Dovolenka Maďarsko – last minute, zájazdy

Maďarsko, srdce Európy s bohatou kultúrou, rozmanitou prírodou, príjemnou atmosférou, preslávenou kuchyňou a to všetko „len za rohom“.

Maďarsko patrí k našim najjužnejším susedom. Väčšinu územia tvoria nížiny s veľmi úrodnými pôdami, no napriek tomu sa Maďarsko pýši veľmi rozmanitou prírodou. Či už to je najväčšie sladkovodné jazero v Európe – Balaton, alebo termálne pramene, či dokonca pohoria, ktoré sa nachádzajú na severovýchode krajiny. Maďarsko je preslávené svojou príjemnou pohostinnosťou, historickými a kultúrnymi pamiatkami, kostolmi, zrúcaninami, či množstvom možností, ako stráviť fantastickú dovolenku. Navštívte jedny z preslávených kúpeľných miest, alebo fascinujúcu Budapešť. Nechajte pôsobiť kúzlo tejto zaujímavej krajiny a užite si fascinujúcu dovolenku. Nemusíte zájsť ani veľmi ďaleko.

Dovolenka v Maďarsku – TOP destinácie

Budapešť

Budapešť je hlavné mesto Maďarska a zároveň jedno z najkrajšie položených a najnavštevovanejších miest na svete. Jedným zo známych symbolov mesta je Reťazový most ponad rieku Dunaj. Panoráma Budína, ktorú tvorí Hradná štvrť s niekdajším Kráľovským palácom a Chrámom kráľa Mateja a vrch Gellért spolu so siluetou Citadely , bola zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Budapešť je známa ako svetoznáme kúpeľné centrum a môže sa pochváliť viac než sto termálnymi prameňmi, ktoré môžete okúsiť viac v než 50-tich fungujúcich mestských kúpeľoch. V pôvodnej podobe sa dokonca zachovali i starobylé turecké kúpele, pamiatka na niekdajšiu, 150 rokov trvajúcu nadvládu Turkov. Budínska strana predstavuje zelenú časť mesta, kde tunajšie kopce patria k chránenej prírodnej oblasti. Nachádzajú sa tu jaskyne, medzi nimi aj vápencová jaskyňa Pálvölgyi. Na ulici Dohány stojí najväčšia európska synagóga. Najväčším budapeštianskym kostolom je Bazilika sv. Štefana, v ktorého kaplnke je strážená relikvia zakladateľa štátu. Najobľúbenejším korzom je Ulica Váci, po ktorej sa dostanete k Veľkej tržnici či Ekonomickej univerzite.

Balatonfüred
Toto letovisko sa nachádza na severnom pobreží pri preslávenom jazere Balaton a patrí k vyhľadávaným miestam, najmä vďaka kúpeľným miestam s termálnymi prameňmi, ktoré sú bohaté na kysličník uhličitý, ktorý sa využíva pri liečbe žalúdočných ťažkostí a srdcových chorôb. V meste nájdete tak isto množstvo pamiatok a múzeí. Na námestí stojí barokový Horváthov dom a nájdeme tu aj Červený kostol z 18. storočia a Biely kostol z roku 1829. Časť mestečka nazvaná Siskie je zaujímavá chalupami s doskovými strechami. Severným smerom neďaleko centra mesta je jaskyňa Lóczy-barlang. Ide o najväčšiu jaskyňu Balatonskej oblasti. Balatonfüred ponúka aj bohaté športové vyžitie. Môžete si zahrať tenis, squash, minigolf, alebo si vyskúšať na jazere niektoré z vodných športov. V zime, keď jazero zamrzne, sa tu môžete korčuľovať.

Bukfurdo

Bukfurdo (Bük) predstavujú moderný kúpeľný komplex v Maďarsku s termálnymi prameňmi, ktoré patrí k najvyhľadávanejším termálnym strediskám v Európe. Nájdete tu až 27 krytých, otvorených, ale aj čiastočne krytých bazénov s teplotou vody 32, až 38°C, pre plavcov bazény s teplotou vody 26 až 28°C. Je to vhodné miesto pre dovolenku s deťmi, nakoľko sa tu taktiež nachádzajú detské bazény so šmykľavkami a tobogánmi, detské ihriská, či odpočinkové trávnaté plochy. Termálne kúpele Bük ponúkajú komplexné služby s procedúrami ako aj wellness či fitness služby. Samozrejmosťou sú reštaurácie a kaviarne v areáli kúpeľov.

