Dovolenka Katar – last minute, zájazdy

Katar, bohatá krajina tisícich možností, nádherných pláži a fascinujúcej architektúry.

Katar je malý polostrov v Perzskom zálive, len 170 kilometrov dlhý a 80 kilometrov široký. V priebehu rokov sa z tejto destinácie stalo miesto s najrýchlejšou výstavbou na svete. Či to je hlavné mesto Dohe, ktoré sa nápadne podobá na Newyorský Manhattan, alebo Katarský Diplomatic district, ktorý ponúka úžasný výhľad. Na vybudovanie umelého ostrova Perla Katar sa použili sutiny zo zbúraných domov. Na milovníkov pláži tu čaká až 700 kilometrov dlhé pobrežie, obmývané čistým azúrovo-modrým morom. Milovníci histórie si tu napriek modernej výstavbe tiež prídu na svoje. Navštívte Národné múzeum spojené s morským akváriom, Etnografické múzeum, či rôzne paláce a pevnosti. Katar ponúka jedinečnú zmes starej, ale stále živej kultúry a moderného, rýchlo sa rozvíjajúceho veľkomesta. Ponúka mnoho možností, ako stráviť svoj voľný čas, či už to je rybačkou v Arabskom zálive, výlet do púšte a na safari džípom, či lyžovačkou na piesočných dunách.

Dovolenka v Katare – TOP destinácie

Doha

Doha je hlavné mesto Kataru a zároveň je považované za centrum kultúry a obchodu krajiny. Žije tu viac ako trištvrte obyvateľov. Nachádza sa na východnom pobreží polostrova a pýši sa najmä zmesou arabskej tradície a modernou architektúrou. Ulice sú široké a veľmi čisté, čo vás možno prekvapí, sú bez križovatiek. Všetky dôležité vládne budovy ležia na parádnom bulvári Corniche, ktorý je lemovaný palmami. V meste nájdete množstvo múzeí, mešít, pevností a palácov. V meste môžete nakúpiť všetko a to buď na typickom arabskom bazáre, alebo v moderných klimatizovaných nákupných centrách.

Al Khawr
Na severe Kataru sa nachádza menšie pobrežné mesto, vzdialené od Dohy približne 50 kilometrov. Meno mesta znamená v preklade mesto nachádzajúce sa v zátoke. Ako dovolenková destinácia je to veľmi obľúbené miesto, najmä vďaka krásnemu čistému pobrežiu, obmývanému teplým príjemným morom a lemované luxusnými hotelovými komplexmi.

Turistické atrakcie a pamiatky v Katare

Pevnosť Doha
Pevnosť bola postavená na ochranu miestnych obchodníkov pred zlodejmi a tiež slúžila aj ako kasárne tureckého vojska pri Osmanskej okupácii. Nachádza sa v centre mesta Doha. Pevnosť je postavená v maurskom štýle. Nádvorie obklopujú iba múry s vežami a kobka slúžiaca ako väzenie. V súčasnosti slúži pevnosť ako múzeum tradičných remesiel.

Veže Barzana Towers
Pôvodne slúžili ako hliadkové veže pre lovcov perál a ako observatórium. Nachádzajú sa v blízkosti mesta Doha. Sú to vlastne 2 veže postavené v unikátnom architektonickom štýle oblasti Perzského zálivu. Veže sú trojúrovňové s vonkajším schodiskom. Vnútri veží je prijímací pavilón a mešita s modlitebnou miestnosťou.


Al Zubara

Al Zubara je pevnosť postavená v tradičnej Katarskej architektúre. Pevnosť slúžila ešte v roku 1980 ako stanica pobrežnej hliadky. Je to mohutná štvorcová stavba s 3 vežami. Pevnosť má meter hrubé steny, ktoré dokonale izolujú teplo. Sú postavené zo zmesi koralov, vápenca a bahna. V súčasnosti slúži pevnosť ako múzeum, nachádzajú sa tu cenné zbierky keramiky a archeologických nálezov
Doha Golf Club
Toto 18-jamkové golfové ihrisko patrí k najlepším a k najnáročnejším v Katare. Ihrisko disponuje aj umelým osvetlením a 9-jamkovou golfovou akadémiou. Nachádza sa tu aj množstvo prekážok, strategicky umiestnené jazerá, 65 obrích kaktusov a početné vápencové skaly. Súčasťou areálu je klubovňa, golfová škola, reštaurácia, požičovňa golfového vybavenia, požičovňa vozíkov a obchod.

Katarská kuchyňa


Základom Katarskej kuchyne je tradičná arabská kuchyňa a jej kulinárske špeciality. Okrem toho nájdete v krajine množstvo reštaurácií, ktoré majú vo svojej ponuke aj jedlá medzinárodných kuchýň. Alkohol je dostupný hlavne v hoteloch vyššej úrovne, ktoré na tú majú povolenie. Typickým nealkoholickým nápojom je zelený čaj.


Klimatické podmienky v Katare


V Katare je typická prímorská klíma, kde horúce obdobie zvyčajne trvá od mája do septembra a priemerné teploty sa pohybujú okolo 35°C. Vďaka prímorskému vzduchu je tu veľká koncentrácia vlhkosti. Zimné obdobie trvá od decembra do februára, kedy je klíma, napriek množstvu zrážok príjemnejšia. Počas celého roka môžete v Katare zažiť piesočné búrky.


Základné informácie o Katare:


Názov: Katarský štát
Rozloha: 11 586 km2
Počet obyvateľov: 833 000
Hlavné mesto: Doha
Mena: katarský riál (QAR)
Úradný jazyk: arabský
Náboženstvo: moslimovia
Časový posun: GMT +3


Potrebné doklady na cestu do Kataru

Cestovný pas a vízum.

Zastupiteľské úrady SR v Katare

Veľvyslanectvo SR v Kuvajte
Block 2, Street 16, Villa 22
131 23 Area Surra, Kuvajt
Tel: +965 253 53 893
Fax: +965 253 53 894
Mob: +965 99881987
e-mail: emb.kuwait@mzv.sk
www.mzv.sk/kuvajt