Dovolenka Čierna Hora – last minute, zájazdy

Čierna Hora – skrytý dovolenkový poklad pri Jadrane

Malá krajina pri pobreží Jadranského mora medzi Chorvátskom a Albánskom ponúka krásne pláže, kvalitné hotely za vynikajúce ceny, ale aj nádhernú prírodu a nádych starej romantiky. Krásne piesočnaté i kamienkové pláže, husté zelené lesy, pohoria, množstvo historických pamiatok, to všetko ponúka dovolenka v Čiernej Hore.

Dovolenka v Čiernej Hore – TOP destinácie

Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie dovolenkové destinácie v Čiernej Hore patria Bečiči, Budva, Sutomore a Tivat.
Bečiči je obľúbené pokojné letovisko rozprestierajúce sa v krásnej prírode. Najkrajšou plážou letoviska je 1800 m dlhá pláž s hrubým pieskom a pozvoľným vstupom do mora ocenená aj Modrou vlajkou. Smerom na juhovýchod sa nachádzajú menšie príjemné pláže – piesková pláž Kamenovo priezračnou vodou a Pržno, 350 m dlhá piesočno-štrkovitá pláž, v okolí ktorej je prírodná rezervácia s olivovým hájom. Najzaujímavejšou pamiatkou v Bečiči je Kostol sv. Tomáša zo 14. storočia.
Budva je rušnejšia dovolenková destinácia na krásnej riviére s výbornými klimatickými podmienkami a možnosťami prežitia príjemnej dovolenky pri mori. Budva patrí k najstarším mestám na Jadrane. Chránená je horskými masívmi Lovčenu a Paštroviči pred nepriaznivým vnútrozemským počasím, preto je podnebie v tomto meste mierne a príjemné. Budva má zvláštnu atmosféru starobylého mesta. Vo vnútri mesta medzi múrmi opevnenia sa nachádza amfiteáter, ktorý ponúka návštevníkom rôznorodé literárne predstavenia, koncerty a výstavy.
Pochváliť sa môže sedemnástimi nádhernými plážami, ktorých dĺžka dosahuje celkovo 25 km. Nájdete na nich jemný aj hrubý piesok, oblázky a kamene. Pláže sú tu takmer stále plné a rušné, no môžu sa pochváliť krásou, udržiavanosťou a čistotou, vďaka čomu stúpa počet pláží ocenených Modrou vlajkou.
Sutomore je neveľké, ale obľúbené letovisko. Pred nepriaznivými podmienkami počasia a prírodnými podmienkami ho chránia hory Rumije, vďaka ktorým má Sutomore asi najstálejšie počasie zo všetkých letovísk. K najkrajším plážam letoviska Sutomore patria Sutomorská pláž, dlhá asi 1250 metrov, ktorá sa pozvoľne zvažuje do mora, pláž Zlatna obala so zlatistým pieskom, za ktorou pokračujú menšie skalnaté pláže až k mysu Ratac a tiež Červená pláž, pomenovaná podľa farby svojho piesku a kamienkov, ktoré pôsobia tak, že i more vyzerá byť červené. Je to nádherná a romantická pláž, obklopená je hustým borovicovým lesom a je ideálnym romantickým miestom pre zamilované dvojice. Na pláži sú palmové bary a reštaurácie. Sutomore je dovolenkové stredisko vhodné najmä pre pokojnú dovolenku a romantické duše.
Tivat je obľúbené letovisko s množstvom reštaurácií, kaviarničiek a barov. Pobrežie Tivatu je veľmi členité. V centre mesta sú pláže Belane a Župa. Asi 1 km od Tivatu sa tiahne k mysu Seljakovo dlhá pláž, ktorá je miestami piesočná a kamienková so skalnatými platňami, na ňu nadväzuje pláž Donja Lastva, ktorá je rozčlenená mólami na niekoľko malých pláží. Smerom na juh leží piesočnatá pláž Kalardovo, dlhá 250m, ocenená „Modrou vlajkou“ s početnými športoviskami a reštauráciami. Južne od Tivatu je zátoka Bigovo so skalnatou plážou. Tivat obľubujú hlavne športovci, vďaka výborným podmienkam pre windsurfing, potápanie a surfovanie.

