Dovolenka Francúzska Polynézia – last minute, zájazdy

Francúzska Polynézia. Stúpajúce vrcholky hôr zahalené v oblakoch, smaragdová voda, romantické slamené chatky, tiché palmové háje, čierne perly a exotické strediská odrážajú vznešenosť a nadčasového ducha Polynézie.

Keď sa povie „Francúzska Polynézia“, Tahity sú jedným z prvých miest, ktoré prídu na myseľ. No mnohí si neuvedomujú, že okrem Tahity má Francúzska Polynézia veľa, čo ponúknuť. S viac než 118 ostrovmi rozdelených do 5 súostroví, tvorí Francúzska Polynézia miesto, kde je čo objavovať a vychutnávať. Zmes miest, dýchajúcich dávnou atmosférou, nóbl letoviská, bujné lesy, dramatické vrcholky hôr, nádherné pláže, to všetko nájdete práve v tomto nádhernom tropickom raji. Či si chcete vychutnať relaxáciu niekde na pláži, alebo chcete prežiť aktívnejšiu dovolenku prostredníctvom celým radom vodných športov, práve tento malý kúsok neba na zemi vám to všetko umožní. Francúzska Polynézia uchváti vaše zmysly s nedotknutou prírodnou krásou, priesvitnými lagúnami, tajomnými zákutiami i malebnými ostrovčekmi. Navštívte ostrov Tahity, Moorea, či známe Bora Bora a objavte neuveriteľné poklady, nachádzajúce sa nielen na „nad vodou“, ale aj „pod vodou. Ponorte sa do hlbín Pacifiku a ocitnite sa tvárou tvár rozprávkovej rade koralov a rôznym morským živočíchom od žralokov a veľrýb, cez delfíny, až po úhory. Pokiaľ by vám to stále nestačilo, tak sa vydajte na cestu späť v čase a nenechajte si ujsť staroveké archeologické oblasti, s ktorými sú spojené mnohé mýty a legendy polynézskej kultúry.

Dovolenka na Francúzskej Polynézii - TOP destinácie

Tahiti, „ostrov lásky“

Tahiti je najznámejší ostrov v južných moriach - kráľovná Pacifiku. Ostrov má dva najvyššie vrcholky hôr v Polynézii, jeden dosahuje cez 7000 metrov. Často nazývaný "romantický ostrov" alebo "ostrov lásky", Tahiti je v skutočnosti najväčší a najľudnatejší zo 118 ostrovov a atolov, ktoré tvoria Polynéziu. Ostrov je historicky známy ako O'tahiti a je rozdelený na 2 časti známe ako Tahiti Nui a Tahiti Iti (malé a veľké Tahiti). Papeete, ktoré je hlavným mestom Francúzskej Polynézie sa nachádza na severozápadnom pobreží Tahiti asi 3 km od letiska. Toto mesto ponúka niekoľko exotických letovísk s hotelmi ponúkajúcim tie najlepšie služby, ale aj slamené chatrče, či bungalovy nad vodou. Ostrov ponúka nielen pláže s bielym pieskom, ale aj svieži dažďový prales v blízkosti Papeete a vyššie v horách nájdete panoramatické výhľady na tento nádherný raj, vodopády a potoky. Tahiti je sídlom múzea Paul Gauguin, dve nádherné exotické botanické záhrady, a slávneho miesta Teahupoo, ako stvoreného na surfovanie.

Bora Bora, „romantický ostrov“


Bora Bora je nesporne najslávnejší ostrov v južnom Pacifiku a je to ostrov, ktorý inšpiroval už mnohé romantické filmy. Bora Bora sa nachádza sa asi 150 míľ severozápadne od Tahiti a je domovom asi 8000 obyvateľov. Vaitape je hlavná osada na západnej strane ostrova, oproti hlavnému kanálu lagúny. Tento ostrov je jedným z najromantickejších miest na svete, napríklad pre novomanželov na svadobnej ceste. Bora Bora je tvorené luxusnými letoviskami a hotelmi, ponúkajúce tie najkvalitnejšie služby. Pre „ekonomických cestovateľov“ sú však k dispozícii malebné menšie hotely a romantické penzióny. Centrum tohto vulkanického ostrova sa skladá z dvoch majestátnych vrcholkov hôr Otemanu Pahia, obklopený tyrkysovou farebnou lagúnou a koralovými útesmi. Kvantum morského života a veľkolepé koralové formácie zabezpečujú rovnakú krásu aj „pod povrchom“.

