčasnosť. Kaplnka Panny Márie (Alto Visto) sa nachádza na severnej strane ostrova. Táto malebná kaplnka tiež patrí medzi historické úkazy.

Továreň Aloe. Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť túto arubskú továreň, dozviete sa rôzne zaujímavosti o rastline aloe, o jej pestovaní, výrobe a použití.

Na Casibari a Ayo skalných formáciach si môžete vyskúšať horolezectvo. Vrcholy vám poskytnú neuveriteľný výhľad na krásnu krajinu.

Pštrosia farma vám ponúkne všetky informácie o týchto zaujímavých zvieratách, od jednoduchého pštrosieho pera, až po chov pštrosov v inkubátore.

Arikok národný park, sa skladá z lávových, kremenných a vápencových formácií smerujúcich smerov do vnútrozemia. Tieto formácie zohrali kľúčovú úlohu v Arubských dejinách. Nájdete tu aloe rastliny, vzácne exotické kaktusy, či nádherne farebné tropické kvety.

Kalifornský maják, pomenovaný podľa britského parníka, ktorý stroskotal na mori v roku 1861. Tento maják patrí medzi najpopulárnejšie zástavky na Arube. Poskytne vám nádherný romantický pohľad na krajinu. Nachádza sa na najsevernejšom cípe Aruby a zadarmo ho môžete navštíviť kedykoľvek počas dňa.


Arubská kuchyňa


Láska k jedlu je na Arube odrazená v nekonečných kulinárskych možnostiach. Miestna kuchyňa je skoro tak stará ako história tohto ostrova. Pôvodní obyvatelia sa živili rybolovom, preto národným arubským jedlom je ryba, či už grilovaná, dusená, pečená, alebo vyprážaná. Po celý rok sa na Arube môžete tešiť z morských plodov, barakúd, či ostrieža. Pri príprave jedla hrajú bylinky a koreniny dôležitú úlohu. Na jedálničku nájdete však aj zmes rôznorodých jedál, ktoré vyplývajú z rozmanitého vplyvu kultúr, či už argentínskej, francúzskej, talianskej, japonskej, alebo indickej. Ochutnajte tradičné pečené syry, alebo obľúbenú polievku Iguana.

Klimatické podmienky na Arube


Aruba sa nachádza približne 12 ° 30 'severnej šírky od rovníka. Počasie na Arube je tropické, ale nie extrémne, so priemernou, prakticky konštantnou teplotou 28 stupňov Celzia. Najviac zrážkové obdobie je počas mesiacov október, november, december a január. Dokonca aj v tomto období bývajú však dažde nevyspytateľné a v „malých dávkach“. Je dôležité spomenúť, že Aruba leží južne od hurikánového pásu a obvykle má len okrajové skúsenosti s účinkami poriadneho tropického počasia. Na Arube nájdete modro-zelené, pokojné a čisté more, ktorého viditeľnosť dosahuje v niektorých oblastiach hĺbku až cez sto metrov. Výnimkou je more na severovýchodnom členitom pobreží, ktoré býva divoké s vysokými a burácajúcimi vlnami. Pokiaľ sa rozhodnete zrelaxovať na jednej z nádherných arubských pláži, dávajte si pozor, teploty sú síce znesiteľné, ale slnko je klamlivé. Najsilnejšie je medzi 11:00 a 14:30, kedy nezabudnite používať dostatočnú ochranu proti slnečnému žiareniu.

Základné informácie o Arube:

Názov: Aruba
Rozloha: 193 km2
Počet obyvateľov: 104 589 (2010)
Hlavné mesto: Oranjestad
Mena: arubský guilder / florin (AWG)
Úradný jazyk: holandčina, španielčina, angličtina, papiamento
Náboženstvo: katolíci (82%), protestanti (8%), hinduizmus, islam
Časový posun: Slovensko -6 hod.


Potrebné doklady na cestu na Arubu

Pri vstupe na Arubu nie je vízum potrebné. Nutné je predložiť pas platný minimálne šesť mesiacov od vstupu a spiatočnú letenku. Ak letíte s medzipristátím v USA, je nevyhnutné mať americké vízum.

 

Zastupiteľské úrady SR na Arube

SR nemá na Arube diplomatické zastúpenie. Najbližším úradom je:

Veľvyslanectvo SR v Havane (Kuba).
Veľvyslanectvo SR - Embajada de la República Eslovaca
Calle 66, No 521, entre 5ta B y 7ma
Miramar - Playa Havana

Tel. č.: +53-52630584, +53-7/2041 884, 2041 885, +53-7/2041 883
E-mail: embeslovaca@enet.cu