Dovolenka Madagaskar – last minute, zájazdy

Madagaskar, romantický ostrov, ďaleko od civilizácie, lemovaný koralovými plážami s príjemnou atmosférou, ktorá urobí z vašej dovolenky neuveriteľný zážitok.


Štvrtý najväčší ostrov na svete má dĺžku skoro 1600 km a šírku približne 500 km. Na Madagaskare sa nachádza až 5% svetovej fauny a flóry. Žijú tu tie najzaujímavejšie živočíchy, ktoré nenájdete inde na svete. Vďaka svojej výnimočnej polohe nie je zasiahnutý masovým turizmom a zachováva si tak jedinečnosť panenskej prírody, ktorú si môžete do sýta vychutnať. Nedotknuté piesočné pláže, smaragdové more, príjemná tropická klíma, to všetko prispieva k úplnej relaxačnej dovolenke. Môžete sa kúpať v teplom mori, pozorovať majestátne baobaby, vzácne druhy lemurov, privoňať k vôni Ilang Ilang, či len tak leňošiť na pláži.


Dovolenka na Madagaskare – TOP destinácie


Ostrov Nosy Be je vulkanický ostrov, obklopený nádhernými piesčitými plážami. Omámi Vás tu vôňa kanangy vonnej (ylang-ylang), ktorej silice sa používajú na výrobu parfumov. Môžete si tu vychutnať rum pálený v miestnych továrničkách. Nosy Be sa nachádza na severe ostrova Madagaskar. Okrem nádherného kúpania môže ponúknuť aj celú radu nezabudnuteľných výletov, napríklad na kráterové jazerá, do prírodnej rezervácie „Integrále de Lakobe“, ktorá je domovom lemura čierneho, alebo na početné ostrovčeky v okolí. Tie sú ideálnym miestom na potápanie a šnorchlovanie. Nachádzajú sa tu aj početné skupinky prekrásnych chameleónov. Let z Antananariva trvá približne 60 minút. Najznámejší ostrov Madagaskaru je vzdialený 1,5 hodiny letu na sever od hlavného mesta Antananarivo. Centrom ostrova je mesto Andoany s pamiatkami z doby koloniálnej éry.


Ostrov Sainte Marie, alebo Nosy Boraha je ostrov, ktorý sa rozprestiera pozdĺž východného pobrežia Madagaskaru a dávnejšie slúžil ako úkryt pre pirátov, ktorí prepadávali lode, plávajúce mysom Dobrej nádeje. Dnes nám tento tropický raj ponúka pobyt na prekrásnych plážach s kúpaním na koralových útesoch v tyrkysovej vode Indického Oceána. Je to ideálne miesto na pozorovanie veľrýb, ktoré migrujú od Antarktídy na sever od vôd neďaleko ostrova. Na ostrove Sainte Marie prežijete autentickú atmosféru malých rybárskych dedín, ktoré obklopujú políčka vanilky, škorice a klinčeka. Najväčším lákadlom je ale možnosť pozorovať stovky veľrýb, ktoré každý rok v období od júla do septembra priplávajú z antarktických vôd na malgašské pobrežie. Let z Antananariva na ostrov Sainte Marie trvá približne 60 minút.

Morondava
Prímorské letovisko na západnom pobreží Madagaskaru. Na pozeranie je tu alej baobabov, hroby kmeňa Sakalava, zdobené erotickými motívmi. Národný Park Tsingy de Bemaraha (skalné útvary vysoké až 60 m, dažďový prales, lemuri).

Antananarivo (Mesto tisícich) je hlavným mestom ostrova Madagaskar. Používa sa i jeho francúzsky výraz Tananarive, skrátene Tana. Antananarivo bolo založené v roku 1625 kráľom Andrianjakou. Svoje meno (arivo = tisíc) dostalo podľa počtu vojakov, ktorých kráľ Adrianjaka určil na jeho obranu. Nachádza sa tu sídlo Madagaskarskej univerzity a v meste samotnom a jeho okolí je viac ako 50 kostolov a asi rovnaký počet moslimských mešít, či ďalších pamiatok. Odporúčame navštíviť miestne trhy a posvätný vrch Rova.

