Dovolenka Mozambik – last minute, zájazdy

Mozambik, neobjavená krajina s tými najkrajšími plážami v Afrike, smutnou a zaujímavou históriou, no napriek tomu priateľskou atmosférou s ešte veselšími obyvateľmi.

Mozambik, krajina ktorá získala svoju nezávislosť od Portugalska až v roku 1975. Pod vládu sa tu dostala politická strana, ktorá tu zaviedla marxisticko-leninskú filozofiu, čo malo za následok ešte nedávnu, v 90-tych rokoch krvavú občiansku vojnu. Tento konflikt bohužiaľ spôsobil rapídny úpadok ekonomiky Mozambiku v následku čoho sa Mozambik ocitol na poslednom mieste v rebríčku najchudobnejších krajín sveta. Počas občianskej vojny navyše domorodé obyvateľstvo od hladu vystrieľalo skoro všetku divú zver krajiny a preto by ste tu darmo hľadali stáda byvolov, či antilop. Napriek tomu je táto krajina skutočne zaujímavá, nielen vďaka svojej histórii, no najmä vďaka najväčšiemu lákadlu krajiny – prekrásne nedotknuté pobrežie, plné nádherných pláži a priľahlé ostrovy, na ktorých naozaj nájdete pokoj, ktorý na dovolenke hľadáte.

Dovolenka v Mozambiku – TOP destinácie


Maputo
Hlavná metropola Mozambiku, ktorá bola kedy považovaná za veľmi príťažlivé miesto s uvoľnenou atmosférou. Dnes je Maputo považované za centrum zábavy, kultúry, či hospodárstva krajiny – zastúpenie tu majú dokonca všetky svetové firmy. Historických pamiatok sa tu síce veľa nenachádza, napriek tomu je zážitok vychutnať si atmosféru a temperament tohto mesta. Preplnené ulice, pouličný predavači či hustá premávka. Sadnite si a uvoľnite sa v niektorom z mnohých barov, kde vás obslúži tancujúci čašník.


Tofo
Letovisko Tofo sa nachádza na južnej polovici Mozambiku, od Maputa vzdialené približne 200 kilometrov. Tofo je považované za najkrajšie miesto Mozambiku vďaka niekoľko kilometrovým plážam, na ktorých naozaj nájdete stratenú harmóniu. Panenské pobrežie je tu doslova nedotknuté a nájdete tu najmä dobrodružných potápačov, surferov a dobrodruhov. Okúste kus typickej atmosféry v nočných hodinách, keď z klubov a barov pod holým nebom sa ozýva rytmus afrických bubnov.

Vilanculo
Letovisko Vilanculo sa nachádza severne od Tofo. Je to menšie letovisko, to znamená že je tu aj komornejšia atmosféra. Najväčším lákadlom tu je nádherná príroda neďalekého ostrovného národného parku Bazaruto. Rybárčenie je tu veľmi populárne, preto si nenechajte ujsť pozorovanie domorodých rybárov pri svojej „rybárskej chvíľke“.

Turistické atrakcie a pamiatky v Mozambiku

V krajine sa nachádza viacero zaujímavých národných parkov:
Gorongosský národný park – otvorený je od mája do októbra a s miestnymi sprievodcami na autách môžete bližšie spoznať jeho prírodné krásy
Maputský sloní park - leží na pravom brehu rieky Maputo a môžete tu pozorovať najmä slonov
Národný park Marromeu – rozkladá sa v ústí Zambezi


Island Mozambik
Island Mozambik je ostrovné mesto, spojené s pevninou 3-kilometrovým mostom, podľa ktorého dostal názov aj štát Mozambik. Mesto sa nachádza na severovýchode krajiny, v provincii Nampula. Mesto vzniklo koncom 15. storočia a stalo sa dôležitým opevneným obchodným strediskom Portugalcov na ceste do Indie. Medzi najväčšie zaujímavosti a pamiatky mesta patrí palác a kaplnka São Paulo zo začiatku 17. storočia, stará nemocnica, kostol Santo António a mnoho ďalších kostolíkov a mešít. V meste sa nachádza aj múzeum sakrálneho umenia a hinduistický chrám. Mesto je zapísané aj v zozname UNESCO.


Potápanie so žralokom veľrybím
V južnej časti Mozambiku, v zálive Ponta Do Ouro a Ponta Malongane si môžete zaplávať s najväčším žralokom tejto planéty – žralokom veľrybím. Okrem toho sa môžete pokochať nádhernými koralovými útesmi plné morského života, ktoré sú jedným z najvyhľadávanejším rezortov na potápanie na svete. Najvhodnejšie obdobie na pozorovanie žralokov je od októbra do marca.

Mozambická kuchyňa


Miestna kuchyňa má svoje korene najmä v Portugalskej kuchyni, samozrejme s nádychom orientálnej gastronómie. Za miestne kulinárske špeciality je považované kura Piri-piri a kura Zambezi. Ako v každej prímorskej krajine, aj v tejto kuchyni sa hodne využívajú dary mora, špeciálne krevety zo zátoky Delagoa, ktoré sa ugrilujú a podávajú s pikantnou piri-piri omáčkou Matapa, čo je omáčka vyrobená z arašidových orechov a listov cassavy. Najčastejšie je táto špecialita servírovaná s ryžou, alebo wusou – miestnou ovsenou kašou.

Klimatické podmienky v Mozambiku


Mozambik sa nachádza v subtropickom, až tropickom podnebí. Na území krajiny prevláda striedavo-vlhká klíma. Južné pobrežie Mozambiku má príjemné a stále obdobie s malým počtom zrážok a s dennými teplotami od 20 do 29°C. Smerom na sever teploty stúpajú. V regióne okolo mesta Lichinga počasie spríjemňujú vetry vanúce od jazera Nyassa. Priemerná teplota v Maputa je v júli okolo 18°C a vo februári až 26°C. Obdobie dažďov trvá od novembra do apríla.

Základné informácie o Mozambiku:

Názov: Mozambická republika
Rozloha: 801 590 km2
Počet obyvateľov: 22,9 mil (údaj z roku 2010)
Hlavné mesto: Maputo
Mena: mozambický metical (MZM)
Úradný jazyk: portugalčina
Náboženstvo: domorodé 50%, kresťania 30%, islam 20%
Časový posun: GMT +2
Dĺžka pobrežia: 200 km

Potrebné doklady na cestu do Mozambiku


Občania SR môžu vstúpiť na územie krajiny na základe platného cestovného pasu (s platnosťou 3 mesiace po vstupe do krajiny), víza a hotovosti (minimum 50,-USD na deň v bankovkách).

Zastupiteľské úrady SR v Mozambiku


Veľvyslanectvo SR v Pretórii
930 ARCADIA Street, Arcadia 0083
Pretoria, Južná Afrika
Tel: +27/12/3422 051 – 2
Mob: +27-(0)83 3041599
Fax: +27/12/3423 688
e-mail: emb.pretoria@mzv.sk
www.mzv.sk/pretoria