Dovolenka Jamajka – last minute, zájazdy

Jamajka, nádherná jamajská príroda umocnená exotickou karibskou atmosférou, reggea rytmy, ktoré preslávil Bob Marley, to je iba jedna z mála vecí, ktoré do tejto nádhernej oblasti priťahujú dovolenkárov z celého sveta.

Krištof Kolumbus objavil Jamajku počas svojej druhej objavnej plavby do Ameriky v r. 1494. Uvidel vysoké hory a množstvo riek, a preto pomenoval tento ostrov Hayamaca, kraj lesov a vôd. Jamajka má bohatú históriu pretkanú životom a pamiatkami niekoľkých kultúr. Od r. 1655 bola pod nadvládou Angličanov celých 300 rokov. Priezračné zátoky, biele piesočné pláže a koralové útesy, kde žije viac než 700 druhov rýb, hory, vodopády, zelené lúky a lesy neopakovateľnej krásy, pláže zlatistej farby, to všetko je Jamajka. Vietor zo severovýchodu a podvečerný vánok udržujú stále príjemná teplotu na pobreží. Jamajka ponúka okrem oddychu na bielych plážach aj potulky po plantážach, rybárčenie a plachtenie, golf, potápanie, rafting a kúpanie v minerálnych prameňoch.

Dovolenka na Jamajke – TOP destinácie


Falmouth
Falmouth predstavuje bránu do toho, čo najlepšie vie Jamajka ponúknu. Vďaka svojej centrálnej polohe ponúka Falmouth vynikajúcu príležitosť navštíviť tie najnavštevovanejšie jamajské letoviská, ako napríklad Ocho Rios, Montego Bay, či krásne pláže na Negril, dve hodiny jazdy od Falmouth. Vďaka svojej dramatickej histórii tu objavíte i prvky z koloniálneho obdobia a gruzínskej architektúry. Jazda cez mesto na koňovi, či plavba na bambusovej plti tiež určite zanechá nezabudnuteľný zážitok. Centrom mesta je Water Square, námestie situované na východnom konci mestského centra. Tu taktiež väčšina návštevníkov začína svoju prehliadku. Miesto je pomenované po Veľkom zásobníku vody, ktorý odjakživa zachytáva vodu z neďalekej rieky Martha Brae. Na námestí nájdete Albert George Market - obchodné stredisko, ktoré funguje dodnes, už pod názvom Albert George Shopping and Historical Centre. Tu sa nachádza niekoľko drobných obchodíkov, kde si môžete obstarať všetky veci potrebné na cestu, ale môžete tu taktiež navštíviť miestne múzeum s exponátmi z koloniálnej éry.

Montego Bay
Mesto s medzinárodným letiskom, ležiace v severozápadnej časti ostrova. Montego bay, to sú krásne kvitnúce stromy, zelené lúky a predovšetkým tyrkysové more s prekrásnymi dlhými plážami. Obľúbeným športom je tu jachting a rafting. Z Montego Bay sa dajú podnikať zaujímavé výlety do okolia: vrcholky Cockpit County alebo Falmouth. Na svoje si prídu i priaznivci a milovníci golfu, tí tu nájdu štyri 15 jamkové golfové ihriská.


Negril
Rýchlo sa rozvíjajúce letovisko na západnom výbežku ostrova. Pozdĺž pobrežia sa tiahne nádherná, 10 km dlhá pláž s bielym pieskom a priezračne modrou vodou. Na juhu mesta si v negrilskom golfovom klube môžete zahrať golf či tenis. Obľúbenou zábavou je jazda na koni k romantickej zrúcanine Whitehall alebo výlet loďkou na Booby Cay, kde hniezdia vzácne druhy vtákov (miesto natáčania filmu 20000 mil pod morom). Dobrodruhovia sa môžu plaviť na kanoe do tajuplnej Obrovskej bažiny, chránenej prírodnej rezervácie, pre odvážnejších je tu i nudistická pláž. Negril je i pravým rajom pre potápačov a vyznávačov šnorchlovania.

