Dovolenka Austrália – last minute, zájazdy

Austrália : krajina nádherných pláži a slnka, pre fanúšikov umenia, obdivovateľov fauny a flóry, či milovníkov vína.


Austrália má tisíce kilometrov krásnych pláži, úžasné počasie, takže predstavuje ideálnu dovolenku pre surfistov, milovníkov pláži a priaznivcov vodných športov. Pláže s bielym pieskom, tropické scenérie útesov okolo pobrežia sú v kontraste s nekonečne pestrou krajinou vnútrozemia s nádhernými tropickými údoliami pokrytými ohnivo červenou hlinou. Austrálske mestá sú tak isto úžasné, vrátane Sydney so svetovo preslávenými pamiatkami, či kúzelného Melbourne a Adelaide. Austrália sa delí na viacero častí:

Južná Austrália - bezstarostná atmosféra vinárskych oblastí a krásne pobrežie patrí Adelaide v južnej Austrálii, štýlové mesto s nádherným prístavom.

Západná Austrália – mesto Perth, známy pre svoje koralové útesy, domorodé kultúry a Deep Red tiesňavy, či mesto duchov.

Queensland - Austrália je druhým najväčším štátom, štyrikrát väčším ako Japonsko. Hlavné mesto Brisbane ponúka mestský životný štýl, zatiaľ čo ďalšie prednosti patria ostrovu Fraser, najväčšiemu piesočnému ostrovu na svete, Veľkému bariérovému útesu, mestu Cairns, dažďovým pralesom a tropickým ostrovom North Queensland.


Severné teritórium –nádherné územie plné zázrakov, vrátane austrálskych národných parkov, ako Ayers Rock.


New South Wales - najstarší a najväčší štát v Austrálii zahŕňa investičné Sydney s prístavom, preslávenú Operu a mnoho ďalších turistických zaujímavostí. K New South Wales patria krásne pláže, vínne cesty a národné parky.


Tasmánia - obrovský ostrov, domov horskej krajiny. Viac ako 40 % z Tasmánie tvorí svetové dedičstvo, miesto bohaté na národné parky a morské rezervácie. Tasmánia je oddelená od pevniny Austrálie.


Victoria – to sú očarujúce vinice, pobrežné dedinky a alpské miesta. Nachádza sa tu Melbourne, so svojimi elegantnými budovami a rušným nočným životom. Medzi ďalšie prednosti patrí Great Ocean Road.


Dovolenka v Austrálii – TOP destinácie


Sydney a okolie – Sydney je najznámejším mestom Austrálie. Miestne prístavy sú ideálnym miestom pre pozorovanie veľrýb a delfínov. Nájdete tu tiež množstvo barov a reštaurácií s vonkajším posedením a hlavnou atrakciou sú nielenAakvárium a Sydney World Wildlife, ale aj Austrálske národné námorné múzeum. V popoludňajších hodinách sa môžete pozrieť zvieratá v Taronga Zoo, alebo zamieriť na jednu z mnohých zlatých pláži, vrátane Bondi a Manly pláží. Večer si môžete naplánovať výlet do divadla, alebo do jedného z mnohých klubov v Sydney, kde vás privíta živá hudobná zábava a priateľská atmosféra.
Whitsundays Islands – ležia v centre Veľkého bariérového útesu, v teplých vodách austrálskeho mora, kde sa nachádza až 74 tropických ostrovov. Je to skutočný raj, kde môžete očakávať nielen oddych a romantiku, ktorú vám ostrovy ponúkajú, ale aj neskutočné dobrodružstvo. Môžete sa stať pánom vlastného osudu, prenajať si jachtu a plachtiť sa majestátnou krajinou. Väčšina ostrov je krásnych a opustených, avšak nájdete tu aj krásne miesta ponúkajúce nezabudnuteľné ubytovanie. A to všetko s koralovým pobrežím na dosah ruky. Či ste dobrodruh, rodinný typ, či si radi vychutnáte luxus, destinácia na území Queenslandu vyhovuje každému.
Melbourne – predstavuje druhé najväčšie mesto Austrálie a zároveň hlavné mesto juhovýchodného štátu Victoria. Melbourne je mesto s viktoriánskou architektúrou, rozsiahlymi obchodnými centrami, s nespočetným množstvom múzeí, galérií, divadiel a veľkými parkmi a záhradami. Melbourne tvorí taktiež športové útočisko. Dominantami tohto letoviska je Národný park Grampians, Great Ocean Road, či Phillip Island so svetoznámym prístavom. Centrum mesta tvorí zaujímavý mix starého a nového. Ponúka vynikajúcu atmosféru, doplnenú lahodným jedlom a vínom.
Cairns – je vstupnou bránou do Veľkého bariérového útesu na ďalekom severe Queenslandu v Austrálii. Cairns je kozmopolitné mesto zamerané najmä na oblasť cestovného ruchu a teda predstavuje obľúbenú dovolenkovú destináciu u zahraničných turistov. Mesto je obklopené dažďovým pralesom a môže byť použité tiež ako vstupná brána do destinácii ako Kuranda, alebo Daintree. Je tu nespočetné množstvo klubov, kaviarní, či reštaurácií prekypujúcich zahraničnými turistami, čo mestu vytvára nenapodobiteľnú atmosféru. Ak dostanete chuť okúsiť kus austrálskych pláži, severne od Cairnsu nájdete malebné rekreačné plážové strediská.

