Dovolenka Maroko – last minute, zájazdy

Maroko – krajina „tisíc a jednej noci“, v ktorej podľahnete nielen kúzlu orientu, ale aj nádhere exotickej prírody.

Marocké kráľovstvo predstavuje dovolenku mnohých možností. Exotická krajina leží na západnom cípe arabského sveta, od Európy oddeleného len Gibraltárskym prieplavom. Krajina, ktorú z veľkej časti tvoria pohoria pokryté snehom je v kontraste s nádhernou scenériou piesočných pláži obmývaných Atlantickým oceánom a Stredozemným morom.
História Marockého kráľovstva v sebe spája zmes tých najrôznejších kultúr. Vidieť to nielen na architektonických skvostoch krajiny, ale aj na priateľskej a pohostinnej mentalite tunajších obyvateľov. Ideálna dovolenka pre cestovateľov so záujmom o orientálnu architektúru, gastronómiu a folklór s poznaním exotickej krajiny s horskými hrebeňmi a púšťami.

Dovolenka v Maroku – TOP destinácie

Agadir

Najznámejšie a najnavštevovanejšie letovisko nachádzajúce sa na pobreží Atlantického oceánu, v blízkosti pohoria Atlas, severne od miesta, kde sa rieka Sousse vlieva do oceánu. Letovisko sa vyznačuje svojimi širokými plážami, tvorenými nezameniteľným červeným pieskom. Agadir ponúka nielen ideálnu dovolenku pri mori pre náročnejšiu klientelu, i rodiny s deťmi, ale ponúka aj množstvo športových aktivít (mekka tenistov a golfistov) a je aj rajom pre surferov. Dominantou mesta je Kasbah – stará berberská pevnosť, nachádzajúca sa za mestom, ku ktorej vedie kľukatá 8-kilometrová cesta. Po vyšliapaní Vám za odmenu bude poskytnutý nádherný výhľad na mesto a pobrežie. Letovisko je rozdelené na 2 časti a to prímorskú, modernú a rušnú časť plnú hotelov, reštaurácii, či kaviarní v európskom štýle a na časť s množstvom typických marockých obchodíkov s miestnymi výrobkami.

Saidia

Malebné letovisko Saidia sa nachádza vo východnej časti Maroka a je prezývané aj „Modrá perla“. Známym sa stalo vďaka svojmu 14 kilometrovému pobrežiu so širokými piesočnatými plážami obmývaných priezračným a teplým Stredozemným morom a príjemnej pohostinnej atmosfére. Turistická infraštruktúra je nielen obohatená o kvalitné hotelové rezorty, ale taktiež o možnosti pre milovníkov golfu. Letovisko má veľmi príjemné letné počasie od konca apríla, až do začiatku novembra, s priemernými teplotami až 35 °C


Pamiatky a zaujímavosti v Maroku

História Maroka je veľmi dlhá a bohatá. Mnoho kultúr sa vystriedalo na tomto území, predtým než sa v Maroku definitívne usídlili v 8. storočí Arabi. História siaha do doby Feničanov, cez Rimanov a Vandalov, ktorý boli pre krajinu pohromou, až po súčasnosť. Od roku 1562 je Maroko konštitučná monarchia, ktorej kráľ sídli v hlavnom meste –Rabate.
Rabat – posledné zo štyroch kráľovských miest, dnes hlavné mesto krajiny a sídlo kráľa. Najvýznamnejšou časťou mesta je štvrť Kasbah Oudaias. Nachádzajú sa tu početné pláže, veľkolepé hradby, ktorými je zastavané centrum mesta, no i les Mamora - všetko vyhľadávané ciele turistov. Atrakciou v hlavnom meste je aj grandiózny minaret nedokončenej mešity z 12. storočia, staroveké pohrebisko Chellah a Mauzóleum Mohammeda V.
Marakéš – labyrint úzkych uličiek, romantických a exotických palácov, múzeí a islamských mešít. Na námestí Djemaa-El-Fna môžete vidieť vystúpenie tanečníkov, rozprávačov, či akrobatov. Nachádza sa tu aj aj najväčší tradičný trh v Maroku. Cez deň sa tu pohybuje neskutočné množstvo obchodníkov, predávajúcich všetko od korenia, mandlí a datlí až po šperky a ručne tkané koberce a koše, pouličných umelcov, či predavačov liečivých nápojov, mastičkárov a liečiteľov. Okrem tradičného trhu sú v meste veľkolepou atrakciou slávne ťavie trhy.
Marakesh je mesto, ktoré vďaka svojej histórii dalo Maroku meno. Sú tu paláce, hotely, reštaurácie, golfové ihriská, či kasína.
Casablanca – je považovaná za metropolu Afriky. Je to najväčšie a najvýznamnejšie mesto Maroka. V severozápadnej Afrike je Casablanca najväčší, no i najživší prístav, rozkladajúci sa na pobreží Atlantického oceána. Casablanca je centrum hospodárstva i kultúry štátu. Sídli tu oceánografický inštitút a základňa Kráľovského námorníctva. Casablanca je rozdelená na dve časti, a to staré mesto Medina a nové mesto. Stará Medina dýcha starými hradbami a históriou. Nové mesto bolo vybudované Francúzmi a dominantu tu predstavuje mešita Hassana II, ktorá je výnimočne postavená na skalnom výbežku nad morom. Katedrála Sacré Coeur predstavuje ďalšiu zaujímavosť mesta.
Fés – patrí k najväčším lákadlám krajiny. Dokonalý labyrint predstavuje jej 9000 uličiek, ktoré v sebe skrývajú mnohé zaujímavosti, ako napríklad už skoro zabudnuté remeslá ručného farbenia kože, či známa fezská keramika rodiaca sa v keramických dielňach. Za zmienku stojí Židovská štvrť, Brána Bab Bou Jeloud, Marocká univerzita, či Kráľovský palác, ktorého zlaté dvere sú zdobené zlatými kľučkami a množstvom farebných ornamentov.
Sahara – najznámejšia púšť sveta na východe krajiny, kam sa vetrom pomaly presúva z Alžírska. Zaujímavosťou sú nádherné, vetrom zaviate piesočné duny Erg Chebbi. Okrem suchého piesku a jagavého slnka môžete v oblasti Sahary nájsť i zopár malých dediniek plných života.
Džabal (Jebel) Toubkal – najvyššou horou Maroka, ležiacou v pohorí Atlas, v národnom parku Toubkal, v nadmorskej výške 4167 m, cca 63 km od mesta Marrakesh. V lete sa hora zdá ako veľká kopa kamenia, za to v zime je celá hora pokrytá krištáľovým snehom a ľadom. Výstup na vrchol patrí k stredne ťažkým a cestu si treba rozdeliť na 2 dni. Rátať tu samozrejme musíte nielen s komplikovanejším terénom, ale aj silným vetrom. Jar predstavuje najvhodnejšie obdobie na výstup.
Oukaimeden (lyžiarske stredisko) – patrí medzi popredné lyžiarske strediská v celej Afrike. Leží v nadmorskej výške až 3200 metrov a k dispozícii má vyše 20 zjazdoviek, 1 sedačkovú lanovku a 6 vlekov. Pre odvážlivcov je tu možnosť zalyžovania si aj mimo vyznačených zjazdoviek. K dispozícii sú tu nielen hotely, reštaurácie, ale aj požičovňa lyžiarskeho vybavenia. Na chuť si tu prídu i horolezci a horskí cyklisti.

