Dovolenka India – last minute, zájazdy

India - krajina, kde nájdete najstaršie mestá, najvyššie hory, najkrajšie pláže, najštipľavejšie jedlá a možno aj samého seba.


India, krajina rozmanitých tvári, od snehom zaprášených hôr, slnkom hladiacich pláži, pokojných chrámov, až po osvetlené dedinky a mestá, kde sa konajú divoké festivaly. Niet divu, že o tejto krajine sa začalo hovoriť ako o „svetovo multi dimenzionálnej“. India sľubuje dovolenkový zážitok a bez ohľadu na to, kam idete, alebo čo robíte, je to miesto, na ktoré nikdy nezabudnete. India je domovom pre viac ako miliardu ľudí, spleť kultúrnych a etnických skupín, čo znamená opojný kultúrny koktail pre cestovateľov. Pre tých, ktorí hľadajú duchovnú „výživu“ India ponúka množstvo posvätných miest. Milovníci histórie tu stretnú skvosty z minulosti takmer všade – od pozostatkov britskej nadvlády, až po rozpadajúce sa pevnosti týčiace sa vysoko nad hlbokými roklinami. Medzitým, obdivovatelia nádhernej prírody nájdu potešenie v lesknúcich sa vodách na jednej z mnohých pláží, prírodné safari, ktoré je domovom pre ohrozený druh veľkých mačiek, alebo len tak vdychovať od borovice prevoňaný vzduch v lese pri meditatívnej prechádzke. Čo sa týka športu, India je posadnutá kriketom. Samozrejme horúcou témou na rozhovor sú aj najnovšie „novinky“ zo sveta Bollywoodu.


Dovolenka v Indii – TOP destinácie


Goa je jednou z najznámejších turistických destinácií v Indii. Bývalá kolónia Portugalska je známa pre svoje vynikajúce pláže, portugalské kostoly, hinduistické chrámy a prírodné rezervácie. Bazilika Bom Jesus , Mangueshi chrám , Dudhsagar Falls a Shantadurga sú známe pamiatky v Goa. V múzeu voskových figurín sú zobrazené kúsky z indickej histórie, kultúry a dedičstva. Karneval Goa je svetovo presláveným festivalom, s farebnými maskami, bubnami a tanečnými vystúpeniami.
Himachal Pradesh je známy pre svoje himalájske vrchy a populárne rozhľadne . Mnoho outdoorových aktivít, ako je skalné lezenie , horské bicykle ,paragliding , korčuľovanie , a heliskiing sú populárne turistické atrakcie v Himachal Pradesh .
Shimla, je veľmi populárna medzi turistami. Je to známe lyžiarske stredisko v Indii, ktoré sa pýši populárnymi rozhľadňami Manali a Kasauli a lanovkou, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Dharamshala , domov Dalai Lámu , je známy pre jeho tibetské kláštory a budhistické chrámy. Väčšina peších expedícii naprieč krajinou začína práve na tomto mieste.
Kerala sa nachádza na tropickom Malabar pobreží juhozápadnej Indie. Prezývaný ako jeden z " 10 rajov sveta ". Kerala je známy predovšetkým svojou eko-turistikou. Jeho unikátna kultúra a tradície, spojené s pestrou zmesou kultúr, z neho urobili jednu z najobľúbenejších turistických destinácií v Indii. Kerala je známy pre svoje tropické stojaté vody a nedotknuté pláže ako napríklad Kovalam .
K populárnym atrakciám v tejto destinácii patria pláže v Kovalam, Cherai a Varkala, rozhľadne Munnar, Nelliampathi, Ponmudi a Wayanad a národné parky a prírodné rezervácie v Periyar a Eravikulam. Pamiatok, ako je Padmanabhapuramov palác, Hill palác, palác Mattancherry tiež stojí za to navštíviť. Mestá ako Kochi a Thiruvananthapuram sú populárnymi centrami na nákupy a tradičné divadelné predstavenie.
Dillí je hlavným mestom Indie s bohatou históriou. Jemná zmes starého a nového, historického a moderného a zmes kultúr a náboženstiev. Dillí oplýva v súčasnej dobe radom významných historických pamiatok a pamätihodností, ako Tughlaqabad pevnosť , Qutub Minar , Purana Quila , Lodhi záhrady , Jama Masjid , Humayun hrobky , Red Fort , a Safdarjung hrobka . Moderné pamiatky patrí Jantar Mantar , India Gate , Rashtrapati Bhavan , Laxminarayanov chrám , Lotus chrám a chrám Akshardham .Nové Dillí je známe svojou britskou koloniálnou architektúrou, širokými cestami, lemovanými mohutnými stromami. Dillí je domovom početných politických pamiatok, národných múzeí, islamskej svätyne, hinduistických chrámov, zelených parkov a promenád.
Rajasthan , doslovne znamená " Krajina Kráľov ", je jednou z najatraktívnejších turistických destinácií v severnej Indii . Obrovské piesočné duny na púšti Thar lákajú milióny turistov z celého sveta každý rok.
Zaujímavosti :
Jaipur - hlavné mesto Rádžasthánu, známe svojou bohatou históriou a kráľovskou architektúrou.
Jodhpur - pevnosť na okraji púšte Thar , známe svojimi modrými domami a architektúrou.
Udaipur - " Benátky "v Indii.
Mount Abu - je najvyšší vrchol v Rádžastháne.
Národný park Keoladeo – na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Nathdwara - Mesto neďaleko Udaipur hostí slávny chrám Shrinathji .
Ranthambore - má jeden z najväčších národných parkov v Indii.