Moorea, „majestátny ostrov“


Majestátny ostrov Moorea sa nachádza len 12 kilometrov od ostrova Tahiti Nui . Len s 12000 obyvateľmi je tempo života oveľa pomalšie a kľudnejšie ako na veľkom ostrove Tahiti Nui. Moorea má tvar srdca a je známy pre svoje veľkolepé a slávne morské lagúny , kuchárov a Opunoho Bay Bay. Ostrov je obklopený zo všetkých strán bujnou tropickou panorámou a nájdete tu i zvyšky vyhasnutej sopky. Najvyšší vrchol na ostrove, Tohivea hora je jedným z najviac fotografovaných pozadí Polynézie. Jeden z najúžasnejších pohľadov na planéte ponúka známe vyhliadkové miesto Belvedere. Charles Darwin sa inšpiroval pri jeho teórií vzniku koralových útesov pri pohľade na Moorea z vrcholku hory Tahity Nui. Moorea si zachovala svoj starý polynézsky šarm a ponúka výber hotelov a ubytovania v „v ekonomickej rozpočtovej úrovni“. Moorea je domovom pre niektoré z najlepších potápačských lokalít, známa je pre svoj úžasný podmorský život, ponúka sezónne pozorovanie veľrýb a hlboký morský rybolov. Turistickou atrakciou na ostrove sú „Kellum Záhrady“, ktoré sa nachádzajú na konci Opunoho Bay a sú domovom pre viac než 100 tropických druhov rastlín.

Huahine, „záhradný ostrov“

Huahine je naozaj neobjavený raj medzi ostrovmi . Nachádza sa 110 míľ severozápadne od Tahiti a jeho dve časti spája most. Ostrov sa môže pochváliť najväčšou zmesou archeologických a posvätných miest. Je tu rozhľadňa, kde môžete vidieť cez centrum ostrova a jeho interiér lagúny, až po severozápadne ležiace jazero Lac. Toto jazero je centrum pozostatkov starovekého atolu lagúny. Po celom ostrove sa nachádzajú krásne záhrady, farmy, a morské lagúny. V blízkosti historického mesta Maeva je bývalá kráľovská dedina, ktorá je domovom pre mnoho fascinujúcich archeologických budov a chrámov. Okolo ostrova uvidíte pestovať vanilku, kávu a mnoho iných známych rastlín. Vďaka stálej absencii turistov a nádherným bielym plážam je tento ostrov obľúbený pre svoju kľudnú a pokojnú atmosféru.

Taha'a, „vanilkový ostrov“


Taha'a a jeho sesterský ostrov Raiatea zdieľajú rovnaké lagúny i keď sú to úplne oddelené ostrovy. Taha'a je známy ako vanilkový ostrov, ale je tiež známy pre svoje mimoriadne kvalitné čierne perly. Viac ako 40 historických miest a 100 stavieb možte nájsť na tomto ostrove. Samotný ostrov tvorí prastarý vulkán s dominantnou horou Ohiri s úžasným výhľadom na „náhrdelník z útesov“ a morskú lagúnu. Taha'a a jeho slávna povesť pre výrobu vanilky zodpovedá jej 70 percentnej svetovej produkcie vanilky. Za návštevu stoja vanilkové plantáže v okolí Motusu a koralové útesy bohaté na morský život, ako stvorené na potápanie a šnorchlovanie. S výhľadom na Bora Bora na jednej strane a výhľadom na záhradu na ostrove Huahine na druhej strane je Taha'a neobjavený raj.

Raiatea, „posvätný ostrov“


Len 40 minút od Tahiti , Raiatea je druhý najväčší z ostrovov Francúzskej Polynézie. Raiatea, to je nedotknutá prírodná krása s horami, krátermi, vodopádmi, sviežimi údoliami s vanilkovou farmou, exotickými kvetinami a Faaroa riekou, jedinou splavnou riekou na Francúzskej Polynézii. Raiatea má veľa tajomstiev a legiend, a niektoré z najvýznamnejších archeologických lokalít na Tahiti. Ostrov ponúka i kvalitné podmienky pre potápanie a šnorchlovanie. Existuje tu viac ako 20 potápačských lokalít, ako sú priesmyky, jaskyne, ale aj koralové kaňony. Tento posvätný ostrov je ekologické a kultúrne bohatstvo, ktorý by ste si nemali nechať ujsť, ak hľadáte dobrodružstvo a úžasný výhľad na Taha'a, Huahine a Bora Bora.

