Dovolenka Maurícius – last minute, zájazdy

Maurícius vás uchváti tak, že budete mať pocit, že patríte práve k tým vyvoleným, ktorým je venovaná osobná pozornosť priateľských domorodcov, nádherné tyrkysové more, snehobiele piesočné pláže, či kontrast množstva neuveriteľných farieb a chutí ostrova.

Maurícius je fascinujúci ostrovný kúsok raja. Nebovo modré more, bielo-piesočnaté pláže, luxusné hotely, nielen to vám tento ostrov ponúka. Na ostrove sa nachádza množstvo historických a kultúrnych pamiatok, geografických zaujímavostí, a ponúkne vám neobmedzené aktivity
Maurícius, oficiálne známy ako Republika Maurícius je ostrovný štát na pobreží afrického kontinentu, pri brehu Indického oceánu, východne približne 900 kilometrov od Madagaskaru. Ostrov vznikol približne pred 10 miliónmi rokov sopečným výbuchom pod morom. Maurícius sa preslávil aj vďaka svojím poštovým známkam, ktoré nesmú chýbať žiadnemu vášnivému filatelistovi. Poštová známka „Modrý Maurícius“, ktorý bol vydaný v bývalej britskej kolónii v roku 1827 je považovaný za najcennejší na svete a práve na Mauríciu sa nachádza posledných 12 exemplárov tejto známky. Na ostrove nenájdete pláž, na ktorej by sa nachádzal jemný piesok biely skoro ako sneh. Kokosové palmy, ako z filmov a barové altánky vám poskytnú príjemný tieň v horúcich dňoch. Lagúna vám ponúkne nádhernú koralovú bariéru a nemusíte sa báť ani žralokov, ktorý by vás rušili pri potápaní, či plávaní. Jediné nebezpečenstvo môžu predstavovať tzv. „kamenné ryby“, ktoré sa vedia tak infiltrovať, že sú často považované za obyčajné morské dno. Topánky do vody, to však ľahko vyriešia.

Dovolenka na Mauríciu – TOP destinácie


Belle Mare

Oblasť Belle Mare sa nachádza na východnom pobreží a pýši sa jednou z najkrajších pláží na ostrove. V rezorte sa nachádza kvalitné 18-jamkové golfové ihrisko pre začiatočníkov aj náročnejších hráčov. Toto ihrisko bolo vybudované v roku 1994 a je prvým golfovým ihriskom na Mauríciu svojho druhu. Belle Mare je teda vhodné pre milovníkov aktívnej dovolenky i pre ľudí, čo vyhľadávajú pokoj. Neuveriteľný výhľad na pláž umožňuje bývalá vápenka, ktorá dnes slúži ako rozhľadňa. Nájdete tu aj továreň na spracovanie cukrovej trstiny. Za zmienku taktiež stojí Young Farmers Training college, kde sa experimentuje s cukrovou trstinou na všemožné spôsoby.

Flic en Flac
Na západnom pobreží Maurícia sa nachádzajú pláže, ktorým sa hovorí Flic Flac. Tento názov pochádza z holandčiny a znamená „Otec zeme“. Celá oblasť je veľmi obľúbená a z turistického pohľadu pôsobí dedinskou atmosférou. Samozrejmosťou sú dokonalé pláže s priezračnou vodou, korálové útesy a belastý piesok. I tu sú ideálne podmienky pre potápanie i iné vodné a podvodné športy. Neďaleko od pláží sú Tamarínske vodopády alebo vtáčí park Calesu. Známa je jaskyňa Trois a podvodná jaskyňa Cathedral. Celá oblasť je charakteristická malými ihličnatými stromčekmi, ktoré sa volajú „filaos“ a slúžia ako slnečníky. Z Flic en Flac sa môžete vydať do hlavné mesta Port Luis vzdialeného len 35 km.

