Dovolenka Grécko – last minute, zájazdy

Grécko – krajina antických mýtov, nádherných pláží a skvelých podmienok na dovolenku.

Príťažlivosť Grécka je tak stará ako jeho civilizácia. Väčšina návštevníkov tu totiž nehľadá len slnko, pláže a teplé more. Záujem o históriu potvrdzujú kolóny áut a autobusov mieriacich k atraktívnym pamiatkam. Tento výbežok európskej pevniny vysiela stovky menších výbežkov do mora, v ktorom plávajú takmer tri tisícky ostrovov. Celkový obvod pobrežia je len o 2000 km kratší ako obvod celej Afriky.
Grécko patrí medzi vyhľadávané lokality pre svoju príjemnú klímu. Dovolenka a Grécko, to k sebe patrí. Teplota vzduchu a vody umožňuje stráviť dovolenku od mája do októbra.

Dovolenka v Grécku – TOP destinácie

Chalkidiki
Chalkidiki – grécky raj s plážami zrozpáleného piesku obmývanými tyrkysovými vlnami Egejského mora. Polostrov Chalkidiki pripomína tvar obrovského Poseidonovho trojzubca, na južnom cípe sa delí na tri polostrovy - Kassandra, Sithonia a Athos. Chelkidiki sa rozprestierajú sa na severe Grécka, iba hodinu jazdy autom z Thessaloník a pripomínajú skôr ostrovy než pevninu. More ich omýva zo všetkých strán a dediny, ktoré ležia vo vnútrozemí sú od pobrežia vzdialené menej než 20 km. Spoločným rysom všetkých troch výbežkov je nádherná príroda – ale každý z nich si zachováva svoje špecifické črty.
Na západnom pobreží Kassandry nájdete romantické zákutia malých rybárskych dediniek, kým na východnom si užijete ruch, zábavu i nákupy v moderne sa rozvíjajúcich letoviskách, ktoré sú známe nielen dlhými zlatistými plážami, ale najmä čulým nočným životom. Ich početné reštaurácie a taverny vás určite zlákajú na ochutnávku vynikajúcich gréckych špecialít.
Sithónia je povestná divokosťou a drsnosťou prírody, členitým pobrežím s pieskovými plážami, vynikajúcimi rybárskymi tavernami a niekoľkými príťažlivými menšími letoviskami ako sú Neos Marmaras, Toroni, Kalamitsi, Sarti či čarovné Vourvourou.
Najvýchodnejší výbežok Chalkidík – Athos je pod správou mníšskeho štátu; vstup na toto územie je povolený len za zvláštnych podmienok a len mužom. Prvé kláštory tu boli založené v 10. storočí a už o storočie neskôr bol vydaný zákaz vstupu žien na Svätú Horu – zákaz, ktorý platí dodnes.

Korfu
Korfu – “záhrada Jónskeho mora”. Tunajšie prírodné a klimatické podmienky sú pre stredoeurópanov veľmi priaznivé a na rozdiel od ostrovov v Stredozemnom mori je Korfu úplne pokryté zeleňou. Nevädnúce oleandre a vodopády bugamvílií, olivové sady, citrusové háje, roztrúsené figovníky a granátové jablká. Plné protikladov a meniacich sa obrazov. V údive stojíte na strmých skalách v Sidari či kráčate po úzkych uličkách starého hlavného mesta. Korfu - Kerkyra patrí už dlhé roky medzi dovolenkové destinácie, ktoré nikdy „nevyjdú z módy“. Ako väčšine gréckych ostrovov – aj Korfu vládli mnohé národy, najväčší vplyv však mali Benátčania. V hlavnom meste Kerkyra nájdete aj prvky britskej nadvlády – sochy a kriketové ihrisko pri Spianade alebo Esplanade, kde sa dodnes konajú zápasy. Mesto strážia dve pevnosti – väčší význam má Stará pevnosť, ktorá je spomienkou na to, že Turkom sa Korfu nikdy nepodarilo obsadiť. Príroda vytvorila na ostrove majstrovské sochárske diela – jedno z nich je v Sidari, tzv. Kanál lásky. Severovýchodu kraľuje hora Pantokrator, z jej vrcholu sa vám za jasného počasia podarí dovidieť na pobrežie Albánska a dokonca aj do Talianska. Na východnom pobreží nájdete rušné letoviská ako sú Benitses a Moraitika, juh ostrova zase priťahuje svojimi piesočnatými plážami – Agios Georgios či Kavos. Kavos – kedysi malá rybárska dedinka na juhu ostrova Korfu, z ktorej dnes vyrástlo rušné turistické centrum. Je obľúbeným dovolenkovým cieľom predovšetkým mladých ľudí z Anglicka a tých, ktorí preferujú počas dovolenky rušný nočný život. Lákadlom je aj niekoľko kilometrov dlhá piesková pláž s možnosťami vodných športov. V prípade, že si požičiate auto, vyberte sa smerom na západ a asi po 10 kilometroch natrafíte na krásnu pláž so zlatistým pieskom Garganos. Ostrov sa preslávil aj zámkom Achilion, ktorí si v 19. storočí nechala postaviť cisárovná Sissi. Symbolom Korfu je ostrovček Pontikonisi, ktorý je podľa Homéra Odysseovou loďou, ktorú Poseidon premenil na skalu.