Rangiroa, „nekonečné nebo“

Rangiroa je najväčší atol v Tuamotu a druhý najväčší na svete. Atol sa skladá z asi 250 ostrovov a piesčin a jeho najbližší atol je Tikehau len 12 kilometrov na západ. Tvorí ho obrovská nekonečne tyrkysová lagúna a ako úlovok pre vaše oči vám ostrov ponúka nekonečný obzor na panorámu nebeskej krajiny. Tiputa obec sa nachádza na východnom okraji atolu a Avatorov, hlavné mesto sa nachádza na severozápadnej časti atolu. Mestá tvoria vstup pre lodnú dopravu a miestny obchod, ale sú známe pre svoje ideálne miesta na potápanie a šnorchlovanie. Rangiroa má svetovo preslávenú viac ne 45 kilometrov dlhú lagúnu a potápači z celého sveta tu objavujú najpozoruhodnejší morský život a podmorské scenérie na svete. Lagúna má najteplejšie a najčistejšie vody, ktoré sú pre potápačov hotový sen. Hoci Rangiroa je potápačským rajom, mnohí sem prídu i pre neprekonateľnú krásu a pokoj.


Tikehau, „ostrov ružového piesku“


Tento koralový atol v Tuamotu je len 20 minút od Rangiroa. Ostrov má elegantný oválny tvar a je miestom s nádhernými ružovými piesočnými plážami a tyrkysovým morom. Atol má iba 500 obyvateľov a len jeden hotel, postavený v roku 2001. Obyvatelia Tikehau sú závislí od rybolovu a cestovného ruchu. Hlavné mesto Tuherahera sa nachádza na južnom konci ostrova a je plný kvetinových záhrad, ovocných stromov a vľúdnych obyvateľov. Potápanie, je hlavným lákadlom Tikehau a väčšina potápačských lokalít sa nachádza v blízkosti priesmyku Tuheiava. Pláže v okolí lagúny sú úžasné, nedotknuté a hlavne osamotené. Atol ponúka a odráža skutočný polynézsky spôsob života v týchto odľahlých ostrovoch. Ak hľadáte romantiku, samotu, či dobrodružstvo nad i pod vodou, práve Tikehau je ideálnym miestom práve pre vás.

Fakarava, „ostrov snov“

Fakarava Island je druhým najväčším atolom v súostroví Tuamotu, po Rangiroa. Nachádza sa asi hodinu letu z Tahiti a stal sa vysnívaným miestom pre tých, ktorí hľadajú útočisko tropického ostrova, a najmä pre tých, ktorí majú radi potápanie. Fakarava ostrov je chránený ako biosférická rezervácia UNESCO kvôli jeho vzácnej flóre a faune, rovnako kvôli ekosystému bohatému na vtáky a kôrovce. Na ostrove neexistuje žiadna banka, takže sa uistite, kým prídete na ostrov, že máte peniaze. Hlavné potápačské centrum sa nachádza v Rotoava a ponúka široký výber ponorov a lokalít. Ako hlavnou atrakciou tohto ostrova je potápanie. Pri potápaní objavíte nádhernú pestrosť morského života od rôznych druhov morských rýb, cez žraloky až po množstvo tropických koralov. Fakarava má viac ako 3000 hodín slnečného svitu za rok.

Manihi, „ostrov perál“


Ostrov sa nachádza v súostroví Tuamotu cca 75 minút letu od Tahiti a 20 minút od Rangiroa . Ako perlový náhrdelník je obklopený nespočetnými ostrovčekmi, ktoré lemuje smaragdová lagúna s nádhernými plážami a bohatým morským prostredím. Tento ostrov je najviac ideálne miesto na svete pre pestovanie preslávených čiernych perál. Manihi má úžasný morský ekosystém a potápanie, je hlavným lákadlom tohto ostrova. Manihi má jedny z najlepších potápačských lokalít vhodných nielen pre pokročilých, ale aj pre potápačov začiatočníkov. Okrem toho ostrov ponúka romantickú samotu, bungalovy nad vodou a nádherné ružové piesočné pláže. Urobte si výlet loďou cez lagúnu na farmu čiernych perál. Farma je otvorená pre návštevníkov v pondelok, stredu a piatok.