Hévíz

Hevíz je obľúbená destinácia, ktorej hlavnou dominantou je jazero Hévíz, ktoré patrí medzi najväčšie, biologicky činné, prírodné liečivé jazerá na svete. Teplota vody sa tu udržuje až okolo 24 až 26°C počas zimy, v lete dosahuje približne 33°C. Vďaka stromom, nachádzajúcim sa okolo jazera je chránené pred vetrom, takže ponúka vynikajúce podmienky na strávenie dovolenky. Voda obsahuje minerálne látky, vďaka ktorým má výnimočne priaznivý vplyv na reumatické a motorické ochorenia. Návšteva jazera v Hévíze je dokonalým receptom na odpočinok, relaxáciu a na udržanie zdravého životného štýlu. Nájdete tu mnoho kvalitných reštaurácii a podnikov, kde môžete ochutnať tradičné maďarské špeciality.

Miskolc

Pri meste Miskolc sa nachádzajú termálne pramene Miskolc-Tapolca, vzdialené len od mesta len šesť kilometrov. Na jednom miesto tu nájdete termálne kúpele, jazero, ale aj výnimočné kúpele v jaskyni. Podzemné jazero Várhegy je zásobované mierne teplými prameňmi nasýtené plynom. Vzduch v jaskyni má mimoriadne priaznivý vplyv na dýchacie ťažkosti. Voda obsahuje jód, bróm a vápnik. Kúpeľné stredisko je vynikajúce na odpočinok. V lete si môžete odpočinúť na umelo vytvorených plážových plochách, ktoré boli vybudované z niektorých lesných plôch. Okolité lesy inak chránia pred stredisko pred nepríjemným vetrom.


Zalakaros
Zalakaros sa nachádza v juhozápadnej časti Maďarska, na okraji vrchoviny Zalai. Príjemnú atmosféru mesta zaisťujú starostlivo ošetrované parky, čistý vzduch, ticho a pokoj. V meste sa zameriava na to, aby sa jeho návštevníci telesne i duševne osviežili a načerpali novú energiu. Takmer 800 rokov sa medzinárodne preslávilo svojimi kúpeľami, ktoré sa zakladajú na bohatstve termálnych vôd. Kúpele založené na 96°C teplej termálnej vode, boli otvorené v roku 1965. Liečivá voda s osvedčením kvality sa v Zalakarosi nachádza len v liečebných kúpeľoch Gránit. Zalakarošská liečivá voda je i v Európe ojedinelou termálnou vodou, obsahujúcou chlorid sodný a hydrogenuhličitan. Voda je ľahko rádioaktívna a najlepšie sa osvedčila pri liečbe chronických ženských chorôb, ochorenie pohybových ústrojenstva a kĺbov, nervovej sústavy, srdca, porúch krvného obehu.


Turistické atrakcie a pamiatky v Maďarsku


Balaton
Balaton sa zaraďuje medzi najväčšie sladkovodné jazerá v Európe s celkovou rozlohou 600 km2 a hĺbkou cca 3 m. Známe je aj pod názvom „maďarské more“ a je preslávený ako rekreačné miesto, plné hotelov, reštaurácii, trávnatých pláží. Na severnom pobreží si môžete pozrieť historické pamiatky. Balaton ponúka okrem kúpania ideálne podmienky pre rybolov, môžete si prenajať loď alebo plachetnicu, či vyskúšať windsurfing. V letnej sezóne je na jazere v prevádzke trajekt, spájajúcu južné a severné pobrežie. Na jazere sa konajú aj rôzne akcie. Najvyhľadávanejšie je Plavecký závod cez Balaton vedúci z Révfülöp do Balatonboglár.