Kos
Malý ostrov Kos patrí do súostrovia Dodekanessos a leží v juhovýchodnej oblasti Egejského mora. Prednosťou ostrova Kos je neporušená príroda a zeleň, ale i archeologické náleziská a pamätihodnosti. Tou najznámejšou je terasovitá svätyňa Asklepion s lekárskou školou. Pobrežie Kosu lemujú pláže a romantické skalnaté zálivy. Jeho korene siahajú až do staroveku a je nesporné, že o jeho slávu sa v tej dobe zaslúžil i jeden z jeho najvýznamnejších rodákov – Hippokrates – považovaný za otca medicíny, ktorý je dodnes magnetom pre návštevníkov, ktorí si chcú posedieť v tieni starého platanu, pod ktorým vraj učil svojich žiakov v lekárskej škole. Kúzlo ostrova tkvie v atmosfére rovnomenného hlavného mesta. Jeho vzhľad je ovplyvnený architektúrou všetkých národov, ktoré sa vo vláde nad ostrovom vystriedali, a tak sa dnes môžete túlať antickými náleziskami, navštíviť zachovalý rímsky dom alebo sa kochať pohľadom na štíhle turecké minarety v pozadí renesančných stavieb. Na ostrove Kos nájdete zo všetkého trochu. Je jednoducho lákavým koktejlom bohatej histórie a živej súčasnosti. Ostrov Kos ponúka krásne pláže od Tigaki cez Kardamenu, Marmari, Mastichari až po Kefalos. Kos má jedinečnú polohu, aby ste odtiaľto podnikli objavné plavby na okolité ostrovy – Kalymnos, Pserimos, Nissyros, Leros či Patmos.

Kréta
Kréta - rodisko Dia, najvyššieho gréckeho boha, najjužnejší kút Európy, miesto so starovekou antickou históriou, obmývaná krištáľovými vodami dvoch morí – Krétskym na severe a Líbyjským na juhu. Priaznivá klíma a rozmanitosť krajiny, vysoké pohoria v kontraste s úrodnými nížinami a prekrásne pláže s malými zálivmi nesklamú žiadneho návštevníka. Ostrov je doslova pretkaný krasovými horskými masívmi, roklinami, planinami a údoliami. Všade cítite vôňu olív, viníc, pomarančovníkov, tymianu a divokých kvetov. Kréťania sú už po stáročia známi svojou pohostinnosťou. Je to ich národná črta, povýšená na zákon. Kréta je ostrov histórie a mýtov o kráľovi Mínoovi, o hrdinovi Théseovi, či Minotaurovi. Palác Knossos a Festos dosvedčujú i dnes slávnu históriu ostrova.
Existujú dve podoby ostrova. Sever pretkaný modernými hotelovými komplexmi, vodnými parkami, rušnými letoviskami s typickou prázdninovou atmosférou a nočným životom a úplne odlišný juh., kde nájdete plné pokoja a romantiky.

