Dovolenka Madeira – last minute, zájazdy

Madeira, krajina milovníkov vína, ideálne miesto na dovolenku nielen pre tých, ktorí si chcú vychutnať nádherné pláže a more, ale aj pre tých, ktorí sa neboja objavovať nádherné prírodné zákutia.

Portugalské súostrovie Madeira je ideálnym miestom na prekrásne potulky prírodou. Záplava kvetín a drevín, horské cestičky a fascinujúca scenéria sú dobrou zárukou pre tých, ktorí radi oddychujú aktívne. Po Madeire sa stačí iba tak túlať a nadchýnať sa vôňou a farebnosťou orchideí a ďalších známych i menej známych kvetov. Celoročne príjemne teplé podnebie robí z Madeiry súostrovie večnej jari. Okrem toho sa tu dajú robiť veci od výmyslu sveta. Vždy ste túžili vedieť aké by to asi bolo plaviť sa stredovekou plachetnicou? Túto nezabudnuteľnú skúsenosť môžete zažiť na vlastnej koži. Pozdĺž južného pobrežia Madeiry sa totiž denne plaví „Santa Maria“ – replika Kolumbovej lode. I keď sa dá na Madeire takisto ležať na pláži a len – tak leňošiť, nie je najtypickejšou destináciou na takýto typ dovolenky. Pobrežie ostrova je výrazne členité a skôr slúži obdivu ako pohodlnému slneniu sa na plážach. Potápanie je tu však úžasné. Teplota vody sa hýbe počas roka od 18°C do 23°C a krištáľovo priezračná láka hlavne šancou, že natrafíte na delfíny, veľryby, raje a ďalšie zázračné tvory podmorského sveta. Surfovanie na Madeire začalo iba pred pár rokmi, kedy si profesionáli ale i milovníci tohto športu uvedomili excelentné podmienky, ktoré tento región ponúka. Ihneď sa to rozšírilo a dnes hlavne portugalskí surfisti nedajú na Madeiru v tomto ohľade dopustiť. Bola by škoda, ak by ste si nenašli čas na turistiku. I keď mnohé trasy sú pre ostrieľanejších, je veľa aj tých, na ktorých sa neuchodíte na smrť, a predsa budete odmenení nádhernou scenériou. Nevidieť takto Madeiru, ako by ste tam ani vôbec neboli. Takisto cyklistické trasy sú nevšedne krásne a celkom nenáročne. Oplatí sa si požičať bicykel a zo sedla dvojkolesového tátoša si obzrieť toto kvetinové súostrovie. Fantastický pohľad na banánové plantáže a jedinečné skalnaté formácie bude patriť medzi nezabudnuteľné chvíle. Ten, kto má radšej menej dobrodružné zážitky s vodou by nemal obíjsť Aqua Park v Santa Cruz. Deti rovnako ako dospelí sa tu môžu vyšantiť do sýtosti na piatich toboganových dráhach.Popri všetkých svojich krásach ponúka Madeira aj skvelé možnosti na tenis a golf. Každý väčší hotel ma tenisové kurty a golf sa dá zahrať na dvoch miestach: v Palheiro Golf a Santo da Serra Golf Club. Ten prvý má 18 jamôk a je situovaný asi 10 km východne od hlavného mesta Funchal s pôvabným výhľadom na mesto a záliv. Druhý má 27 jamôk a každoročne sa tu koná Madeira Island Open, čo sa považuje za jedno z najlepších golfových podujatí v Európe.Pre tých, čo sa chcú niečo dozvedieť aj o histórii ostrova je dobrým nápadom návšteva Theme Park. Všetko o tradícii ostrova, jeho vývoji a kultúre sa tu určite dozviete.

Dovolenka na Madeire – TOP destinácie

V okolí Calhety sa rozkladajú vinice a banánové plantáže. Táto dedinka bola kedysi významným strediskom produkcie cukrovej trstiny. Možete tu navštíviť ešte pozostatky starej páliarne. Calheta je príjemné miesto pre strávenie pokojnej dovolenky.


