Dovolenka Guadeloupe – last minute, zájazdy

Guadeloupe, idylický raj v Karibskom mori, ktorý je tým pravým miestom na dovolenku. Jedno z najlepších miest na potápanie na svete, pre milovníkov exotických kvetín a prírody, či pre labužníkov, vychutnávajúcich si chute kreolského kulinárstva a kultúry.


Guadeloupe je súostrovie Malých Antíl v Karibskom mori nachádzajúce sa asi 120 km severne od Martiniku. Tvoria ho dva hlavné ostrovy v tvare krídiel motýľa, rozdelené riekou Riviere Sallée.
Na východe je Grande Terre (570 km2) a na západe Basse Terre (950 km2). Práve časť Grande Terre je vyhľadávaná a navštevovaná turistami z celého sveta. Malé zátoky s pokojným a krištáľovo čistým morom bielym pieskom a bohatou flórou, nádherné a kvalitné hotely robia z tohto miesta idylický raj. V časti Basse-Terre, v západnej polovici ostrova, dominujú kopce a hory, ktoré sú pokryté hustým, nepriestupným porastom dažďového pralesa s úzkymi a hlbokými údoliami, medzi ktorými sa vlnia vody úchvatných a vysokých vodopádov a termálnych prameňov. Guadeloupe však nie sú len tieto dva ostrovy. Je to aj viacero malých ostrovčekov a ich celková rozloha je 1780 km2. Kedysi sa Guadeloupe nazýval KARUKERA, čiže „ostrov krásnych vôd“.

Dovolenka v Guadeloupe – TOP destinácie

Basse Terre


Oválny a masívny vulkanický ostrov, ktorému dominuje sopka Soufriere (1467 m), je oblasťou veľkých tropických lesov, najčastejšie ponorených do vlhka a pary. Nájdete tu rozličné druhy paliem, oleandrov, ibištekov, ale i prekrásne magnólie. Hornatý ráz krajiny vytvára aj oveľa čerstvejšie a vlhšie podnebie než je na Grande Terre. Basse-Terre je menej turistický a viac si uchováva svoj autentický charakter. Väčšia časť ostrova je prírodnou rezerváciou na rozlohe 30 000 hektárov s množstvom nádherných vodopádov a s termálnymi prameňmi uprostred tropického pralesa. Najnádhernejšie pláže Guadeloupe sú práve tu v okolí mestečka Deshais.


Grande Terre

 

Východná časť nesúca meno GRANDE TERRE je menšia, s najväčším mestom a letiskom Point á Pitre. Ostrov je na severe rovinatý, na juhu nájdeme len malé pravidelné kopčeky. Je suchší s plantážami cukrovej trstiny a so stádami hovädzieho dobytka. Je to však zem menej prístupná ako by sa zdalo na prvý pohľad. Na jej pobreží je množstvo najlepších hotelov s výhľadom priamo na more a pláže s bielym pieskom, občas zatienené kokosovníkmi či mandľovníkmi. Najdivokejším miestom je Pointe des Chateaux, ktoré predstavuje raj pre surfistov.

Pointe-a-Pitre


V strede medzi týmito dvoma krídlami sa nachádza hlavné mesto Pointe-a-Pitre. Pôvab mesta objavíte skôr pri potulkách centrom, kde je množstvo pouličných predajcov, ktorí ponúkajú ryby, rôzne bylinky, sezónne ovocie, ale aj braky kúpené vo vedľajšom supermarkete. Stretnúť môžete aj predajcov novín vyvolávajúcich v kreolčine najdôležitejšie udalosti dňa.


Gosier


Jeden z najkrajších ostrovov Guadeloupe sa nachádza oproti mestu s rovnomenným názvom Gosier. Je to miniatúrny raj so svojím vlastným lesom a korunou z bieleho piesku, nachádzajúci sa v trblietajúcom sa tyrkysovom mori. Mestečko Gosier tiež nezaostáva so svojimi typickými farebnými domčekmi a hotelmi so súkromnými plážami.

Turistické atrakcie a pamiatky v Guadeloupe


Pointe-a-Pitre:
- Múzeum Schoelcher – nachádzajúce sa v starom koloniálnom dome. Nájdeme v ňom suveníry z doby boja proti otroctvu.

- Múzeum Saint-John-Perse – bieleho antilského spisovateľa, ktorý prežil celý svoj život na Guadeloupe a tu aj napísal svoje najlepšie diela.
- Námestie Víťazstva (La Place de La Victoire) – je pomenované po brilantnej bitke v 1794, kedy vojaci nachádzajúci sa na ostrove pod velením Victora Huguesa zvíťazili nad Angličanmi. Zlovestný tyran revolúcie tam však následne dal postaviť gilotínu a popravoval aristokratov a kráľovských stúpencov.


