Dovolenka Egypt – last minute, zájazdy

Egypt – krajina faraónov, histórie, nádherného podmorského sveta a skvelej dovolenky.

Egypt je z turistického hľadiska krajinou nespočetným možností. Piesočnaté pláže, ktoré omývajú Červené a Stredozemné more, pyramídy, Sfinga, rieka Níl, Údolie kráľov, Kárhira, Alexandria, Sinaj, kde Mojžiš obdržal desatoro božích prikázaní - to všetko je Egypt.
Krajina na pobreží Červeného a Stredozemného mora, ležiaca na dvoch kontinentoch, plná kontrastov, chrámov, miesto, kde cez púšte tečie blahodarný Níl a mení piesok na zelenú krásu oáz.
Stačí, keď sa rozhodnete, či vás viac láka kultúra a poznanie, relaxácia pri mori alebo kombinácia leňošenia pri mori a objavovania dávnej histórie a spoznajte Egypt v celej jeho kráse. Návštevu Egypta určite nebudete ľutovať.


Dovolenka v Egypte – TOP destinácie

Hurghada
Hurghada, pôvodne malá rybárska dedina sa zmenila na jedno z najvyhľadávanejších egyptských turistických letovísk na na africkom pobreží Červeného mora najmä pre svoje piesočnaté pláže a bohatý podmorský život, ktorý je možno pozorovať prakticky z brehu. V Dahare prevláda typická egyptská atmosféra, nájdete tu bazáre a trhy, navštíviť môžete niektorú z mešít. Sakkala vás uchváti množstvom reštaurácií, kaviarní, barov a diskoték, rušným nočným životom. Nádych európskych letovísk má južné centrum, nachádzajúce sa v blízkosti hotelových komplexov.
Dovolenka v Hurgade to je ideálna príležitosť na skvelú dovolenku pri Červenom mori, šnorchlovanie a potápanie, windsurfing. Hurgada ponúka i výlety loďou na blízke ostrovčeky, z ktorývh je najznámejší ostrov s bielym pieskom – Giftun, kde môžete obdivovať koralové útesy a počas plavby sa až na dotyk priblížiť delfínom. Hurgada má ale aj ideálnu polohu, ak sa chcete ponoriť do slávnej egyptskej histórie. Môžete navštíviť neďaleké monumentálne staroegyptské pamiatky - starobylý palác v Luxore a Karnaku, Káhira, či pyramídové pole v Gize a Sakkare, Údolie kráľov, Chrám kráľovnej Hatšepsut, zádušný chrám Ramzesa II, Memnónove kolosy.

Sharm El Sheikh
Sharm El Sheikh je najznámejšie stredisko na polostrove Sinaj. Leží pri piesočnej zátoke Naama Bay na južnom výbežku Sinajského poloostrova, ktorého brehy obmýva Červené more pod horou Sinaj, známou ako Mojžišova hora a v susedstve prírodnej rezervácie Ras Muhamed. Vyniká vďaka úžasnému podmorskému životu, ktorým je Červené more všeobecne známe. Čisté more, malebné piesočné pláže, najmä prekrásna pláž s promenádou Naama Bay, pestré koraly, ryby najrôznejších tvarov a farieb, dobré podmienky pre potápanie a šnorchlovanie - takmer 80 km dlhý korálový útes, tiahnuci sa do Arabského zálivu je od pobrežia vzdialený iba niekoľko desiatok metrov, to všetko ponúka stredisko Sharm El Sheikh. Môžete si tu taktiež vychutnať vodné lyžovanie a ďalšie vodné športy, vrátane športového chytania rýb. Nechýba tu ani golfové ihrisko, požičovne bicyklov a automobilov. Môžete si tu užiť jazdy na ťave či koňovi, výlety na púštne safari alebo navštíviť kasíno či diskotéku.
Ak chcete obdivovať históriu, Sharm El Sheikh ponúka výlety k obdivuhodným historickým pamiatkam ako Kláštor sv. Kataríny pod Mojžišovou horou, Justiniánska bazilika, byzantské mozaiky a mnoho ďalších pamätihodností.