 


Grand Bay
Prvá oblasť na ostrove, kde prepukol turistický boom. Je to nákupný, ale zároveň zábavný raj, ktorý vám prežiť nezabudnuteľnú noc v letovisku plnom barov, reštaurácií, či diskoték. Novo zrekonštruovaná La kyviet pláž stojí za to navštíviť. Letovisko je jedno z najlepších oblastí pre jachting, windsurfing a vodné lyžovanie. Potápačským miestom číslo jedna je Whale rock – veľrybia skala. V Grand Bay sa nachádza taktiež jediná škola vodného lyžovania na ostrova. Pokiaľ však nie ste športoví nadšenci, zájdite si navštíviť mešitu, kostol, či hinduistický chrám, ktorý tu má čestné miesto. Neďaleko Grand Luise sa nachádzajú ruiny mlyna na cukrovú repu.


Grand Gaube
Grand Gaube sa často spája s letoviskom Grand Bay. I tu sú dokonalé pláže, koraly, biely piesok a rôznorodé služby na vysokej úrovni. Milovníci športov si tu prídu na svoje. Často sem jazdia za potápaním, windsurfingom či za príjemným leňošením na pláži. Ďalším lákadlom sú ideálne podmienky pre rybárčenie. Chytené úlovky Vám pripravia školení kuchári v tzv. seafoodoch.

Grand Riviere
Východná časť ostrova ponúka krásne, dlhé a čisté piesočnaté pláže. Najlepšie miesto na kúpanie je nesporne ostrov Ile - aux - Cerfs, kde nájdete kilometre ľudoprázdnych pláží. Vzdialenosť od Port Louise je 45 minút cesty.

Le Morne
Polostrov Le Morne leží v juhozápadnej časti Maurícia, dominantou tohto miesta je nesporne hora Le Morne, na ktorú je úchvatný pohľad. Dlhé piesočnaté pláže sú tu určené prevažne návštevníkom luxusných hotelov. I tu je možnosť zahrať si golf a ďalších športov. Do hlavného mesta je to asi hodinu cesty.

Tamarin
Letovisko Tamarin sa nachádza na západe ostrova. Je známe vďaka kvalitnému golfovému ihrisku a ako všade na Mauríciu aj dokonalými plážami. Oblasťou preteká rieka Rempart a taktiež tu leží rovnomenná hora. Pláž Tamarin je vhodná k potápaniu i surfovaniu.

Trou aux Biches
Pláž Troux aux Biches (v preklade Pláž srniek) je lokalitou vhodnou na potápanie. Obdivovať prenádherné koraly a celý podvodný svet stačí len šnorchlovaním. Môžete si taktiež požičať neoprén a pozrieť sa na tú krásu z blízka. Ďalší krásny pohľad, ktorý Troux aux Biches ponúka, je západ slnka. Niektoré pláže nie sú až tak veľmi turisticky vyhľadávané, tak si ich môžete užiť v pokoji a takmer o samote. Veľkou atrakciou je akvárium nachádzajúce sa u cesty Route Royale. Tu sa pokocháte rôznymi druhmi živočíchov, ktoré more ponúka. Len druhov je tu niekoľko stoviek. Celé letovisko umožňuje pestrý výber ubytovania všetkých možných druhov a to samozrejme priamo na pláži. Ďalej tu nájdete golfové ihrisko, potápačské centrum, reštaurácie, i kaviarne.


Ile aus Cerfs
Turistická lokalita, ktorá je rajom pre vodné športy a má najkrajšie pláže na celom ostrove. Nenechajte si ujsť malý ostrovček, pri ktorom jemne balansuje oceán a ktorý je skutočnou perlou maurícijskej krajiny.

Souillac je malé prímorské letovisko pozdĺž pobrežia drsnej štvrti Savanna. Dominantou tohto letoviska je záhrada s výhľadom na more pomenovaná po doktorovi Charlesovi Telfairovi. Populárna rozhľadňa záhrady sa nachádza na južnom konci rezortu, priamo na vrchole skaly Gris Gris.

