Dovolenka Bali – last minute, zájazdy

Bali, exotické kvetiny, ryžové terasy, búšenie vĺn do surfov, očarujúce chrámové obrady, fascinujúce tanečné predstavenie, či dych vyrážajúce pláže. A to nie je ani zďaleka všetko, čo vám „ostrov bohov“ ponúkne.


Idylické miesto s konštantne teplým počasím a prívetivým obyvateľstvom robí z Bali hlavný cieľ turistov z celého sveta. Bali je jeden z indonézskych ostrovov, nachádzajúci sa v Indickom oceáne, len 8 stupňov od rovníka. Je to populárna destinácia nielen pre romantické medové týždne, ale aj hlavným cieľom pre surferov. Bali je pestrou krajinou kopcov a hôr, členitého pobrežia a piesočných pláži, sviežich ryžových terás a neplodných sopečných svahov. Svoju dovolenku môžete stráviť zábavou v plážových kluboch, duchovným únikom do jedného z mnohých nádherných chrámov, potápaním sa na pobreží ostrova, nakupovať na jedinečných tradičných trhoch, alebo jednoducho len stráviť dni na pláži, hojdajúc sa v sieti. Patrí medzi najkrajšie ostrovy na svete a dovolenkujúcim má toho veľa, čo ponúknuť. S poprednými svetovými lokalitami na surfovanie a potápanie, veľké množstvo kultúrnych, historických a archeologických zaujímavostí, a obrovská škála ubytovania tvoria Bali jednou z najpopulárnejších svetových destinácií.


Dovolenka na Bali – TOP destinácie


Sanur, miesto kde nádherné pláže s bielym pieskom sú pod ochranou majestátneho útesu. Sanur je útočiskom pre surferov, ale aj pre tých, ktorý hľadajú pokojnú a tichú atmosféru.
Sanur Beach je ľahko dostupný len 5 až 10 minút jazdy od mesta Denpasar. Nachádza sa na juhovýchodnej strane ostrova a je ideálnym miestom na sledovanie východu slnka. Aj keď je jedným z prvých stredísk, ktoré boli na Bali vybudované, zachováva si svoje tradície, dedičstvo a typickú atmosféru kultúry. Staroveké chrámy tvora aj naďalej silnú časť balijskej kultúry a história. vytvorené Bali, Sanur zachováva svoje tradície a dedičstvo. Staroveké chrámy aj naďalej silnú súčasť kultúry a balijskej histórie.

Nusa Dua na Bali je miesto, kde nájdete tie najluxusnejšie hotely a ubytovacie možnosti na svete. Krištáľovo čistá voda a úseky bielych piesčitých pláží robia z Nusa Dua ideálnu prázdninovú destináciu pre cestovateľov, ktorý si chcú dopriať luxus, pokoj a odpočinok. Denpasar, medzinárodné letisko na ostrove sa nachádza približne 25 minú jazdy od Nusa Dua, ktoré sa tiež nachádza 40 km od hlavného mesta Bali.

Ubud je atraktívnym turistickým cieľom, vhodný najmä pre prvých návštevníkov Bali. Les opíc v Ubud je nezabudnuteľná zábavná atrakcia vhodná najmä pre rodiny s deťmi. Vyskúšať si život s opicami v ich prirodzenom prostredí. Ubud ponúka unikátne prírodné prostredie, vrátane sopky, krásnych ryžových polí a malebných dediniek, kde sa návštevníci môžu tešiť na miestne umelecké a remeselné predvedenie, starobylé chrámy a paláce.

Tanjung Benoa sa nachádza severne od Nusa Dua na Beoanskom poloostrove. Letovisko leží na najexkluzívnejšom kúsku piesku na Bali, ktorý je obklopený kymácajúcimi sa kokosovými palmami. Hotely, rozprestierajúce sa a približne 5 kilometrovom pobreží hosťujú na luxus náročnú klientelu. Rezort je vybavený relaxačnými kúpeľmi, luxusnými reštauráciami, vonkajšími kaviarňami, a obrovskými možnosťami, ktoré vám pomôžu prežiť vašu dovolenku aktívnejšie.

