Dovolenka Juhoafrická republika – last minute, zájazdy

Juhoafrická republika, neobjavená krajina s nádhernými prírodnými rezerváciami, modernými veľkomestami, či kútmi zahalenými v exotickej zeleni.

Juhoafrická republika predstavuje najväčší štát južnej Afriky, z južnej strany obmývaný Indickým oceánom a zo západnej Atlantikom. Ako dovolenková destinácia je Juhoafrická republika ešte neobjaveným kúskom zeme. Svojou jedinečnosťou a exotickosťou však táto krajina zaujme každého na prvý pohľad. Lákať Vás bude neuveriteľný kontrast a rozmanitosť krajiny, ktoré na jednej strane predstavujú nádherné tiahnuce sa pobrežia s nádhernými plážami a a na druhej strane savany a púšte s pestrou faunou, ktoré u nás môžete obdivovať iba ak v ZOO. Návštevníkov z celého sveta tu priťahujú nielen prírodné rezervácie, ale aj národné parky – v Juhoafrickej republike sa nachádza jeden z najväčších a najstarších národných parkov v Afrike – „Krugerov národný park“. Krajina v sebe ukrýva nemálo pokladov, ktoré vám doslova zoberú dych. A keď budete odlietať domov, buďte si istí, že sa sem budete chcieť ešte vrátiť.


Dovolenka v Juhoafrickej republike – TOP destinácie


Durban, leží na východnom pobreží krajiny a predstavuje tretie najväčšie mesto Juhoafrickej republiky. Právom je u turistov nazývané Prázdninové pobrežie, ktoré predstavuje kilometre krásnych hotelov, barov, štýlových reštaurácií, moderných nákupných centier, či tradičných trhovísk. V tomto kozmopolitnom meste je koncentrovaná najväčšia populácia ľudí indického pôvodu. Centrum mesta predstavuje zmes veľkolepých koloniálnych budov a „art deco“ architektúry. Durban predstavuje ideálnu dovolenku, nielen pre tých, ktorí chcú oddychovať na pláži pri Indickom oceáne, ale aj pre tých aktívnejších, ktorým Durban ponúka viacero možností, ako napríklad tenis, golf, výlety člnom na more, surfovanie a veľa iného.

Johannesburg predstavuje srdce Južnej Afriky rozprestierajúce sa na náhornej plošine vo výške 2000 m.n.m. a s počtom obyvateľov viac ako 3 milióny sa zaraďuje medzi najväčšie mestá Juhoafrickej republiky. Je to fascinujúce a rozmanité mesto a jediné miesto v Afrike, kde sú postavené monumentálne mrakodrapy. Svojou atmosférou, ktorú si získal najmä vďaka ťažbe zlata láka toto mesto mnohých turistov. Príbeh zlata, ktorý je pútavo a názorne vyrozprávaný si môžete pozrieť v Baníckom múzeu, ktoré sa nachádza neďaleko od Johannesburgu v meste „zlatej žily“ (Gold Reef City), zrekonštruované do obdobia 80tych rokov. Ak budete v Johannesburgu, určite nevynechajte návštevu výškovej budovy Carlton Centre, jej 50. poschodie vo výške 202 metrov vám ponúkne nádherný výhľad na celé mesto. Z pamiatok sa oplatí navštíviť historická budova pošty (Old Post Office) z roku 1897, najväčšiu knižnicu krajiny – Johanesburgskú verejnú knižnicu a Radnicu, postavenú v neorenesančnom štýle. K atrakciám v meste patrí Zoologická záhrada a exkluzívna mestská štvrť Sandtown City, kde sa nachádzajú tie najlepšie hotely a obrovský nákupný komplex. Z turistického hľadiska patrí k najzaujímavejším miestam aj Prvá diamantová baňa, z ktorej pochádza väčšina britských korunovačných klenotov.

