Dovolenka Bahamy – last minute, zájazdy

Bahamy – večný tropický raj a objav Krištofa Columba.


Už ste niekedy boli svedkami krásy na Bahamách? Pokojné a chránené zátoky, intimitu nepreplnených pláži, to všetko návštevníkom poskytujú Bahamy. Je to jednoducho tropický raj, dva krát väčší ako Španielsko. Bahamy, to je vlastne viac než 687 ostrovčekov s palmami. Je to krásne miesto s luxusnými hotelmi a kúpeľmi – máte si z čoho vyberať. Miestni obyvatelia sú veľmi priateľskí a zdvorilí, takže ak budete mať akýkoľvek problém, vždy vám prídu ochotne a radi pomôcť. Bahamy sú o vodnom športe a odpočinku. Sú pomenované podľa španielskeho „Baja Mar“, čo znamená plytké more. Nachádza sa tu najčistejšie a najteplejšie tyrkysové more, ktoré je domovom pre staré vraky a koralové útesy, ktoré sa hemžia krásnymi farebnými rybami.


Dovolenka na Bahamách – TOP destinácie

Nassau - Pôvodne známy ako Charles Town, Nassau predstavuje modernú tvár a hlavné mesto Bahám. Rad najlepších koloniálnych stavieb mesta bolo postavených v období 1787, až 1834 a ponúka naozaj zaujímavý historický náhľad. Tú vám poskytne i múzeum Pompey a jeho zbierka artefaktov a exponátov od pôvodných obyvateľov ostrova, či múzeum pirátov. Orientácia v letovisku je pomerne jednoduchá. Bay Street, ktorá vedie súbežne s pobrežím a predstavuje hlavnú nákupnú ulicu, plnú drahých butikov so šperkmi, ale aj obchodmi so suvenírmi.
Paradise Island, ostrov na Bahamách, ktorý sa nachádza len kúsok od brehu mesta Nassau. Je spojený s ostrovom New Providence prostredníctvom dvoch mostov. Je iba 4 km dlhý a pol míle široký a je ťažké uveriť, že kedysi to bol len osamelý kus zeme, ktorého pláže a tropické nádhery ostali nepovšimnuté turistami a miestnymi obyvateľmi. V posledných rokoch sa stal luxusným letoviskom, v ktorom kombinuje exkluzívny pokoj s množstvom atrakcií. Na ploche 97 akrov sa nachádza Auquapark s viac než 20 miliónov lagún, bazénov, vodopádov, či gigantickým podzemným akváriom. K dispozícii tu máte taktiež kasíno, jedno z najväčších v Karibiku s reštauráciou ponúkajúce jedlo všetkých druhov. Paradise Island je domovom mnohých úžasných pláži, s najobľúbenejšou plážou Cabbage beach, ktorá je tak trochu „mimo civilizácie“. Ako golfoví nadšenci si prídete na svoje na 18-jamkovom ihrisku v Cable Beach. Paradise Island Vám taktiež ponúka jachting, windsurfing, vodné lyžovanie, potápanie sa, či morský rybolov.

Exumas, prírodný raj, s množstvom drobných ostrovov nachádzajúcich sa v najčistejších a najkrajších vodách sveta. Ľudia sú tu neuveriteľne priateľskí a privítajú vás nie ako turistu, ale ako čestného hosťa. Pokoj a krásu tohto ostrova môžete preskúmať v mnohých smeroch, nielen potápaním, ale aj jazdou na bicykli, či pešou turistikou. Exumas sa pýši aj morským parkom, jediným svojho druhu na svete považovaným za prírodný div. Farebná škála koralových útesov, množstva rýb a nezvyčajných živočíchov vás nenechajú chladnými. Jaskynné potápanie je taktiež obľúbenou aktivitou na ostrove. Mesto Georgetown vám okrem tradičných ukážok miestnych remesiel ponúkne luxusné reštaurácie a bary, kde si príde na svoje takmer každý. Každoročne v apríli sa tu konajú aj preteky plachetníc Family Island Regatta. Vo vnútrozemí môžete vidieť pôvodné sídla plantážnikov, ktoré sú už v súčasnosti schátrané.

Grand Bahamas, pre niektorých domov najpriateľskejších ľudí na svete. Tento ostrov ponúka bohatý kultúrny zážitok a dá vám pocítiť atmosféru histórie. Grand Bahamas, to je ostrov kultúry, hudby a umenia. Je to štvrtý najväčší ostrov na Bahamách a druhá najobľúbenejšia destinácia. Objavte „Lucyanský“ národný park, najdlhšie podvodné jaskynné systémy, či najkrajšiu botanickú záhradu postavenú v roku 1973. Na „Straw“ trhu môžete objaviť starodávne umenie slamy, ktoré ostáva dôležitým medzníkom v bahamskej kultúre. Väčšinu atrakcií však nájdete na mieste s názvom „Freeport“. Obľúbené letovisko v strede ostrova je plné duty-free obchodíkov a reštaurácii, ktoré vám ponúkajú rozmanité kulinárske zážitky.