Dedinka Caniço sa nachádza 12 km východne od hlavného mesta Funchal a 10 km od letiska Santa Catarina. Jedná sa o druhé najväčšie turistické centrum na ostrove. Medzi Canico a Funchalom funguje mestská hromadná doprava či taxi..Takmer každý hotel má pre svojich klientov dopravu minibusom zadarmo. Canico je známa lokalita, kde si veľa cudzincov zriadilo svoje letné sídla a jedná sa o vyhlásenú rezidenčnú štvrť, kde sa nachádza množstvo víl a hotelíkov..


Funchal je hlavným mestom oblasti Madeira. Rozkladá sa na ploche 75,7 km2 a má približne 120 000 obyvateľov. Svôj názov mesto získalo podľa portugalského slova funcho, ktoré znamená fenykel. Práve táto aromatická rastlina sa hojne vyskytovala na pobreží. Na ochranu mesta boli vystavané 4 pevnosti. Na svahu nad prístavom stojí pevnosť Fortaleza o Pico zo začiatku 17. storočia. V súčasnosti patrí portugalskému námorníctvu. Na východný koniec pobrežia je situovaná pevnosť Forte de So Tiago, ktorá dnes slúži ako múzeum moderného umenia. V horách pramenia tri potoky, ktoré mestom pretekajú. Ich toky však boli zvedené do hlbokých regulačných kanálov potom, čo pri povodni v roku 1803 zahynulo okolo 600 ľudí. Zátoku, okolo ktorej sa mesto obtáča, obklopujú svahy plné domčekov a viliek. Nad ňou sa vypínajú do výšky vrcholky kostolných veží. Z prístavu do luxusného predmestia Monte nad mestom vedie lanovka, ktorá je veľmi obľúbenou miestnou atrakciou. Samotnú štvrť Monte tvoria honosné vily, luxusné hotely a mnoho botanických záhrad.
Medzi významné pamätihodnosti mesta patrí kostol Santa Catarina, nastaršia cirkevná stavba na ostrove, kostol a kláštor Santa clara a katedrála Sé.

Dominantou severovýchodnej časti ostrova Madeira je mesto Santana. Rozkladá sa v malebnom údolí hôr. Dá sa povedať, že sa vlastne jedná o taký madeirský skanzen. Typickým znakom Santany je totiž viac než stovka doskových trojuholníkových domčekov. Prvá písomná zmienka o nich pochádza už zo 16. storočia, väčšina miestnych stavieb je ale výrazne mladších než sto rokov. Tieto chalúpky, vystavané do tvaru písmena A, charakterizuje predovšetkým prostá ľudová architektúra a ich farebné prevedenie - červená, modrá a biela farba. Do dvoch chalúpok môžete dokonca nahliadnuť a prezrieť si ich interiér. Pracujú v nich remeselníci, ktorí vyrábajú výrobky zo slamy, čipky a výšivky. Teplé počasie, ktoré na Madeire panuje, umožňuje vonkajšie stolovanie a toalety sú umiestnené stranou od domu. Ten potom poväčšinou slúži len k spánku a ako ochrana pred dažďom. Väčšinu domčekov obklopujú úhľadné parčíky a farebné záhonky. Okolo mestečka sa týči strmé úbočie, ktoré vytvára v kontrastu s azúrovo modrou hladinou Atlantiku dychberúci pohľad. Na týchto svahoch uvidíte taktiež kravíny, postavené taktiež v tvaru trojuholníka a s doskovými strechami. Kravy, ktoré sú v nich priviazané, sa tak nemôžu potulovať po úzkych terasách, zraniť sa alebo ničiť úrodu. Centrum mesta je vybavený množstvom reštaurácií, obchodov a poštou. Od roku 2004 je tu otvorený Tematický park, kde sa páči hlavne deťom.

Turistické atrakcie na Madeire

Funchal - Igreja do Colégio - jezuitský kostol zo 16. storočia, Radnica z 18. storočia.
Praça do Município - námestie so vzorom rybích šupiniek, Katedrála z 15. Storočia.
Botanická záhrada Jardim Tropical Monte Palace.
Tržnica, Múzeum súčasného umenia, Múzeum sakrálneho umenia.
Mestské múzeum Funchal a Akvárium.
Quinta do Palheiro Ferreiro - najkrajšie záhrady na ostrove Madeira.
Monte - Montský tobogan - atrakcia jazdy na saniach.
Porto Moniz - Prírodná atrakcia - jazerá s teplou vodou.
Cabo Girao - Morský útes s nadmorskou výškou takmer 600 metrov.
Pico Ruivo - Najvyšší vrch Madeiry s nadmorskou výškou 1.861 metrov.
Levada de Risco - závlahový kanál s vodopádom Risco.