Lesbos
Ostrov plný farieb, vôní, neuveriteľných kontrastov a fascinujúcich prekvapení sa nachádza v severovýchodnej časti Egejského mora a je tretím najväčším ostrovom Grécka a zároveň siedmi najväčší ostrov celého stredozemia. Rozmanitý, romantický, s panenskými zákutiami, historickými a prírodnými unikátmi. S malebnými horskými dedinkami i s turistickými letoviskami zachovávajúcimi si grécky ráz.
Ako najkrajšia časť ostrova Lesbos je označovaná severné pobrežie. Nachádzajú sa tu rozsiahle píniové lesy tiahnuce sa až na pláže v zátoke Kalloni. Rozkladá sa tu kúzelné staroveké mestečko Molyvos, ktoré by rozhodne nemalo uniknúť Vašej pozornosti. Mestečko Petra je miesto kde v priebehu Trojskej vojny zakotvil slávny Achilles. V okolí Anaxosu nájdete najkrajšie pláže ostrova a doporučujeme navštíviť i termálne pramene v Eftalou. Južná časť ostrova Lesbos sa skladá z dvoch častí. Zo zátoky Yeara s úžasnými dedinkami v prekrásnej prírode a z okolia Plomari, kultúrnym a ekonomickým centrom celého ostrova. Východná časť ostrova Lesbos ponúka rozmanitú krajinu, výhľad na pobrežie Malej Ázie a hlavné mesto Mytilini, ktoré je hlavným priemyselným a kultúrnym centrom ostrova s fascinujúcou kombináciou európskej architektúry i architektúry blízkeho východu. Západná časť je veľmi odlišná od zvyšku ostrova. Vulkanická činnosť tu vytvorila suchú, až mesačnú krajinu. Tu nájdete "Petrifi ed forest" - les so stromami starými milióny rokov. Vlastne sú už len so skamenenými zvyškami ich kmeňov, s obrovskou historickou a geologickou hodnotou.

Olympská riviéra
Olympská riviéra je jednou z najvýznamnejších dovolenkových destinácií gréckej pevniny. Leží priamo pod svahmi mohutného Olympu (2917 m n. m.).
Nájdete tu ideálnu kombináciu pláží, sýtomodrého mora, prírodných krás a vynikajúcich služieb. Pozdĺž 70 km dlhého pobrežia, ktorým sa táto oblasť pýši, nájdete možnosti na prežitie pravej rodinnej ako aj aktívnej dovolenky a to vďaka pestrej ponuke fakultatívnych výletov, ktoré umažňuje najmä ideálna poloha medzi Solúnom a Aténami.

Peloponéz
Najjužnejšia časť gréckej pevniny, Peloponézsky polostrov je od gréckej pevniny oddelený Korintským prieplavom . Na tomto hornatom polostrove sa nachádza množstvo historických pamiatok predovšetkým z antických období ako staroveký Korint, Mikény, Sparta, Olympia, byzantská Mystra a stredoveké chrámy v Monemvassii, či veštiareň v Delfách. Na východe oblieva Peloponéz Krétske more, na západe Jónske. Na Peloponéze nájdeme krásnu prírodu - rozľahlé zelené roviny, citrusové plantáže, vrcholy pohoria Tavgetosu vypínajúce sa do výšky 2400 metrov a členité pobrežie obkolesené malebnými zálivmi s nádhernými plážami a malými prístavmi. Letná sezóna na polostrove Peloponéz trvá od apríla do októbra.

 

Rodos
Rhodos je nazývaný Ostrovom ruží, či Ostrovom slnka. Boh Slnka chýbal pri delení teritória a ostatní bohovia na neho zabudli. Keď to Zeus zistil, navrhol urobiť nové delenie. Žiadal, aby mu pridelili len jeden konkrétny ostrov, ktorý videl pomaly vystupovať z morských hlbín. Mal na mysli Rhodos - slnko na ostrove Rhodos svieti 300 dní v roku. Mýtmi opradený štvrtý najväčší grécky ostrov je akýmsi pomyselným mostom medzi východom a západom. Rhodos je presýtený pamiatkami z rôznych historických období. Ostrov, o ktorý sa bili Arabi, Gréci, Janovčania i Johaniti. Neskoršie bol ostrov pod nadvládou Egypťanov, Turkov a Talianov. Bohatej a dramatickej histórie vďačí ostrov Rhodos za pôvodné antické stavby a archeologické pamiatky. V meste Rhodos Vás čaká kozmopolitná atmosféra s nádychom romantiky. Je to mesto s obrovským historickým bohatstvom. Ak sa chcete dostať do jeho centra, musíte prejsť cez Mandraki, marínu s plejádou jácht a lodí. Hovorí sa, že práve na tomto mieste stál Rhodoský kolos – bronzová socha boha slnka Hélia, jeden zo siedmich divov sveta. Kolos bol zemetrasením zničený a dnes na jeho mieste stoja často fotografované symboly mesta – sochy jeleňa a lane. V starom meste obohnanom mohutnými hradbami so siedmimi vstupnými bránami čaká na návštevu turistov Palác Veľmajstrov, či Ulica rytierov.
Turistov láka na Rhodos veľmi stále a jasné počasie, ktoré trvá od augusta až do polovice novembra, nádherná príroda, kvitnúca subtropická flóra a predovšetkým priezračné more a čisté pláže.
Pri Rhodose sa stretáva kľudnejšie Stredozemné more s Egejským morom, prinášajúcim západnej časti ostrova i v letných mesiacoch mierny vietor. Povrch je dosť hornatý, ale na západnom pobreží nájdete skôr roviny. Nájdeme tu olivové, figové a cyprusové háje, rastú tu tiež pomarančovníky, pínie, tymián i levandule. Lákadla predstavujú okrem iného panenská príroda, priezračné modré more, krásne pláže a prepracovaný turistický servis.