História a pamiatky v Indii


India má mnoho významných pamiatok a oblastí výnimočnej krásy:
Taj Mahal je jedným z najznámejších miest Indie a jeden z najlepších architektonických úspechov v Indii. Nachádza sa v Agra , bol postavený v rokoch 1631 a 1653 cisárom Shah Jahan na počesť svojej manželky Arjumand Banu . Taj Mahal slúži ako jej hrob.
Mahabodhi chrám je 2000 rokov starý chrám zasvätený Budhovi Gautama v Bodhi Gaya . Je to miesto, ktoré je zapísané na svetom zozname UNESCO.
Nalanda sa nachádza v indickom štáte Bihar , je budhistické centrum učenia, nazývané aj „jednou z prvých veľkých univerzít v histórii“.
Brihadishwara chrám. Chrám je jedným z najviac cenených architektonických pamiatok Indie.
Chrám Zlatého je jedným z najuznávanejších chrámov v Indii a najposvätnejšie miesto sikhov. Chrám Zlatého leží v Amritsar , v Pandžábi.
Hawa Mahal v Jaipur tiež známy ako palác vetrov.


Príroda v Indii


Pokiaľ sa vyberiete na dovolenku do Indie, čaká vás neuveriteľný zážitok, čo sa prírody týka. Či už ide o flóru, alebo faunu, množstvo národných parkov vás doslova očarí. Budete svedkami divočiny, v ktorej zvieratá žijú v ich prirodzenom prostredí. Sledovať slona z pohodlia džípu je nezameniteľný zážitok.
Národné parky:
Bandhavgarh národný park, sa nachádza v okrese Umaria, Madhya Pradesh.
Ranthambore národný park, v blízkosti Sawai Madhopur, Rajasthan.
Národný park Kaziranga, sa nachádza v Golaghat, Assam.
Kanha národný park, sa nachádza v okrese Mandle, Madhya Pradesh
Royal Chitwan National Park (Nepál) - sa nachádza v juhozápadne od Kathmandu, Nepál


Indická kuchyňa


Indická kuchyňa je vynikajúca a má svoje miesto medzi kuchyňami sveta. Indické jedlo má zaslúženú povesť „horúce“, vďaka indickej záľube v používaní rôznych korení, a silnej čerstvej zeleniny, alebo červeného chilly prášku, ktorý prinesie slzy v očiach „nezasvätených“, a nachádzať ho môžete na neočakávaných miestach, ako sú sladké kukuričné lupienky, alebo dokonca aj v sladkostiach. Tak ako prakticky všetko v Indii je aj potrava úzko spätá s náboženstvom. Keďže hinduisti mäso nejedia, prevládajú vegetariánske jedlá. Mäsité jedlá objavíte v moslimských oblastiach (kebaby, a rôzne guláše) a prímorských centrách (ryby a morské príšery). Veľkou pochúťkou je šťava z cukrovej trstiny s mätou, no najčastejšie Indovia pijú sladký čaj s mliekom a zázvorom, či masala korením. Veľmi osviežujúcim nápojom je "lasí", čo je jogurt zmiešaný s mliekom a dochutený všakovakými príchuťami.

Klimatické podmienky v Indii


India je tak obrovská, že klimatické podmienky na ďalekom severe sú extrémne odlišné od tých na juhu. Všeobecne platí, že krajina má tri obdobia roka – horúce, vlhké (monzúnové) a chladné. Klíma hrá kľúčový faktor pri rozhodovaní, kedy ísť na dovolenku do Indie. Najpríjemnejší čas na návštevu krajiny je v chladnejšom období od novembra do zhruba polovice februára, aj keď existujú značné regionálne rozdiely. Ak chcete navštíviť India v horúcom letnom a monzúnovom období, „cool“ reliéf sa nachádza v severnej oblasti Himaláji – tzv „Veľký himalájsky okruh“.


Základné informácie o Indii:


Názov: Indická republika
Rozloha: 3 287 tis. km2
Počet obyvateľov: 1 173 mil. (údaj z roku jún 2010)
Hlavné mesto: Nai Dillí
Mena: Rupia (INR)
Úradný jazyk: hindčina, angličtina
Náboženstvo: hinduisti, islám, kresťania, sikhovia
Časový posun: GMT + 5, 30
Dĺžka pobrežia: 7500 km


Potrebné doklady na cestu do Indie
1. Platný cestovný pas s minimálne 6 mesačnou platnosťou. Potvrdenie o očkovaní sa nevyžaduje /s výnimkou cestujúcich, ktorí prichádzajú z oblastí výskytu žltej zimnice – Afrika, Južná Amerika/.

2. Víza, režim vstupu, prihlasovacia povinnosť
Slovenskí občania cestujúci do Indie musia požiadať o víza veľvyslanectvo Indickej republiky v Bratislave na adrese:
Veľvyslanectvo Indickej republiky
Dunajská 4
811 08 Bratislava
Tel.: 00421 /2/ 5296 2915
Fax.: 00421 /2/ 5296 2921
www.indianembassy.sk

Zastupiteľské úrady SR v Indii
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Indii
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
New Delhi 110021
India

Telefón: 0091 11 26889071, 009 111/2 611 1075
Mobil: 0091 9818799477
Fax: 0091 11 26877941
E-mail: emb.delhi@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/dilli