Dovolenka Maledivy – last minute, zájazdy

Maledivy, uhaste svoju dovolenkovú túžbu na nedotknutých plážach zaliatych zlatým slnkom v tropickej Ázii. Ako najromantickejšia dovolenková destinácia dostali Maledivy cenu World Travel Awards.

Perla Indického oceánu sa nachádza a juhozápade Srí Lanky pri rovníku. Početné koralové ostrovy (1.190), tvorí súostrovie 26tich atolov (skupinky susediacich koralových ostrovov). Krajina sa tiahne 820 km od severu na juh a 120 km od východu na západ. Z neuveriteľného množstvo ostrovov je len 200 obývaných a z 44 ostrovov boli vytvorené exkluzívne dovolenkové letoviská. Maledivy sú jednou z najobľúbenejších prázdninových destinácií na svete. Maledivy láka viac než 680.000 ľudí ročne, to je viac ako dvojnásobok počtu obyvateľov krajiny. Obľúbená krajina má ideálne počasie pre západných turistov, v priemere 32 stupňov Celzia. Maledivy ponúka stráviť skvelú dovolenku či už s rodinou, priateľmi, alebo aj sám na vlastnú päsť. Luxusné rezorty majú bohaté vybavenie, ktoré si zamilujete. Hotely ponúkajú luxusný výhľad na more, so súkromnou slnečnou terasou, priamym prístupom k lagúne tak, že máte pocit, že žijete na vlastnom súkromnom ostrove. Dovolenka na Maledivách vám umožní neuveriteľný pohľad na delfíny či nevídané druhy rýb, môžete sa nechať opaľovať horúcimi lúčmi slnka, plávať v tyrkysovom mori, či sa potápať v populárnom podvodnom útočisku.

Dovolenka na Maledivách – TOP destinácie

Najobľúbenejšími destináciami sú Atol Ari, North Male Atol alebo South Male Atol. Zavítajte však taktiež na Lhaviyani Atol, Kaafu Atol alebo na Nilandhe Atol.

Atol Ari, Na svete existuje veľké množstvo miest, v ktorých sa človek cítí ako v raji a tento ostrov k ním zaručene patrí. Už len pre svoju neuveriteľnú prírodnú rozmanitosť, sa oplatí tento kúsok zeme ležiaci v Indickom oceáne juhozápadne od Indie a 740 km od Srí Lanky, navštíviť. Teplota je tu však veľmi vysoká a v letných obdobiach tu priemerne presahuje 30°C. Najobľúbenejšie letovisko sa nachádza v severnej časti Ari atolu a je to najlepšie miesto na šnorchlovanie sa a potápanie. Severný Ari Atol sa nachádza 42 Km od Male 'hlavného mesta Maledív a dostanete sa tam za 25 minút jazdy lietadlom alebo za 85 minút jazdy loďou. Atol Ari sa nachádza na západ od Maldív a je tvorený 105 ostrovmi a Severný Ari Atol sa skladá z 33 ostrovov. Nachádza sa v bezpečnej vzdialenosti od rušného zhonu mesta. Ostrov je lemovaný koralmi, kde na vás čakajú nádhery morského života ležiace pod vodou. Krásne biele piesočné pláže, more, až v troch odtieňoch modrej, tyrkysovej, indigo a blankytnej a svieža zeleň vás čakajú na tomto ostrovnom raji.


North Male Atol, Severný Atol. Exotické tropické pláže sú obklopené priezračnou vodou s farebnými rybkami a lemované palmami. Vzdialenosť od letiska je 15 minút jazdy loďou. Dhonveli, ako sa atol nazýva, označuje "biely piesok" v maledivskom jazyku a preto je zrejmé, že tento tropický raj je obklopený nedotknutými plážami, idylickými vodami v tieni od tmavo modrej až krištáľovo tyrkysovú. Ostrov je obklopený plytkú lagúnou umožňuje svojim návštevníkom prejsť dovnútra značné vzdialenosti od mora. Útek do šťavnaté zelene, ktorá zdobí srdce ostrova. Dhonveli sa nachádza v mužovi severu "Atol cca 13 km od Male ', a môže byť ľahko dosiahnuteľná rýchlosť lode. Muž severu "Atol sa skladá zo 107 ostrovov, z ktorých je 9 obývaných ostrovov a je atol s najväčším počtom stredísk. Ďalej atolu hostí najlepšie potápačské lokality, rovnako ako svetovo preslávený surfovanie bod s názvom "pasta".

Kaafu Atol. Leží v južnej časti maledivských atolov, len 1 hod. plavby od Male v palmovom háji na širokej piesočnatej pláži /40-60m/, jedná sa o jeden z najlepších obývaných útesov, oblievaný krištáľovo azúrovou lagúnou. Male, hlavné mesto Maldív sa nachádza v centre krajiny, na východnej strane atolu Kaafu. Jedná sa o obchodné centrum a zároveň sídlo mnohých významných historických a náboženských pamiatok. O rozlohe viac ako 1,77 km2, je domovom pre viac ako 70.000 ľudí. Je to najrušnejšie a najľudnatejším ostrovom v súostroví. V minulosti to bolo známe ako ostrovné Sultana.

Meemu Atol. Ostrov Hakuraa Hura sa nachádza na atole Meemu na juhu od hlavného mesta Male. Je najmenší z 26 atolov, ktoré tvoria na Maledivách a skladá sa z 35 ostrovov. Atol Meemu je tiež známy ako Malak atol, ktorý má otvorenú lagúnu obklopený bariérovými útesmi. Hakuraa Hura sa nachádza 140 km od Male ostrovov a na tento malebný ostrov sa dostanete za 45 minút jazdy lietadlom, hotel sa nachádza na jednej z najdlhších úsekov koralového útesu, a to robí z neho jeden z najznámejších ostrovov pre jeho neobmedzené možnosti na potápanie.