Santorini
Santorini (grécky Thira) je najjužnejším ostrovom súostrovia Kyklady a mnoho ľudí ho považuje za jeden z najkrajších gréckych ostrovov. Ostrov je výsledkom obrovského sopečného výbuchu z doby asi 1500 rokov pred n. l., ktorý bol pravdepodobnou príčinou zániku minojskej kultúry na Kréte.
Ak prichádzate k ostrovu Santorini loďou, privíta vás sugestívny obraz: strmé steny farebných skál vypínajúcich sa nad morom a na vrchole biele domy pôsobiace ako vrstva čerstvo napadaného snehu. Niet divu, že pobrežie s vysokým vulkanickým útesom, hlavným mestom Thira, dedinkami Oia, Imerovigli či Firostefani, patrí k najfotografovanejším častiam ostrova a samotný ostrov Santorini k tým najnavštevovanejším v Grécku.
Návštevníkov Santorini zaujme najmä priezračným azúrovým morom, zaujímavou prírodou, bielymi fasádami budov s modrými kopulovitými strechami. Čarovný výhľad na kalderu, ktorý si vie podmaniť i toho najnáročnejšieho cestovateľa, pravú kvalitu, luxus a prvotriedne služby, to všetko ponúka Santorini.
Platón opisujúc Atlantídu spomína, že to bol veľký a obdivuhodný štát, dominujúci nad ostrovmi navôkol. Tragická záhada stratenej Atlantídy zostáva zaujímavou témou po stáročia. Legendy hovoria, že sa ponorila na dno mora a vznikol vulkanický ostrov Santorini.
Na východnej strane ostrova Santorini nájdeme rozľahlé pláže s lávovým pieskom, vďaka ktorému je tu najpriezračnejšia voda v celom Grécku.

Thassos
Zelený a neopakovateľne pôvabný ostrov Thassos je najsevernejšie položeným ostrovom v Egejskom mori. Vďaka množstvu lesov a vlhku je tiež nazývaný "zeleným smaragdom v Egejskom mori". Ostrov Thsssos lemujú okruhliakové aj piesočnaté pláže. Priestranstvá medzi útesmi sú vyplnené malými zátokami, ktoré ponúkajú intímnu atmosféru. Okolo ostrova sa vinie asi 100 km dlhá pobrežná cesta, ktorá vedie ku skalnatým zátokám na západe a k vyhľadávaným bielym piesčitým plážam na východe. Práve tadiaľto sa tiahne Chrisi Ammoudia – najdlhšia zlatistá pláž na ostrove. Začína v letovisku Skala Panagia a končí v 4 km vzdialenej dedinke Skala Potamias. Výhľad z pláže na hladinu mora dotvára malý ostrovček Kramboussa s minikostolíkom svätého Daniela, ktorý je prístupný aj pre turistov. Thasos patrí medzi nádherné ostrovy, ktoré svojou prírodou a úrodnosťou lákajú stále väčší počet turistov. Thasos je zvláštny aj tým, že jeho reliéf vytvárajú vysoké pohoria, hlboké údolia, strmé zrázy a prekrásne piesočné zátoky.

Zakynthos vás privíta pulzujúcim hlavným mestom a získa si vás svojimi nádhernými pieskovými plážami. Od východu na západ, od severu na juh budete križovať vnútro Zakynthosu so zvlnenými zelenými kopcami, vinicami a vráskavými kmeňmi olív.
Zakynthos patrí medzi nádherné ostrovy, ktoré svojou prírodou očaria návštevníkov. Medzi najväčšiu atrakciu patrí skalnatá krasová planina s výškou 737 metrov. Jej čaro dotvára Navaggio – najfotografovanejšia zátoku v Grécku s tyrkysovovo priezračnou vodou, ktorá spolu so starým vrakom stroskotanej lode tvorí nezabudnuteľnú spomienku. Loď, ktorá tu v búrke stroskotala, viezla pašovaný tovar. Dnes je atrakciou najfotografovanejšej pláže.
V blízkosti ostrova radi plávajú morské korytnačky Caretta Caretta. Sú na ostrove chránené a preto pláže v mieste ich výskytu v Laganas Bay sú sledované.
Medzi najznámejšie letoviská na ostrove Zakyntos patria Kalamaki, Laganas, Tsilivi, Tragaki, Kypseli, Alykes.
Na ostrove Zakynthos si príjdu na svoje milovníci histórie i tí, ktorí si chcú len užiť kľudných prázdnin na dlhých piesočných plážach pri priezračnom mori.

