Dovolenka Fidži – last minute, zájazdy

Fidži – ostrovy, známe svojou filmovou minulosťou, pokladmi, ale aj dávnymi kanibalmi.


Fidži, ostrov nachádzajúci sa v juhozápadnej časti Tichého oceánu. Väčšina tých, ktorí navštívia Fidži chcú niečo viac než len nádherné pláže s bielym pieskom, bezoblačnú azúrovú oblohu a možnosť ukrývania sa pred jagavým slnkom pod kokosovou palmou. V tomto ohľade Vás Fidži určite nesklame. Podvodné scenérie sú ohromujúce a práve na Fidži nájdete tie najlepšie a najdostupnejšie miesta na potápanie. Krajinu tvorí 320 ostrovov a atolov. Nie je ťažké nájsť zabudnutý a nikým nerušený kút. Dovolenka práve na Fidži je obľúbená najmä pre svoje teplé koralové more.

Dovolenka na Fidži - TOP destinácie


Nadi, Viti Levu, Tai
Nadi je tretie najväčšie mesto Fidži. Leží naproti hornatému pozadiu na západnom pobreží ostrova Viti Levu slúži ako jeden z najvýznamnejších východiskových bodov k cestám okolo ostrova Viti Levu. Obyvateľstvo z veľkej časti tvoria Indiáni, štvrtá generácia potomkov pôvodných Indiánov, ktorý sem boli privezený na prácu. Hlavná trieda je po oboch stranách husto lemovaná reštauráciami, luxusnými obchodmi a s módou a suvenírmi.
Tai nájdeme 35 km od letiska. Ostrov lemuje krásna pláž s bielym pieskom a tyrkysovo modrým morom, ktoré priamo láka k vykúpaniu, plávaniu a šnorchlovaniu. Na ostrovčeku sa aj nachádza luxusný rezort Beachcomber Fiji.


Mamanuca ostrovy
Krásne koralové útesy obklopené ostrovmi, nachádzajúce sa len kúsok od Nadi pobrežia, to sú Mamanuca ostrovy. Sú známe pre svoje krásne biele piesočnaté pláže a ostrov Resorts. Ostrovy Mamanuca sú tiež záhadne pomenované – ostrov pokladov. Ostrovy sú ideálne pre cestovateľov hľadajúcich fantastický jemný biely piesok, možnosť kúpať sa v azúrovom mori a kvalitné služby. Či už túžite po tropickej svadbe, romantických medových týždňoch alebo dobrodružnej dovolenke, tieto krásne ostrovy majú všetko, čo ste si kedy priali. Letovisko ponúka vynikajúce podmienky na šnorchlovanie a potápanie s veľkým počtom rôznych potápačských lokalít.


Ostrov Matamanoa
Matamanoa je veľmi kľudné letovisko ležiace na ostrovčeku vulkanického pôvodu s názvom Mamanuca. Toto miesto je ideálne pre tých z vás, ktorí hľadáte úplný kľud a pohodu, krásne piesočnaté pláže a tyrkysové more.


Coral Coast
Je jedným z najznámejších a najobľúbenejších pobreží Fidži. Ponúka návštevníkom nádherné piesočné pláže, ktoré priamo lákajú k opaľovaniu a relaxu. Azúrovo čisté more je ideálne pre potápanie a šnorchlovanie. Coral Coast sa nachádza cca 90 km od letiska v Nadi. Návštevníkom sa tu ponúkajú tropické záhrady, ktoré stoja za pozretie. V Coral Coast sa môžete mimo iného venovať množstvu vodných a iných športových aktivít. Sú tu k dispozícií tenisové kurty a ihrisko na basketbal.


Yanuca Island
Je 43 hektárový ostrov, ktorý leží neďaleko pobrežia Fidži. Ostrov je spojený s dominantným ostrovom cestou vybudovanou na násype. Yanuca je korálový ostrov fidžijského súostrovia Lau. Je charakteristický prekrásnymi bielymi plážami a bujnou vegetáciou. Najväčšou zaujímavosťou je tu Coral Coast Scenic Railway, jedinou železnicou na Fidži slúžiacou k preprave osôb. Začína pri vchode do rezortu Shangri-Lá's Fijian Resort a vedie až na Natadola Beach. Jazdí tu stará dieselová lokomotíva so súpravou, ktorá predtým vozila cukrovú trstinu do továrne v meste Lautoka.


