Dovolenka Keňa – last minute, zájazdy

Keňa, krajina „čierneho kontinentu“ s nekonečnými savanami, morom tyrkysovej farby s tiahnucimi sa piesočnatými plážami, krásnou prírodou a snehom pokryté vrcholky Kilimandžára.


Keňa predstavuje nepredstaviteľnú zmes chutí, farieb, dojmov a vôní. Prechádza ňou samotný rovník a nesporne patrí k turisticky najatraktívnejším africkým krajinám. Krajina neskutočných kontrastov a panenskej prírody, kde nájdete najrôznorodejšie prírodné krásy od vysokých hôr a jazier na severe, cez rozľahlé savany, lesy a pláne až po široké a biele piesočnaté pláže Indického oceánu s bohatým morským životom a nádhernými korálovými útesy. Nebyť tejto nádhernej krajiny, nepoznali by sme zrejme ani swahilské slovo "safari" – cesta. Safari je jedným z hlavných dôvodov pre návštevu Kene a mnoho návštevníkov sa vracia znovu a znovu do miestnych národných parkov – týchto úžasných prírodných zoologických záhrad s rozlohou mnoho miliónov km2. Pozorovať zver v jej prírodnom prostredí, absolútne voľne sa pohybujúcu, pozorovať stáda slonov pri kúpaní z bezprostrednej blízkosti, to všetko sú nezabudnuteľné zážitky na celý život. Pokiaľ ste kdekoľvek snívali o nocovaní v buši v objatí divočiny a pod africkým nebom plným hviezd, potom je safari a Keňa to pravé pre vás.


Dovolenka v Keni – TOP destinácie


Malindi
Keňské Malindi je rajom bielych pláží a koralov. Malebný prístav v keňskom meste Malindi na brehoch Indického oceánu pôsobí ospalým, pokojným dojmom. Slávnu minulosť tu pripomína biely stĺp Vasca de Gamy vypínajúci sa na skalisku neďaleko móla, portugalský cintorín a malý kostolík. Dnes je Malindi obľúbeným miestom milovníkov piesočnatých pláží, priezračného mora, afrického slnka a vodných športov. Najväčším lákadlom sú neďaleké korálové útesy v morských národných parkoch Malindi a Watamu. Pre potápačov sa pod vodnou hladinou otvára neskutočný podmorský raj s húfom rôznofarebných druhov rýb a koralov. Pre pozorovanie korálových útesov sú prispôsobené špeciálne lode s preskleným dnom. Úchvatný pohľad ponúkajú odkryté útesy pri odlive. Vtedy tu vznikajú osamotené jazierka, v ktorých je možné z blízka pozorovať uväznené ryby, rozličné druhy krabov, hviezdovky, chobotnice, rôzne ulitníky a škľabky z hlbokých jaskýň. Pre športových rybárov je ešte lákavejšia plavba na otvorené more, pri ktorej môžu v Indickom oceáne vlastnoručne zdolať možno svoj najväčší úlovok. Neďaleko Malindi sa nachádza slávna Crocodile Farm & Snake park, alebo krokodílí a hadí park. V tejto farme môžete obdivovať na asi 60 druhov hadov a 1500 krokodílov. Úžasný pohľad ponúka kŕmenie tejto dravej zvery.

 

Watamu
Asi 24 km južne do Malindi sa nachádza malé plážové letovisko Watamu s vlastným morským národným parkom. Korálové útesy sú tu omnoho kúzelnejšie než v Malindi a viditeľnosť pod vodou nie je v období dažďov ovplyvnená bahnom, ktoré prináša rieka Galana. V tejto oblasti pobrežia Watamu bol vyhlásený národný park a zakázaný rybolov. Nájdete tu ideálne podmienky pre šnorchlovanie a potápanie. Miestne korálové útesy oplývajú nádhernými farbami a tvarmi a pozorovanie ich obyvateľov je nezabudnuteľným zážitkom. Okrem fantasticky vyfarbených korálových rybiek ale môžete v parku pozorovať aj delfíny, tí odvážnejší i žraloky. A pokiaľ nepatríte k priaznivcom potápania, môžete pozorovať podmorský svet aspoň preskleným dnom lodi. Jednou z najznámejších osobnosťou, ktorá navštívila toto čarokrásne miesto bol Ernest Hemingway, ktorého prilákal lov veľkých rýb v okolí Malindi a Watamu. Krása afrického pobrežia ho okúzlila a jeho duch akoby tu stále pretrvával.