Turistické lokality, atrakcie a pamiatky na Mauríciu

Maurícius vám okrem dokonalého dovolenkového počasia, nádherných snehobielych pláži a príjemne teplej morskej vody ponúka množstvo turistických atrakcií, ktoré by ste si pri návšteve tohto ostrova určite nemali nechať ujsť:
Pereybere sú veľmi obľúbené a populárne najmä vďaka svojim nádherným plážam, popri ktorých sa tiahne pás plný nákupných možností, barov a reštaurácii. Pár metrov od Baie aux Tortues sa nachádzajú Baclava zrúcaniny, ktoré v 17. Storočí pomenovali námorníci po korytnačkách, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú. Možno tu nájsť historické zrúcaniny a ruiny Baclava.
Triolet Shivala je najdlhšia dedinka na ostrove, v ktorej sa vám ponúka možnosť navštíviť najväčší hidnusitický chrám Maheswarnath , postavený v roku 1819 na počesť bohov Šivu, Krišny, Višnu, Muruga, Brahma a Ganesha.
Labourdonaiské sady vám ponúka možnosť objaviť tropické ovocné stromy, farebné a voňavé exotické kvety, ktoré môžete preskúmať pešou turistickou, ale aj na horských bicykloch.
Flacq trh je jednou z najdôležitejších dedín na ostrove Maurícius. Nájdete tu najväčší trh priamo pod holým nebom. Farbistý trh láka veľké množstvo návštevníkov, kde si môžete zakúpiť tradičné výrobky.
Auqapark Village, kde si užijete nezabudnuteľné chvíle s rodinou, či priateľmi vám ponúka obrie šmykľavky na kĺzanie.
Ganga Talo jedno z dvoch prírodných jazier nachádzajúce sa priamo v srdci vyhasnutej sopky na ostrove. Ganga Talao je významné pútnické miesto a mnoho vyznávačov hinduistickej viery sem chodí vzdávať hold bohu Shiva.
Black River tiesňavy, tento národný park bol založený v roku 1994 na ochranu zvyšku mauríckskych lesov. Návštevníci si tu môžu vychutnať nádhernú krajinu, endemické rastliny, či vzácne druhy vtákov.
Port Louis. Nesmieme zabudnúť ani na hlavné mesto ostrova, Port Louis, ktoré sa nachádza na severozápade Maurícia. Z malej dedinky sa príchodom Francúzov stalo centrum obchodu a ekonomiky ostrova. Nachádzajú sa tu nákupné centrá, reštaurácie, obchodíky, kaviarne, bary a hotely. Výhodou je umiestnenie centra, ktoré sa nachádza pri pobreží , takže pokiaľ si budete chcieť odpočinúť pri káve, alebo pivku, počítajte s krásnym výhľadom na more. Nachádza sa tu taktiež múzeum Blue Penny, v ktorom sú prísne strážené dve najcennejšie známky na svete - Oranžový a Modrý Maurícius. Za návštevu určite stojí rušné námestie Svätého Bissoondayala, kde sa nachádza taktiež sídlo maurícskej vlády spolu s majestátnou sochou kráľovnej Viktórie. Navštívte tu taktiež Prírodné múzeum, kde uvidíte rekonštrukcii tela vtáka „Doda“. Pozoruhodná je symbióza hinduistických mešít spolu s kresťanskými kostolmi a čínskymi modlitebnami. Za krásnou katedrálou svätého Ludvíka sa nad mesto vyvyšuje pevnosť Fort Adelaide.


