Dovolenka Grenada – last minute, zájazdy

Grenada, karibský „ostrov korenia“, dýchajúci pokojnou atmosférou, prírodou sfarbenou všetkými farebnými odtieňmi, či opantávajúcimi vôňami.

Grenada je malý ostrovný štát v Karibiku, nachádzajúci sa severne od Venezuely. Ostrovy objavil Krištof Kolumbus a stala sa z nich španielska kolónia. V roku 1974 vyhlásila krajina nezávislosť. Krajina sa skladá z troch ostrovov – z Grenady, Carriacou a Petit Martinique. Druhý menovaný ponúka najmä možnosť turistiky, ale nájdete tu aj niekoľké pláží. Posledný ostrov je prakticky len sopečný kužeľ. Hlavným mestom krajiny je St George’s. V Grenade žijú ľudia pokojným a umierneným životom, a táto atmosféra spraví z vašej dovolenky nezabudnuteľný zážitok. Ostrov je známy hlavne pestovaním rôznych druhom korenín ako muškátový orech, škorica a ďumbier a podľa toho dostal aj prezývku "Ostrov korenia". Na ostrove sa nachádza množstvo zaujímavých miest, národných parkov, vodopádov, pláží a zátok. Väčšina známejších pláži je na juhozápade ostrova. Medzi najznámejšie patrí Grand Anase s bielym pieskom a s množstvom hotelov. Tiahne sa až do dĺžky štyroch kilometrov. Navštíviť sa určite oplatí aj pláže Calabash, Lance aux Epines a Horsehoe. Na ostrove sa nachádza aj viacero vodopádov, z ktorých najkrajší je 15m vysoký Annandale a najväčší vodopád ostrova Mount Carmell. Grenada je známa aj ako centrum jachtárov a potápačov, je tu viacero koralových útesov, ktoré môžete pozorovať pod morskou hladinou. Turistov tiež lákajú výlety jeepom, pešie túry pralesom či celodenné plavby katamaranom za krásami ostrovčekov Grenadin.

Dovolenka na Grenade – TOP destinácie


Carriacou
Tento malý ostrov, raj jachtárov, ktorý je súčasťou Grenadského súostrovia. Je to pokojný ostrov s tichými plážami, na ktorých Vás nebude nikto rušiť. Pri pobreží sa nachádza niekoľko veľmi malých ostrovčekov. Toto miesto je ideálne hlavne pre potápanie, šnorchlovanie a je to ideálne miesto pre jachtárov. Bádateľov zaujmú pamiatky pôvodného obyvateľstva – Indiánov, ktoré sa tu nachádzajú.


Petit Martinique
Je malý ostrov, ktorý patrí Grenade. Má sopečný pôvod a je dôležitý hlavne pre domácich obyvateľov ako zdroj obživy, lebo v tunajších vodách žije veľa morských živočíchov. Po ostrove sa pohybuje pešo a táto oblasť je vhodná hlavne pre vodné športy, či obyčajnú prechádzku po pláži.


St George's
Hlavným mesto Grenady je St George's . Leží na juhozápade ostrova Grenada v peknej prírodnej zátoke. Mesto patrí k najmalebnejším prístavným mestám Karibiku, ktoré je lemované pastelovými kreolskými domami s červenými strieškami. V meste sa nachádzajú aj dve pevnosti a to Fort George a Fort Frederick. Pevnosť Fort George chránila mesto a prístav a bola pomenovaná na počet kráľa Juraja III. V súčasnosti je čiastočne sprístupnená verejnosti. Pre mesto je typická aj katedrála z roku 1818 a granadské národné múzeum Grenada National Museum. V meste sa nachádza aj viacero obchodov, reštaurácií a hotelov. Okrem toho sa oplatí vidieť najmä dokové sklady a reštaurácie až z 18. Storočia.


Turistické atrakcie a lokality v Grenade


Zátoka Grand Anse
Zátoka nachádzajúca sa na ostrove Grenada. Je to typické turistické stredisko. Dlhá biela piesočnatá pláž u tyrkysového mora je vyhľadávaným cieľom mnohých turistov. Miesto je vyhľadávané hlavne turistami obľubujúcimi more, piesok a pláže.
Dougaldston Estate
Oblasť je známa hlavne ako najväčší producent muškátového orecha. Dopestuje sa tu až tretina svetovej produkcie
Fort George
Je jedna z dvoch pevností, ktorý strážila prístup do mesta a prístavu. Nachádza sa na ostrove Grenada a je pomenovaná na počesť kráľa Juraja III. V súčasnosti mesto slúži ako policajná stanica a je čiastočne sprístupnená aj verejnosti.
Jazero a Národný park Grand Etang
Nachádza sa na ostrove Grenada a patrí k najobľúbenejším turistickým atrakciám ostrova. Jazero je vytvorené z kráteru, ktorý obklopuje tropický les. Toto miesto je vyhľadávané najmä na turistické prechádzky, nachádza sa tu aj niekoľko vyznačených turistických trás. Turisti tu môžu vidieť aj nádherné vodopády.


Grenadská kuchyňa


V krajine sa vyskytuje typická kreolská kuchyňa s vplyvmi Indie, Afriky a Európy. Medzi miestne špeciality patria:
Morské plody – najčastejšie kraby, mušle a morské slimáky
Calalloo – je polievka z listovej zeleniny podobnej špenátu
guláš – je typickým jedlom krajiny, pripravuje sa z nasoleného mäsa, plodov chlebovníka, cibule, zeleru, mrkvy a halušiek. Dusí sa v kokosovom mlieku.
Ochutnať treba aj avokádovú zmrzlinu alebo rum.


Klimatické podmienky v Grenade


Grenada je typická svojou karibskou klímou, čo znamená vysoké teploty, ale najmä vysokú vlhkosť. Pozor si treba dávať na obdobie od júna do novembra, kedy trvá obdobie hurikánov. Priemerné denné teploty sa tu pohybujú okolo 30°C, čo zaručuje typickú karibskú atmosféru.

Základné informácie o Grenade:

Názov: Grenada
Rozloha: 344 km2
Počet obyvateľov: 90 343
Hlavné mesto: Saint George's
Mena: východokaribský dolár (XCD)
Úradný jazyk: angličtina
Náboženstvo: katolíci 53%, anglikánske 13,8%
Časový posun: GMT -4


Potrebné doklady na cestu do Grenady


Cestovný pas.


Zastupiteľské úrady SR na Grenade


Veľvyslanectvo SR v Havane
Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa
Havana, Kuba
Tel: +53 (0) 7 204 1884, +53 (0) 7 204 1885
Mob: +53 (0) 5 263 0584
Fax: +53 (0) 7 204 1883
Email: emb.havana@mzv.sk
www.mzv.sk/havana