 

Mombasa
Mombasa je druhé najväčšie mesto Keni a počtom obyvateľov sa blíži Prahe. Táto historicky i kultúrne zaujímavá oblasť sa môže pochváliť napr. druhým najväčším prístaviskom na východnom pobreží Afriky. Možno práve preto Mombasu poctil návštevou moreplavec Vasco da Gama. Tyrkysové more lemuje pobrežie plné bielych korálových útesov, je tu taktiež dostatok hotelov, apartmánov a inej zábavy. Nočný život je tu na dennom poriadku, i cez že mesto je oproti Nairobi pokojnejšie. More je prívetivejšie a teplé. To všetko láka k tejto pláži turistov. Severne od Mosamby sú ďalšie známe pláže ako Nyali, Bamburi a ďalšie. Vďaka zámorským plavbám a snahe mocnejšej krajiny podmaniť si vzdialenejšie exotické miesta sa Mombasa v minulosti stala kolóniou Portugalcov, ich vplyv je vidieť dodnes, ďalej tu bolo panstvo Arabov a taktiež Angličanov. Preto tu okrem Afričanov nájdete prisťahovalcov zo všetkých kontinentov a charakteristické je taktiež miešanie rôznych kultúr. Od 14. storočia je Mosamba obchodným centrom Arábie i Číny. To všetko prispieva k zaujímavosti Mosamby, ich história siaha až do staroveku. Táto oblasť láka taktiež divokou prírodou, konkrétne v prírodnej rezervácii Simba Hills. Ozajstným unikátom sú morské parky, ten najväčší je morský Národný park Mosamba, chrániaci unikátne korálové útesy. Výlet do tohto parku je ideálny na plachetnici, behom ktorej je možnosť potápania. Mosamba je lákadlom pre turistov, ale okrajové časti sú ozaj hodne chudobné a nehostinné. Nie je zložité nájsť štvrti, kde ľudia žijú v primitívnych búdach. I taká je tvár Keni.

Diani Beach
60 km od Mosamby sa nachádza najslávnejšia pláž Diani. Nachádza sa na južnom pobreží, je dlhá 17 km a je plná úchvatných korálových útesov. Tie sú ďalej od brehu, takže odlivy nie sú tak silné. Táto pláž je unikátna tým, že všetkého je tu ešte viac. More je ešte tyrkysovejšie než inde, biely piesok na pláži ešte belší, koraly sú ešte úchvatnejšie a služby ešte dokonalejšie. Hotely či apartmány sú pozdĺž celého pobrežia. Je tu plno reštaurácií, obchodíkov, bánk i väčších obchodných domov. Diani Beach je ideálne miesto pre potápačov či šnorchlovanie, južná časť pláže je vhodná najmä na relaxáciu.
Diani Beach je najznámejšia a najnavštevovanejšia Keňská pláž, ktorá sa nachádza južne od Mombasy a patrí k najkrajším letoviskám. Diani Beach je 17 km dlhá pláž s prekrásnym bielym pieskom, tyrkysovým morom a blízkym nádherným korálovým útesom. Toto stredisko je vhodné ako pre milovníkov nočného života, tak pre vyznávačov pokoja. Odporúčame relaxáciu na južnej časti pláže alebo pozdĺž brehu rieky Tiwi, kde môžete pozorovať najrôznejšie vtáctvo a kochať sa prírodou. Všeobecne je Diani Beach najrozvinutejšou lokalitou južného pobrežia. Ponúka veľmi kvalitné hotely, banky, obchody, supermarkety, prírodné krásy a zábavné vyžitie.

Nairobi

Nairobi je veľmi moderné kozmopolitné mesto s veľkým množstvom hotelov, reštaurácií, barov a nákupných centier. Doslova to tu žije. Je to ale taktiež tradičná ukážka afrického veľkomesta. Ľudia tu pobehujú zo strany na stranu, ponáhľajú sa, naháňajú autobusy, pokrikujú po sebe. V celom tom klbku pachov, kriku a farieb prechádzajú pestré minibusy, uháňajúce šialenou rýchlosťou a kľučkujúce medzi množstvom ďalších áut a prostriedkov hromadnej dopravy. Pokiaľ si chcete vychutnať pravú atmosféru Nairobi, navštívte známy „masajský trh“. Masajovia sú jeden z prírodných národov Keni, ktorý stále dodržuje svoje pradávne tradície a zvyky, ale sú si dobre vedomí modernej doby. Preto, ak budete chcieť Masaja vyfotiť, počítajte s tým, že sa to neobíde bez patričného finančného obnosu. Na masajskom trhu v Nairobi si môžete kúpiť ich tradičné výrobky - hlavne všemožné korálkové náramky, náhrdelníky a prstene.