Národný park Balaton
Je chránená oblasť stredohoria Balatonu, jazera Balaton a priľahlého okolia, je druhým najväčším parkom Maďarska. Patrí sem polostrov Tihany , panva Pécsely, Kali a Tapolca, pohorie Keszthely a Kis Balaton (chránená vtáčia rezervácia). Národný park Balaton chráni podzemné a jazerné jaskyne, unikátny ekosystém borovíc a mokradí, termálne jazerá aj krasové útvary. Nachádza sa tu množstvo viníc, historických zrúcanín, kostolov a zámkov. Čadičové skaly sú domovom vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

Baradla
Krasová jaskyňa Baradla sa nachádza v severnej časti Maďarska v tesnej blízkosti hraníc so Slovenskom. Pod jaskyňou tečie podzemná riečka Styx, ktorá spája Baradlu so slovenskou jaskyňou Domica. Jaskynný komplex tvorí 26 km vápencových chodieb. V jaskyniach môžeme vidieť zaujímavé krasové javy, farebné kvaple, podzemné jazero. V jaskyni je jeden z najvyšších stalaktitov na svete. Vďaka dobrej akustike sa tu usporadúvajú v časti Koncertná sála koncerty. Okrem iného sa v jaskyni našlo niekoľko archeologických vykopávok.

Ostrihom
Ostrihom sa nachádza na pravom brehu Dunaja a je považované za prvé kráľovské mesto v Maďarsku a taktiež je hlavným sídlom katolíckej cirkvi. Dominantou a zároveň symbolom mesta je Ostrihomská bazilika sv. Štefana umiestnená na mieste s prekrásnym výhľadom na Dunaj. V podzemných kryptách baziliky sa nachádzajú pozostatky biskupov a iných cirkevných hodnostárov. Okrem baziliky môžete navštíviť novovybudovaný aquapark s otvorenými i krytými bazénmi, šmýkačkami a wellness centrom. Známe sú Ostrihomské trhy, ktoré sa konajú každú stredu a piatok.


Zámok v Keszthely
Uprostred starostlivo upravenej záhrady stojí tretia najväčšia a najkrajšia aristokratická budova Maďarska, zámok rodiny Festetics. V zámku sa nachádza pôvodné zariadenie, dobové predmety, najkrajšie maďarské zbrane, Zámocká knižnica s takmer 100 tisíc exemplármi, vrátane hudobnej zbierky s originálnymi rukopismi Haydna a Goldmarka. Zámocké tanečné sály, jedáleň i zrkadlová sála slúžia aj dnes hosťom a sú zároveň konferenčným strediskom. V luxusných sálach sa konajú vedecké porady, medzinárodné konferencie, majstrovské kurzy pre hudobníkov, koncerty, literárne dni, bály a slávnostné návštevy. Návštevníci môžu byť ubytovaní v izbách alebo v apartmánoch. Okolie zámku dotvára nádherný anglický park s fontánou, francúzska záhrada a jazdiareň.

Maďarská kuchyňa

Maďarská kuchyňa sa pýši kulinárskymi špecialitami a jej vplyv je cítiť dokonca aj v našej kuchyni. Najznámejšou surovinou je paprika, či už ako zelenina, alebo ako korenie. Ako ochucovadlo sa v hojnom množstvo využíva smotana. Maďarsko je známe i pestovaním viniča a produkciou vína – u nás obľúbený Tokaj a Bikavér.
Tradičné špeciality:
Mäsité jedlá: guláš, perkelt, paprikáš, tokáň, segedínsky guláš, husacia pečienka so slivkami, koložvárska kapusta (pokrm z kyslej kapusty, mletého mäsa a ryže), pikantné klobáse
Polievky: halaszlé (rybacia polievka), kapustová polievka, polievka z bielej či červenej fazule, studené ovocné polievky
Múčniky: langoše, halušky s kyslou kapustou, pagáče, záviny, dobošová torta, rezance s tvarohom

Klimatické podmienky v Maďarsku

Maďarsko má typicky mierne kontinentálne podnebie. Pre tých, ktorí milujú leto je najvhodnejšie obdobie na návštevu júl až august, najchladnejším mesiacom je január, kedy sa priemerné teploty pohybujú okolo nuly.

Základné informácie o Maďarsku:

Názov: Maďarská republika
Rozloha: 93 033 km2
Počet obyvateľov: 10 006 835
Hlavné mesto: Budapešť
Mena: forint (HUF)
Úradný jazyk: maďarský
Náboženstvo: rímsko-katolícke 51,9%
Časový posun: GMT +1

Potrebné doklady na cestu do Maďarska


Občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Zastupiteľské úrady SR v Maďarsku


Veľvyslanectvo SR v Budapešti
Stefánia út. 22-24
1143 Budapest XIV, Maďarsko
Tel: +361/460 9010
Mob: +3630 26 95997
Fax: +361/4609020
e-mail: emb.budapest@mzv.sk
www.mzv.sk/budapest