Marocká kuchyňa

Marocká kuchyňa v sebe spája rozmanitosť kultúr, najmä arabskej, berberskej a andalúzsko-maurskej kuchyne. Precízne upravené jedlá obsahujú rafinované prísady a vzácne a voňavé korenia, zeleninu, čerstvé ovocie, delikátne ryby, či chutné mäso. V severnej Afrike sa Maroko preslávilo ako jedna z tých najlepších orientálnych kuchýň. Jedlá, ktoré musíte okúsiť, keď sa rozhodnete dovolenkovať v tejto kontrastnej krajine sú: Brochettes (plnené taštičky z lístkového cesta), Couscous (kuskus – národné jedlo podávané s rôznymi druhmi mäsa a zeleninou), Méchoui, Pastilla, Tajine, La patisserie, mätový čaj, ako aj u nás veľmi preslávený kebab. V hoteloch Vám pripravia ako aj tradičné marocké speciality, tak i európske jedlá. V reštaurácii zaplatíte za obed pre 2 osoby cca 100 MAD (8, 80 €).


Klimatické podmienky v Maroku

Veľkú úlohu v klimatických podmienkach Maroka vytvára jeho geografická poloha. Najväčší kontrast vytvárajú v krajine oceán v porovnaní s púšťou. V pobrežných oblastiach má teda Maroko vo všeobecnosti stredomorské podnebie, pričom vo vnútrozemí nadmorská výška a premenlivé púštne počasie vytvárajú extrémne podmienky. Teploty sa pohybujú v priemere od 21 do 36 °C. V Maroku svieti slnko v priemere 8 hodín denne v mestách Fés, Marrakeh, Agadir, či Ouarzazate. Ak by Vám bolo veľmi horúco, či chladno, môžete sa presunúť niekoľko kilometrov a svoju dovolenku môžete tráviť buď v teplom zlatistom piesku Sahary, alebo okúsiť marocký sneh v pohorí Atlas.


Základné informácie o Maroku:

Názov: Marocké kráľovstvo
Rozloha: 446 550 km2
Počet obyvateľov: 31 478 000
Hlavné mesto: Rabat
Mena: marocký dirham (MAD)
Úradný jazyk: arabčina (oficiálny jazyk), francúzština
Náboženstvo: sunnitský islam 89 %, kresťania, židia
Časový posun: SEČ -2hod
Dĺžka pobrežia: 3500 km


Potrebné doklady na cestu do Krajiny

Na vstup do Maroka sa nevyžaduje vízum. S Marokom bola uzatvorená dohoda, kde pre občanov SR platí jednostranný bezvízový styk na dobu do 90 dní. Vyžaduje sa cestovný pas, ktorého platnosť je minimálne 6 mesiacov po ukončení pobytu.

Zastupiteľské úrady SR v Krajine

SR nemá v krajine veľvyslanectvo - teritoriálne je príslušné veľvyslanectvo SR v Madride:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride
C/Pinar 20
28006, Madrid
Telefón: 0034 915903861, 0034 915903867 (konzulárne oddelenie 10,00 – 12,00)
Mobil: 0034 609 002 803 (mimo pracovnej doby v naliehavých prípadoch/ emergency call 16:30 - 08:30 + weekends and public holidays)
Fax: 0034 915903868
E-mail: emb.madrid@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/madrid