Madeirská kuchyňa

Hlavnou nevylúčiteľnou zložkou madeirskej kuchyne, ktorá sa podobá tej portugalskej, sú ryby a plody mora. Tradične sa v jedálničku objavuje tzv. espada, podlhovasté úhorovité tmavé ryby, s jemným bielym mäsom. Uvidíte ich taktiež na trhoviskách, kam ich dovážajú rybári čerstvo ulovené. Môžu dosahovať až dvojmetrovej dĺžky a tradične sa podávajú zapečené s banánmi. Hovädzie mäso je taktiež nedeliteľnou súčasťou miestneho jedálničku. Pripravuje sa ako tzv. espetada, čo je špíz s hovädzím mäsom, prekladaný bobkovým listom, alebo grilovaný spoločne s celým ananásom, ktorý sa následne podáva ako zákusok. Pod mäsom sa podľa starej receptúry kúri vavrínovým drevom, čo mäsu dodáva výnimočnú chuť. Ďalšou hovädzou špecialitou je volský jazyk v omáčke z madeirského vína. Obľúbené je mäso z madeirského tučniaka, ktoré býva súčasťou zeleninových šalátov, alebo sa pripravuje ako veľmi chutný steak, podávaný s niekoľkými druhmi omáčok, často s omáčkou z miestneho vína. Bežne si môžete objednať i pokrmy z žraločieho mäsa, alebo špecialitu - údeného mečúna. Prílohou k pokrmom je bežne ryža, zemiaky, kukuričné vyprážané kostičky, alebo chleba bolo de caco - placky pripravené zo zmesi žitnej a kukuričnej múky, a sladkých zemiakov. Nechýba ani čerstvá zelenina, ktorá je taktiež hlavnou súčasťou výdatných polievok, ako je cesnaková, kapustová, alebo paradajková. Ako aperitív sa podáva miestne víno Madeira, alkoholizované dezertné víno, ktoré sa pripravuje špeciálnym procesom zahrievaním, kvasením a liehovaním. Tradície výroby tohto vína siaha až do 17.storočia. Aby vydržalo dlhú cestu do Európy a vysoké teploty, pridávalo sa do nej brandy. Postupne sa postup výroby zdokonalil a funguje dodnes. Podľa podielov cukru sa rozlišuje niekoľko druhov vína Madeira, a to Boal, Bual, Malmsey, Sercial a Verdelho. Na výber je i z mnohých ďalších kvalitných červených a bielych vín.

Klimatické podmienky na Madeire

Madeira má mierne, veľmi príjemné vlhké podnebie. Radí sa medzi subtropické ostrovy, ktoré v si práve v Atlantickom oceáne vyslúžili povesť stabilného jarného počasia, kde denné teploty kolíšu okolo 20-tich stupňov Celzia. Priemerné teploty sa pohybujú medzi 19 °C až 27 °C a priemerná teplota vody je 18 °C až 22 °C.

Základné informácie o Madeire:


Názov: Madeira - Portugalská republika
Rozloha: 741 km2
Počet obyvateľov: 260 000
Hlavné mesto: Funchal
Mena: Euro
Úradný jazyk: portugalština
Náboženstvo: rímsko katolícke 95%
Časový posun: GMT +0
Dĺžka pobrežia: 9 330 km

Potrebné doklady na cestu do Madeiry


Občiansky preukaz, alebo cestovný pas


Zastupiteľské úrady SR v Madeire:


Veľvyslanectvo SR v Lisabone
Avenida da Liberdade 200, 5 Esq.
1250 – 147 Lisboa
Tel: +351/21 358 33 00

Mob: +351 917 340 255
Fax: +351/21 358 33 09
Email: emb.lisbon@mzv.sk
www.mzv.sk/lisabon