Ocho Rios
Mesto Ocho Rios a zátoka Runaway tvoria srdce severného regiónu zeme, ktorý lemujú útesy porastené papradím a vodopády, nad ktorých krásou sa tají dych. Jamajčania hovoria, že v Ocho Rios sa nebo vlieva do mora. Z Kolumbovho parku sa dostanete do ospalého Oracabesca, miesta s modravými zátokami, rybárskymi dedinkami, pieskovými dunami a radom možností na kúpanie alebo pre vodné športy. Orabesca je tiež centrom hudobných fanúšikov. Jednou z najvýznamnejších prírodných atrakcií ostrova sú vodopády na rieke Dunn, ktoré padajú do hĺbky takmer 200 metrov a sú považované za Niagary Karibiku.

Turistické atrakcie a pamiatky na Jamajke


Kingston

Hlavným mestom a najvýznamnejším prístavom na juhu ostrova Jamajky je Kingston. Mesto leží na úpätí Modrých hôr, ktoré tak tvoria jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru mesta. Hory získali svoj názov "Modré hory" podľa hmly, ktorá sfarbuje ich vršky. Mesto má plno moderných budov, ale i architektonických pamiatok, z nich najvýznamnejší je Headguaters House (predtým sídlo vlády), zreštaurovaný panský dom Devon Hause a sídlo jamajského zákonodarného zboru Gordon Hause. Navštívte farskýý kostol, v ňom je najstarší hrob z roku 1699. Na východnom okraji mesta stojí Rockfort, pevnosť z 17. storočia obohnaná priekopou. Na severnom okraji leží New Kingston, nové obchodné a rezidenčné predmestie, ktoré je zároveň dôležitým strediskom jamajského obchodu s kávou. Na pláži si môžete urobiť jedinečný piknik a relaxáciu si užijete prechádzkami v botanickej záhrade. Milovníci nakupovania budú nadšení - obchodíky s remeselníckymi výrobkami, drobnými umeleckými predmetmi a duty-free obchody sú rozmiestnené po celom meste. Najslávnejším karibským centrom štúdií je univerzita, ktorá bola založená v roku 1948. Neďaleko nej nájdete množstvo kvetín a stromov, ktoré tvoria záhrady nádeje o rozlohe 200 akrov, a ktoré boli otvorené v roku 1881.


Spanish Town

Spanish Town, je jedným z najkrajších jamajských miest, je tvorené len niekoľkými ulicami, ktoré väčšinou ústia na miestne námestie. Na námestí nájdete predovšetkým Rodney Memorial, pamätník, ktorý postavil v roku 1782 admirál Rodney, potom čo Jamajku oslobodil od francúzsko-španielskej invázie. Hneď za pamätníkom sa nachádza Jamaica Archives and Record Office, čo je archív uchovávajúci všetky dokumenty jamajskej histórie a kultúry. Vo východnej časti námestia si nezabudnite prezrieť House of Assembly, zaujímavú budovu, postavenú v koloniálnom štýle. Predtým tu zasadal miestny parlament a konali sa tu voľby. Na západnej strane sa potom nachádza Old King´s House, gregoriánska stavba, ktorá je vďaka červenej fasáde vidieť už z diaľky.

Nádherná je katedrála St. Jago dela Vega Cathedral z roku 1714. Katedrála je zdobená prekrásne vyrezávanými drevenými piliermi a pôsobivými farebnými vykladanými sklami zdobiacimi okná u oltára. Miestne varhany pochádzajú z roku 1849. Ani v meste Spanish Town sa nudiť nebudete, môžete tu navštíviť niekoľko architektonických pamiatok, múzeí, alebo len pozorovať ako sa tu zastavil čas.

Mayfield Falls, Cockpit Country

Na západnom pobreží blízko mesta Lucea ležia kaskády Mayfield Falls, spolu s jedinečnými minerálnymi prameňmi. V miestnych divokých kopcoch žije množstvo zvierat, hlavne nádherných druhov vtákov. Miesto je tak ideálnym prostredím pre výpravy za poznaním jamajskej prírody.

Cocpit Country je jednou z najzaujímavejších prírodných lokalít na Jamajke. Krajina sa rozkladá na severozápade ostrova a po tisícky rokov sa tu utvárala na vápencovom podklade, ktorý nakoniec vytvoril nádherné kamenné skaliská. Práve tu nájdete väčšinu jamajských endemických druhov rastlín i živočíchov. Len doprava do oblasti je trochu zložitejšia - najlepšie helikoptérou alebo lietadlom.