Keňská kuchyňa

V našej kuchyni sme zvyknutí na dostatok všetkých surovín, ale domorodci v Keni musia veľmi často disponovať s tým, čo majú po ruke. To kontrastuje s luxusnými reštauráciami v mestách a hoteloch.
Typickým pokrmom domorodcov a chudobných ľudí je kukuričná kaša ugali, ktorú jedia s tým čo práve nájdu. Môže to byť ovocie alebo kúsok výhonku z rastlín. Len málokedy sa im pošťastí dať si ku kaši mäso, preto najčastejšie jedia fazuľu, zeleninové omáčky a kukuricu.
Zato reštaurácie sa vo svojich špecialitách radi vyžívajú. Výber je vskutku rozmanitý, môžete si dať dary mora, zverinu alebo skúsiť tradičný Nyama Chomu, čo je pečené hovädzie alebo bravčové mäso. Pokiaľ si Nyama Chomu dáte, budete si môcť vybrať časť zvieraťa, ktorú máte najradšej a tú Vám taktiež pripravia. Ďalším obľúbeným pokrmom je Kuku Chomu, čo je pečené kura s báječnou zeleninou a prílohou v podobe ryže, zemiakov alebo chapti, čo je chlebová placka pečená v rozpálenej peci. Medzi typické prílohy patria taktiež roztlačené banány matoke alebo kaša ugali. V reštaurácii musíte skúsiť taktiež Githery, čo je takzvaná potrava chudobných. Je to vlastne zmes fazule a kukurice. Nesmieme zabudnúť na vegetariánsku zmes kikuyjského pôvodu Irio, čo je zmes zemiakov, fazule, kukurice a zeleniny. Veľmi obľúbenou pochúťkou nielen v reštauráciách, ale taktiež na ulici, sú vyprážané trojuholníky z chrumkavého lístkového cesta plnené mäsom alebo zeleninou. Volajú sa Sambusas. Výnimočné je taktiež pšeničné pečivo Mkate Mayai plnené mäsom alebo vajcom. Po jedle si môžete dať dezert v podobe čerstvého exotického ovocia. ponúka sa chutná papája, banány, mango, kokosové orechy, melóny alebo typické guave. Pokiaľ je Vám teplo a chcete sa pri jedle ochladiť, dajte si keňské pivo Pombe. Kvasí sa z banánov, prosa, cukru a voňavých byliniek.

Prírodné atrakcie v Keni


Amboseli
Obdivovaný národný park Amboseli je veľmi lákavou turistickou lokalitou, hlavne vďaka najvyššej africkej hore Kilimandžáro siahajúcej do výšky 5 985 metrov nad morom, ktoré sa nachádza už za hranicami na území Tanzánie. Národný park Amboseli je pomenovaný podľa suchého jazera, ktoré vidí návštevník parku ako prvé. Rezervácia Amboseli sa však môže pýšiť taktiež kvitnúcimi lúkami, palmovými a akáciovými hájmi, bažinami a nekonečnými savanami. Kráľom zvierat v Amboseli nie je lev, leopard ani gepard. Takmer na každom kroku narazíte na majestátneho slona. Okrem nádherných slonov je tu niekoľko ďalších cicavcov a stovky druhov vtáctva, napríklad plameniaky, pelikány, pštrosy a supy. Útle nôžky antilop preháňajú hyeny a šakaly.


Národný park v Nairobi
Kúsok cesty od hlavného mesta sa nachádza národný park v Nairobi, ktorý bol založený v roku 1946. Rezervácia je veľmi zaujímavá, ale turistov odrádza výhľad na smog, mrakodrapy a továrne mesta. I cez túto skutočnosť je tu mnoho k videniu. Nachádzajú sa tu trblietavé jazierka, opaľujú sa tu hrochy, vtáci. Pobiehajú tu gazely, zebry, žirafy a antilopy, ktoré utekajú pred hladnými levmi, gepardmi a leopardmi.


Národný park Tsavo
Tsavo je najväčší park v Keni. Nachádzajú sa tu bohaté riečne systémy, pramene, oázy a akáciové háje. Tsavo West je prístupnejšie a tým pádom navštevovanejšie. Krásne vyzerá v dobe, kedy sa jeho krajina po období dažďov zazelená. Tsavo East je rovnako krásne a dobrodružní cestovatelia ocenia jeho divokú a nespútanú krásu. Za zmienku taktiež stoja miestne vulkanické pramene Mzima. V ich okolí sa nachádza nádherná oáza plná paliem, vodného vtáctva, krokodílov a hrochov. Vo východnej časti Národného parku Tsavo by ste nemali zabudnúť na výlet k priehrade Aruba. Leží na divokej rieke Voi a aj keď je umelá, chodí k nej piť množstvo nespútaných, divokých zvierat. V Tsavo East sa nachádza najväčší lávový prúd na svete - Yatta Plateau. Nemenej zaujímavé sú vodopády Lugards na rieke Galana.

