Dovolenka Cyprus – last minute, zájazdy

Cyprus – Afroditin ostrov, slnko a história v stredomorí.

Ostrov, kde sa z morskej peny zrodila bohyňa krásy a lásky Afrodita. Jedna z mála krajín, ktorá sa môže pýšiť históriou dlhšou ako desaťtisíc rokov. Bohatá história antickej civilizácie zanechala svoje stopy po celom ostrove v podobe antických miest, pravoslávnych kláštorov a kostolov, mešít i križiackych pevností. Cyprus je jedným z turisticky najobľúbenejších ostrovov v Stredozemnom mori. Cyprus svojim návštevníkom ponúka pláže s jemným svetlým pieskom a moderné turistické strediská, na ktoré sa zmenili pôvodne rybárske dedinky. Cyprus je dnes modernou krajinou, v ktorej má cestovný ruch dlhú históriu a je ideálny i pre mimosezónnu dovolenku, pretože ponúka viac ako 300 slnečných dní v roku a minimálne množstvo zrážok.

Dovolenka na Cypre – TOP destinácie

Ayia Napa
Pôvodné rybárske dedinky na juhovýchodnom výbežku ostrova sa behom posledných dvoch dekád zmenili na turistické popredné a kvalitné turistické strediská ktoré na svoju dovolenku vyhľadáva čoraz viac ľudí. Pláže so zlatým pieskom a čisté more sú hlavnými lákadlami pri predstave klasickej letnej dovolenky pri mori. V oblasti sa nachádza morský park, zábavný park, rôzne reštaurácie, kluby, diskotéky, kino i obchody. V centre mesta sa nachádza známe Múzeum mora. Pri výbežku El Greco môžete obdivovať Morský palác - členité vápencové pobrežné skaly, ktoré stáročia formovali prírodné živly voda a vzduch.

Larnaka
Je tretím najväčším mestom na ostrove. Zaraďuje sa medzi zaujímavé mestá s autentickou cyperskou atmosférou a kontrastom tradičných prízemnách domčekov vedľa moderných novostavieb. Medzi najkrajšie časti patrí pobrežná palmová promenáda Finikudes.

Limassol
Druhé najväčšie mesto Cypru sa nachádza v južnej časti ostrova a je zároveň najväčším a najdôležitejším prístavným mestom ostrova. Toto mesto je známe aj ako centrum vinárskeho priemyslu a obchodu s nápojmi. V meste nájdete tržnice ponúkajúce rôzne ručne vyrábané výrobky, korenie, olivy, dary mora. Limassol je ideálnym miestom na dovolenku pre ľudí hľadajúcich najmä aktívnu dovolenku s rušným nočným životom s množstvom barov, reštaurácií, kaviarní, diskoték, butikov a dobrými podmienkami pre všetky druhy športov.

Paphos
Príjemné a starobylé mestečko Paphos je rozhodne najpôvabnejším letoviskom na Cypre a patrí medzi najnavštevovanejšie dovolenkové destinácie Afroditinho ostrova. Leží na juhozápadnom cípe ostrova a napriek veľkému prívalu turistov si zachovalo svoj pôvodný ráz. Je živou učebnicou histórie a antickej mytológie. Podľa povesti práve neďaleko Paphosu, na mieste zvanom Petra tou Romiou (Skala Grékov), vystúpila bohyňa lásky a krásy Afrodita z penivých morských vĺn a vdýchla tomuto miestu neopakovateľnú atmosféru.
Paphos ponúka potulky spleťou jeho uličiek s množstvom taverien, kaviarní, štýlových reštaurácií, zábavných podnikov s jedinečnou autentickou atmosférou. Letovisko je skvelým dovolenkovým cieľom aj pre milovníkov golfu, pre športových nadšencov, surfistov, jachtárov a je ideálnym cieľom i pre potápačov.
Pobrežie v okolí Paphosu – to je veľké množstvo malých romantických piesočnatých zátok lemovaných skalami. Krásne azúrové more, piesok ale aj koraly a skaly.
Dnes je Paphos moderné mesto, pričom si ako jedno z mála letovísk na Cypre zanechalo svoju pôvodnú tvár.

Protaras
Protaras má jedny z najkrajších pláží na ostrove, jemný piesok, krištáľovo čistú vodu. Milovníci vodných športov sa tu počas dovolenky môžu venovať rôznym aktivitám - windsurfingu, potápaniu, jachtingu i lietaniu na padákoch.

Pamiatky a príroda na Cypre

Cyprus je nie len ideálnym miestom na nádhernú dovolenku pri mori, ale aj rajom pre milovníkov dávje histórie. Medzi najznámejšie pamiatky, ktoré by ste si nemali nechať ujsť patria najmä:
Larnaka a jej historické centrum, Minaret Galata – Kostol archanjela Michaela
Kakopetria – Kostol Ajios Nikolaos s nádhernými freskami
Limassol – Stredoveký hrad zo 14. storočia
Paphos - početné rozvaliny domov, palácov, amfiteátrov, pevností a hrobiek sú nezvratným dôkazom o historickej výnimočnosti tejto oblasti. Miestne mozaiky sa radia k jedným z najkrajších na svete. Starobylé historické centrum Paphosu je dokonca zapísané v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Je tu kresťanská bazilika, byzantínsky kostolík, malebný prístav chráni krásna benátska pevnosť.
Nikózia – Archeologické múzeum, Katedrála, Byzantské múzeum
Polis – Kostol Ajios Andronikos zo 16. storočia
Pelendri – Kostol Timiou Stavrou