Dunn´s River Falls and Park

Zavítajte do oblasti nazývanej Dunn´s River Falls and Park, ktorú tvoria jedinečné kaskády. Dunn´s River Park a jeho kaskády blízko mesta Ocho Rios sú symbolom Jamajky. Množstvo vápencových útvarov tvorí pomyselné schodisko, ktoré sa zvažuje smerom na pláž a po ktorom steká osviežujúca voda. Zostup však nie je nijak nebezpečný, vody preteká len málo, sotva po členky. Z vodopádov môžete kedykoľvek odbočiť do okolitej krajiny, nielen keď budete mať pocit, že vaše sily na zostup prípadne výstup nestačia. Týmto miestom budete určite nadšení!


Front Hill


Za návštevu stojí i prírodná rezervácia Front Hill, rozkladajúci sa na ploche 1200 hektárov, ku ktorej patrí 3 km pobrežie. Množstvo bažín a rôznych lagún je najbohatšou domovinou vtákov - od volaviek cez divoké kačky až po holuby (vrátane najmenšej holubice na svete). Vo Font Hill sa nachádza taktiež najväčšia komunita amerických krokodílov.

Jamajská kuchyňa


Na Jamajke Vám bude určite chutiť. Jamajská kuchyňa vychádza z karibských tradícií. Je korenená a využíva miestne suroviny. Hlavným chodom je často ryža, hrach, kura a plnené pirohy, ktoré doplňujú korenené omáčky a pomerne značné množstvo ovocia. Medzi tradičné pochúťky patrí Jamajské kura na kokosovom oleji s mrkvou, cibuľou, pórom, sladkými zemiakmi, paradajkami a korením. Obľúbeným nápojom je jamajský rum, džúsy, miestne pivo Red Stripe Tia Maria, čo je káva s čokoládovým likérom. Špecifikom jamajskej kuchyne je príprava pokrmov z údeného kuracieho a bravčového mäsa s využitím špeciálneho korenia "jerk". K obľúbeným nápojom patrí jamajský rum najmä zmiešaný s kolou a výborná jamajská káva Blue Mountains, ktorá patrí k najkvalitnejším odrodám na svete. V takmer každej reštaurácii dostanete i pivo, ktoré je pomerne chutné.

Klimatické podmienky na Jamajke


Na ostrove prevláda po celý rok tropická klíma. Mierne podnebie sa vyskytuje v horských oblastiach. Obdobie dažďov je v máji a v októbri, prudké lejaky sa môžu vyskytnúť hocikedy. Niektoré oblasti južného pobrežia, ako napríklad Liguanea Plain a Pedro Plains, sú relatívne suché, s malým množstvom zrážok. Na ostrove rastú stálo-zelené tropické lesy a savany s veľkým množstvom kaktusov. Večery bývajú chladnejšie.

Základné informácie o Jamajke:

Názov: Jamajka
Rozloha: 10 991 km2
Počet obyvateľov: 2 825 928
Hlavné mesto: Kingston
Mena: Jamajský dolár (JMD)
Úradný jazyk: angličtina
Náboženstvo: protestanti, katolíci
Časový posun: GMT - 5
Dĺžka pobrežia: 1.022 km


Potrebné doklady na cestu na Jamajku

Občania SR potrebujú na vstup do krajiny platný cestovný pas. Medzi Jamajkou a SR platí vízová povinnosť.

Občania SR môžu požiadať o vízum buď priamo na veľvyslanectve Jamajky alebo taktiež je možné ho získať po prílete priamo na letisku v Jamajke, ale iba ak cudzinec cestuje na Jamajku za turistickým účelom.

Zastupiteľské úrady SR na Jamajke

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane
Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa
Havna, Kuba
Poštová adresa: P.O. Box 21165, 1503 Nicosia


Telefón: +53 (0) 7 204 1884, +53 (0) 7 204 1885
Mobilný telefó: +53 (0) 5 263 0584 - konzul (prípadne aj +53 (0) 5 263 1511)
Fax: +53 (0) 7 204 1883
E-mail: emb.havana@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/havana