Dovolenka Japonsko – last minute, zájazdy

Japonsko, ázijská zem, ktorá fascinuje vzdialenou kultúrou, krajina bojových umení, gejší, kimona, či sushi.

Japonsko môžeme rozdeliť na štyri veľké ostrovy a to Hokkaidó, Honšú, Kjúšú a Šikoku. V skutočnosti je to obrovská krajina skladajúca sa až z 3900 ostrovov. Nazýva sa aj „ohnivý prstenec“ v Tichom oceáne, práve vďaka zaujímavej lokalizácii týchto ostrovov a ostrovčekov do oblúka. Prívlastok ohnivá dostala najmä vďaka tomu, že v Japonsku sa nachádza približne 200 sopiek, z toho asi 120 je stále činných. Japonsko zaraďujeme aj medzi krajiny s najväčšou zemetrasnou činnosťou. Pobrežie je členité a 2/3 povrchu krajiny zaberajú pohoria. Japonsko je fascinujúcou zemou exotickej a vzdialenej kultúry. Je to dovolenková destinácia pre tých, ktorých omrzeli typické dovolenky strávené ležaním na pláži a láka ich zažiť niečo úplne odlišné. Rušné technologické veľkomestá striedajúce sa s malebnými a pokojnými dedinkami, kde ľudia žijú v harmónii. Japonsko, to je unikátna orientálna kultúra, ktorá vás doslova pohltí.

Dovolenka v Japonsku – TOP destinácie

Hokkaidó
Práve Hokkaidó je považovaný za „divoký západ Japonska“, najmä vďaka tomu, že práve tu sídlili posledný pôvodní obyvatelia Japonska – kmeň Ainu, ktorý si ako jediný ponechal a ustrážil svoju osobitosť pôvodnej kultúry. Rozsiahle časti ostrova sú chránené národnými parkami s charakteristickou fantastickou vulkanickou scenériou, bezodnými jazerami v kráteroch, horúcimi prameňmi, početnými pohoriami a lyžiarskymi strediskami. Počas zimy láka návštevníkov na ostrove Hokkaidó fenomén dvoch prírodných predstavení: tancujúce žeriavy a kúpanie opíc v horúcich prameňoch.


Mestá:


Furano – oblasť preslávená kvitnúcimi poľami a vynikajúcou zimnou lyžovačkou.
Sapporo – hlavné mesto ostrova, známe čulým nočným životom a Snežným festivalom, ktorý sa koná vo februári.
Hakodate – prístavné mesto ležiace na juhu ostrova, dôležité z hľadiska zahraničného obchodu. U návštevníkov zanecháva trvalý zápis do ich pamäti historická pevnosť Goryokaku v tvare päťcípej hviezdy a podmaňujúci nočný výzor mesta, ktorý odráža značný ruský vplyv.


Honšú


Sever
Toto miesto je pre turistov, ktorých láka nádherná japonská príroda, ktorá tu je v podobe troch národných parkov, ale aj iných kultúrnych, či historických pokladov.

Mestá:


Sendai - je živé, moderné mesto, ktoré je vstupnou bránou do regiónu Tohoko. V auguste sa tu koná slávny Tanabata Star Festival.
Matsushima – pýši sa malebným zálivom.
Aizu-Wakamatsu - nádherné mesto, známe glazúrovaným tovarom, historickým zámkom Tsurugaoka a fascinujúcou rezidenciou samurajov Buke-Yashiki.
Bandai-Asahi – národný park vulkanického charakteru, vyhľadávaný dychtivými turistami a v zimných mesiacoch lyžiarmi.
Lake Towada – vulkanický kráter, je obklopený „alpskou“ krajinou národného parku Towada-Hachimantai, ktorá je známa horúcimi prameňmi a lyžiarskym strediskom.


Západ
Práve v tejto destinácii si môžete s časti vychutnať klasickú dovolenku, najmä vďaka vyhľadávanému pobrežiu, ktoré obmýva vnútorné more Sanyo a Japonské more Sanin.


Mestá:


Himeji – mesto známe stavbou hradu s bielymi stenami s rovnomenným názvom. Je to najkrajší a najlepšie zachovalý hrad v Japonsku.
Okayama – mesto známe čiernym hradom a záhradami Korakuen Stroll, ktoré patria medzi tri najkrajšie záhrady v krajine.
Hiroshima – mesto zničené atómovou bombou počas II. Svetovej vojny. Japonci z popola vybudovali moderné kvitnúce mesto. Bombardovanie Hiroshimi pripomína Peace Memorial Park a Múzeum.
Hagi – mesto ležiace na západnom pobreží Japonského mora, je vyhľadávané kvôli hrnčiarstvu a je možné sa tu dozvedieť viac o histórii byvolov.
V meste Tottori môžete vidieť piesočné duny.