Taba
Taba je moderné, rýchlo sa rozvíjajúce rekreačné a turistické centrum na severe Akabského zálivu s dlhými plážami. Taba ponúka skvelé možnosti na potápanie a šnorchlovanie medzi pestrofarebnými koralmi. Taba je dnes čoraz vyhľadávanejšou destináciou, vďaka kombinácii neuveriteľnej scenérie sinajských hôr, podmanivého podmorského sveta farebných koralových útesov, nádherných pláží a možností fakultatívnych výletov. Unikátne čaro malebných zátok a zálivov v kombinácii s kvalitnými službami miestnych hotelových komplexov vám zaručí prežitie úžasných chvíľ letnej dovolenky.
Okrem širokej ponuky vodných športov ako potápanie, šnorchlovanie, windsurfing, vodné lyžovanie, plávanie s delfínmi, je Taba ideálnym východiskom na výlety do Jordánska a Izraela. Môžete navštíviť starobilé kamenné mesto Petra, Jeruzalem, či Mojžišovu horu. Ak hráte golf, čaká Vás jedno z najlepších golfových ihrísk v Egypte s 18 jamkami. V Tabe nájdete jachtársky prístav a kvalitné hotely s vynikajúcimi službami. Panorámu dotvárajú pôštne hory lemujúce okolie Taby.

Makadi Bay
Obľúbené a atraktívne stredisko je situované približne 35 km južne od Hurghady v zálive s rovnakým menom. Priezračné vody Červeného mora nenechajú nikoho na pochybách, že toto je to pravé miesto, kde si môžete naplno vychutnávať letné dovolenkové chvíle. Makadi Bay to je nádherná pláž, v blízkosti ktorej nájdete koraly tvoriace ideálne miesto pre potápanie a šnorchlovanie. Nachádza sa tu niekoľko veľkých a luxusných hotelových komplexov, vyznačujúcich sa bohatou ponukou kvalitných služieb, ktoré uspokoja aj najnáročnejších klientov. Do Hurghady jazdia niekoľkokrát denne hotelové autobusy.

Marsa Alam
Marsa Alam, predtým malá rybárska dedinka, je skutočným rajom a oázou pokoja pri Červenom mori. Patrí k najkrajším oblastiam egyptského pobrežia. Krásne pláže, čisté more, slnko, nádherné koralové útesy - to všetko je Marsa Alam. Oblasť je ideálna pre milovníkov podmorského sveta a vyznávačov pokojnej, ničím nerušenej dovolenky. Marsa Alam to sú aj ideálne podmienky na potápanie, šnorchlovanie, windsurfing, rybárčenie. Vzhľadom k svojej polohe je vhodná na pokojnú dovolenku vhodnú aj pre rodiny s deťmi.
Marsa Alam to sú slnečné pláže sú lemované palmami a omývané azúrovým morom s mnohými koralovými ostrovmi. Najvyhľadávanejším je podmorský útes Samadai, ktorému sa hovorí Domov delfínov. Hotely v Marsa Alam sú komfortné a spĺňajú aj požiadavky náročných dovolenkárov.

Soma Bay
Soma Bay je príjemné letovisko nachádzajúce sa na malom polostrove, ktorý je zo všetkých strán obmývaný Červeným morom. Soma Bay ponúka krásne pieskové pláže, miestami s pozvoľným vstupom do mora a veľmi pekné prostredie. Sú tu výborné podmienky, obzvlášť pre windsurfing. Na miestnych plážach si môžete vyskúšať i množstvo iných vodných športov ako sú vodné lyže, kanoe, šnorchlovanie a potápanie. Soma Bay punúka tiež priestor pre milovníkov golfu – 1osemnásť jamkové golfové ihrisko Cascades zvolené medzi 20 najlepších ihrísk na svete a spoločne s luxusným hotelom Sheraton tvoriace piaty najlepší golfový rezort na africkom kontinente. Od mesta Hurghada Soma Bay vzdialené približne 45 km severne.

Medzi ďalšie vyhľadávané destinácie na dovolenku v Egypte patria Ain El Soukhna, Dahab, El Gouna, Naama Bay, Safaga a samozrejme Káhira a Alexandria, ktorým sa podrobne venujeme nižšie.

