Dovolenka Malajzia – last minute, zájazdy

 Malajzia. Tropický raj, ktorý ponúka pláže s nádherne bielym pieskom, obklopené zelenými palmami a džungľou, priezračné koralové lagúny, raj pre potápačov, tropickú prírodu, či kontrastnú zmes kultúr a pamiatok, ktoré vám zoberú dych.

Malajzia patrí medzi najatraktívnejšie turistické lokality na svete. Rozprestiera sa v Juhovýchodnej Ázii a je tvorená dvoma časťami, ktoré sú od seba vzdialené približne 600 km. Východná časť štátu zaberá sever ostrova Kalimantan (Borneo) a západná Malajzia sa nachádza na Malajskom polostrove. Malajzia, akoby dve krajiny v jednom, rozštiepené na polovicu Juhočínskym morom. Polostrov je multikultúrne miesto malajských, čínskych, ale aj indických chutí, zatiaľ čo Borneo je tvoreného divokými džungľami orangutanov, dych vyrážajúcimi žulovými pohoriami a bohom zabudnutými kmeňmi. Tieto vcelku kontrastujúce oblasti sú doplnené kozmickou atmosférou a výškovými budovami v Kuala Lumpur, či pokojom na slnkom zaliatych plážach na Pertentian Islans. Nesmieme tak isto zabudnúť na kulinárstvo, ktoré najmä pozdĺž západného pobrežia polostrova tvorí to najlahodnejšie, čo svetové kuchyne ponúkajú. Napriek zmesi etník, náboženstiev, prírodných krajín, či len vzdialenosťami medzi nimi, krása Malajzie spočíva najmä v spojení toho všetkého. Vychutnajte si nádhernú kontrastnú dovolenku v jednej z najbezpečnejších, najstabilnejších a najpokojnejších krajín juhovýchodnej Ázie.

Dovolenka v Malajzii – TOP destinácie

Borneo
V tomto rezorte dominuje všade prítomné nádherné krištáľovo čisté more. Oba ostrovy Mataking Besar a Mataking Kecil pokrýva hustá tropická vegetácia. Na väčšom ostrove je umiestnený rezort, menší, na ktorý je možné si spraviť nádhernú prechádzku počas odlivu je neobývaný. Ostrov Borneo je svojou rozlohou tretím najväčším ostrovom na svete a nachádza sa v centre juhovýchodnej Ázie. Borneo je pokryté prevažne pralesom, ktorý je domovom mnohých jedinečných druhov fauny a flóry. Borneo je považovaný za vôbec najkrajší ostrov vo východnej časti Malajzie. Medzi najväčšie prírodné zaujímavosti patrí okrem miestnej džungle aj veľmi populárne a rozsiahle jaskynné systémy. V jaskyni zvanej Clearwater sa nachádza tok jednej z najdlhšej podvodnej rieky na svete. Jaskyne Deer, boli donedávna považované za najväčšie priechodné jaskyne na svete. Zároveň jaskyne Deer sú domovom viac než troch miliónov netopierov a ich nahromadený trus (guáno) je v niektorých miestach až 100 metrov vysoký.

Kuala Lumpur
Kuala Lumpur je viac, než len hlavné mesto Malajzie. Je to pamiatka Malajčanov pre ich vynaliezavosť, ale aj odhodlanie. Od skromných začiatkov, chatrčového mesta, ktoré si zarábalo ťažbou cínu sa v 21. storočí vyvinulo v metropolu Juhovýchodnej Ázie, kde dominujú najvyššie mrakodrapy sveta. Tie tu kontrastujú s historickými chrámami a mešitami, nákupnými centrami, či skromnými pouličnými stánkami. Najpozoruhodnejšie na Kuala Lumpur je z pohľadu návštevníka najmä kultúrna rozmanitosť mesta. Malajské etniká, čínski a indickí prisťahovalci a pozostatky britskej kolonizácie dopomohli k vybudovaniu tejto panenskej džungle, v ktorej každá táto skupina zanechala nezmazateľnú kultúrnu stopu. Jedlo, nákupy a nočný život upútajú každého dovolenkára a keď tieto omrzia, početné zelené parky a historické pamiatky ponúkajú vynikajúce útočisko na prestávku od „mestského zhonu“.

Langkawi
Tento krásny "Ostrov Legiend" je súčasťou mnohých ostrovov a ostrovčekov pri západnom pobreží Malajzie, tesne pri hraniciach s Thajskom. Je známy svojou krásnou prírodou a plážami a v neposlednej rade i vyhlásením za bezcolnú zónu. Za návštevu stojí historické stredisko Kuah či miestna obľúbená krokodília farma. K hlavným lákadlám patria vodné športy, potápanie, šnorchlovanie a výlety na okolité ostrovčeky.