Dejiny a pamiatky ostrova Fidži


Ostrovy boli okolo roku 1500 p.n.l. prvýkrát osídlené predkami Polynézanov. Až okolo roku 500 došlo k preľudneniu a obyvateľstvo sa roztrúsilo do iných teritórií v Tichom oceáne. Obyvatelia ostrovov žili v polygamii a v klanovom usporiadaní a čo je zaujímavé, kanibalizmus bol veľmi rozšírený. Neskôr bol ostrov objavený Európanmi, v roku 1774 sa tu vylodil James Cook. V roku 1873 bol ostrov vyhlásený za kolóniu Veľkej Británie a hlavným mestom sa stala Suva. Začala sa pestovať bavlna a cukrová trstina. Spod nadvlády sa ostrovy dostali až v roku 1970, odvtedy sú Fidži nezávislý štát.
Suva, hlavné mesto, kde sa nachádza niekoľko budov z prelomu 19. a 20. storočia, ako napríklad Národné múzeum Fidži a Katedrála. Pri prehliadke hlavného mesta si nenechajte ujsť zaujímavú botanickú záhradu Thustston.
Sigatoga, archeologické nálezisko v obrovských piesočných dunách.
Levuka, bývalé hlavné mesto, plné nezameniteľnej koloniálnej architektúry.
Orchid Island, skanzen popisujúci kanibalskú minulosť ostrov.


Prírodné podmienky na Fidži


Fidži je samostatné súostrovie 332 ostrovov vulkanického, alebo koralového pôvodu, ležiacich v tropickom pásme Tichého oceánu. Ostrovy sú hornaté, najvyšší vrch zeme je vyhasnutá sopka „Tomanivi“, vysoká 1323 m.n.m. 45% plochy ostrovov je zalesnená. Tvoria ju vždy zelené tropické lesy a savany. Rastú tu kokosové palmy, bambus a niektoré vzácne dreviny. Ostrovy sú domovom sov, papagájov, plazov a rôznorodého hmyzu. Vo vodách majú svoj domov farebné ryby a koralové živočíchy.


Kuchyňa na Fidži


Medzinárodná kuchyňa súperí s tradičnými špecialitami ostrova. Hotelové reštaurácie sú často otvorené i pre návštevníkov, ktorí nie sú hosťami hotela. Je dobré vedieť, že alkohol sa môže podávať iba v licencovaných hoteloch, reštauráciách, baroch či nočných kluboch.
Tradičné špeciality:
Kahoda - na pare uvarená ryba potretá kokosovým mliekom a šťavou z citróna
Kassaua - tapioka varená, pečená alebo postrúhaná a zmiešaná s kokosovým mliekom, cukrom a banánovou kašou
Daruka - zelenina podobná špargli
Lovo - mix mäsa, rýb, zeleniny a ovocia pripravovaný v horúcom piesku
Kava – tradičný omamný nápoj
Carlton – typické miestne pivo
Chutné sú i miestne dopestované vína Meridan, Moselle a Suvanna Moselle.

Klimatické podmienky na Fidži


Fidži ostrovy majú tropické oceánske podnebie, s veľkým množstvom zrážok, najmä v období od novembra do apríla. Najčastejšie prší na náveterných svahoch a najmenej na záveterných. Priemerná denná teplota sa pohybuje okolo 25°C. V období dažďov sa môžu vyskytnúť cyklóny, nebezpečné však bývajú len zriedka.


Základné informácie o Fidži:


Názov: Republika fidžijských ostrovov
Rozloha: 18 270 km2
Počet obyvateľov: 944 720(2009)
Hlavné mesto: Suva
Mena: fidžijský dolár (FJD)
Úradný jazyk: anglický
Náboženstvo: kresťanstvo (52 %), hinduizmus (38%), islam
Časový posun: Slovensko +12 hod.
Dĺžka pobrežia: 5835 km (pevnina 1777, ostrovy 4058)

Potrebné doklady na cestu na Fidži

Občania Slovenskej republiky pri vstupe na územie Fidži potrebujú platný cestovný doklad s platnosťou minimálne 3 mesiace po predpokladanom ukončení pobytu. Občania SR pri vstupe na územie Fidži na pobyt nepresahujúci 4 mesiace nepotrebujú víza.

Zastupiteľské úrady SR na Fidži

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Canberre
Culgoa Circuit, O’ Malley
Canberra 2606
Austrália/ Australia
Telefón: 00612/62901516, 62902405, 62900036,
Mobilný telefón: 0061/417253805 (pohot. mobil / Emergency Call)
Fax: 00612/62901755
E-mail: embassy@slovakemb-aust.org
Internet: www.canberra.mfa.sk