Markézy, „archeologický ostrov“


Markézy tvorí skupina vysokých sopečných ostrovov nachádzajúca sa 1000 míľ severovýchodne od Tahiti. Tieto ostrovy tropického podnebia sú chránené útesy a lagúny a sú tvorené skalnatým pobrežím s množstvom skrytých zátok. Ostrov je známy pre svoje mnohé pláže s čiernym pieskom a ideálnymi podmienkami na surfovanie. Dva najväčšie ostrovy sú Nuku Hiva a Hiva Oa a ponúkajú jedny z najunikátnejších starovekých archeologických miest, horské výhľady, svieže zelené tropické lesy a divoké pobrežie. Na Nuku Hiva nájdete mnoho zaujímavých dedín a archeologických lokalít. Nájdete tu tiež druhý najdlhší vodopád Ahuii, ku ktorému sa dostanete na koni, alebo pešou turistikou. V Marquesas bol v roku 1977 postavený „Notre Dame“ s použitím kameňov zo všetkých obývaných ostrovov. Môžete navštíviť tiež hrob Paula Gauguina, objaviteľa ostrova, posvätné miesto Tohua Pepe, ale aj archeologické nálezisko na I'ipona.

Polynézska kuchyňa


Na rozvoj polynézskej kuchyne počas stáročia pôsobili kuchyne mnohých kultúr, najmä anglickej, francúzskej a čínskej. Prví osadníci ostrovov zistili, že okrem niekoľkých druhov jašterov a divých vtákov, sa na ostrove nevyskytujú žiadne jedlé živočíchy. Zapríčinila to izolácia ostrovov od ostatných kontinentov. Avšak koralový útes s rozmanitými druhmi rýb poskytol obyvateľom veľa možností pre skvelé jedlá. Ako prílohy boli obľúbené exotické ovocie a zelenina, medzi inými aj sladké zemiaky a zelenina taro.
Súčasná polynézska kuchyňa má európsky ráz ovplyvnený najmä francúzskym jedálničkom. Jedlá pozostávajú najmä z rýb a morských živočíchov, kuraciny, bravčoviny, sladkých zemiakov, ryže, miestneho ovocia a zeleniny ako sú mango, papája, ananás, banán a fafa (druh špenátu). Jedlo vrátane mäsa radšej pripravujú na sladko ako na slano.
Obyvatelia Francúzskej Polynézie obyčajne jedia tri jedlá denne. Na raňajky zvyknú mať chlieb s teplým nápojom. Obed býva ľahší, zvyčajne ryba alebo zelenina. Večera je hlavným jedlom dňa. Skladá sa z troch chodov, predjedlo alebo polievka, hlavné jedlo a dezert.

Klimatické podmienky na Francúzskej Polynézii


Francúzska Polynézia je tropická destinácia s množstvom slnka po celý rok len s prehánkami potrebnými pre jej bujnú vegetáciu a farebné kvety. Teploty sa pohybujú medzi 24 ° C až 30 ° C po celý rok a teplota vody sa pohybuje medzi 23 ° C a 26 ° C. Klímu Francúzskej Polynézie môžeme definovať ako morskú a tropickú, miernenú oceánskym podnebím. Rozlišovať tu môžeme dve odlišné obdobia: obdobie vlhka a a obdobie sucha. Obdobie sucha prebieha od apríla do októbra a predstavuje chladnejšie obdobie s najchladnejšími mesiacmi v roku – júlom a augustom. Obdobie vlhka, alebo dažďov začína v novembri a končí v marci. Počas tohto obdobia dochádza k častým tropickým búrkam. Práve zimné mesiace sú najvhodnejším obdobím na dovolenku na Francúzskej Polynézii.


Základné informácie o Francúzskej Polynézii:

Názov: Francúzska Polynézia
Rozloha: 4 198 km
Počet obyvateľov: 225.000
Hlavné mesto: Papeete
Mena: Euro
Úradný jazyk: francúzsky
Náboženstvo: 95% rímsko katolícke
Časový posun: 11 hodín voči stredoeurópskemu času

Potrebné doklady na cestu do Francúzskej Polynézie

Cestovný pas.

Zastupiteľské úrady SR vo Francúzskej Polynézii


Veľvyslanectvo SR v Paríži
125 rue du Ranelagh
75016 Paris
Tel: +33171937333
Fax: +33142887653
E-mail: emb.paris@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/pariz