Medzi ďalšie zaujímavé národné parky patrí taktiež Meru, známy predovšetkým levicou Elsou, Nakuru so svojimi nosorožcami, Samburu a Sibiloi.


Klimatické podmienky v Keni


Keňa je ďaleká krajina, ktorá je pretínaná rovníkom. Je teda jasné, že Vás čaká predovšetkým teplo a ešte raz teplo. Samozrejme záleží na časti Keni, ktorú navštívite. Podnebie v Keni je teda rovníkové, ktorého synonymom môže byť premenlivé. Nezabudnite teda okrem plaviek taktiež na pláštenku alebo ľahšiu bundu.
Ako je už zvykom u rovníkových krajín, i tu rozlišujeme obdobie dažďov a sucha. Najpriaznivejšie klíma panuje na pobreží, kde sa teploty stále držia okolo 30 °C a neexistuje obdobie sucha. Zrážky sa u pobrežia vyskytujú predovšetkým v októbri a v máji, po celý rok je vzduch veľmi vlhký a horúci. V okolí pobrežia spadne asi 1000 milimetrov zrážok za rok, najviac potom v júli a v máji. To spôsobuje juhovýchodný monzún. Všeobecne by sa dalo povedať, že najnepríjemnejšie, najsilnejšie a najdlhšie dažde postihujú Keňu v apríli a v máji, skôr dažďové prehánky zase v októbri a novembri.

Základné informácie o Keni


Názov: Kenská republika
Rozloha: 582 650 km2
Počet obyvateľov: 34 707 817 obyvateľov
Hlavné mesto: Nairobi
Mena: Keňský šiling (KES)
Náboženstvo: protestanti 45%, rímskokatolíci 33%, moslimovia 10%
Úradný jazyk: anglický, svahilský
Časový posun: + 2 hodiny
Dĺžka pobrežia: 536 km

Potrebné doklady na cestu do Keni

Krátkodobé turistické vízum je možné získať i pri vstupe do krajiny na hraničnom prechode/letisku. Potrebné dokumenty: platný cestovný doklad, vyplnený formulár, spiatočná letenka, poplatok 50 USD. Dĺžka platnosti víza je maximálne 90 dní (3 mesiace). Následne je možné jedenkrát krátkodobé vízum predĺžiť. Kenská strana nevyžaduje tranzitné vízum pokiaľ neopustíte tranzitný priestor letiska. Cena tranzitného víza (platné 7 dní) je 20 USD. Pri vstupe do krajiny existuje prihlasovacia povinnosť, ktorú splníte vyplnením príslušného formuláru na hraničnom prechode/letisku.
Deti vstupujúce do krajiny nemusia mať vlastný cestovný doklad. Zápis dieťaťa do pasu je Kenskou republikou akceptované podľa individuálnych právnych úprav štátov vydávajúcich cestovný doklad. Pri predložení žiadosti o vízum do cestovného pasu kde je zapísané dieťa, bude vydané vízum pre jednu osobu plus rodinný príslušník. Poplatok je hradený vo výške predloženia jednej žiadosti o vízum. Vzhľadom na mieste špecifiká však odporúčame individuálne cestovné doklady pre občanov SR/EÚ vstupujúcich na územie Kene. Kenská republika nevyžaduje splnomocnenie od rodičov dieťaťa pri vstupe do krajiny maloletého bez doprovodu rodičov/právnych zástupcov, nakoľko považuje za dostatočnú záruku pokiaľ bolo dieťaťu povolené vycestovať z krajiny trvalého pobytu.
Platnosť cestovného pasu SR minimálne pol roka po ukončení plánovaného pobytu v Kenskej republike je podmienkou. Odporúča sa medzinárodný očkovací preukaz (očkovanie proti žltej zimnici). Pri vstupe do krajine sa nevyžaduje preukázanie finančných prostriedkov na dobu pobytu.

Zastupiteľské úrady v Keni

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi
Milimani Road, P.O.Box 30 204
00100 Nairobi

Telefón: +254 20 272 1896
Mobilný telefón: +254 731 282 826
Fax: +254 20 271 7291
E-mail: emb.nairobi@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/nairobi