Kapské mesto, predstavuje najpopulárnejšiu dovolenkovú destináciu Juhoafrickej republiky, ktorá leží na úpätí mohutnej „Stolovej hory“, z ktorej je na mesto a more neuveriteľné krásny výhľad. Biele piesočnaté pláže, ktoré obmývajú teplé vody Atlantického oceánu, sa ďalej od mora menia v krásne vinice, ležiacich na svahu mohutnej hory. Toto kozmopolitné mesto v sebe ukrýva viacero pokladov, ktoré stojí za to si pozrieť. K dominantným atrakciám patrí Mys dobrej nádeje, Múzeum kultúrnych dejín, Malajská štvrť, divadelný komplex Nico-Malan a historický mestský dom na Greenmarket Square. Hlavná nákupná ulica Adderley Street vám ponúka neobmedzené možnosti na nákupy všetkého druhu. Viktoriánsky prístav, ktorý je prestavaný na zábavný park ponúka množstvo atrakcií. Kapské mesto je mesto mnohých tvári a na svoje si tam príde každý návštevník.

Sun City, umelo vytvorená dovolenková destinácia, nachádzajúca sa na severozápade Juhoafrickej republiky. Predstavuje jedno z najluxusnejších, najúchvatnejších a najneobyčajnejších miest našej planéty, tzv. „juhoafrické Las Vegas“. Mesto je plné špičkových hotelových komplexov, kasín a nákupných promenád. V tomto zábavnom turistickom rezorte sa konali také akcie, ako napríklad finále súťaže Miss World, či koncerty Eltona Johna, alebo Stinga. Pre tých aktívnejších je v meste umelo vytvorené jazero vhodné pre športové vodné aktivity, veľké bazény s umelým morom a vlnobitím, tenisové kurty, squashové kurty, jazdecký areál a golfové ihriská, z ktorých ihrisko Gary Player Club patrí k najlepším na svete. Jedna z najneobyčajnejších atrakcií v Sun City je dažďový prales, ležiaci priamo v centre umelo vysadenej džungle s množstvom jazierok, vodopádov a roklín. Uvidíte tu voľne prechádzať sa pelikány, pávy, ale aj labute. V prípade, že budete chcieť zazrieť krokodíla, stačí si zájsť k jednej z vodných priekop na golfovom ihrisku. Hotel Palace v Stratenom mesto predstavuje ozajstný klenot mesta. Luxusný rezort je považovaný na jeden z najlepších hotelových komplexov na celom svete.

Pretoria, hlavné mesto Juhoafrickej republiky predstavuje oveľa pokojnejšie a malebnejšie mesto krajiny, ako napríklad Johannesburg. Dominantu Pretorie tvoria historické budovy a rozľahlé parky a záhrady, ktoré sú zdobené kvitnúcimi aloe, akáciami a figovníkmi. Srdce mesta tvorí Church Square, na ktorom je postavený pomník niekdajšieho prezidenta Paula Krugera, ktorý má aj svoje vlastné múzeum. Jedna z najväčších zoologických záhrad na svete sa tak isto nachádza v tomto malebnom meste. Historická budova radnice je typická obrovskou vežou so zabudovanou zvonkohrou s 32 zvonmi. Pár kilometrov južne od mesta sa nachádza Voortrekker Monument, žulový monument s rozmermi 40x40x40 metrov, ktorý predstavuje najsvätejšie miesto obyvateľov Afriky. Lom Premier Mine tiež stojí za to navštíviť. Práve na tomto miesto bol nájdený doteraz najväčší diamant sveta – slávny „Cullinan“, ktorý má vyše 3000 karátov.


Obľúbené turistické lokality v Juhoafrickej republike


Dračie hory, mohutné pohorie s príznačným názvom predstavuje najväčšie pohorie krajiny s priemernou výškou 2.900 m.n.m. Nachádzajú sa v blízkosti hraníc s kráľovstvom Lesotho. Dračie hory predstavujú obľúbenú turistickú oblasť, vhodnú nielen na turistiku, ale aj horolezectvo a jazdu na koni.

Krugerov národný park, patrí medzi najkrajšie a najznámejšie národné parky na svete. Tento prírodný skvost vám ukáže rozmanitosť krajiny, od zelených lesov, až po vyprahnuté savany s rovnako rozmanitou faunou. Veľmi obľúbená je severná časť národného parku.

Augrabies Falls národný park, tiež obľúbená turistická lokalita, kde rieka Orange preteká púšťou a vytvára hlboký kaňon s mohutnými vodopádmi.

Pilanesberg, nazývaný aj „perlou“ severozápadu Juhoafrickej republiky. Je to umelo vytvorený národný park, vytvorený v kráteri vyhasnutej sopky. Vyše 500 kilometrov štvorcových vyprahnutej zeme bolo premenených na neuveriteľné prírodné safari, v ktorom sa nachádzajú levy, slony, nosorožce, antilopy, hrochy, či krokodíly.