Kuchyňa na Mauríciu

Maurícijská kuchyňa v sebe skrýva prvky kuchyne indickej, čínskej, africkej, európskej a ázijskej. Ako sa patrí, miestna kuchyňa je veľmi bohatá na čerstvo ulovené morské plody a ryby, exotické ovocie a rôzne korenie. Pri stravovaní na Mauríciu sa celkom iste stretnete s tou najtypickejšou surovinou, ktorou sú miestne výnimočné paradajky s ohromne príjemnou sladkou chuťou. Miestni kuchári ich často používajú predovšetkým k farbeniu omáčok. Čo Vás možno trochu prekvapí je časté používanie zázvoru, ktorý jedlo dobre prevoní. Vyššie zmienené omáčky sú na Mauríciu veľmi obľúbené, a to predovšetkým vďaka vplyvu Francúzska. Najlahodnejšími omáčkami, ktoré určite musíte skúsiť, sú Vingaye a Rougaille. Francúzsko síce ovplyvnilo Maurícijskú kuchyňu najviac, ale vysoký podiel tu má aj indická kuchyňa. Vďaka indickým imigrantom tu môžete ochutnať karí indickú ryžu alebo si okoreniť jedlo miestnym chilli, ktoré sa na ostrove pestuje. Medzi špeciality Maurícijskej kuchyne patrí nesporne moslimský pokrm menom Briani, čo je zmes z ryže, korenia, mäsa, a zemiakov. Samozrejme nesmieme zabudnúť na údeného merlina s bohatou zeleninovou prílohou, divoké ustrice s citrónom a pokrmy zo srny alebo diviaka. Pokiaľ ste vyznávači bieleho mäsa, skúste grilovanú hydinu, bažanta alebo neobvyklú prepelicu. Mnoho pokrmov sa pripravuje na, u nás veľmi neobvyklom, lávovom kameni. Čo neodmysliteľne patrí k tropickým krajinám, je exotické ovocie a Maurícius je rajom pre milovníkov sladkých plodov. Darí sa tu avokádu, ananásu, mangu, rôznym druhom melónov, rastie tu taktiež výnimočné liči, ktorého plody sú obľúbené i u nás, ďalej môžete skúsiť papáyu, žltú hviezdicu karambolu, corasol alebo milované kokosové orechy.

Klimatické podmienky na Mauríciu

Na Mauríciu je ideálne počasie na dovolenku. Teplota vody pri pláži je okolo 20 až 25 stupňov po celý rok a teplota vzduchu na ostrove nikdy neklesne pod 16 stupňov Celzia a nestúpne na viac ako 30 stupňov Celzia. Letné obdobie trvá na Mauríciu približne od novembra do marca, pričom najteplejšie mesiace sú práve január a február. Zimné obdobie trvá od mája do októbra a priemerná teplota je 22 stupňov Celzia. Júl je považovaný za najchladnejší mesiac v roku s teplotou okolo 21 stupňov. Vlhkosť vzduchu je pomerne vysoká v letnom období a predovšetkým na pobrežných častiach ostrova. Počas „letných“ mesiacov môže dôjsť k cyklónom. Maurícius má veľmi príjemnú klímu a umožňuje návštevníkom prežiť perfektnú dovolenku po celý rok. Tak neváhajte si prísť vychutnať skvelú tropickú klímu, biele piesočné pláže či tyrkysové lagúny Maurícia.


Základné informácie o Mauríciu:


Názov: Maurícijská republika
Rozloha: 2.040 km2
Počet obyvateľov: 1,28 mil. (údaj z roku 2010)
Hlavné mesto: Port Louis
Mena: maurícijská rupia - MUR (MUP)
Úradný jazyk: anglický, francúzsky, kreolsky
Náboženstvo: hinduisti 54%, rímskokatolíci 26%, moslimovia 13%, protestanti 4%
Časový posun: v zime o 3 hodiny viac a v lete o 2 hodiny viac voči stredoeurópskemu času
Dĺžka pobrežia: 330 km
Potrebné doklady na cestu na Maurícius


Ministerstvo zahraničných vecí SR oznamuje, že na základe podpisu Dohôd medzi Európskym spoločenstvom a krajinami Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Maurícius, Saint Kitts (Svätý Krištof) a Nevis, Seychelly, dochádza s okamžitou platnosťou k vzájomnému zrušeniu vízovej povinnosti pri krátkodobých pobytoch. Dohody umožňujú občanom EÚ a občanom dotknutých kranjín cestovať bez víz na územie druhej zmluvnej strany na maximálne obdobie 3 mesiacov počas 6 mesiacov.

Aby bolo možné využívať výhody tohto bezvízového režimu, musia občania EÚ a uvedených krajín vlastniť platný cestovný, služobný alebo diplomatický pas.


Zastupiteľské úrady SR na Mauríciu


Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii
930 ARCADIA Street, Arcadia 0083
Pretória

Telefón: 0027/12/3422 051 – 2
Mobil: 0027-(0)83 3041599
Fax: 0027/12/3423 688
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/pretoria