Pamiatky a príroda v Čiernej Hore

Čierna Hora vyniká nádhernou prírodou. Záliv Boka Kotorska je považovaný za jeden z dvadsiatich piatich najkrajších zálivov sveta. Najväčší záliv v južnej časti pobrežia Jadranu pripomína scenériou severské fjordy, doplnené však bujnou stredomorskou vegetáciou. Predstavuje jednu z najpôsobivejších prírodných scenérií Stredomoria. Tvoria ju vlastne dva zálivy, boky, skladajúce sa vždy z niekoľkých zátok. Najužšie miesto v boke tvorí úžina Verige (široká len 350 m), medzi Tivatskou zátokou a zadnou časťou Kotorskej boky. Boka sa pomerne hlboko zarezáva do krasových pohorí, ktoré ju obklopujú, čo spôsobuje značné klimatické kolísanie v priebehu roka. Dostatok vlahy, ktorú hlavne na jar a na jeseň prinášajú vetry fúkajúce od mora, prispieva k bohatstvu tunajšej vegetácie. Vápencový masív Lovcen s množstvom hlbokých priepastí, najväčšie jazero na Balkáne – Skaderské jazero s päťdesiatimi ostrovmi, či národný park Durmitor zahrnutý do prírodného dedičstva UNESCO, to sú len niektoré skvosty prírody v Čiernej Hore. Ak radi navštevujete pamiatky, nenechajte si ujsť Podgoricu, Kotor, Budvu či biskupský palác Bar.

Čiernohorská kuchyňa

Čiernohorská kuchyňa bazíruje na obilninách, zelenine, rybách a olivách, vo vnútrozemských oblastiach hlavne mliečne výrobky, syry. Prílohou býva výhradne biely chlieb. Obľúbenými špecialitami sú ryba „na gradele“ (na grile) servírovaná s marinádou z cesnaku, petržlenovej vňaťky a olivového oleja, so zeleninou a šalátom, ryba „lešo“, varená vo vode, do ktorej sa pridáva olej, vínny ocot, cibuľa, vavrín a iné korenie podávaná s varenou cviklou, „Brodette“ - rybacia polievka, ktorá sa varí z rôznych druhov rýb. Ryby a mäkkýše pripravené spôsobom „na buzaru“ znamená, že sa sprudka dusia s vínom, olejom, korením a zeleninou. K tomu patrí ešte polenta a kukuričná kaša. Výborný je guláš z chobotnice, podávaný ako hlavné jedlo. Obľúbené sú i rôzne rizotá, napríklad s plodmi mora. Obľúbeným mäsovým pokrmom je pašticada, ktorá sa pripravuje z kvalitného hovädzieho mäsa pretkávaného slaninou a cesnakom. Tradičným jedlom je pršut (šunka sušená na vetre) a rôzne syry.

Klimatické podmienky v Čiernej Hore

Vnútrozemie Čiernej Hory má mierny kontinentálny charakter, čo predstavuje nízke teploty v zime a pomerne horúce letá.
Čiernohorské pobrežie má stredomorské podnebie, ktoré sa vyznačuje dlhým teplým a suchým letom a krátkou miernou a daždivou zimou. V zime sú priemerné teploty okolo 9°C, teploty klesajú pod nulu len výnimočne. V lete je typická mimoriadna dĺžka slnečného svitu (až 2500 hod. ročne), vysoký počet jasných dní (v letných mesiacoch 300 hod. mesačne) a nízka oblačnosť. Priemerné júlové teploty sa pohybujú okolo 28°C, vyššie teploty nie sú však výnimkou, môžu sa vyšplhať až na 40°C. Zásluhu na tom má aj horská hradba, ktorá sa zdvíha väčšinou v tesnej blízkosti pobrežia, poskytuje teda prímoriu výbornú ochranu pred nepriaznivými vplyvmi. Podnebie výrazne ovplyvňuje aj more, ktorého teplota v júli dosahuje okolo 25°C.

Základné informácie o Čiernej Hore

Názov:                       Čiernohorská republika
Rozloha:                   13 812 km2
Počet obyvateľov:    620 145 (údaj z roku 2003)
Hlavné mesto:         Cetinje - sídelné, Podgorica - administratívne
Mena:                        Euro
Úradný jazyk:           Srbský, Chorvátsky, Čiernohorský, Albánsky
Náboženstvo:          pravoslávne 74,24%, moslimovia 17,74%, katolíci 3,54%, ostatní 4,48%
Časový posun:        -
Dĺžka pobrežia:      293 km


Potrebné doklady na cestu do Čiernej Hory

Čierna Hora uplatňuje voči občanom SR bezvízový styk na všetky druhy pasov do 90 dní. Občania SR môžu cestovať na územie Čiernej Hory na dobu do 30 dní pobytu aj na občiansky preukaz. Pokiaľ by občan SR cestoval do Čiernej Hory cez Srbsko, na tranzit Srbskom je nutný cestovný pas.

Zastupiteľské úrady SR v Čiernej Hore

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade
Bulevar umetnosti 18
Novi Beograd 110 70
Telefón: +381 11 22 23 800
Mobil: +381 63 336 837 (pohotovostná služba v mimopracovnom čase)
Fax: +381 11 22 23 820
E-mail: emb.beograd@mzv.sk
Web: www.belgrade.mfa.sk