Dovolenka Kuba – last minute, zájazdy

Kuba – slnko, salsu, nádhernú hudbu, či temperamentný životný štýl, to všetko vám ponúkne tento ostrovný raj.

Kuba, obrovský tropický ostrov, takmer 750 kilometrov dlhý sa stáva čoraz viac populárnou turistickou destináciou pre tých, ktorí hľadajú niečo iné. Kuba vám ponúkne mnoho atrakcií, či fantastické počasie po celý rok, elegantné, i keď často sa rozpadajúce barokové budovy za čias francúzskej a španielskej koloniálnej nadvlády, jednu z najúžasnejších pláží sveta, či svetovo preslávené kluby, bary, či tanečné a hudobné sály. Kuba je krásnou krajinou, kde môžete preskúmať vrátane horských oblastí a plání rovnako malebné pláže a zátoky. Karibský ostrov má bohatú históriu, vrátane kozmopolitnej kultúry, kde hudba, šport a umenie sú všade. Pláže na Kube sú splneným snom každého a počasie je ohromujúce bez ohľadu na to, v akom ročnom období prídete tento ostrov navštíviť. Ako taká Kuba predstavuje i perfektné zimné útočisko pre mnoho európskych návštevníkov.

Dovolenka na Kube – TOP destinácie

Varadero, letovisko na kube, jedno z najväčších rekreačných oblastí Karibiku. Varadero je taktiež nazývané Playa Azul, čo znamená „modrá pláž“. Varadero sa môže pochváliť viac ako 20 kilometrami bielych piesočných pláži. Prví turisti sem prišli okolo roku 1870 a odvtedy bolo Varadero považované za „elitné letovisko“. Okrem svojich najcennejších pláži má Varadero i prírodné zaujímavosti, ako sú jaskyne, mestá Matanzas a Cárdenas, poloostrov Zapata. Varadero ponúka možnosť potápania sa, rybolovu vo voľnom mori, jachtingu a ďalších vodných športov.

Kuba je najväčší obývaný ostrov v Karibiku, a hlavným cieľom dovolenkárov od roku 1950. Väčšina návštevníkov ide rovno za hlavným mestom – Havanou, najväčším mestom ostrova.
Havana – veľké, priateľské a očarujúce mesto. Havana je nádherné miesto, kde nie ste nikdy ďaleko od zvukov hudby Rumba a príjemnej atmosféry. Medzi hlavné dominanty Havany patrí španielska koloniálna architektúra nachádzajúca sa v Starom meste a krásne a živé pláže Playas del Este.

Santiago de Cuba je druhé najväčšie mesto na Kube s najtypikejšou karibskou atmosférou. Mesto má výhľad na Bahia de Santiago de Cuba – miestneho prístavu.

História a zaujímavosti na Kube

História Kuby je jedinečná a fascinujúca. Pôvodne bol ostrov obývaný americkými kmeňmi, neskôr bol pod španielskou koloniálnou nadvládou a francúzskou nadvládou. Príliv afrických a amerických obyvateľov viedol k úžasnej kozmopolitnej zmesi kultúr, tvoriacich modernú Kubu.

Habana Vieja – od 16. Storočia je táto oblasť známa svojimi dláždenými ulicami a koloniálnou architektúrou. Ideálna pre pešiu turistiku a vyhliadkové trasy do starých kostolov a múzeí. Staré mesto slúžilo kedysi ako dôležitý námorný prístav pre španielske loďstvo a ochranné múry okolo mesta dýchajú starou atmosférou mnohých známych bitiek. V 50-tych rokoch sa stala táto oblasť hlavným útočiskom amerického spisovateľa a umelca Ernesta Hemingwaya.

Acuario Nacional – najkrajšie akvárium tropického a subtropického morského života.

Bazilika Menor de San Francisco de ASIS – múzeum a kostol z 18. storočia skrývajúci v sebe skvosty výtvarného umenia a náboženské sochy.


Partagas – jedna z niekoľkých najstarších kubánskych tovární na cigary, ktorá bola založená v roku 1827.