Grande Terre
Mesto Sainte-Anne je tiež nazývané „hlavným mestom cukru“. Bolo pomenované podľa kráľovnej Anny Rakúskej. Založené na konci 17.storočia sa mesto stalo veľmi rýchlo najbohatším a najľudnatejším na Grande Terre. Nachádzali sa tu mnohé cukrovary a mesto prosperovalo až do roku 1759, kedy prišli Angličania a všetko podpálili.
Úplne na konci cesty, na najvýchodnejšom výbežku v Pointe des Chateaux, je vztýčený kríž na pamiatku všetkým, ktorých si vzalo more za obeť. Tento kút je divoký a osamotený. Skaly sú tvarované množstvom na ne narážajúcich vĺn. Pointe des Chateaux je oddelený od úžasného Pointe des Colibris peknou zátokou s jemným pieskom.


Basse Terre

Ľavé motýlie krídlo, ktorému dominuje sopka Soufriere, sa veľmi podobá na sever Martiniku, je najvyššou sopkou Malých Antíl. Je to vulkán olupujúceho sa typu (typ peleen), s tuhou lávou a horúcimi mračnami prachu, na rozdiel od typu haitského, ktorý je charakteristický tekutou lávou.
Národný park Guadeloupe bol otvorený už v roku 1795. Je v ňom toľko možností na prechádzky a túry, že si určite vyberie každý, od tých najlenivejších až po najnáročnejších turistov. Disponuje 300 km chodníkov, ktoré dovoľujú za niekoľko hodín, ale aj niekoľko dní objaviť okolie. V parku môžete napočítať viac ako 300 druhov stromov, ktoré by ste inde na svete ťažko hľadali.
Na samom juhu narazíte na Vieux Fort s dnes už len asi 1 500 obyvateľmi. Dedinka, nachádzajúca sa v tesnej blízkosti Soufriere, je od nej chránená bariérou Karibských hôr, množstvom kopcov a kopčekov, ktoré vrcholia vo Vent Souffle (686 m). Leguány, potomkovia dinosaurov, tak vzácne mimo ostrovov Les Saintes, sa tu ešte stále schovávajú na svahoch medzi kaktusmi a suchou vegetáciou. Vo Vieux Fort je možné odbočiť a po pár kilometroch sa dostať ku Vodopádom Carbet.

Guadeloupeská kuchyňa


Základom kreolskej kuchyne je korenie colombo - špeciálna zmes na základe curry, ryža, morské potvorky, zelenina, tropické ovocie. Z mäsa je výber najmä z množstva rýb (napríklad langusty), dostať je aj kozy, kurčatá, ale aj hovädzie a bravčové. Prísada s názvom piment – veľmi ostré feferónky v olejovom roztoku, nechýba na žiadnom stole. Ako predjedlo sú obľúbené najmä accras – smažené kúsky peny vyrobenej z tresky alebo iných druhov rýb. A keďže sme na francúzskom území, tak sa od stola neodchádza bez dezertu. Tým je väčšinou antilská zmrzlina z pravej vanilky pestovanej na Guadeloupe alebo podomácky vyrobený sorbet z kokosových orechov (zmrzlina, kde je namiesto mlieka použitá ľadová drť). Z nápojov patrí k Malým Antilám jednoznačne ti-punch alebo planteur.

Klimatické podmienky v Guadeloupe


Podobne ako v iných východokaribských oblastiach, aj na Guadeloupe sú zrážky rovnomerné. Obdobie dažďov sa kryje so sezónou hurikánov (od júla do novembra). V horských oblastiach sú zrážky silnejšie. Počasie je tropické, denné teploty dosahujú konštantných 32°C. V noci klesajú na 20°C. V horských oblastiach sú teploty nižšie. Vďaka svojej výške je časť Basse-Terre chladnejšia a vlhkejšia ako Grande-Terre. Najvyšší bod, La Soufriere dosahuje až 990 cm dažďa za rok.


Základné informácie o Guadeloupe:


Názov: Guadeloupe (Zámorský department Francúzska)
Rozloha: 1 628 km2
Počet obyvateľov: 462 800 (2009)
Hlavné mesto: Basse Terre
Mena: euro (EUR)
Úradný jazyk: francúzsky
Náboženstvo: katolíci (95%), hinduizmus a pôvodné africké náboženstvá (4%), protestanti
Časový posun: Slovensko -5 hod.


Potrebné doklady na cestu do Guadeloupe


Občania EÚ potrebujú mať pri vstupe platný občiansky preukaz, alebo cestovný pas.

Zastupiteľské úrady SR v Guadeloupe


SR nemá na Guadeloupe diplomatické zastúpenie. Príslušným úradom je:
Veľvyslanectvo SR v Havane (Kuba).
Veľvyslanectvo SR - Embajada de la República Eslovaca
Calle 66, No 521, entre 5ta B y 7ma
Miramar - Playa Havana
Tel. č.: +53-52630584, +53-7/2041 884, 2041 885, +53-7/2041 883
E-mail: embeslovaca@enet.cu