Dovolenka Chorvátsko – last minute, zájazdy

Chorvátsko – slovenské more, nádherná príroda a priateľskí ľudia

Chorvátsko je najbližšou a najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou Slovákov. Najmä k pobrežiu Jadranského mora každé leto smerujú státisíce slovenských dovolenkárov. Jedno s najčistejších a najliečivejších morí sveta – Jadranské more, nádherná príroda, výborná dostupnosť, skvelá kuchyňa, to sú len niektoré z výhod dovolenky v Chorvátsku.

Dovolenka v Chorvátsku – TOP destinácie

V Chorvátsku sú tri veľké prímorské regióny, ktoré sú najčastejším cieľom dovolenky aj pre slovenských turistov. Istria, najväčší chorvátsky polostrov na severe Chorvátska, Kvarner, zelené pobrežie v okolí Kvarnerského zálivu a najväčší región Dalmácia, tiahnuca sa stovky kilometrov od Zadaru na severe až po Dubrovnickú riviéru na juhu.

Istria
Istria je najbližšie položený región Chorvátska a aj preto je cieľom tisícov Slovákov, ktorí sa rozhodnú cestovať na dovolenku do Chorvátska autom. Medzi najznámejšie dovolenkové destinácie na Istrii patria mestá Umag, ktorý láka nie len svojimi plážami, ale aj nejväčším tenisovým turnajom v Chorvátsku – Croatia Open, ktorá sa koná každoročne počas letnej sezóny, Pula, historické mesto s najväčším zachovaným rímskym amfiteátrom mimo územia Talianska, Poreč, Rovinj, Novigrad a mnohé ďalšie menšie strediská.

Kvarner
Kvarner sa tiahne od Istrie na sever po Zadar a severnú Dalmáciu na juhu. Región je bohatý na lesy a prímorské mestečká poskytujú neopakovateľnú atmosféru s výhľadom na more a jadranské ostrovy pred Vami a a masívnym pohorím za Vami. Medzi najobľúbenejšie strediská na pobreží patria Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija a ostrovy Cres, Pag a Krk.

Dalmácia
Najväčší Chorvátsky región sa delí na tri menšie – Severná Dalmácia, Stredná Dalmácia a Južná Dalmácia. V severnej Dalmácii sú najobľúbenejšie riviéry Zadar a Šibenik s destináciami Vodice, Primošten, Rogoznica, SV. Filip i Jakov, či ostrovy Murter, Pašman, Dugi Otok, Vir.
V strednej Dalmácii nájdete najkrajšie pláže v Chorvátsku na riviérach Makarska, Omiš, Trogir a Split, ale aj najvyhľadávanejšie ostrovy ako Brač, Hvar, Čiovo, Šolta a ďalšie. Medzi najobľúbenejšie strediská patria Ohrug Gornji, Podstrana, Duće, Baška Voda, Brela, Makarska, Bol.
Južná Dalmácia s historickým mestom Dubrovnik ponúka krásne pláže a stabilné počasie. Medzi najvyhľadávanejšie destinácie južnej Dalmácie patrí samotný Dubrovnik, Pelješac a ostrovy, Korčula, Mljet a Lastovo.

Ubytovanie v Chorvátsku

Ubytovanie v Chorvátsku v súkromných apartmánoch je stále viac populárnejšie a množstvo slovenských dovolenkárov mieriacich do Chorvátska využíva práve túto možnosť. Apartmány v Chorvátsku ponúkajú stále kvalitnejšie ubytovanie a sú výbornou alternatívou pre ľudí, ktorí nemajú radi masovosť hotelov, ale na dovolenke sa radi cítia ako doma. Apartmány v Chorvátsku pri pláži sú zas unikátnou možnosťou ubytovania, kde zaspávate pri pohľade na západ slnka a zobúdza Vás šum mora. Apartmány v Chorvátsku sú zároveň aj jednou z najlacnejších alternatív dovolenky pri mori.  Na nasledujúcich odkazoch nájdete ponuku apartmánov v Chorvátsku na najobľúbenejších riviérach Chorvátska. Ubytovanie Chorvátsko Makarska, ubytovanie Chorvátsko Omiš, ubytovanie Chorvátsko Vodice, Ubytovanie Chorvátsko Trogir, ubytovanie Chorvátsko Biograd na Moru, ubytovanie Chorvátsko Zadar

Pamiatky a príroda v Chorvátsku

Chorvátsko oplýva aj výnimočnými historickými pamiatkami, s ktorých sú viaceré súčasťou historického dedičstva Unesco a prírodnými krásami. V Splite nájdete nádherný palác rímskeho csára Diokleciána, v Pule najväčší zachovaný rímsky amfiteáter mimo Talianska. Dubrovnik a Trogir ponúkajústarobilé centrá. Nádhernú prírodu môžete obdivovať v množstve národných parkov a prírodných rezervácií ako Plitvické jazerá, Brijuni, Paklenica, Kornati, Krka, Vransko jezero, Biokovo.

Chorvátska kuchyňa

Chorvátska kuchyňa poskytuje všetky výhody a chute klasickej mediteránskej kuchyne. Ryby a morské plody, jedlá na ražni, klasický dalmatínsky pršut (šunka sušená na vetre), syry, množstvo zeleniny a ovocia a to všetko samozrejme pripravované so zdravým olivovým olejom. Výborné sú aj chorvátske vína, najmä červené.

Klimatické podmienky v Chorvátsku

V Severnom Chorvátsku prevláda mierna kontinentálna klíma s horúcimi a suchými letami a veľmi chladnými zimami.V Strednom Chorvátsku je to horská a vysokohorská klíma so suchými a teplými letami a vlhkými miernymi zimami.
Na pobreží Jadranu vládne mediteránske podnebie so suchými a horúcimi letami a vlhkými a miernymi zimami. S priemerne 2600 slnečnými hodinami ročne je jadranské pobrežie jedným z najslnečnejších v Stredozemí s teplotou mora v lete až do 27°C.

Základné informácie o Chorvátsku

Názov:                          Chorvátska republika
Rozloha:                      56.542 km2 (pevnina), 31.067 km2 (vnútorné a teritoriálne more) km2
Počet obyvateľov:       4 422 248 (údaj z roku odhad 2005)
Hlavné mesto:            Záhreb
Mena:                           chorvátska kuna
Úradný jazyk:              chorvátsky
Náboženstvo:             rímskokatolíci 87,8%, pravoslávne 4,4%, moslimovia 1,3%, protestanti 0,3%,
ostatní 6,2%
Časový posun:          -
Dĺžka pobrežia:         5835 km (pevnina 1777, ostrovy 4058)

Potrebné doklady na cestu do Chorvátska

Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Do cestovného pasu rodičov môžu byť zapísané deti do päť rokov. Deti staršie ako 5 rokov potrebujú pre vstup a pobyt v Chorvátsku vlastný cestovný pas.
Motoristi musia mat vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad
o poistení - zelenú kartu, v prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom, alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané.

Zastupiteľské úrady SR v Chorvátsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Záhrebe
Prilaz Gjure Deželica č. 10
10000 Zagreb
Telefón: +385 1 4877070, +385 1 4877071
Mobil: +385 98 278 182 (pohotovostná služba, Emergency Call)
Fax: +385 1 4877078
E-mail: emb.zagreb@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/zahreb