Dovolenka Hawai – last minute, zájazdy

Hawai, legendami opradené súostrovie, kde sa plnia tie najtajnejšie sny o dokonalej dovolenke. Najkrajšia pláž na zemi, úžasný hula hula tanec, či dych vyrážajúca sopečná príroda je len časť z množstva zaručených lákadiel Hawaia.

Hawai tvorí 19 koralových a sopečných ostrov a až 118 skál a útesov v Tichom oceáne. Hawai predstavuje jeden z najmladších amerických štátov. Ostrov v sebe ukrýva mix kultúr. Mieša sa tu tanec hula hula s hip-hopom, telenovely s legendami o stvorení sveta, fastfoody s japonskými čajovňami, či šintoistické chrámy so surferskými klubmi. Na ostrove prežijete nezabudnuteľnú dovolenku. Waikiki, najkrajšia pláž sveta, ktoré vám budú spríjemňovať domorodé krásavice s tancom či piesňou Aloha. Táto neuveriteľná krajina vám ponúkne neuveriteľnú scenériu zloženú z vyhasnutých, ale aj stále činných vulkánov. Nájdete tu aj najväčšiu sopku sveta Kilauea a tiež Mauna Loa, ktorá je dokonca vyššia než Mount Everest. Možno vás poteší, že svahy sopiek tohto tropického ostrova sú od novembra do apríla pokryté snehom, na ktorom sa lyžuje. Samozrejme, Hawai predstavuje hlavne raj pre surferov, ktoré sa tu stalo doslova národným športom. Ostrov ponúka okrem leňošenia na najkrajšej pláži mnoho iných možností, pre tých ktorí chcú prežiť aj trochu „akčnú“ dovolenku – horská turistika a ekoturistika, potápania, šnorchlovanie, či ukludňujúce pozorovanie veľrýb. Niet ideálnejšej dovolenky, ako na Havaji.


Dovolenka na Havaji – TOP destinácie

Na ostrovy ročne prichádza okolo sedem miliónov návštevníkov, ale aj napriek tomu ostrovy nie sú vôbec preplnené. Tí, čo túžia po luxuse, väčšinou prichádzajú do prepychových rezortov ostrova Oahu, tí čo hľadajú niečo lacnejšie alebo dobrodružnejšie prichádzajú na Big Island alebo na málo navštevovaný ostrov Kaua’i.

Oahu
Centrom súostrovia je viac ázijské ako americké Honolulu, ktoré leží práve na Oahu. Mesto je príjemným mixom národností, zmesou jazykov, zvykov a kuchyne podávanej s tradičnou havajskou pohostinnosťou. Honolulu ponúka mnoho atrakcií, ktoré stojí za to vidieť. Napríklad chrám Kawaihao, kde sa konali korunovácie všetkých havajských kráľov, či medzi múzeami, a kultúrnymi centrami „skrytý“ Palác Nebeského vtáka Lolani, mimochodom jediný kráľovský palác na území USA.
A až vás „rachot“ veľkomesta omrzí, určite si oddýchnete na plážach blízkeho Waikiki, svetoznámej najkrajšej pláži sveta. Ale na ostrove Oahu by ste určite nemali vynechať návštevu plantáži Dole. Je to unikátne miesto, kde na pár hektároch rastú tie najchutnejšie a najzaujímavejšie ovocné poklady. Ananás, kakao, káva, papája, mango a samozrejme banány. Z plantáži Dole je to len pár kilometrov na známu Turtle Beach, kde si môžete pozrieť ako vyzerá ochrana ohrozených zvierat v praxi. Za návštevu určite stojí aj legendárny Pearl Harbor, kde je dnes niekoľko múzeí pripomínajúcich smutnú epizódu 2. svetovej vojny. Jednou z obľúbených atrakcií je aj prehliadka ponorky USS Bowfin. Honolulu má aj svoj karneval, Týždeň Aloha. Vtedy sa za zvukov ukulele ulicami tiahnu orchideami ovenčené alegorické vozy, očarujúce Havajčanky tancujú hula a všetkých spája láska, ktorú na Havaji pocíti každý. Najväčším lákadlom Honolulu je vulkanický kráter Diamond Head, ktorý sa týči nad mestom a ponúka úžasnú dramatickú scenériu.


Big Island
Obľúbeným ostrovom je aj Big Island, tiež známy pod menom Hawaii. K miestam, kam smerujú kroky návštevníkov, najčastejšie patria napríklad väznica Kulani, ktorá už ale neslúži pôvodnému zámeru, stále tu však môžete stretnúť „trestancov“, ktorí z dreva vyrezávajú tradičné havajské drevorezby. Tie si môžete samozrejme aj kúpiť. Ďalšou raritou Big Islandu je oblasť Puna, kde leží pobrežie s čiernymi plážami. Tu sa ľudia nechodia kúpať, ale obdivovať lávu, ktorá sa valí do morských vĺn. Neďaleko od pláže vybudovala príroda „kúpele pre kráľovné“. Vodnú nádrž, kam sa vznešené Polynézanky chodili kúpať nahé. Dnes tu môžete stretnúť mladé turistky s tradičnými orchideami, ktoré nosia za uchom. Zadané ženy za ľavým, slobodné za pravým. Tieto ľahučké, jemné kvety sa pestujú na orchideových plantážach v Hile. Toto tridsaťtisícové mesto ostrova Big Island je nesporne najväčším producentom a vývozcom orchideí na svete. A nevidieť v Hile tento kvet je absolútne vylúčené. Veď už na letisku vás domorodci privítajú a obdarujú kvetinovými vencami, ktoré sa volajú lei.
Na západnom pobreží ostrova, v oblasti Kona nájdete okrem luxusných hotelov a chrámov, zasvätených havajským bohom, ešte aj plantáže s vynikajúcou kávou. Každý, kto oblasť navštívi, sa domov vracia aspoň s malým vreckom tunajšej kávy. Veď Kona Coffee patrí k tým najlepším. Srdcom Kony je Kailua, turisticky obľúbená zátoka, kde sa môžete kúpať po celý rok. Gigantické modré ostrieže, ktorými sa to tu len hemží, dosahujú váhu až sto kilogramov.


