Dovolenka Barbados – last minute, zájazdy

Barbados – karibská atmosféra, zlaté pláže pod palmami, azúrovo modré more v diaľke, či plávanie s korytnačkami - takto chutí raj.


Barbados je však viac než len dych vyrážajúce pláže. Vďaka svojej legendárnej pohostinnosti je Barbados najobľúbenejším ostrovom v Karibiku. Predstavuje kozmopolitný ostrov s povestnou láskou ku športu, najmä kriketu, golfu, potápaniu, či plávaniu. Charakterizuje ho nielen šport, ale aj hudba, oslavy a všeobecná radosť zo života. Slnko si na tomto karibskom ostrove užijete po celý rok, teploty zriedkavo klesnú pod 25 ° C. Barbadoské pláže sú jedny z najlepších na svete, hlave pre svoje čisté, zlatým pieskom pokryté idylické zátoky. Barbados má dobre vyvinutý infraštruktúru, obchody, reštaurácie, bary, ale aj vynikajúce golfové ihriská. Na Barbadose si prídu na svoje turisti, ktorých zaujme prírodná rezervácia, historické pamiatky, či množstvo zaujímavých múzeí. Barbados ponúka neuveriteľnú škálu rekreačných aktivít pre každého.


Dovolenka na Barbadose – TOP destinácie

Saint James – obľúbené letovisko nachádzajúce sa v západnej časti ostrova. Je známe ako útočisko pre „bohatých a slávnych“ a po slnku bažiacich turistov. Práve v tejto destinácii sa nachádza známe „Platinové pobrežie“ s luxusnými hotelmi a pompéznymi plážami. Saint James je považovaný za farnosť a má veľký historický význam. Prvý britskí osadníci sem prišli v roku 1625 pod vedením kráľa Jamesa a sám kráľ pomenoval toto mesto „Saint James“, čím si neskôr zaslúžil prezývku „malé Anglicko“. Destinácia je známa svojimi obchodmi a reštauráciami, i historickými atrakciami – kostol Sv. Jamesa, či jeden z mála plantážnych cukrovarov na ostrove.
Saint Lawrence Gap – je jedna z najznámejších destinácii na Barbadose. Nachádza sa na južnom pobreží ostrova, cca 15 minút jazdy od hlavného mesta Bridgetown a pol hodinu jazdy od letiska. Pýši sa 1, 5 kilometrovou promenádou plnou barov, hotelov, diskoték, reštaurácii, kúpeľov, či obchodov , nachádzajúcich sa priamo na bielom jemnom piesku pri pokojnej pláži. Oblasť je známa i svojím pestrým nočným životom a pouličnými obchodníkmi, ktoré ostrovu pridávajú na príjemnej karibskej atmosfére.


Príroda a zaujímavosti na Barbadose


Najlepšie pláže na Barbadose
Barbadoské pláže patria medzi najväčšie na svete, sú čisté, jemné, mäkké, pokryté zrnitým pieskom, po ktorom je radosť chodiť. Najlepšie pláže sú situované na západnom pobreží, často označovaného ako „platinové pobrežie“, vďaka svojej krásne priezračnej a teplej vode a jagavých piesočných pláži : Brandons, Batts Rock, Fitts Village, Paynes Bay, Sandy Lane a Folkestone v St James Parku, alebo Mullins Bay a Heywoods. Južné pobrežie Barbadosu predstavuje zmes Karibského mora a Atlantického oceánu.Toto pobrežie je živšie, ako na západnom pobreží, ale pokojnejšie než východné, alebo severné pobrežie. Južné pobrežie ponúka pre každého niečo – pokojné kúpanie, či potápanie na pobrežných útesoch. Východné a severné pobrežie je obmývané Atlantickým oceánom, čo zaručuje gigantické vlny pozdĺž pobrežia, ktoré sú zaujímavé pre surferov a impozantné koralové útesy. Tieto pláže sú taktiež vhodné pre plávanie s výnimkou niekoľkých chránených zátok.


VIP Barbados
Nie je prekvapením, že Barbados poskytuje útočisko pre mnoho známych osobností, ktoré využívajú svoje skryté pláže a pokojné prostredie ako obľúbenú dovolenkovú destináciu : Sting, princ Harry, David Frost, Jeremy Clarskom, Tony Blair, či spevák Mick Jagger. Popová speváčka Rihanna, Jennifer Aniston, či Brad Pitt tu dokonca jeden čas žili. Barbados je tiež jediná zahraničná destinácia, ktorú navštívil George Waschington, prvý prezident Spojených Štátov.