Pamiatky a atrakcie v Austrálii


Sydney - Harbour Bridge, Opera v Sydney, Royal botanická záhrada, Akvárium v Sydney, Sydney World Wildlife, Austrálske národné námorné múzeum, Galéria umenia Nového Južného Walesu, Taronga Zoo, Sydney Tower, The Rocks, Circular Quay.
Canberra - Národná knižnica, Austrálska akadémia vied, Botanická záhrada, Budova parlamentu, Austrálska národná galéria, Technické a vedecké centrum Questacon.
Brisbane - Zoologická a botanická záhrada, Univerzita z r. 1909.
Adelaide - Zoologická a botanická záhrada, Univerzita z r. 1874.
Perth - Zábavný park Adventure World je vzdialený len 10 km od mesta Perth.
Melbourne - Katedrála sv. Patrika, Radnica Malvern - zvláštnosťou sú výrazné avantgardné sochy, Divadlo Princess, Štátna knižnica a Viktoriánske múzeum.


Príroda v Austrálii


Svetové dedičstvo Blue Mountains je vzdialené menej než dve hodiny od Sydney, rovnako ako Featherdale Wildlife Park, kde môžete uvidieť klokanov a iné austrálske zvieratá. Na sever od Sydney v Hunter Valley nájdete najlepšie víno v krajine. Viac než 120 vinárni ponúka ochutnávku svojho vynikajúceho vína. Ak chcete vidieť koaly, tak potom štátna rezervácia „Port Stephens Tilligerry Habitat“ vám ponúka vynikajúcu príležitosť. Na pobreží Nového Južného Walesu sa môžete pokochať nedotknutou prírodou v podobe zálivov, prístavov a opustených pláži. Pre tých, ktorí hľadajú zázraky Austrália ponúka červenou zeminou pokryté dažďové pralesy, či odľahlé divočiny. V drsnom vnútrozemí severného územia zažijete neopakovateľný zážitok. Medzi ďalšie zaujímavosti Austrálie patrí výskyt divokých kvetín na západe krajiny, či pozoruhodná príroda na ostrove Tasmánia. Zvláštnosťou Austrálie sú na rozdiel od iných krajín aj zvieratá a rastliny (eukalyptové háje), ktoré sa inde nevyskytujú: Klokan (Kengura) - živočíšny druh typický výlučne pre Austráliu, Medvedíky Koala, Vombat, Vačica, Vtákopysk, Ježura, Pštros Emu
Nebezpečné živočíchy: Tajpan veľký, Kobra páskovaná, Pakobra hnedá - jedovatý had, Atrax Robustus, Snovačka - jedovatý pavúk, Chobotnica škvrnitá - jedovatá chobotnica, Medúza štvorhranná - najjedovatejšia medúza.
Ayersova skala - Uluru. Turistickou atrakciou sú monolitické skaly, ktoré majestátne vyčnievajú nad savanami s červenou hlinou. Najznámejší monolit sa volá Uluru alebo Ayersova skala. Meria síce iba 340 metrov, ale jeho obvod je až 10 kilometrov. Nachádza sa juhozápadne od Alice Springs v Národnom parku Uluru Kata Tjuta. Pre domorodé obyvateľstvo je Uluru posvätným miestom.
Skaly Olgas - sú červené skaly, ktorých výška dosahuje až 550 metrov. Ide o súbor 36tich kupolovitých skál v strednej Austrálii.
Národný park Nambung - okrem pieskových dún je zaujímavý tisícami vápencových kamenných vežičiek.
Národný park Bungle Bungles - plošina, na ktorej sa rozkladajú zvláštne kamenné útvary podobné včelím úľom. Vodorovné vrstvy prírodných hornín majú čiernu a oranžovú farbu.
Hydenská skala alebo kamenná vlna - tak možno nazvať dokonalú prírodnú atrakciu v západnej Austrálii. Kamenná vlna s dĺžkou 100 a výškou 15 metrov pripomína morskú vlnu, akú vyhľadávajú surfisti.
Jazero Hillier - je jazero, ktoré má nápadnú ružovú farbu. Jazero leží na Middle Islande. Jeho šírka je 600 metrov.
Veľký koralový útes - najväčší koralový útes na svete meria až 2.300 kilometrov. Rozkladá sa na ploche neuveriteľných 348 tisíc kilometrov štvorcových . Na útese žije obrovské množstvo rýb, asi 400 druhov koralov, mnoho druhov rias a mäkkýšov. Farebnosť fauny je neopísateľná. Koralový útes sa nachádza pri pobreží Queenslandu.
Pobrežie štátu Viktória - nebezpečné pobrežie nazývané aj pobrežím lodných vrakov je známe svojimi vyčnievajúcimi skalami, ktoré vytvárajú nádhernú, ale nebezpečnú scenériu.
Eyrovo jazero - sa skladá z dvoch jazier: Severné Eyrovo jazero a Južné Eyrovo jazero. Jazerá sú spojené kanálom Goyder. Zvláštnosťou jazera je jeho veľmi premenlivá plocha a fakt, že v ňom často nebýva žiadna voda. Preto je možné na mieste, kde je inokedy voda vidieť vrstvu soli.