Atol Lhaviyani leží cca 130 km severne od letiska Male. Patrí svojou dĺžkou 1585 m a šírkou 380 m k jednému z najväčších atolov. Okolo ostrova sú krásne dlhé pláže s priezračne modrou lagúnou. Transfer z letiska Male je 40 minút hydroplánom alebo 4 hodiny cesty loďou.

Pamiatky a turistické atrakcie na Maledivách

Atoly - nádherné ostrovy sopečného pôvodu obklopené koralovými útesmi majú pláže s bielym pieskom. Zaujímavosťou je skutočnosť, že spravidla nadmorská výška ostrovov nepresahuje 2 metre nad morom.
Wilingili - najvyšší bod maledivských ostrovov dosahuje nadmorskú výšku iba 24 metrov nad morom.
Malé (Male) - hlavné mesto. Rozloha mesta je veľmi malá. V meste možno nájsť mešity, trhy a úzke uličky. Samotný ostrov Malé je 2 km dlhý a iba 1 km široký. Súčasťou mesta, ktorú sa oplatí navštíviť je Maledivské Národné múzeum a Sultánsky park.
Hulule - pristávacie miesto na Maledivských ostrovoch.
Seenu - druhé najväčšie mesto na Maledivách. Leží na atole Addu Atoll.
Potápanie: raj potápačov je vytvorený priezračne čistou morskou vodou, ktorá oplýva podmorským životom. Žijú tu tisíce druhov rýb a bezstavovcov. Početné stavy murén, rajnokov, mánt, útesových a bieloplutvých žralokov, barakúd a iných živočíchov lákajú priaznivcov potápania z celého sveta.
Šnorchlovanie: pre tých, ktorí ešte neabsolvovali kurzy potápania je prístupný podmorský svet aj pomocou obyčajného šnorchlovania, pretože koralové útesy sú všade vôkol turistických pláží.

Maledivská kuchyňa

Tradičné jedlo na Maledivách sa skladá z ryže a garudhiya (rybia polievka), s rybami, chilli, citrónom a cibuľou. Obľúbeným jedlom na ostrovoch je „mas hudni“, jedlo z rybacieho mäsa, kokosu, citrónu a cibule. Ako príloha sú často používané vyprážané sladké zemiaky. K sladkým jedlám patrí napríklad puding, alebo „bodibaiy“, čo je obyčajná ryža zmiešaná s cukrom. Ovocie je veľmi obľúbené, najmä mango, banány, či papája. Vodné melóny sú veľmi obľúbené hlavne v priebehu pôstneho mesiaca Ramazán. Tradičné pokrmy sa podávajú najmä pri príležitosti konania rôznych festivaloch, či osláv, ako je napríklad krst dieťaťa, či výročie úmrtia. Väčšina dovolenkových rezortov ponúka vo svojej ponuke tzv. Maledivskú noc, kedy sa podávajú tradičné miestne jedlá.

Klimatické podmienky na Maledivách

Maledivy sa nachádzajú v tropickom podnebnom pásme. Obdobie od decembra do apríla predstavuje suchšie monzúnové obdobie, sprevádzané malými zrážkami a nižšou vlhkosťou vzduchu. Od februára do apríla začína najteplejšie obdobie Maldív a dovolenkové rezorty sú doslova preplnené. Od polovice decembra do začiatku januára, počas Vianoc a Nového roka je destinácia veľmi obľúbená, to znamená však aj vyššie ceny. Od mája do novembra začína obdobie búrok a dažďov. Počasie je síce teplé, ale vlhkosť vzduchu vyššia. Potápanie je však vhodné po celý rok, základným pravidlom je, že viditeľnosť je lepšia na západnej strane každého atolu od mája do novembra a na východnej strane atolu od decembra do apríla. Vo všeobecnosti Maledivy majú teplé počasie po celý rok a veľa slnečného svitu po celý rok. Priemerná teplota je 30 stupňov Celzia a najteplejším mesiacom v roku je apríl.

Základné informácie o Maledivách:

Názov: Maledivská republika
Rozloha: 298 km2
Počet obyvateľov: 385 925 (údaj z roku júl 2008)
Hlavné mesto: Male
Mena: rufiyaa (MVR)
Úradný jazyk: sinhálsky
Náboženstvo: muslimovia – sunniti 100%
Časový posun: + 4 hodiny oproti Slovenskej republike
Dĺžka pobrežia: 644 km
Potrebné doklady na cestu na Maledivy

Pri turistických cestách je potrebný platný cestovný pas a príslušné vízum. Vízum je možné dostať priamo na letisku pri prílete na Maledivy, dá sa však využiť aj lodné spojenie s Indiou alebo Srí Lankou. Do 30 dní pobytu je vízum bezplatné, pri predĺžení pobytu je potrebné zaplatiť poplatok 10,-USD/deň. Žiadosť o predĺženie víza sa podáva na Department of Immigration. Úrady vyžadujú pri vstupe preukázať dostatočné finančné prostriedky na pobyt – približne 25,-USD na osobu/deň.

Zastupiteľské úrady SR na Maledivách


Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dilí
New Delhi
110021, Dilí
India

Telefón: 0091 11/2 688 9071, 009 111/2 611 1075
Telefón: 0091 11/2 687 7941
Webová stránka: www.mzv.sk/dilli