Mys dobrej nádeje, predstavuje ostrý pevninský výbežok v Juhoafrickej republike, neďaleko Kapského mesta. Väčšinou je označovaný za najjužnejší bod Afriky, v ktorom sa stretávajú Atlantický oceán spolu s Indickým oceánom. Najjužnejšie miesto Afriky sa však nachádza 160 km juhovýchodnejšie, pri Strelkovom myse.


Kuchyňa Juhoafrickej republiky


Juhoafrická kuchyňa je rovnako rozmanitá, ako vplyv rôznych kultúr v krajine. Nájdeme v nej prvky či britskej, holandskej, nemeckej, indickej, malajskej, alebo portugalskej a samozrejme vplyv kuchyne všetkých domorodých kmeňov. Pokiaľ máte záujem ochutnať z jedálnička tradičné pokrmy, ponúkame vám pár tipov:
Braaivleis , pečené mäso na otvorenom ohni, alebo na drevenom uhlí.
Pap , kukuričná kaša, používaná často ako náhrada ryže, podobajúca sa na kuskus, nesúc paradajkovú chuť.
Boerewors, tradičná pikantná klobása.
Biltong a Droëwors, korenené mäso alebo párok, ktoré sa konzumuje usušené. Hovädzie mäso, zverina a pštrosie mäso sú tiež často používané v Juhoafrickej kuchyni.
Masonja pre kulinárskeho dobrodruha, vyprážané červy.

Pri nápojoch buďte veľmi opatrný. Miestne druhy pálenky (witblits, alebo mampoer) majú veľmi vysoký obsah alkoholu. Tradičným nealkoholickým nápojom je čas Rooibos, čaj z bylín, obľúbený u mnoho Juhoafričanov.

Klimatické podmienky v Juhoafrickej republike


Južnú Afriku môžete kedykoľvek navštíviť a budete sa cítiť pohodlne. Avšak, v závislosti na tom, akú dovolenku máte v pláne, stojí za to venovať menšiu pozornosť aktuálnemu obdobiu, ktoré je opačné, ako na severnej pologuli. Zima (jún, až september) predstavuje chladnejšie a suchšie obdobie, ideálne pre pešiu turistiku a vonkajšie aktivity. Vzhľadom k menej zahustenej vegetácie sa zvieratá zhromažďujú okolo riek a iných zdrojov vody, je najvhodnejším obdobím na pozorovanie divokej zveri práve zimné obdobie. Od polovice decembra, do januára začínajú vlny dovolenkových turistov, ktorý si chcú užiť kúsok juhoafrického leta. Juhoafrická jar (od polovice septembra do novembra) a jeseň (apríl a máj) sú ideálnym obdobím, čo sa počasie týka, v celej krajne.

 

Základné informácie o JAR:


Názov: Juhoafrická republika
Rozloha: 1 219 912 km2
Počet obyvateľov: 49,9 mil. (údaj z roku 2010)
Hlavné mesto: Pretória (Tshwane)
Mena: juhoafrický rand (ZAR)
Úradný jazyk: angličtina, afrikánčina, 9 černošských jazykov (Xhosa, Zulu, Ndebele, Sesotho, Sepedi, Swati, Setswana, Tsonga, Venda)
Náboženstvo: kresťania, katolíci, anglikáni
Časový posun: + 2 hod.
Dĺžka pobrežia: 2954 km


Potrebné doklady na cestu do JAR


Cestovný pas.

Na turistické a obchodné cesty občanov SR do JAR do 30 dní nie je potrebné vízum. Juhoafrický imigračný zákon vyžaduje, aby cestujúci pri vstupe do krajiny mal pre účely úradných záznamov vo svojom pase aspoň 1 (MZV odporúča 2) voľnú vízovú stranu. Ak táto podmienka nie je splnená, juhoafrické imigračné orgány často nekompromisne neumožnia vstup do krajiny a cestovateľa najbližším letom vrátia späť.


Zastupiteľské úrady SR v JAR


Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii
930 ARCADIA Street, Arcadia 0083
Pretoria
Telefón: 0027/12/3422 051 – 2
Mobil: 0027-(0)83 3041599
Fax: 0027/12/3423 688
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/pretoria