Cyprus vyhľadávajú predovšetkým milovníci prírody a krásneho čistého mora. Malebné dedinky, prekrásnu prírodu, more obdivujú turisti počas celého roka. K najznámejším národným parkom patria Troodos a Kavo Gkreko. Väčšina ostrova je zalesnená, a preto sa Cyprus právom nazýva aj zelený ostrov. Najvyššia hora ostrova s nadmorskou výškou 1953 metrov je Olympos. Za návštevu rozhodne stojí pohorie s vodopádmi Troodos, či Capo Greco – Juhovýchodný výbežok ostrova.

Cyperská kuchyňa

Meze – kombinácia niekoľkých tradičných jedál, podávaných pri veľkých stretnutiach rodiny a priateľov. Pri jednom chode vám podajú desiatky malých tanierikov s olivami, jogurtovými dresingami, tsatsikmi, tahini, chobotničkami, mušľami, kalamármi, ovčím syrom a rozličnými sladkosťami.
Ryby – podávajú sa zväčša morské ryby, a to na akýkoľvek spôsob – grilované, pečené, slané alebo sladkokyslé, či výrazne korenené.
Mousaka – typické letné jedlo, skladá sa zo zemiakov, cukín, baklažánov zapečených so smotanou
Kleftiko – typické jedlo pre každú oslavu, je to jahňacie alebo kozie mäso balené vo fólii a pečené v špeciálnych peciach, ktoré musia byť vzduchotesne uzatvorené po celú dobu pečenia
Yemista – plnená zelenina rôznych druhov, cukiny, baklažány, paradajky, papriky
Koupepia – plnené hroznové listy v sladkokyslom náleve
Souvla – kúsky jahňacieho alebo kuracieho mäsa grilované na drevenom uhlí
Shieftalies – malé klobásky alebo mleté mäso s petržlenom a cibuľkami, grilované na drevenom uhlí

Na Cypre má výroba a konzumácia vín niekoľko storočnú tradíciu, ktorá sa aj vďaka cestovnému ruchu rozvíjajú ďalej.


Klimatické podmienky na Cypre

Cyprus je z hľadiska podnebia ideálnou krajinou. Prakticky po celý rok je na ostrove príjemné počasie. Cyprus má typické stredomorské podnebie. Cyprus sa vyznačuje veľkým počtom slnečných dní - až vyše 300 slnečných dní v roku. Letá sú horúce a zimy veľmi mierne Preto sa okrem klasickej letnej dovolenkovej sezóny chodí na Cyprus aj za teplou zimou.
Zrážky sú v prímorských oblastiach ojedinelé. Väčšie množstvo zrážok sa vyskytuje na horách.
Priemerná teplota v Nikózii v januári dosahuje 11 °C a v júli 25 °C.

Mesiac                        IV.  V.   VI.  VII.  VIII.  IX.   X.   XI.
Teplota vzduchu °C 23  26  30  32   33   31  27  22
Teplota vody °C        18  20  23  25   26   27  24  22
 

Základné informácie o Cypre

Názov: Cyperská republika
Rozloha: 9 251 km2
Počet obyvateľov: 792 604 (údaj z roku júl 2008)
Hlavné mesto: Nikózia (Lefkosía)
Mena: Euro (od 1.1.2008) (EUR)
Úradný jazyk: novo grécky, turečtina a angličtina
Náboženstvo: kresťania78%, islam18%, ostatné4%
Časový posun: +1 (SEČ)
Dĺžka pobrežia: 648 km


Potrebné doklady na cestu na Cyprus

Vláda Cyperskej republiky určila za legálne vstupné a výstupné hraničné priechody na ostrov medzinárodné letiská v Larnake a v Pafose a prístavy v Limasole a v Larnake. Od nadobudnutia členstva Cyperskej republiky v Európskej únii 1. mája 2004 občania Slovenskej republiky (rovnako ako občania ostatných členských krajín EÚ) majú právo vstupovať na územie Cyperskej republiky po preukázaní sa buď platným cestovným pasom alebo platným osobným identifikačným preukazom (občiansky preukaz).

Vstup na územie Cyperskej republiky z tzv. „Severocyperskej tureckej republiky“ („SCTR“), ktorá je medzinárodne neuznaná (s výnimkou Turecka) cez tamojšie letiská a prístavy (letisko Ercan v Nikózii alebo prístavy Kyrénia a Famagusta) považuje Cyperská republika za nelegálny vstup, hoci nateraz nie je trestne postihovaný - vláda Cyperskej republiky si však vyhradila právo ukladania pokút turistom (prípadne ich zadržania), ktorí by vstúpili na Cyprus nelegálne a pokúšali sa dostať na územie kontrolované vládou Cyperskej republiky.

Zastupiteľské úrady SR na Cypre

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nikózii
Kalamatas Street No. 4, Strovolos
2002 Nikózia
Poštová adresa: P.O. Box 21165, 1503 Nicosia
Telefón: +35722879681
Fax: +35722311715
E-mail: slovakia@cytanet.com.cy
Web: www.mzv.sk/nicosia