História a pamiatky v Egypte

Pýchou Egypta sú pamiatky starej civilizácie. Pozdĺž rieky Níl sa zo severu na juh striedajú nádherné historické dominanty - staré chrámy, sfingy a pyramídy. Najnavštevovanejšie historické miesta sa nachádzajú v okolí Káhiry, Alexandrie, Luxoru, na Sinaji a na južnej hranici Egypta.
Najznámejším obdobím v dejinách Egyptu bolo obdobie vládnutia faraónov, ktorí tu pôsobili v období Novej ríše cca 1500 pred n. l. Egypťania delia svoju históriu na obdobie Starej ríše, Strednej ríše a Novej ríše. Pyramídy sa zaraďujú do obdobia Starej ríše.
Káhira je srdcom Egypta už viac ako tisíc rokov. Islamská Káhira je najhustejšie obývané mesto v Egypte a možno aj na Strednom Východe. Všade uvidíte mešity a kostoly, vo vzduchu je cítiť zmes prenikavých pachov a vôní kvetov, korenia a zvierat. Najznámejším miestom tejto časti je Citadela, stredoveká pevnosť stará viac ako 700 rokov. Koptská Káhira bola pôvodne postavená ako Rímske obranné mesto. Je o niekoľko storočí staršia ako Islámska Káhira a bola jedným z prvých miest na svete, ktoré bolo osídlené kresťanskou komunitou. Je to posvätné miesto pre židov, moslimov a koptských kresťanov, ktorí tu žijú. Miestom, ktoré žiadny cestovateľ pri návšteve Káhiry nemôže vynechať, je Gíza na západnom brehu Nílu. Práve tu nájdete jeden zo siedmich divov sveta, 3 pyramídy patriace posledným faraónom 4. Dynastie - Chufeovi, Chafremu a Menkaurovi. Pyramídy sa delia o rovinu púšte so Sfingou - sochou s telom leva a hlavou človeka.
Luxor sa nachádza asi 500 km južne od Káhiry. Nájdete tu niekoľko významných archeologických miest. Mohutný Amonov chrám s obrovskými sochami, obeliskami a dvoranami. Nachádza sa tu taktiež slávne Údolie kráľov s hrobkami, kde je pochovaných 64 faraónov, ktorých podobizne sú zobrazené v skalných reliéfoch. Všetky hrobky sú po stenách krásne pomaľované a popísané hieroglifmi.
Asuan je východiskové miesto na brehu rieky Níl a zároveň najjužnejšie mesto v Egypte, ideálne k uskutočňovaniu mnohých výletov za antickými miestami na Níle. Pred niekoľkými tisícimi rokov faraóni vozili z tohto miesta ružovú žulu ako stavebný materiál na stavbu hrobiek. Dnes je mesto Asuan známe pre jeho Asuanskú priehradu – tretiu najväčšiu priehradu na svete.
V meste Abu Simbel určite navštívte chrám najznámejšieho faraóna - Ramsesa II a jeho manželky Nefertiti, ktorý bol presťahovaný z jeho pôvodného miesta v roku 1964, keď bola postavená Asuanská priehrada. Taktiež neprehliadnite Philaenský chrám, ktorý bol určený bohyni Isis. Nachádza sa na ostrove v strede rieky Níl.
Alexandria patrí medzi populárne mestá severného Egypta. Nachádzajú sa tu pláže s bielym pieskom a veľkolepá scenéria rozprestierajúca sa 140 kilometrov pozdĺž pobrežia Stredozemného mora.

Medzi pamiatky, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť patria Múzeum v Káhire, Gíza so svojimi pyramídami, Údolie kráľov, Sakkara, Karnak, Chrám kráľovnej Hatšepsut.


Príroda v Egypte

Ak povieme slovo Egypt, každý z nás si predstaví nekonečnú piesočnú púšť. Vyše 90% egyptskej prírody tvorí púšť, aj keď nielen piesočná, ale aj kamenistá. Okrem neúrodných a nehostinných nekonečných kilometrov pustatiny je tu aj úrodnejší kraj - povodie Nílu a samozrejme turistami toľko vyhľadávané pobreží Červeného mora.
Púšť tvorií podstatnú časť Egypta. Je všeobecne definovaná ako miesto, na ktorom za rok spadne menej ako 25 mm zrážok. Významná Západná púšť má rozlohu okolo 3 miliónov kilometrov štvorcových. Rozpína sa od západného brehu Nílu až k líbyjskej hranici a od Sudánu po Stredozemné more. Na Západnej púšti nájdete rozsiahle duny, ale aj skaly. Krajina je tu rozmanitá, aj keď dosť surová. Sahara je najväčšia púšť sveta. Jej rozloha je neuveriteľných 9 miliónov km2. Siaha od Atlantického oceánu až k pobrežiu Červeného mora.
Níl je jedinou riekou Egypta a je to druhá najväčšia rieka sveta. Povodie Nílu má rozlohu cca 6 915 000 km2. Rieka pramení v Burundi a tečie severovýchodnou Afrikou na sever. V ústí sa rozlieva do delty a končí vo Stredozemným morom. Z histórie vieme, že vďaka povodniam, ktoré prinášali úrodnú pôdu, sa tu mohli pestovať rôzne plodiny, a preto tiež mohol vzniknú staroveký Egypt. Každoročné povodne zmizli až po vybudovaní Asuánskej priehrady, teda v 60. rokoch 20. storočia. Dodnes oblasť Nílu predstavuje jediné úrodné miesto Egypta. Bolo to tak v dávnoveku, je to tak aj po mnohých storočiach. Údolie Nílu sa tiahne od jazera Nasser po deltu Nílu. Ide približne o dvadsaťkilometrových úsek, kde je sústredených najviac stálych obyvateľov a počet obyvateľov sa neustále zvyšuje. V tejto oblasti sa darí poľnohospodárstvu. Pestuje sa tu bavlna (tou je Egypt známy), kukurica, cukrová trstina a zelenina.