Kjúšu


Prívlastok „ohnivá zem“ sa najviac vzťahuje práve k tomuto ostrovu, situovanému najjužnejšie spomedzi všetkých. Je to sopečná krajina s kamenistým povrchom, kde vyvierajú termálne pramene. Nachádza sa tu aj veľa známych prístavných miest, historických pamiatok, či rôznych turistických atrakcií.


Mestá:


Fukuoka (Hakata) – je vstupnou bránou na ostrov, je to mesto známe tradičným textilným priemyslom, výrobou umeleckých bábik a vynikajúcimi pokrmami. V blízkosti leží svätyňa Dazaifu Tenmangu, ktorá je veľmi uctievaným miestom, na ktorom sa študenti modlia a prosia Boha múdrosti.
Nagasaki – leží na západnom pobreží ostrova, patrilo medzi prvé japonské prístavy. Počas II. Svetovej vojny naň bola zhodená atómová bomba. K tejto udalosti tu v súčasnosti stojí Mierový park. Medzi ďalšie pamätihodnosti patrí Čínsky chrám, Čínska štvrť a Glover House, o ktorom sa hovorí, že inšpiroval Pucciniho pri napísaní opery Madame Butterfly.
Mount Unzen - aktívny vulkán, vyhľadávaný kvôli horúcim prameňom.
Kumamoto – je staré hradné mesto, ktoré je vstupnou bránou do malebného Národného parku Mount Aso.
Ibusuki Spa - kúpele, ležiace na južnom cípe ostrova Kjušu. Pýšia sa najslávnejšími termálnymi žriedlami v Japonsku a saunami v horúcom piesku.
Yakushima – nádherný hornatý ostrov, v ktorom sa nachádza národný park. Vyhľadávaný je kvôli pralesu s výskytom cédrového dreva a množstva horských cestičiek.
Miyazaki – moderné prosperujúce mesto ležiace na juhovýchodnom pobreží ostrova Kjúšu. Je navštevované turistami najmä kvôli palmám, golfovým kurtom a starobylým pohrebiskám.
Beppu – termálny rezort nachádzajúci sa blízko mesta Oita. Je tu veľa hotelov, kúpeľných komplexov, zábavných parkov, športových zariadení, okrasných záhrad a nákupných centier.


Šikoku


Tento ostrov patrí medzi najmenšie spomedzi štyroch hlavných ostrovov Japonska. Práve s ostrovom Honšú je spojenú prostredníctvom dvoch mostov. Medzi nimi premávajú trajekty, ktoré križujú prekrásne vody kontinentálneho mora. Táto oblasť je chránená v Národnom parku Inland Sea. Príroda je tu divoká a takmer nedotknutá ľudskou rukou. Na ostrove Šikoku sa uctieva „pútnicky okruh 88 chrámov“, ktorý je venovaný Kannon– bohyni šťastia.


Mestá:


Takamatsu - Ritsurin – patrí medzi najkrajšie parky v Japonsku. Leží v blízkosti mesta Takamatsu na severnom pobreží.
Tokushima – mesto známe pobrežným morským vírom zvaným Naruto a impozantným letným tanečným festivalom Awa Odori.
Matsuyama - nachádza sa v západnej časti ostrova Šikoku a pýši najzachovalejšími stredovekými hradmi. Neďaleko sú situované najstaršie kúpele v Japonsku Dogo Spa.

Turistické lokality v Japonsku

Tokio
Tokio predstavuje zmes všetkého – starej kultúry, moderných stavieb, drahých podnikov, ale aj tradičných pouličných stánkov, nádherných zelených parkov, historických pamiatok. Tokio je hlavné mesto Japonska a patrí medzi najväčšie mestá na svete so svetovými obchodnými a finančnými centrami. Turistickými obľúbenými lokalitami sú Cisársky palác, budhistický chrám Sensodži a rôzne múzeá domácich dejín, hodvábu, prírodných zaujímavostí, alebo bábik. Spomedzi ôsmich mestských parkov sa oplatí navštíviť Kijosumi v štýle tradičnej japonskej záhrady alebo Džinai, ktorý je akoby malou botanickou záhradou.

