Dovolenka Izrael – last minute, zájazdy

Izrael – „svätá zem“ ukrývajúca nádhery mŕtveho mora.

Židovský štát, ktorý sa nachádza na východnom pobreží Stredozemného mora už dlho priťahuje návštevníkov. Kým niektorí sa vyberú na „duchovnú cestu“ do Svätej zeme, iných fascinujú kultúrne zájazdy, eko-turistické cesty, či obyčajná dovolenka pri mori. Spletitá história Izraela Vás na prvý pohľad zaujme. Nachádzajú sa tu rozpadajúce sa chrámy, zničené mestá, opustené pevnosti a stovky miest spojených s biblickými príbehmi. Táto krajina sa Vám ukáže z trošku iného uhla, no o to zaujímavejšieho. Zvláštne klimatické podmienky v krajine a pokoj sálajúci z okolitých púští vytvárajú celkový pocit pohody.

Dovolenka v Izreali – TOP destinácie

Ein Bokek: turistické a liečebné letovisko pozdĺž celého pobrežia mŕtveho mora. S luxusnými hotelmi, kúpeľami s horúcim prameňom, nákupnými centrami, reštauráciami a barmi predstavuje oázu pokoja a potešenia pre dovolenkárov. Nachádza sa 90 minút cesty od Jeruzalema. V tejto oblasti sa nachádza mnoho atrakcií a historických pamiatok. Okrem toho tu môžete robiť aktivity, ako Jeep túru do púšte, vychádzky na ťave, zlaňovanie, pešiu turistiku, či horskú cyklistiku.

Tel Aviv: neustála energia, živé ulice a námestia, obrovské nákupné centrá, kaviarenská kultúra, rušný nočný život, to všetko robí stredomorský Tel Aviv jedným z najvzrušujúcejších miest na svete. Tel Aviv je predovšetkým plážové mesto. Veľká rozloha jemného piesku siaha viac ako 10 km pozdĺž pobrežia. Nádherný pohľad je na širokú promenádu, ktorá sa tiahne popri prístave v severnej časti mesta až do starej štvrti Jaffa – historické prístavné miesto.

Jeruzalem: Vďaka svojej príjemnej klíme, mimoriadnym historickým pamiatkam a svetovým múzeám je Jeruzalem obľúbeným cieľom turistov. Môžete tu badať fascinujúce kontrasty medzi starým a moderným, ako i orientálnym a „západným“. Židovský Jeruzalem sa pýši širokými triedami, rušnými pešími ulicami a námestiami. Dovolenku si môžete vychutnať v príjemných kaviarňach, reštauráciách, či v nákupných a zábavných štvrtiach. Východná časť Jeruzalemu je preplnená farebnými pouličnými trhmi, kde nájdete množstvo tradičných výrobkov. Stará časť mesta je miesto, kde sa nachádza väčšina hlavných jeruzalemských pamiatok.