 

Penang
Najnavštevovanejšou malebnou destináciou Malajzie je nepochybne ostrov Penang, ktorý sa rozkladá na severozápadnom pobreží malajského polostrova v prielive Malacca. S celkovou rozlohou 285 km2 je ostrov Penang druhý najmenší štát v Malajzii, ale napriek tomu je na ôsmom mieste v počte obyvateľov na štvorcový kilometer. Letovisko Penang je najstaršou britskou kolóniou na území Malajzia. Turistov na ostrove Penang láka hlavne príťažlivé, fascinujúce a veľmi živé mesto George Town, ktoré sa nachádza na severovýchodnom pobreží tohto malebného exotického ostrova. Mesto George Town je silne ovplyvnené Čínskou kultúrou a mnohí cestovatelia tvrdia, že má ešte oveľa silnejší čínsky nádych ako napríklad Hongkong alebo Singapur. Jeho malebný čínsky nádych je viditeľný na každom kroku a starobylé štvrte mesta George Town vzbudzujú pocit, že sa tu zastavil čas najmenej pred 50 rokmi. George Town je mestom, ktoré je doslova nabité prekrásnymi domami v štýle čínskej architektúry, hlučným trhoviskom plným zeleniny, ovocia a hlavne miestnych milých ľudí. V meste môžete pozorovať miestne chrámovej obrady, zviesť sa s rikšou v typickej trojkolke (tzv. trishaws), priučiť sa v hraní tradičnej čínskej hry mahjong alebo obdivovať veľa ďalších zaujímavostí ázijského pouličného života.


Turistické atrakcie a pamiatky v Malajzii

Miestne priezračné vody sú ideálne pre potápanie, biele a malebné pláže sú ako stvorené na relaxovanie a slnenie a výprava do dažďového pralesa nadchne každého milovníka divokej prírody. V džungli, ktorá je plná exotických živočíchov a rastlín, môžete obdivovať napríklad orangutana. Ak ste milovníkom histórie a kultúry potom je tu niekoľko historických pamiatok. Jednou z najzaujímavejších a najnavštevovanejších pamiatok je bezpochyby mesto Melaka . Ten pravý Ázijský ruch veľkomesta potom spoznáte v hlavnom meste Kuala Lumpur , na ktoré je nádherný pohľad z výšky slávnych Petronas Towers , ktoré boli donedávna najvyššou stavbou sveta. V krajine môžete naraziť na veľké množstvo mešít, ale svoje svätostánky tu majú aj všetky ostatné náboženstvá sveta ako sú budhisti, hinduisti, Taoisti a alebo katolíci. Veľmi vyhľadávaný je Park Kinabalu (v štáte Sabah), ktorý je známy svojou starou vegetáciou. V štáte Sabah na Borneu sa tiež oplatí navštíviť národný park Gunung Mulu s neobyčajným komplexom obrovských prírodných jaskýň. Turistami sú často navštevované aj hlavné mesto Kuala Lumpur, koloniálna architektúra v Malakke, pláže na ostrove Penang, súostrovie Langkawi, pohorie Cameron či podmorský svet pri východnom pobreží. Malajzia však ponúka nielen nádhernú prírodu, exotické pláže a rozprávkové more, ale každý milovník Formule 1 vie, že sa tu každý rok koná „Veľká cena F1“. Prestížne podujatie „Veľká cena Malajzie“ je každoročná najväčšia závodná udalosť v krajine, ktorá pritiahne tisíce miestnych, ale aj tisíce pretekárskych nadšencov z celého sveta. Medzinárodný okruh Sepang nájdete v blízkosti medzinárodného letiska Kuala Lumpur.

Malajská kuchyňa

Táto kuchyňa patrí medzi najznámejšie na svete a je akýmsi mixom čínskej, portugalskej, indickej kuchyne a neodmysliteľne na ňu mali vplyv aj kolonisti a obchodníci, ktorí sem prichádzali. Je to veľmi úrodná krajina na ryžu, ktorá tvorí základ a hlavnú zložku tejto kuchyne, podávaná býva najčastejšie s pálivou omáčkou (sambal). Súčasťou sú aj ryby a morské plody, rôzne korenené mäso a omáčky. To všetko dopĺňa široká ponuka ovocia vrátane menej bežných druhov, ako je karambola, mangostan, plody chlebovníka, durian, rambutan.

 

Klimatické podmienky v Malajzii

Pre Malajziu je typická tropická klíma v podobe tepla a vlhka v priebehu celého roka. Teploty sa celoročne pohybujú v rozmedzí 26-32°C, vlhkosť dosahuje 90%. Priemerné ročné zrážky sú 2500 mm, dažde sú krátke, ale silné a rýchle. Malajzia má monzúnovú klímu, východné pobrežie malajského polostrova a štáty Sabah a Sarawak na ostrove Borneo majú dažďové obdobie október – február, západná časť malajského polostrova v období september – december. Tieto klimatické cykly sú však v posledných rokoch narušené rôznymi atmosferickými vplyvmi a globálnym otepľovaním.

 

Základné informácie o Malajzii:

Názov: Malajzia
Rozloha: 329 750 km2
Počet obyvateľov: 25 274 133
Hlavné mesto: Kuala Lumpur
Mena: ringgit( MYR)
Úradný jazyk: malajčina, čínština a jej dialekty, tamilčina a thajčina
Náboženstvo: sunnitský islam (53%), budhizmus, konfuciánstvo, taoizmus, hinduizmus, kresťanstvo
Časový posun: v letnom časovom období : + 6 hodín V zimnom časovom období: + 7 hodín


Potrebné doklady na cestu do Malajzie

Pre turistické cesty do 90 dní postačuje občanom SR platný cestovný pas.

Zastupiteľské úrady SR v Malajzii

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kuala Lumpur
11, Jalan U-Thant
55 000, Kuala Lumpur, Malajzia
Tel: 00603 21150016, 00603 21150017
Fax: 0060 3 21150018
Mob: 0060-12 239 1237, 0060-12 385 6654
E-mail: emb.kualalumpur@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/kualalumpur