Dovolenka Jordánsko – last minute, zájazdy

Jordánsko - veľkolepá púštna krajina s fascinujúcou minulosťou, archeologickými skvostami a priateľskou atmosférou miestnych obyvateľov.

Dovolenka v Jordánsku ponúka jednu z najkrajších scenérií na Blízkom východe. I keď stále pre turistov neprebádaná oblasť, táto krajina má veľa čo ponúknuť. Leží v juhozápadnej Ázii a severovýchodnej časti Arabského polostrova. Na západnom cípe sa dotýka Červeného mora. Je to krajina s veľmi priateľskou atmosférou a pohostinnými obyvateľmi. Pozdĺž východného brehu rieky Jordán ležia 3 najväčšie mestá s najväčším osídlením v krajine. V Jordánsku nájdete i vysoké hory plné píniových a olivových hájov, či eukalyptov. Kontrast medzi jednotlivými časťami krajiny je značný. Kým na severe je chladnejšie, juh krajiny je pokrytý púšťou končiacou v Červenom mori v Akabskom zálive. Krajina je domovom skvostných historických pamiatok, z ktorých niektoré sa nachádzajú na zozname UNESCO.

Dovolenka v Jordánsku – TOP destinácie

Akaba – mesto situované v južnej časti krajiny je jedným z najvyhľadávanejších letovísk Jordánska. Leží na pobreží Akabského zálivu a predstavuje dôležitý prístav krajiny. Je to destinácia s rozľahlými plážami s červeným pieskom a luxusnými hotelmi. Nájdeme tu zaujímavé historické pamiatky, archeologické múzeum, či turecké kúpele Hamam. Akabský námorný park s morským akváriom a krásnymi koralovými útesmi je obľúbeným miestom na potápanie.


Ammán – okrem nádherných pláži s červeným pieskom a palmami, pod ktorými sa môžete skryť pred páliacim slnkom ponúka toto letovisko fascinujúcu ukážku historických pamiatok. Významná je Umm Al-Jimal – starobylá časť mesta, kde sa nachádza dobre zachované ruiny rímskeho cirkusu a citadel. Neďaleko hlavného námestia v strede mesta je orientálny bazár, v ktorom môžete nájsť tradičné orientálne výrobky.
Ammán leží v tesnej blízkosti mŕtveho mora, ktoré je vzhľadom na to, že predstavuje najnižšie položené miesto na svete (400 m pod úrovňou morskej hladiny) je vyhľadávanou destináciou Jordánska. Voda v ňom je približne 10-krát slanšia ako voda v iných moriach. Pláže sú tvorené červeným pieskom, typickým pre arabské krajiny.


Pamiatky v Jordánsku

Jerash – staroveké mesto na severe Jordánska. Obdivovať tu môžete víťazný oblúk, neobvyklé oválne námestie, impozantný chrám boha Dia, či kráčať po uliciach vydláždených pôvodnými románskymi kameňmi.
Petra je krásne starobylé mesto, o ktorom sa stovky rokov nevedelo, po tom, čo ho pôvodný obyvatelia v 3 storočí pred Kristom opustili. Majestátne kamenné stavby, ktoré boli vytesané priamo do skaly Vám vezmú dych. Petra bola zaradená do zoznamu UNESCO a je popisovaná ako jedna z najvzácnejších pamiatok kultúrneho dedičstva.
Wadi Rum má ohromujúce púštne scenérie, pri ktorých sa nemôžete čudovať, že boli použité ako pozadie vo viacerých filmoch. Nesmiete si nechať ujsť dobrodružstvo, keď sa džípom vyberiete do dún a na večer si v nich usteliete. Dych vám zoberú meniace sa zlaté odtiene piesku od západu k východu a po zotmení neskutočná nočná hviezdna scenéria.
Mŕtve more ponúka zaslúžený odpočinok po dobrodružnej ceste po Jordánsku. V hustej slanej vode môžete bez problémov plávať na chrbte a vďaka vysokému obsahu minerálnych látok si zlepšiť zdravie a navodiť pocit pohody.

Jordánska kuchyňa

Jordánsku kuchyňu môžete tak isto nazývať i arabskou. Zahŕňa v sebe množstvo chodov, ktoré sa konzumujú výlučne rukami. Typický je predkrm v najrôznejších formách (humus, fool, kube, alebo tabouleh), pokračuje sa hlavným jedlom (typické jedlo je mensaf – dusené jahnčia mäso v jogurtovej omáčke podávané väčšinou s ryžou). Na záver samozrejme nesmie chýbať sladká pochúťka. Typickými pre Jordánsku je u nás veľmi obľúbený kebab, a silná káva v miniatúrnych šálkach. Tradičným alkoholom je liehovina arak. Počas Ramadánu je na verejnosti zakázané čokoľvek piť a fajčiť.

Klimatické podmienky v Jordánsku

Jordánsko je veľmi kontrastná krajina, čo sa podnebia týka. Kým na západe krajiny prevláda stredomorské podnebie s teplými teplotami a vlhkosťou, na východe je typicky púštna klíma. Jordánsku je dážď cudzí, s výnimkou horských oblastí, kde prúdia silné vetry vanúce od Stredozemného mora.

Základné informácie o Jordánsku:


Názov:                           Jordánske hášimovské kráľovstvo
Rozloha:                       89.300 km2
Počet obyvateľov:     6.270.000 (údaj z roku 2009)
Hlavné mesto:            Amman
Mena:                           jordánsky dinár (JD)
Úradný jazyk:             arabčina
Náboženstvo:             islam, kresťanstvo
Časový posun:           GMT+2
Dĺžka pobrežia:          26 km


Potrebné doklady na cestu do Jordánska

Na vstup jepotrebný platný pas najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny.
Občania SR môžu žiadať o víza na Veľvyslanectve Jordánskeho hášimovského kráľovstva so sídlom vo Viedni. Jednorázové vstupné víza (single - cca 14,- USD) na dobu pobytu jedného mesiaca môžu získať aj na hraničných priechodoch (okrem priechodu Allenby, King Hussein Bridge). Víza s viacnásobným vstupom je nutné žiadať vo Viedni. Informácie o podmienkach pobytu poskytne Veľvyslanectvo Jordánskeho hášimovského kráľovstva vo Viedni.

Zastupiteľské úrady SR v Jordánsku
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Damasku
Al Shafei Str.
33115, Damascus
Sýria

Telefón: +96311/613 2114-5
Mobil: 00963 944 22 42 00 (mobil dipl. služby / Emergency Call)
Fax: +96311/613 2598
E-mail: emb.damascus@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/damascus