Dovolenka Bulharsko – last minute, zájazdy

Bulharsko – nekonečné piesočnaté pláže za bezkonkurenčné ceny!

Bulharsko je štát v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove, z ktorého zaberá 22 %. Bulharsko je atraktívnym dovolenkovým cieľom najmä vďaka nízkym cenám a čoraz kvalitnejším turistickým centrám. Nasadilo rýchle tempo a v krátkej dobe vyrastajú luxusné hotely, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších klientov. Turisti určite ocenia nekonečné piesočnaté pláže na pobreží Čierneho mora, dobrodružnejšie povahy môžu vyraziť do divokých hôr či úchvatných roklín.

Dovolenka v Bulharsku – TOP destinácie

Bulharsko nasadilo rýchle tempo a v krátkej dome vyrastajú na prázdnych plochách luxusné hotely, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších klientov. Štýlový hotel, piesočná pláž, najrôznejšie vodné športy, rušný spoločenský život. To všetko sú iba niektoré z mnohých možností, ktorými nadobudne vaša dovolenka nový rozmer. Bulharsko ponúka mnoho skvelých dovolenkových stredísk, ktoré uspokoja potreby každého dovolenkára.

Zlaté piesky sú známe svojimi krásnymi piesočnými plážami vrátane bazénov tobogánov a aquaparku. Zlaté piesky majú Modrú vlajku za čistotu morskej vody.
Slnečné pobrežie - krásne dlhé a široké pláže ponúkajú bohatý výber vodných športov. Stredisko je situované v polkruhovom zálive neďaleko malebného mestečka Nesebaru a ponúka množstvo kvalitných hotelov.
Medzi ďalšie vyhľadávané strediská patria Primorsko s krásnymi plážami s bielym pieskom, Pomorie s krásnou dlhou plážou, Kiten - malé mestečko s krásnymi piesočnými plážami so skalnými zákutiami vhodnými aj na šnorchlovanie, Sozopol s plážami ocenenými modrou vlajkou, Nesebar s úzkymi uličkami s nezameniteľnou atmosférou, Carevo, Kranevo a mnohé menšie strediská.

História a príroda v Bulharsku

Bulharsko má bohatú históriu siahajúcu až do antických dôb. Obzvlášť pozoruhodná bola prítomnosť starobylých Trákov na tomto území (6. - 3. storočie pred Kristom), ktorých hrobky a zlaté poklady možno v súčasnosti vidieť na rôznych miestach - v Kazanlaku, Panagjurišti, Vraci, Lukovitu, Sveštaroch, Starosele, Letnici, Valčetrane a Plovdive. V polovici 7. storočia si kočovní Bulhari podrobili usadené slovanské obyvateľstvo a časom s ním splynuli vrátane jazyka. Roku 681 bola založená 1. bulharská ríša, ktorá dosiahla najväčší rozmach v desiatom storočí, ale neskôr bola pohltená Byzantskou ríšou. Ani 2. bulharská ríša z 12. – 14. storočia neudržala samostatnosť a bola obsadená Osmanskou ríšou.
Bulharsko disponuje vďaka bohatej histórii obrovským kultúrnym dedičstvom. V krajine je 36 kultúrnych rezervácií, 160 kláštorov, približne 40 000 kultúrnych pamiatok, z nich 7 je zapísaných v zozname svetového kultúrno-historického dedičstva UNESCO. Zachovali sa početné pamiatky z rôznych historických období: prehistorické nálezy, trácke hrobky, archeologické nálezy z helénskeho obdobia, rímske a byzantské zámky. Aj historické monumenty z čias Prvého a Druhého bulharského cárstva a obdobia národného Obrodenia, architektonické súbory vo veľkých mestách, ako aj celé osídlené miesta so zachovalou autentickou atmosférou a architektúrou.

Bulharsko leží v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove. Povrch krajiny je hornatý. S hrebeňmi hôr a zalesnenými kopcami kontrastujú rozľahlé nížiny a údolia riek. Významnými bulharskými pohoriami sú Balkán alebo Stará planina, Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy, ktoré sú zaujímavé predovšetkým svojimi jaskyňami.
Juhovýchod zeme zaberá Trácka nížina a na severe, kde štátnu hranicu čiastočne tvorí rieka Dunaj, sa nachádza Podunajská nížina.