Egyptská kuchyňa

Stravovanie v reštauráciách je v Egypte bezpečné a charakteristickými sú veľmi korenisté jedlá. Turecký, perzský a sýrsky vplyv je možné vidieť v rozdielnych reštauráciách. Keďže islam je jedným zo základných pravidiel života v Egypte, všetko je s ním prepojené - napríklad že nepodávajú bravčové mäso.
Alkohol sa predáva iba v špeciálnych obchodoch a podnikoch. Nemal by sa všeobecne na verejných miestach požívať, u turistov sa však viacej vecí toleruje.
Typické jedlá:
Falafel – opražený zomletý cícer v arabskom chlebe.
Foul – cícerová kaša s olejom v chlebovej placke, niekedy podávaná so zeleninou.
Liver – chlebová placka plnená kúskami pečene.
Shish kebab – podobný kebabu predávaného u nás.
Fattah – chutné a výdatné jedlo zložené z opečených kúskov chleba na spodku, korenenej ryže a kúskov opečeného koreneného mäsa na vrchu.

Klimatické podmienky v Egypte

Egypt leží v subtropickom pásme. Má suché počasie s miernou zimou a horúcim letom. Medzi dňom a nocou sú veľké rozdiely.
V Egypte sa rozoznávajú tri ročné obdobia. Jednak je to zima, ktorá trvá od 15. novembra do 15. marca, ďalej potom prvé leto od 15. marca do polovice júla a posledným ročným obdobím je druhé leto, ktoré prichádza v polovici júla a trvá až do 15. novembra. Teploty v lete často prekračujú 40°C, osobitne v strednom a hornom Egypte a v púštnych oblastiach.
Najvhodnejšia doba pre výlety po Egypte je obdobie zimy, kedy sú teploty miernejšie, a tak tu nie je tak sucho a teplo. V období prvého leta sú teploty ešte znesiteľné, najteplejším obdobím je druhé leto.
Optimálna doba k návšteve Egypta za účelom cestovania a poznávana je medzi októbrom a aprílom, kedy priemerné denné teploty dosahujú v Káhire 24 °C, v Hurghade 26 °C a voda Červeného mora má okolo 23 °C.
Stále teplé počasie Vám zaručí príjemné a ničím nerušené trávenie dovolenky, na ktorú budete radi spomínať.


Mesiac                          I      II    III    IV   V    VI   VII   VIII   IX    X   XI   XII
Teplota vzduchu °C   23  24  29  30  28  30  32   34   33  30 29  24
Teplota vody °C          22  22  23  25  23  24  25   26   26  24 25  22

Základné informácie o Egypte

Názov: Egyptská arabská republika
Rozloha: 1,001.450 km2
Počet obyvateľov: 77,505.756 (údaj z roku 2005)
Hlavné mesto: Káhira (Cairo)
Mena: egyptská libra (EGP)
Úradný jazyk: arabský, používa sa anglický jazyk
Náboženstvo: moslimovia sunniti - 90%, kptskí kresťania - 9%, iné - 1%
Časový posun: +2 (UTC)
Dĺžka pobrežia: 2450

Potrebné doklady na cestu do Egypta

Existuje obojstranná vízová povinnosť pre cestovné pasy. Vstupné víza do Egypta je možné získať aj po prílete do krajiny, na medzinárodných letiskách.
Platnosť cestovného pasu musí byť dlhšia minimálne o tri mesiace po ukončení platnosti udeleného víza. EAR rozlišuje turistické víza (na jeden vstup – platné 3 mesiace s maximálnou dĺžkou pobytu 1 mesiac, viacnásobné – platné na 6 mesiacov, maximálna dĺžka pobytu 1 mesiac), vstupné víza (pre všetkých cudzincov, ktorí prichádzajú do Egypta za iným účelom ako je turistika) a tranzitné víza.

Zastupiteľské úrady SR v Egypte

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire
3, Adel Husein Rostom
Cairo
P.O.BOX 450
11794 - Ramses Post Office Dokki
Telefón: +20 2 33358240, +20 2 33357544, +20 2 33376901
Fax: +20 2 33355810
E-mail: zukahira@tedata.net.eg
Web: www.cairo.mfa.sk