Turistické atrakcie, pamiatky a príroda na Madagaskare


Madagaskar je ostrovom s unikátnymi prírodnými krásami a endemickou flórou i faunou. Napriek tomu, že geograficky patrí k africkému kontinentu, nie je typickou africkou krajinou – jeho kultúra je zmesou kultúrneho dedičstva Ázie a francúzskej koloniálnej minulosti.Unikátnosť prírodného bohatstva a kultúrne dedičstvo ostrova vytvárajú predpoklady pre jeho atraktívnosť ako turistickej destinácie. Dažďové pralesy, sopky, púšte, náhorné plošiny a tropické ostrovy - to všetko je Madagaskar. Mnoho živočíšnych druhov, ktoré nenájdete inde na svete. Za pozornosť stojí oblasť okolo Arabenny Fahaleovantena (známa tiež ako Avenue de le Indépendance), pôsobí ako jedno veľké trhovisko. Štvrť Haute-Ville je sídlom úradov, bánk a nočných klubov. Do kopcov tak odtiaľ vedú úzke uličky míňajúce kostoly a bývalé kráľovské budovy až k ruinám paláca kráľovnej Rova, ktorý bol zničený pri nepokojoch v roku 1995. Obrovský Zoma Market je jednou z hlavných atrakcií mesta. Park Réserve Naturelle Intégrale de Lokobe zahŕňa posledných 740 hektárov pôvodnej vegetácie a je domovom čiernych lemurov či chameleónov. Nádherná príroda, sopečné jazerá. Réserve Naturelle Intégrale des Tsingy de Bemaraha - súčasť dedičstva UNESCO, najväčšia chránená oblasť na ostrove, 152 000 hektárov - obrovský les vápencových útvarov. Parc National de Montagne de Ambre - 800 km S od Tany, najnavštevovanejšie miesto na severe ostrova leží v sopečnom masíve na rozlohe 18 200 hektárov. Jedinečná fauna (lemuri, chamelóni, 73 druhov vtákov) a flóra. V období sucha ideálne miesto pre výlety - vodopády, skaly obrastené papradím, lesná cesta plná orchideí, paliem, lián a bromélii.
Mahajanga - druhý madagaskarský prístav, v ústi rieky Betsiboka na SZ pobreží, 400 km od Tany. Široké promenády, architektúra, bouganvilie, vo svahilšitine sa mestu hovorí „Mesto kvetín“. Nachádza sa tu mnoho kostolov a dvadsať mešít. Réserve Forestire de Ampijoroa – tu nájdete dva ohrozené druhy korytnačiek, lemurov a 101 druhov vtákov. Na neobyčajnú krajinu si budete musieť pripraviť pár dní. V skalách je mnoho hrobiek z dávnych dôb. Ak ich chcete prejsť pešo, budete potrebovať sprievodcu. Na severnom konci parku je jaskyňa Grotte des Portugais, krásny je predovšetkým priľahlý les s prameňmi a množstvom lemurov.


Madagaskarská kuchyňa


Miestna kuchyňa je veľmi špecifická a určite vám bude chutiť. Medzi miestne špeciality patrí Ro – bylinky a listová zelenina s ryžou, hovädzie a bravčové mäso marinované v octe, oleji a vode, neskôr varené so zeleninou a cibuľou a okorenené pimentom, kitoza – dlhé pásiky nasolenej ryby. Korenisté jedlá sú veľmi obľúbené. Na ostrove sa vyrába likér Litchel z ovocia liči a nealkoholický ryžový nápoj.

Klimatické podmienky na Madagaskare


Madagaskar má tropické podnebie pozdĺž pobrežia, mierne vo vnútrozemí, zrážkové na juhu. Obdobie dažďov trvá približne od novembra do marca a na vysočinách v strede ostrova môžu teploty v tomto čase klesnúť až pod 10°C. Tropické búrky a cyklóny ohrozujú ostrov celoročne, ale najmä v januári a februári. Najohrozenejšie je východné pobrežie, avšak zasiahnuté môže byť aj hlavné mesto.

Základné informácie o Madagaskare


Názov: Madagaskarská republika
Rozloha : 587 040 km2
Počet obyvateľov: 20,6 mil. (údaj z roku 2009)
Hlavné mesto : Antananarivo
Mena: ariary (5 iraimbilanja)
Úradný jazyk: francúzsky, malgašský
Náboženstvo: domorodé náboženstvo, kresťania, islam
Časový posun: + 2 hodiny
Dĺžka pobrežia: 4828 km

Potrebné doklady na cestu na Madagaskar

Občania SR potrebujú pre vstup do krajiny platný cestovný pas, vízum, spiatočný cestovný lístok a potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici pri ceste z infikovanej oblasti: AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda. LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guayana, Guayana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.
Občania SR môžu požiadať o vízum pred vstupom do krajiny na ktoromkoľvek zastupiteľskom úrade Madagaskaru. K žiadosti o vízum je potrebné predložiť platný cestovný pas, vyplniť žiadosť o vízum, predložiť 1 fotografiu pasového formátu a kópiu plánu cesty, ktorú vyhotoví cestovná kancelária.

Zastupiteľské úrady SR na Madagaskare

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii
930 ARCADIA Street, Arcadia 0083
Pretoria
Južná Afrika/ Republiek van Suid Afrika

Telefón: 0027/12/3422 051 - 2
Mobilný telefón: 0027-(0)83 3041599
Fax: 0027/12/3423 688
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/pretoria