Pamiatky v Grécku

Grécko je spojené so vznikom európskej kultúry. Staroveké Grécko, ktoré položilo základy západnej kultúry, sa spravidla datuje pre celú Grécku históriu pred spojením s Antickým Rímom. Staroveké Grécko malo nesmierny vplyv na jazyk, politiku, vzdelanie, filozofiu, umenie a architektúru. V roku 478 sa grécke mestské štáty spojili, obávajúc sa hrozby perzského útoku. Po prenesení pokladnice z ostrova Délos do Atén sa spolok premenoval na aténsky námorný spolok.
Grécko ako kolíska antiky ponúka nespočetné množstvo historických pamiatok, z ktorých tu spomenieme aspoň tie najvýznamnejšie.
Atény - Akropola, Olympijský štadión, Metropolitný kostol, Erechteov chrám, Prístav Pireus, Diov chrám, Parthenón
Olympia
Solún
Kréta - Knossos (vykopávky paláca), Chania - Kláštor Arkadi, Kostol San Francesco
Korfu - Palác Achilleón, Kerkyra- mesto s pevnosťou
Kos - Stredoveký hrad rytierov Johanitov, Asklépiova svätyňa
Rhodos – Kastelo (Palác veľmajstrov), Turecká knižnica, Mešita Murat-Reis, Akvárium a prírodovedné múzeum
Samos - Heraion (Chrám Héry), Pytagorion - rodné mesto Pytagora, Eupalineion - vodovod zo 6.st.n.l, Mitilini - Paleontologické múzeum

Grécka kuchyňa

Grécka strava je založená vždy na čerstvých surovinách, či už ide o zeleninu, ryby, mäso, ktoré sú pripravované na olivovom oleji s rôznymi koreninami.
Grécka kuchyňa je vynikajúca, najmä vďaka zdravému olivovému oleju, ktorý je prísadou v mnohých gréckych jedlách. Počas dovolenky odporúčame vyskúšať tradičné grécke jedlá ako: gyros, souvlaki, musaku a tzatziki. Okrem klasických gréckych jedál si môžeme vybrať z množstva rýb a darov mora. K hlavnému jedlu vyskúšajte kvalitné víno z najznámejších vinárskych oblastí.


Klimatické podmienky v Grécku

Grécko je po Albánsku a Nórsku tretia najhornatejšia krajina v Európe. Len 19% rozlohy zaberajú nížiny a údolia. Najvyšším vrchom je bájny trón boha Dia – Olymp, ktorý dosahuje výšku 2915 m. Nech sa v Grécku pohnete ktorýmkoľvek smerom, silueta hôr vás bude neustále sprevádzať. Klíma je typická stredomorská – horúce suché letá a mierne zimy. Teploty na pevnine dosahujú počas leta rekordné úrovne aj nad 40 stupňov Celzia. Tieto horúčavy sú však tlmené vetrom a prímorskou klímou. Podľa tabuliek priemernej ročnej teploty sa Grécko zaraďuje medzi najteplejšie miesta v Európe.

 

Základné informácie o Grécku

Názov: Helénska republika
Rozloha: 131 944 km2
Počet obyvateľov: 11 213 785 (údaj z roku 2008)
Hlavné mesto: Atény
Mena: EURO (EUR)
Úradný jazyk: novogréčtina
Náboženstvo: pravoslávne98%, islam1,3%, iné0,7%
Časový posun: +1 (SEČ)
Dĺžka pobrežia: 15021 km

Potrebné doklady na cestu do Grécka

Po 1. 5. 2004 môžu občania SR vstupovať na územie Grécka ako turisti na platný cestovný pas SR alebo občiansky preukaz.

Zastupiteľské úrady SR v Grécku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach
Georgiou Seferi 4, Palaio Psychiko
154 52, Atény
Telefón: +30 210 677 1980
Mobil: +30 6932 408 028
Fax: +30 210 677 6765
E-mail: emb.athens@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/ateny