Buena Vista Social Club – kľúčové miesto v histórii kubánskej hudobnej scény. Klub sa nachádza v susedstve Marianao v Havane.

Kubánska kuchyňa

Kubánska kuchyňa je veľmi pestrá a plná vôní. Typické jedlo je tvorené z ovocia, väčšinou grapefruitu, pomaranča, ananásu, alebo papáje – u nás známe ako ovocný šalát. Ako hlavný chod prevláda kuracie a bravčové mäso podávané väčšinou s ryžou s malými čiernymi fazuľami, známe pod názvom „moros y cristianos“. Za hlavným jedlom samozrejme nesmie chýbať dezert, ktorý väčšinou predstavuje fritovaný banán, kandovanú papáju s pečivom, či chleba s kúskom „selete“, žemla s bravčovým mäsom, či tamales, čo sú kukuričné taštičky s mäsom. Najtradičnejším pokrmom, ktorý nájdete hlavne na kubánskych uliciach je klasická pizza so syrom. Na kubánske kokteily samozrejme tiež nesmiete zabudnúť. Mojito bol najobľúbenejší nápoj Ernesta Hemingwaya a určite dostane i Vás.


Klimatické podmienky na Kube

Najlepším časom na cestu na Kubu je od decembra do apríla, po dažďoch v období hurikánov a pred začatím horúcich letných mesiacov. Avšak preplnené pláže nájdete i cez obdobie Vianoc, Veľkej noci, či 26. júla, kedy Kubánci oslavujú výročie revolúcie. August až november sú mesiace hurikánov, v zimných mesiacoch môžu prinášať studené fronty a vtedy sa teplota pohybuje okolo 15 °C. Kubánska klíma spadá do tropického podnebia, takže zvlášť veľké rozdiely medzi teplotami na Kube nenájdete. Vlhké letné sezóny sú od mája do októbra, suchšie zimné obdobie od novembra do apríla. Priemerná teplota dosahuje 27 ° C v júli a auguste 22 ° C vo februári. Priemerná vlhkosť je 80%, v období dažďov ešte viac. V období od decembra do marca, sú chladnejšie večery. Pršiplášť, či dáždnik sú rozumné opatrenia v každom ročnom období.

Základné informácie o Kube:

Názov: Kubánska republika
Rozloha: 110 860 km2
Počet obyvateľov: 11 423 952 (údaj z roku 2008)
Hlavné mesto: Havana
Mena: CUP - kubánske peso
Úradný jazyk: španielčina
Náboženstvo: kresťania - katolíci
Časový posun: GMT - 6
Dĺžka pobrežia: 3735 km


Potrebné doklady na cestu na Kubu

- Cestovný pas a vízum
- Medzi SR a Kubou platí obojstranná vízová povinnosť.
Občania SR môžu požiadať o vízum na Kubánskej ambasáde v Bratislave. Ak je to za účelom turistiky, ambasáda vystaví tzv. turistickú kartu za poplatok 25 eur, ktorá je platná 30 dní. Pobyt sa dá u Imigračných úradov na Kube predlžiť o ďalších 30 dní.
Pri odlete z krajiny sa platí výstupný poplatok vo výške 25 CUC na osobu.
POISTENIE!!!!
Od 1.5.2010 všetci návštevníci Kuby musia mať povinne zdravotné poistenie, ktoré ich bude kryť počas celého pobytu. Toto poistenie môže byť od slovenskej poisťovni. V prípade, že sa turista nebude vedieť preukázať platným poistením, bude nútený si ho zakúpiť priamo na letisku po prílete.

Zastupiteľské úrady SR na Kube
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane
Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa
Havna, Kuba
Poštová adresa: P.O. Box 21165, 1503 Nicosia
Telefón: +53 (0) 7 204 1884, +53 (0) 7 204 1885
Mobilný telefó: +53 (0) 5 263 0584 - konzul (prípadne aj +53 (0) 5 263 1511)
Fax: +53 (0) 7 204 1883
E-mail: emb.havana@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/havana