Pamiatky a príroda v Izraeli

Jeruzalem: starú časť mesta obklopujú kamenné múry, za ktorými sa skrýva labyrint krivolakých uličiek. Nachádza sa tu Skalný dom – najstaršia svätyňa islamského sveta, ktorá mala pôvodne odvrátiť moslimov od ďalekej púte do Mekky. Chrám božieho hrobu je najcennejšie kresťanské miesto, kde bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Posvätným miestom nielen pre kresťanov, ale aj pre židov predstavuje Olivová hora – na tomto mieste nájdete najväčší a najkrajší Židovský cintorín na svete. Obľúbeným cieľom pútnikov a turistov je aj Múr nárekov, kde sa denne stretávajú stovky veriacich z celého sveta.
Betlehem, mesto nachádzajúce sa 10 km južne od Jeruzalemu, vás prekvapí vrelosťou a pohostinnosťou. Betlehem je rodiskom Ježiša a kráľa Daida. V meste Betlehem sa tiež nachdza dôležité židovské pútnické miesto – hrob Ráchel, manželky Jakoba. Najvýznamnejšou pamiatkou je Bazilika Narodenia Pána. Je jednou z najstarších cirkevných svätýň na svete, postavená v roku 326 nad jaskyňou na miesto Ježišovho narodenia. Pod bazilikou sa nachádza miesto nazývané Grotto –symbolizujúce miesto narodenia Ježiša Krista. Hlavnou atrakciou je Bazilika Narodenia pána. Každoročne sa tu organizujú vianočné oslavy, v minulých rokoch však často poznačenej izraelsko-palestínskym konfliktom. V meste sa tiež nachádza mešita a v centre nájdete kultúrne centrum Betlehem Peace Center.
Nazaret, arabské mesto Izraela, nachádzajúce sa v Galilei. Miesto, kde Ježiš Kristus údajne strávil svoje detstvo. Je považované za kresťanské pútnické mesto a s mnohými svätyňami je aj obľúbeným turistickým cieľom. Archeologické výskumu dokázali, že v týchto miestach existovali sídla už pred 9000 rokmi. Dominantou mesta je Bazilika Zvestovania, ktorá stojí na mieste, kde archanjel Gabriel oznámil Márii, že porodí syn Božieho. Posvätné miesta sa nachádzajú všade, kam noha pútnika vkročí, či je to Jaskyňa svätej rodiny, Kána Galilejská – miesto zázraku, kde Ježiš premenil vodu na víne, či chrám Premenenia.
Pre milovníkov historických pamiatok je zaujímavé mesto Hajfa so svojím Justičným palácom, či Bahajskou svätyňou.
Akko predstavuje prístav na pobreží Stredozemného mora. V útrobách mestách môžete nájsť pozostatky križiackeho mesta.
Neďaleko mŕtveho sa nachádza na skalnom útese pevnosť Masada, ktorá je zapísaná na zoznam UNESCO.
Mŕtve more, nazývané slaným jazerom je pokladané za najnižšie položené miesto na svete. Priťahuje milióny návštevníkov, nakoľko má liečivé účinky. Obsahuje veľa minerálov a v ovzduší mŕtveho mora je nízky obsah peľov a iných alergénov. Má takú obrovskú hustotu, že umožňuje plávanie na hladine bez akejkoľvek aktivity.

Izraelská kuchyňa


Izrael nemá národnú kuchyňu. Je to spôsobené obrovským mixom kultúr, ktoré sa na území vystriedali a prisťahovali. Jedlá sa dajú rozdeliť do dvoch skupín – aškenzásku a sephardskú kuchyňu. Kým tá prvá je židovskou kuchyňou s typickými jedlami strednej a východnej Európy, druhá sephardská je oveľa rozmanitejšia, chuťovo výraznejšia, viac orientálna. Typickým jedlami sú humus, baklažán, nakladaná zelenina, jahňacina, ryby a hydina, či múčnik baklava. Titul národného jedla si získal „falafel“. Sú to fritované guľky z cícera alebo fazule dochutené koreninami a bylinkami. Podávajú sa so sezamovou pastou alebo humusom, nakladanou zeleninou a často v pita chlebe.

Klimatické podmienky v Izraeli


Izrael je krajina s teplým a suchým podnebím. Dážď vás skôr zastihne v zimných mesiacoch, inak je skôr výnimkou. V lete dosahujú teploty vyše 40 stupňov, najvhodnejšie je Izrael navštíviť na jar. Pobrežná klíma je v kontraste s púštnou klímou, ktorá je typická extrémnou zmenou teplôt. Sneh nie je výnimkou, no i v zime sa môžete vykúpať v Červenom mori, kde je teplo po celý rok.

Základné informácie o Izraeli:


Názov: Izraelský štát
Rozloha: 20 072 km2
Počet obyvateľov: 7,282 mil. (údaj z roku 2008)
Hlavné mesto: Jeruzalem
Mena: nový izraelský šekel (NIS)
Úradný jazyk: hebrejský, arabský
Náboženstvo: židovské, moslimské, kresťanské, drúzske
Časový posun: UTC +2
Dĺžka pobrežia: 273 km


Potrebné doklady na cestu do Izraela


Cestovný pas.
Medzi SR a Izraelom je bezvízová dohoda platná od r. 1997. V zmysle dohody občania SR môžu stráviť maximálne 90 dní v Izraeli, striktne len za účelom turistiky. V prípade prekročenie termínu 90 dní izraelské imigračné úrady prísne postihujú previnilca, prípadnou deportáciou a zákazom vstupu.

Zastupiteľské úrady SR v Izraeli
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tel Avive
Jabotinsky 37
6459 Tel Aviv
Izrael

Telefón: 00972/3/5449 119, 00972/3/5449 656
Fax: 00972/3/5449 144
E-mail: emb.telaviv@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/telaviv