Dovolenka Francúzsko – last minute, zájazdy

Francúzsko – krajina skvelého vína, syrov a úžasnej letnej i zimnej dovolenky.

Francúzsko oddávna láka návštevníkov svojou históriou, romantikou a prírodou. Poskytuje skvelé podmienky na dovolenku a to tak dovolenku letnú, najmä pri Stredozemnom mori ako aj dovolenku zimnú, najmä lyžovačky v Alpách. Na západe Francúzsko obmýva Atlantický oceán, na juhovýchode Stredozemné more s najlákavejšími dovolenkovými destináciami, na juhu Pyreneje, na severe kanál La Manche a na východe majestátne Alpy, poskytujúce skvelé podmienky na zimnú dovolenku a lyžovačku.

Dovolenka vo Francúzsku – TOP destinácie

Ak ste sa rozhodli prežiť letnú dovolenku pri mori a Francúzsko je tou pravou destináciou pre Vás, rozhodne nebudete sklamaní. „Cote d‘Azur“, Francúzska riviéra, Azúrové pobrežie – to všetko je pomenovanie pre juhovýchodné pobrežie Francúzska tiahnuce sa od Monaka až po Marseille. Túto pobrežie obmýva Ligúrske more a je obľúbená najmä vďaka skvelým klimatickým podmienkam a vynikajúcim službám. Celá táto oblasť je symbolom luxusnej dovolenky a relaxu v nádhernom prostredí. Na Francúzskej riviére vynikajú mestá Nice, Saint Tropez a Cannes. Nice, metropola Francúzskej riviéry, patrí medzi najvyhľadávanejšie letoviská na svete, je známe svojou živou atmosférou s množstvom reštaurácií a barov, no aj kultúrnymi možnosťami. Cannes je preslávené nádhernými plážami v jednom z najkrajších zálivov Ligúrskeho mora, ale aj filmovým festivalom, bulvármi s luxusnými butikmi i starobylými uličkami. Na úpätí Álp medzi mestami Nice a Cannes leží malebné stredisko Antibes/Juan Les Pins. Nádherné pieskové pláže, rušné promenády, bary, reštaurácie – to všetko ponúka svojim návštevníkom.
Azda najvyhľadávanejšou dovolenkovou destináciou, najmä na poznávacie zájazdy, je hlavné mesto Francúzska, mesto lásky – Paríž. Stačí spomenúť miesta a pamiatky ako Eiffelovu vežu, katedrálu Notre Dame, Champs-Elysées, Víťazný oblúk, Versailles, Louvre, Montmartre, baziliku Sacre Coeur, univerzitu Sorbonne, Panthéon, palác Luxembourg, Centre Pompidou, námestie Place de la Concorde, modernú štvrť La Défance, Invalidovňu s vojenským múzeom... a takto by sme mohli pokračovať, no najlepšie je prísť a vidieť Paríž na vlastné oči.
Medzi ďalšie destinácie patria Normandia, Burgundsko, údolia a zámky rieky Loira, Bretónsko, Alsasko, ostrov Korzika a samozrejme nesmieme zabúdať na pútnicke Lurdy, či park zábavy najmä ale nie len pre deti – Eurodisneyland.
Ak sa rozhodnete prelyžovačku vo Francúzskych alpách, privítajú Vás stovky kilometrov upravených tratí a popredné svetové strediská ako Val d´Isere, Chamonix, Les 2 Alpes, L´Alpe d´Huez a mnohé ďalšie.

Pamiatky vo Francúzsku

Najznámejšie kultúrne aj historické pamiatky Francúzska nájdete v jeho hlavnom meste, v Paríži. Najznámejšími sú Eiffelova veža, katedrála Notre Dame, Champs-Elysées, Víťazný oblúk, Versailles, Louvre, Montmartre, bazilika Sacre Coeur, univerzita Sorbonne, Panthéon, palác Luxembourg, Centre Pompidou, námestie Place de la Concorde, Invalidovňa s vojenským múzeom. No aj mimo Paríža nájdete množstvo skvostov svetovej architektúry a histórie – mnohé zámky, katedrály, ale aj moderné zábavné parky. Spomenieme mestá ako Remeš, Carcassone, či prístavne mesto Marseille, alebo zámky v údolí rieky Loira, ktoré súsúčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, najme zámky Blois, Amboise, Cheverny Chaumont, Chenonceaux a Azayle-Rideau.
Pri návšteve mnohých vyššie spomenutých miest môžete obdivovať slávnu francúzsku históriu s jej slávnymi osobnosťami akými boli Johanka z Arku, Ľudovít XIV., zvaný Kráľ Slnko, či Napoleon Bonaparte.

Francúzska kuchyňa

Francúzsko je preslávené svojou gastronómiou a pôžitkárskym spôsobom stolovania a jeho kuchyňa má povesť najlepšej kuchyne na svete. Všade vo Francúzsku narazíte na množstvo pekární a pekárničiek preslávených svojimy výrobkami – francúzska bageta, francúzsky croissant, Pain au chocolat – čokoládou plnená taštička. Výnimočné miesto vo francúzskej kuchyni majú syry. Najznámejšie sú Ementál, Eidam, Camembert, Roquefort. Ako v každej stredomorskej kuchyni, aj v tej francúzskej majú neodmysliteľné miesto morské plody a to najmä mušle, krevety, langusty a ustrice. Francúzskou špecialitou sú aj žabie stehienka a slimáky.
Osobitnou kategóriou sú aj francúzske vína, taktiež považované za najlepšie na svete. Tie najznámejšie sú Burgundské, víno z Languedoc-Roussillon, víno z údolia rieky Loiry, víno z Alsaska a samozrejme Šampanské (Champagne). Francúzsky koňak taktiež patrí medzi najvyhľadávanejšie na svete.


Klimatické podmienky vo Francúzsku

Vo Francúzsku sa vyskytujú 3 typy podnebia - oceánske, stredomorské a kontinentálne.
Oceánske podnebie na západe sa vyznačuje vysokou mierou zrážok prinášaných atlantickou tlakovou nížou, bývajú tu mierne zimy a chladnejšie letá a počasie sa často mení.
Stredomorské podnebie na juhozápade je charakteristické teplejšími letami a poskytuje aj viac jesenného slnka. Na juhovýchode stredozemská klíma garantuje horúce a suché letá a mierne zimy. Slnko tu svieti viac ako 2500 hodín ročne, daždivé obdobie prichádza väčšinou na jar a na jeseň. Mráz a sneh sú tu veľmi neobvyklé. V lete priemerná teplota vzduchu na Francúzskej riviére dosahuje až 28°C a teplota mora až 24°C.
V strednom a východnom Francúzsku je podnebie kontinentálneho charakteru s horúcimi a búrkovými letami, chladnejšími zimami s menšou mierou zrážok.

Základné informácie o Francúzsku

Názov: Francúzska republika
Rozloha: 550.000 km2
Počet obyvateľov: 9.600.000 (údaj z roku 2007)
Hlavné mesto: Paríž
Mena: Euro
Úradný jazyk: francúzsky jazyk
Náboženstvo: katolíci 81,4%, moslimovia 6,89%, protestanti 1,64%, židia 1,29%
Časový posun: -
Dĺžka pobrežia: 3 427 km


Potrebné doklady na cestu do Francúzska - platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Zastupiteľské úrady SR vo Francúzsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži
125 rue du Ranelagh
75016 Paris
Telefón: +33171937333
Fax: +33142887653
E-mail: emb.paris@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/pariz