Bulharská kuchyňa

Medzi typické pokrmy bulharskej kuchyne patrí Tarator, Kaškaval, Musaka, Šopský šalát a Škembe čorba.
Tarator – je studená polievka z kyslého mlieka, nastrúhanej uhorky, cesnaku a kôpru. V horúcich letných dňoch príjemne osvieži a zároveň zasýti.
Kaškaval – jedná sa o ovčí, kravý alebo taktiež zmiešaný syr. Podáva sa ako dezert po hlavnom jedle a taktiež k vínu.
Musaka – teplé jedlo pripravené zo zemiakov a zeleniny, resp. mäsa. Toto jedlo sa odlišuje od klasických francúzskych zemiakov svojim špecifickým korením a spôsobom prípravy.
Šopský šalát – tento šalát je veľmi obľúbeným pokrmom, tvorí ho paprika, paradajky a bieby syr. Pridá sa opečená cibuľa a pred podávaním sa šalát zaleje zálievkou z octu, oleja a soli.
Škembe čorba – hustá držková polievka, ktorá sa konzumuje spolu s chlebom.
V Bulharsku narazíte na širokú ponuku ovocia, ktoré je mimoriadne lacné po celý rok. Na uliciach miest navštevovaných turistami nájdete množstvo stánkov s rýchlym občerstvením, v ponuke sú najrôznejšie sladké i slané žemle plnené syrom alebo ovocím, domáca pizza, sladké oblátky, varená kukurica či zmrzlina. Po celej krajine je aj mnoho reštaurácií v ľudovom štýle. Bulharská kuchyňa obsahuje veľa zeleniny, syrov, a niektoré typické korenie. Špecialitou je tzv. mastný jogurt – kyslé mlieko, ktoré v teplých letných dňoch príjemne osvieži, odstráni žalúdočné a črevné problémy a zároveň je výborný na spálenú pokožku.
Obľúbenými nápojmi sú káva, odvary z horských rastlín a sušených listov, hlavne z bazy, biele a červené vína. Medzi miestne špeciality patrí mastika, ktorá vonia ako fenikel a pije sa zmrazená na drobné kryštáliky.

Klimatické podmienky v Bulharsku

Pobrežie Bulharska má stredomorské podnebie. To znamená, že letá sú suché a zimy mierne. Zvyšok Bulharska má smerom na severozápad viac kontinentálne podnebie. To sa prejavuje studenými zimami a horúcimi letami.
Priemerné teploty vzduchu sa v Bulharsku pohybujú v januári okolo nula stupňov a v júli vystupujú na 21 až 24 stupňov Celzia.

Základné informácie o Bulharsku

Názov: Bulharská republika
Rozloha: 111.001,9 km2
Počet obyvateľov: 7,679 mil. (údaj z roku 2006)
Hlavné mesto: Sofia
Mena: lev (100 stotiniek) (BGN)
Úradný jazyk: bulharčina
Náboženstvo: kresťania pravoslávni -82,6 %, muslimovia12,2%, katolíci - 0,6%, protestanti –
0,5%
Časový posun: +1 hodina (SEČ)
Dĺžka pobrežia: 378 km

Potrebné doklady na cestu do Bulharska

Na vstup, tranzit a pobyt občanov SR nepresahujúci 3 mesiace je potrebný platný cestovný pas alebo platný občiansky preukaz.
Odporúčame, aby platnosť cestovného dokladu bola o 3 mesiace dlhšia ako predpokladaný termín skončenia pobytu v Bulharsku, minimálne však musí pokrývať plánovanú dĺžku pobytu vrátane cesty.
Občan SR mladší ako 5 rokov smie vstúpiť na územie Bulharska bez vlastného cestovného pasu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom pase je zapísaný, a to aj vtedy, ak cestovný doklad rodiča nie je opatrený fotografiou dieťaťa. Deti do 5 rokov musia opustiť krajinu v sprievode rodiča, v ktorého cestovnom pase sú zapísané.

Zastupiteľské úrady SR v Bulharsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii
Blv. Janko Sakazov
1504 Sofia
Telefón: +35929429210
Mobil: +359 888 510455 (Po pracovnej dobe)
Fax: +35929429235
E-mail: emb.sofia@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/sofia