Maui
Pre tých, ktorí preferujú zážitky v menšom prevedení je ako stvorený ďalší z havajských ostrovov Maui. Maui je miestom najmilovanejšieho boha Polynézanov Mauiho. Jeho hlavným mestom je Wailuku, kde aj dnes cítiť atmosféru pradávnych čias, kedy sem prišli prví Angličania. Nemenej zaujímavým je aj mesto Kahului, sídlo havajských cukrovarov.
Ale ani jedno sa krásou nevyrovná údoliu Lao, kde sa v minulosti odohrávala krvavá bitka medzi vojskom obyvateľov Maui a Big Islandu. Túto fascinujúcu dolinu obopínajú vysoké kopce, ktorým dominuje 750 m vysoký skalnatý ihlan Lao, symbol celého Maui. K obľúbenosti ostrova určite prispieva Riviéra Kaanapali, dlhý pás zlatého piesku, ktorý je lemovaný hotelovými komplexmi a výborne udržiavanými golfovými ihriskami. Kaanapali je tak po Waikiki druhou najlepšou plážou na súostroví. Nielenže tu môžete leňošiť a dosýta sa nabažiť všetkých vodných aktivít, ale čaká tu na vás kompletný servis od masáží až po kurzy tanca „hula hula“.

Turistické atrakcie a pamiatky na Havaji


Národný park Hawai'i Volcanoes - vstúpte na dno driemajúceho vulkánu Kilauea.

Historický park Kealakekua Bay – najlepšie havajské miesto na šnorchľovanie, v roku 1779 tu bol zabitý kapitán Cook.

Mauna Kea – najvyšší vrch ostrovov, „obsypaný“ zbierkou satelitov a astronomických teleskopov.

Mo'okini Heiau – najstarší chrám na ostrovoch, prvých ľudí tu obetovali už okolo roku 480.

Pu'uhonua O Honaunau – staré chrámy, kráľovské paláce a pohrebiská.

Havajská kuchyňa

Súčasná havajská kuchyňa je zmesou tradičnej havajskej, portugalskej, americkej a tichomorskej. Tradične sa miestne jedlo podáva na tanieri. Zvyčajne ide o mäso, alebo rybu s dvoma kôpkami ryže a cestovinovým šalátom. Medzi ďalšie miestne jedlá patria:
Mahi-mahi - delfínovitá ryba, podobná tuniakovi, podávaná ako steak, alebo ako sendvič.
Saimin - havajský variant japonských polievok ramen.
Malasada- pečený chlieb zabalený v cukre, podáva sa v špeciálnych prípadoch, portugalské jedlo.
Manapua – miestny názov čínskeho jedla "char-siu-bao". Korenené sladké bravčové, balené v mäkkom bielom chlebe.
Spam musubi – neobyčajný variant japonských ryžových guliek (musubi). Kúpite ich aj miestnych predajniach 7-leven.
Adobo – filipínska špecialita, na Havaji veľmi obľúbená.

Klimatické podmienky na Havaji


Havajské počasie je fantastické. Príjemné, teplé so severovýchodnými vetrami, ktoré vanú počas celého roka. Pri pobreží sú najvyššie priemerné teploty okolo 27°C. Rozdiel medzi letom a zimou je minimálny. Najviac prší medzi decembrom a marcom. Najsuchšie a najviac slnka je na juhozápadnej, od vetrov odvrátenej strane ostrovov. Najviac prší na severovýchode, kde leží aj miesto s najvyšším množstvom zrážok v USA - Hilo.


Základné informácie o Havaji:

Názov: Havajský štát
Rozloha: 28 311 km2
Počet obyvateľov: 1,29 milióna
Hlavné mesto: Honolulu
Mena: Americký dolár
Úradný jazyk: angličtina
Náboženstvo: protestanti 42 %m rímski katolíci 24 %, budhisti 9 %, mormóni 2 %, židia 1 %, animisti, šintoisti, taoisti a paganisti 5 %
Časový posun: GMT-4
Dĺžka pobrežia: 1778 km

Potrebné doklady na cestu na Havaj

Podmienky vstupu: Občania SR potrebujú na cestu na Havajské ostrovy biometrický cestovný pas, ktorého platnosť musí presahovať o 6 mesiacov povolenú dobu pobytu. Ostatné podmienky a pravidlá sú rovnaké ako pri vstupe do USA.

Zastupiteľské úrady SR na Havaji

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Washingtone
3523 International Court NW
20008 Washington DC

Telefón: +1 202 237 1054
Mobil: +1 202 361 6298
Fax: +1 202 237 6438
E-mail: emb.washington@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/washington