Hora Fuji

Pohľad na zasneženú horu Fuji je ikonou a symbolom Japonského národa. Patrí medzi najposvätnejšie a najvyššie vrchy krajiny. Priľahlý národný park Fuji-Hakone-Izu je rekreačným rajom ponúkajúcim golfové ihriská, termálne pramene, kempingové areály, možnosti pešej turistiky a člnkovania.

Tokijský Disney resort
Leží na ostrove Honšú, v oblasti Kantó a jedná sa o prvý Disneyland otvorený mimo USA. Okrem zábavných atrakcií a programov sa tu nachádza množstvo reštaurácií, obchodov a hotelov.

Seagaia
Seagaia predstavuje oceánsky komplex. Je to obrovský, 140 metrov dlhý, umelo vybudovaný a zastrešený kúsok oceánu spolu s plážou, dažďovým pralesom a dokonca aj umelým vulkánom. V komplexe sa dá aj surfovať, opaľovať na piesočnej pláži, nakupovať, skrátka všetko, čo sa dá očakávať od luxusného prímorského letoviska, s tým rozdielom že tu slnko nikdy nezapadne.

Hrad Himeji

Práve tento hrad patrí medzi najstaršie stavby Japonska. Pochádza z obdobia stredoveku a je označovaný ako kultúrny poklad, ktorý je dokonca zapísaný na zozname UNESCO. Lákadlom je jeho žiarivo biely exteriér, nazývaný aj Hakurodžó alebo Širasagidžó („Hrad bielej volavky“).

Japonská kuchyňa

Japonská kuchyňa je často pletená s čínskou kuchyňou. Tieto dve kuchyne sú však veľmi odlišné, najmä tým, že v čínskej kuchyni sú jedlá podávané teplé, zatiaľ čo v japonskej kuchyni sú recepty založené najmä na princípoch studenej kuchyne. Miestna kuchyňa uprednostňuje prirodzené dochucovadlá, najmä sójovú omáčku, ryžové víno, či glutasol. Ako korenie sa používa najmä zázvor a zelený chren Wasabi. Zo zdravotného hľadiska patrí japonská kuchyňa medzi najzdravšie na svete. Je to najmä veľkej obľube surovej zeleniny, ovocia a rýb.
Suši - surové plátky mäsa z morských živočíchov položené na mierene skysnutú hrudku ryže
Skukiyaki – tenké plátky hovädziny spolu s tvarohom a zeleninou varené v sójovej omáčke a potom poliate vajcom
Teriyaki - marinované hovädzie/kurča/ryba opekané na horúcej platni
Matcha – zelený čaj s horkou príchuťou
Saké – horúce ryžové víno

Klimatické podmienky v Japonsku


Podnebie v Japonsku sa zaraďuje medzi mierne, so studenými zimami v celej krajine. Jedine na južných ostrovoch nájdete teplejšie oblasti. Počas obdobia dažďov, ktoré je v júni padá o niečo viac zrážok. Vo všeobecnosti sa tu striedajú 4 ročné obdobia:
jar – trvá od marca do mája, kedy je prevažne slnečné počasie, teploty okolo 20 °C
leto – horúce, náročné, vysoká vlhkosť vzduchu – 80-90%, teploty okolo 35-40 °C
jún- júl – obdobie dažďov, prší skoro každý deň
jeseň – trvá od októbra do novembra, prevažne slnečné počasie, teploty okolo 20 °C
zima – je mierna, trvá od decembra do februára, teploty sa pohybujú okolo 0 °C

Základné informácie o Japonsku:

Názov: Japonsko
Rozloha: 377 835 km2
Počet obyvateľov: 127,2 mil
Hlavné mesto: Tokio
Mena: jen (JPY) 1EUR = 110,92 JPY
Úradný jazyk: japončina
Náboženstvo: šintoizmus 54%, budhizmus 40%
Časový posun: GMT +9
Dĺžka pobrežia: 35 000 km


Potrebné doklady na cestu do Japonska

Pri turistických cestách do 90 dní postačuje pre občanov SR platný cestovný pas.

Zastupiteľské úrady SR v Japonsku

Veľvyslanectvo SR v Tokiu
2-11-33, Motoazabu, Minato-ku
106-0046 Tokyo, Japonsko
Tel: +81-3-3451 2200
Mob: +81-909 847 2000
Fax: +81-3-3451 2244
e-mail: emb.tokyo@mzv.sk
www.mzv.sk/tokio