Dovolenka Malta – last minute, zájazdy

Malta –. nádherná dovolenka v srdci Stredomoria. Čarovný kus zeme, s azúrovo čistým morom, prímorskými promenádami s typickou atmosférou a fascinujúcou históriou.

Súostrovie Malta sa nachádza približne v centre stredozemného mora, a patrí medzi najmenšie, no najhustejšie obývané krajiny. Má dĺžku 27 km a šírku 15 km. Tvorí ju sedem ostrovov, no iba tri z nich – Malta, Gozo a Comino sú aj reálne obývané. Malta je medzinárodne preslávené letovisko, cieľ mnohých dovolenkárov vďaka svojim početným rekreačným oblastiam a historickým pamiatkam, z ktorých 9 sa dokonca nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Symbolom Malty je ryba lampuki a maltský kríž. Lampuki je v podstate makrela, žijúca v tropických moriach. Tieto symboly môžeme vidieť na maltských minciach.

Dovolenka na Malte – TOP destinácie

Mellieha Bay – príjemné letovisko známe svojimi krásnymi piesočnými plážami a rybárskou dedinkou Marsaxlokk s typickými farebnými loďkami.

Golden Bay – stredisko s s peknou piesočnou plážou, ktorá je považovaná za najlepšiu mestskú pláž.

Ramia Bay – destinácia, nachádzajúca sa na ostrove Gozo, ktorý je typický svojím červeným pieskom, soľnými ložiskami.


Pamiatky a príroda na Malte


V srdci Malty sa premiešava naraz niekoľko civilizácií. Považuje sa za križovatku námorných ciest, hlavne medzi Orientom a západným svetom. Prvý krát bola osídlená v roku 5200 pred naším letopočtom, pred príchodom Féničanov, ktorí ostrov pomenovali „Malat“, čiže bezpečný prístav. Táto krajina v sebe ukrýva množstvo unikátnych historických pamiatok a nádherných prírodných zákutí.
La Valleta je hlavným mestom Malty, ktoré je chránené mohutnými stredovekými hradbami, patriacim do svetového kultúrneho dedičstva. Za návštevu tu stoja krásne záhrady San Anton, staré vyše 200 rokov, palác Parisio, v ktorom jeden čas prebýval cisár Napoleon, ako aj divadlo Manoel, ktoré patrí k najstarším európskym divadlám.
Dominantou v krajine sú známe megalitické chrámy, ktoré patria medzi jedny z najstarších voľne stojacích stavieb na svete. Nachádzajú sa na ostrovoch Malta a Gozu.
Hypogeum Hal-Saflieni je doslova podzemie, ktoré slúžilo ako pohrebisko, či chrám v prehistorických dobách. Patrí do zoznamu UNESCO a je veľmi populárnou turistickou atrakciou.
Ďalšie pamiatky pochádzajú z obdobia arabského vplyvu na ostrove. K takýmto patria napríklad hradby mesta Mdinu. Na celom súostroví môžete natrafiť i na množstvo palácov, či strážnych veží.
Ostrov Gozo je tajomným miestom, kde podľa starovekej povesti žila ukrytá v jaskyni krásna nymfa Kalypso. Povráva sa, že na dlhých sedem rokov tu uväznila Odysea a sľúbila mu nesmrteľnosť, ak s ňou zostane. Ten nakoniec aj tak ušiel za svojou láskou Penelopou. Na ostrove sa nachádza aj pláž Rambla Bay, preslávená červeným pieskom.
Filmová dedinka Pepka Námorníka určite stojí za krátku návštevu. Nachádza sa na samom cípe ostrova. Je to filmová dedinka, ktorú postavili holywoodskí producenti, v roku 1978, keď začali nakrúcať filmovú verziu tejto slávnej rozprávky. Každý sa tu ľahko zasníva, vo svete svalnatého hrdinu s povestnou fajkou a zeleným špenátom.

Malta je krajinou vodných športov. Potápanie, šnorchlovanie, parasailing, vodné lyžovanie, plachtenie, windsurfing, či obyčajný rybolov na otvorenom mori. Na svoje si tu prídu aj milovníci suchozemských športov, ako horská cyklistika, off roadové jazdy, či jazdenie na koni.

Maltská kuchyňa


Maltská kuchyňa je skutočne veľmi chutná. Na jej jedálničku nájdete hlavne stredomorské jedlá – najmä ryby. Tradičnou špecialitou na Malte je aj králičie mäso, ktoré v sebe nesie symbol národného jedla. Všetky pokrmy sú podávané s množstvom čerstvej zeleniny a samozrejme po hlavnom jedle si môžete vychutnať sladký dezert. Tradičnou sladkou pochúťkou sú „prinjolata“ – piškóty s mandľovou polevou a krémom vo vnútri, či „figolli“ – citrónové rezy s mandľami.

Klimatické podmienky na Malte


Malta má mnoho milovníkov, najmä vďaka zdravému prímorskému podnebiu. Povráva sa, že podnebie na malte „je ako plavba na mori, pri ktorej Vám fúka svieži morský vánok“. Vzhľadom k tomu, že na Malte nie sú žiadne vrchy, budete sa aj pri vysokých letných teplotách cítiť príjemne. Krajina je známa svojou jasne modrou oblohou a slnkom, ktoré v letných mesiacoch svieti v priemere až 12 hodín. Mráz, sneh a dážď sú Malte cudzie. Malta je vhodná aj na liečebné pobyty pre ľudí s poruchami srdca a krvného obehu, s ochorením dýchacích ciest, vysokým krvným tlakom a reumatizmom. Malta je celoročným cieľom pre potápačov, v lete s priemernou teplotou vody 25 stupňov Celzia. Nezabudnite si zobrať kvalitný krém na opaľovanie, slnečné okuliare, či klobúk, pretože intenzita slnečného žiarenia na Malte je oveľa vyššia ako v kontinentálnej Európe!

Základné informácie o Malte:


Názov: Maltská republika
Rozloha: 316 km2
Počet obyvateľov: 394 000
Hlavné mesto: La Valletta
Mena: Euro
Úradný jazyk: maltština, angličtina
Náboženstvo: katolíci
Časový posun: GMT +1
Dĺžka pobrežia: 196,8 km


Potrebné doklady na cestu do Krajiny


Občania SR môžu na územie Maltskej republiky vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom.
Občan mladší ako päť rokov môže vycestovať do zahraničia bez vlastného cestovného dokladu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísaný.

Zastupiteľské úrady SR v Krajine
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme
Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A
00135 Roma
Taliansko

Telefón: 0039/06/3671 5200
Mobil: 0039/338/5432071
Fax: 0039/06/3671 5265
E-mail: emb.roma@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/rim