Austrálska kuchyňa


Austrálska kuchyňa je ovplyvnená množstvom kultúr, ktoré sa územím prehnali. Za tradičné jedlo je považovaný austrálsky nekysnutý chlieb „Damper“ a obrovské množstvo rôznych druhov suchých koláčikov. Austrálčania najradšej pestujú citrusové ovocie, melóny a paradajky. Ako špecialitu si môžete v Austrálii vychutnať pštrosie a klikanie mäso, dary mora ako kraby a morské raky, či jedlé gaštany. Ako nápoj si môžete vybrať zo škály kvalitných vín, či typické austrálske pšeničné pivo s obsahom alkoholu od 3, 5% do 5%.


Klimatické podmienky v Austrálii


Podnebie v krajine prechádza od tropického monzúnového až k miernemu chladnému. Austráliu obklopuje Indický oceán a Pacifik, čo výrazne ovplyvňuje podnebie krajiny. Veľké oblasti majú subtropické až mierne teplé podnebie – to zahŕňa najmä severnú časť krajiny pokrytú prevažne dažďovými pralesmi. Centrálna oblasť – vnútrozemie krajiny je suché a horúce – takmer tri štvrtiny z Austrálie leží v púšti. Austrália je typickou krajinou kontrastov v klimatických podmienkach.


Základné informácie o Austrálii:


Názov: Austrálsky zväz
Rozloha : 7 686 848 km2 km2
Počet obyvateľov: 22,46 mil (údaj z roku 2010)
Hlavné mesto: Canberra
Mena: Austrálsky dolár
Úradný jazyk: angličtina
Náboženstvo: katolíci 26,4%, anglikáni 20,5%, ostatní kresťania 20,5%, budhizmus 1,9%, islam 1,5%
Časový posun: GMT+8 až +10
Dĺžka pobrežia: 59 736 km

Potrebné doklady na cestu do Austrálie


Cestovný pas a vízum.


Zastupiteľské úrady SR v Austrálii


Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Canberre
Culgoa Circuit, O’ Malley
2606, Canberra


Telefón: 00612/62901516,
Mobil: 0061/417253805 (pohot. mobil / Emergency Call)
Fax: 00612/62901755
E-mail: emb.canberra@mzv.sk
web: www.mzv.sk/canberra