História a príroda na Bahamách


Bahamy objavil v roku 1492 Krištof Kolumbus. Pôvodné indiánske obyvateľstvo vyhubili Španieli už v 16. stor. Od začiatku 18. stor. boli ostrovy britskou kolóniou, s výnimkou krátkej španielskej okupácie v 80. rokoch 18. storočia. Kolonisti sem vo veľkom dovážali otrokov z Afriky. V období prohibície sa Bahamy stali významným centrom obchodu s liehovinami. Počas druhej svetovej vojny tu Američania zriadili niekoľko vojenských základní. Bahamy získali samosprávu v roku 1964, úplnú samostatnosť 10.7.1973.


Andros: Je to najväčší ostrov bahamského súostrovia. Nachádza sa tu jeden z najväčších koralových útesov sveta, pričom tu klesá voda až do hĺbky 8km. Na ostrove je veľmi populárne rybárčenie.
Ostrovy Abaco: Ostrovy sa nachádzaj severne od ostrova New Providence a tvoria ako keby polmesiac. Táto oblasť je preslávená staviteľmi lodí a rybárčením. Medzi najzaujímavejšie miesta patria Alton Lowe-Museum, Elbow Cay a Green Turtle Cay.


Bimini: Bimini preslávail Erenst Heminqway, ktorý tu žil v meste Alice Town. Môžete si tu pozrieť aj múzeum venované práve Heminwayovi.


Blue Lagoon Island: Najväčšou atrakciou tohto ostrova je miestna lagúna, kde majú turisti možnosť pozorovať delfíny. S delfínmi si môžete dokonca aj zaplávať.


Long Island: Tento takmer 100 km dlhý ostrov je obľúbeným miestom potápačov, lebo majú možnosť tu preskúmať vyše 30 vrakov lodí. Každoročne sa tu v máji konajú preteky plachetníc, tzv. Long Island Regatta

Inagua National Park – národný park ochraňuje najväčšiu kolóniu karibských plameniakov


Lucayan National Park – 16 hektárový národný park je perlou Bahám. Sever parku je obklopený jaskyňami tvoriacimi najväčší podmorský systém jaskýň na svete.


Bahamská kuchyňa


Bahamy majú dostatok reštaurácií, v ktorých si môžete vybrať z bohatej ponuky jedál. Medzi miestne špeciality patria najmä:
conch - morské mušle
grouper - ostriež
crawfish – grilovaný, varený alebo dusený
guavaduff – je puding servírovaný s rumovou polevou
z ovocia je to hlavne mango, ananás a papaya
Nassau Royal Rum - rum

Klimatické podmienky na Bahamách


Klíma ostrovov je príjemná po celý rok. Najhorúcejšie sú letné mesiace júl a august na južnejších ostrovoch. More je v týchto mesiacoch veľmi príjemné a dá sa v ňom relaxovať aj niekoľko hodín. Stred zimy môže byť na niektorých severnejších ostrovoch prekvapujúco chladný. Obdobie dažďov trvá od mája do novembra, kedy je nízke riziko hurikánov.


Základné informácie o Bahamách:


Názov: Bahamské spoločenstvo
Rozloha: 13 939 km2
Počet obyvateľov: 307 451 (údaj z roku 2008)
Hlavné mesto: Nassau
Mena: Bahamský dolár (BSD)
Úradný jazyk: angličtina
Náboženstvo: baptistické, anglikánske, katolíci, metodisti, iné
Časový posun: GMT-5
Dĺžka pobrežia: 3542 km


Potrebné doklady na cestu na Bahamy

Cestovný pas a vízum.

Medzi členskými krajinami EÚ (a teda aj SR) a Bahamami platí bezvízový styk.

Európske spoločenstvo podpísalo dohodu s Bahamami 25.5.2009 o zrušení víz pri krátkodobých pobytoch . Táto dohoda umožňuje občanom oboch strán cestovať bez víz na územie druhej zmluvnej strany na maximálne obdobie 3 mesiacov počas 6 mesiacov, a to pri všetkých účeloch cesty (turistika, vedecké aktivity či obchodné/podnikateľské cesty), avšak okrem osôb cestujúcich za účelom vykonávania zárobkovej činnosti.

Na vstup do Bahám je nevyhnutný platný cestovný pas.

Zastupiteľské úrady SR na Bahamách

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane
Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa
Havna, Kuba
Poštová adresa: P.O. Box 21165, 1503 Nicosia


Telefón: +53 (0) 7 204 1884, +53 (0) 7 204 1885
Mobilný telefó: +53 (0) 5 263 0584 - konzul (prípadne aj +53 (0) 5 263 1511)
Fax: +53 (0) 7 204 1883
E-mail: emb.havana@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/havana