Barbados je ideálnou destináciou, či sa jedná o rodinnú dovolenku alebo romantickú cestu, s množstvom aktivít pre všetkých.
V skutočnosti sa Barbados môže pochváliť oveľa väčším množstvom zaujímavosti než ktorýkoľvek iný Karibský ostrov.
Harrisonská jaskyňa - stalagmity, stalaktity, jazerá, potoky a vodopády, jedna z najkrajších jaskynných sietí na svete.
Gun Hill signálna stanica - Rozhľadna stanice bola postavená v roku 1818 a ponúka nádherný výhľad na Barbados.
Blackmans Gully - časť ostrova posiateho roklinami, ktoré tvoria zásadnú časť ekosystému. Rokliny sú domovom mnohých zvierat, vrátane tzv. „zelených opíc“.
South Point Lighthouse - prvý maják na ostrove, s jeho červeno-bielymi vodorovnými pruhmi je ľahko pozorovateľný z mnohých miest pozdĺž južného pobrežia.
Ocean Park - Sladkovodný a tropicko-karibský morský život možno nájsť v centre Ocean Parku.
Svet orchideí - šesť akrov orchideí v srdci barbadoskej krajiny. Je tu pestovaných viac ako 20.000 druhov orchideí.
Barbadoské múzeum- Historické múzeum sa nachádza v bývalej britskej vojenskej väznici, ktoré ponúka ukážku dávnej histórie, vrátane artefaktov od pôvodných obyvateľov Karibiku.
George Washington House - George Washington, ktorý sa neskôr stal prvým prezidentom USA, zostal na Barbadose v roku 1751 na niekoľko mesiacov. Barbados bola jediná krajina, ktorú navštívil za čias koloniálnej Ameriky.
Bridgetown - hlavné mesto a obchodné centrum Bridgetown obsahuje veľa výborných reštaurácií, obchodov a turistických zaujímavostí vrátane historických koloniálnych budov a v neposlednom rade budovu parlamentu.

Budova parlamentu – Barbadoský parlament bol postavený v roku 1639 a je tretím najstarším parlamentom v celom spoločenstve.
Veľký dom Sunbury – vám ponúkne prehliadku plantážneho domu, kde sa pestovala cukrová trstina a ktorý tu stojí už viac ako 300 rokov. Tento pamiatkovo chránený objekt má nádherné viktoriánske izby vrátane vybavenie.


Kuchyňa na Barbadose


Ako jeden z karibských ostrovoch, ponúka Barbados na svojom jedálničku najmä ryby. Najčastejšie sa podávajú usmažené, so žltou, mimoriadne pikantnou omáčkou. Ako príloha sú podávané lahodné „cutter“, ktoré sú u nás známe ako sendviče. Medzi tradičné jedlá Barbadosu patrí „Pepperpot“, čo predstavuje dusené bravčové mäso, s korenistou omáčkou. Každý piatok v noci sa v meste Oistins (južné pobrežie ostrova) konajú trhy, kde sa čerstvé ryby smažia a varia podľa domácich receptov. Obyvatelia tu ostávajú do rána, tancujú, zabávajú sa a lákajú turistov. Najobľúbenejším nápojom, okrem čistej a bezchybnej pitnej vody je na Barbadose rum. Na chuť si tu prídu aj pivári, ktorí tu môžu ochutnať pivo vlastnej výroby značky Banks.


Klimatické podmienky na Barbadose


Počasie na Barbadose je väčšinou slnečné a teplé. Cez deň sa môžete nechať hriať jagavým slnkom a v noci vás osvieži príjemný vánok. Najviac zrážok sa vyskytuje v letných mesiacoch, ale dážď je veľmi osviežujúci, no najmä potrebný. Behom niekoľkých minút je však všetko suché a ani nezbadáte, že pršalo. Tropické dažde sa môžu vyskytnúť v období hurikánov, ktoré je od približne od júna do októbra.


Základné informácie o Barbadose:

Názov: Barbados
Rozloha: 431 km2
Počet obyvateľov: 281968 (údaj z roku 2008)
Hlavné mesto: Bridgetown
Mena: Barbadoský dolár (BBD)
Úradný jazyk: angličtina
Náboženstvo: prostestanti, rímskokatolíci, iné
Časový posun: GMT-4
Dĺžka pobrežia: 97 km

Potrebné doklady na cestu na Barbados

Na vstup do krajiny je treba mať platný cestovný pas.


Bezvízový styk: Európske spoločenstvo podpísalo dohodu s Barbadosom 25.5.2009 o zrušení víz pri krátkodobých pobytoch. Táto dohoda umožňuje občanom oboch strán cestovať bez víz na územie druhej zmluvnej strany na maximálne obdobie 3 mesiacov počas 6 mesiacov, a to pri všetkých účeloch cesty (turistika, vedecké aktivity či obchodné/podnikateľské cesty), avšak okrem osôb cestujúcich za účelom vykonávania zárobkovej činnosti.

Pri odlete z Barbadosu sa platí na letisku poplatok.

Zastupiteľské úrady SR na Barbadose

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane
Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa
Havna, Kuba
Poštová adresa: P.O. Box 21165, 1503 Nicosia
Telefón: +53 (0) 7 204 1884, +53 (0) 7 204 1885
Mobilný telefó: +53 (0) 5 263 0584 - konzul (prípadne aj +53 (0) 5 263 1511)
Fax: +53 (0) 7 204 1883
E-mail: emb.havana@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/havana