Kuta je ideálnou voľbou pre milovníkov prírody a kultúry. Toto starobylé mesto sa doslova hemží historickými pamiatkami a blízke okolie mesta ponúka nádhernú tropické scenériu, v ktorej sa vyskytujú voľne žijúce zvieratá. V stredisku sa nachádza more úchvatných pláži, ale čo tak okúsiť trošku dobrodružstva preskúmaním obrovských jaskýň? Kuta je ideálnym miestom na objavovanie Bali z „druhej strany tváre“.

Turistické atrakcie a pamiatky na Bali


Najzrejmejšou atrakciou na Bali je teplé slnečné pobrežie a nádherné pieskové pláže. Pokiaľ však chcete okúsiť aj druhú tvár tejto nádhernej krajiny, existuje tu mnoho iných oblastí, ktoré stoja za návštevu. Z prírodných úkazov nezabudnite navštíviť Ganung Batur, sopečný kužeľ s jazerom v okolí Caldera. Vyskúšajte si aj horolezectvo, miestne vrchy vám pripravia nezabudnuteľný zážitok, avšak buďte pripravený na chladnejšie a vlhšie podmienky. Romantici môžu zájsť do záhrady Orchideí, kde sa môžete pokochať tými najkrajšími druhmi tejto krásnej rastliny. Pokiaľ dostanete chuť okúsiť trochu balijskej histórie navštívte mieste Gunung Kawi, desať hrobiek vytesaných do skaly. Patria medzi najstaršie a najväčšie pamiatky ostrova. Múzeum Le Mayeur v sebe ukrýva artefakty dokumentujúce históriu ostrova. Iba samotná budova je nádherným príkladom miestnej špecifickej architektúry. Pura Ulun Danu Bratan je najdôležitejší hinduisticko-budhistický chrám Bali, zasvätený bohyni vody Dewi Danu. Mandala Wisata Wanara Wana v tejto rezervácii balijských makakov sa ukrýva niekoľko chrámov v objatí džungle.


Balijská kuchyňa


Miestnu kuchyňu môžeme zaradiť do Indonézskej kuchyne, v ktorej sa miešajú tradičné miestne kultúry – moslimské a hinduistické. Pre krajiny v ázijských trópoch je zvykom konzumovať ryžu, nielen ako prílohu, ale ako hlavné jedlo, alebo na raňajky. Národným jedlom je špecialita podobná španielskej paele, opekaná ryža so zeleninou, mäsom, vajcom a rôznymi druhmi korenia. Indonézska kuchyňa tradične využíva korenie a pálivé prísady, ako napríklad chilli, zázvor, alebo cesnak. Samostatnou kapitolou na jedálničku sú ryby a morské plody, ktoré sú na Bali vždy čerstvé a delikátne.


Klimatické podmienky na Bali

Bali je obľúbenou destináciu celoročne, najmä v júli a auguste, na Vianoce a Nový rok a počas školských prázdnin. Mimo tejto dovolenkovej špičky, je ostrov Bali prekvapivo tichý a pokojný. Priemerná teplota na Bali je 30, až 35° C po celý rok. Podnebie je tropické, to znamená teplé a vlhké. Obdobie sucha, ktoré je pre takéto tropické ostrovy typické, trvá zvyčajne od apríla do októbra. V priebehu novembra, končiac marcom je obdobie dažďov.

Základné informácie o Bali:


Názov: Indonézska republika
Rozloha: 5 632 km2
Počet obyvateľov: 2 602 000
Hlavné mesto: Denpasar
Mena: indonézska rupia
Úradný jazyk: indonézsky
Náboženstvo: hinduisti 93%, budhisti (1%)
Časový posun: oproti SR + 5 hodín v zime, + 6 hodín v lete


Potrebné doklady na cestu na Bali

Slovenskí občania cestujúci do Indonézie potrebujú vstupné víza. Na ich udelenie pred odletom na Bali alebo Lombok (víza sprostredkuje CK) stačí platný cestovný pas s minimálne 2 voľnými stranami, 1 fotografia veľkosti na pas, potvrdenie od CK, vyplnený vízový formulár a zaplatenie príslušného poplatku - viď. cenník. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko. Deti nad 5 rokov musia mať vlastný cestovný pas.

Zastupiteľské úrady SR na Bali

Veľvyslanectvo SR v Jakarte
JI. Prof. Mohammad Yamin SH, 29
103 10, Jakarta, Indonézia


Tel: +62/21/3101068
Fax: +62/21/3101180
Mob: +62816783043
E-mail: emb.jakarta@mzv.sk
Web: www.jakarta.mfa.sk