Dovolenka Nepál – last minute, zájazdy

Nepál, himalájske kráľovstvo večného snehu, tajomných prírodných krás, mystickej architektúry, či svetoznámeho Mount Everestu – najvyššej hory sveta.


Nepál je krajina nachádzajúca sa v južnej Ázii, na severe susediaca s Čínou a na juhu s Indiou. Vďaka tomu tiež badať v krajine orientálny vplyv, ktorý sa prejavuje v neskutočnej architektúre budhistických chrámov, pagôd, či hinduistických svätýň. Je to zem mnohých etník, čo sa premietlo i do nepálskej kultúry a umenia. Nepál leží vo vysokých horách Himalájí, ktoré tvoria zároveň aj jeho severnú hranicu. Strednú časť krajiny rozčleňujú vysoké pásma pohorí a úrodné nepálske údolia. Juh Nepálu obsadili nížiny, močiare, trávnaté savany a tropické džungle, kde môžete nájsť orlov, nosorožce, krokodíly, leopardy, tigre, či tajomného yetiho. Pre dobrodružných ľudí je tu množstvo trás do nepálskych Himalájí na prevádzkovanie trekkingu a horolezectva. Vzrušujúci rafting je možné vykonávať v bielych vodách riek napájaných topiacim sa snehom z himalájskych vrcholov. Práve vďaka tomuto je Nepál jedným z najvýznamnejších turistických cieľov na svete.

Dovolenka v Nepále – TOP destinácie


Káthmandu
Káthmandu je údolie ležiace v severozápadnej časti krajiny, s rovnomenným hlavným mestom. Práve na tomto mieste môžete obdivovať množstvo hinduistických a budhistických chrámov, či svätýň. Dominantu Káthmandu tvorí námestie Durbar, na ktorom sa nachádza starý známy hinduistický chrám Pashupatinathy. K ďalším zaujímavostiam mesta patrí náboženský komplex Swayambhunath alebo Boudhanath, ktoré patrí k najposvätnejším budhistickým miestam na svete. Pokiaľ vám bude málo, pozrite si 3 legendárne chrámy zo 16. Storočia – Kasthamandap, alebo až 50 metrov vysokú vežu Bhimsen Tower. Väčšina pamiatok v tomto údolí je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.


Turistické atrakcie, lokality a pamiatky v Nepále


Mount Everest
Svetoznáma najvyššia hora sveta, leží na hranici medzi Nepálom a Tibetom. Od roku 1953, odkedy ju ako prvý zdolal horolezec Edmund Hillary patrí k najnavštevovanejším horolezeckým miestam na svete. Nachádza sa vo výške 8 848 metrov nad morom. Cesta na vrchol je samozrejme veľmi náročná, vedie k nemu až 13 možných ciest.


Národný park Sagarmatha
Práve tomuto parku, ležiacom vo vysokohorskej chránenej oblasti na východe krajiny dominuje najvyššia hora sveta Mount Everest. Okrem toho tu môžete vidieť nádherné okolité vrchy, doliny, ale aj ľadovce pokryté „večným snehom. Žije tu aj niekoľko vzácnych druhov zvierat ako snežný leopard alebo panda malá. Tento národný park je zapísaný aj v zozname UNESCO.


Národný park Royal Bardia

Tento park je taktiež chránená oblasť, nachádzajúca s v Himalájach, plná lesov, mokradí a saván. Nájdete tu posledné žijúce stáda indických divokých slonov, nosorožce, či rešpekt vzbudzujúce tigre. Žije tu najmenej 30 vzácnych druhov cicavcov a cez 400 druhov vtákov. Národný park leží v oblasti Bardia a najlepšie sa k nemu dostane z mesta Thakuradwara.


Hanuman Dhoka
Tento starý kráľovský palác je príkladom starej nepálskej architektúry. Môžete tu navštíviť aj múzeum kráľa Tribhuvana.


Bodhnath
Je to najslávnejšia budhistická pamiatka Nepálu, ktorú každoročne navštívia hordy pútnikov.


Chrám Dakshinkali
Tento chrám je zasvätený šesťrukej bohyni Kálí. Nepálski pútnici tu pravidelne obetujú byvoly, kurčatá a ovce. Najviac pútnikov tu je počas októbrového festivalu Dasain.

 

Nepálska kuchyňa

Obyvatelia Nepálu patria už po stáročia k chudobnejšej časti obyvateľstva sveta. To sa odrazilo aj na miestnej kuchyni, v ktorej prevládajú skromne najmä šošovica a ryža. Medzi typické miestne jedlá patria:
dal - šošovicová polievka
chapatis a tsampa – mleté obilie zmiešané s mliekom alebo s čajom
jelabi, laddus a mukdals – rýchle občerstvenie
gurr – surové zemiaky s korením grilované na plochom kameni
thukba - hustá polievka
chiya – je typický nápoj v Nepále, je to čaj s mliekom, cukrom a korením
chang - pivo vyrobené z kvaseného jačmeňa, kukurice a ryže
raksi - pšeničný alebo ryžový lieh


Klimatické podmienky v Nepále


Tak ako je Nepál krajinou kontrastov, na severe krajiny Himaláje a na juhu nížiny a tropické džungle, tak je rozmanitá aj Nepálska klíma. Suché obdobie pretrváva od októbra do mája a monzúnové obdobie od júla do septembra. Teploty sa v južnejšej časti krajiny pohybujú okolo 30°C a zriedkavo klesnú pod 10°C.
Klíma je rozmanitá. Na severe krajiny na nachádza najvyššia hora sveta - Mount Everest. A na juhu, kde sú nížiny a tropické džungle, je teplota cez letné mesiace približne 30 °C a v zime 15 °C. Typické monzúnové klimatické podmienky s dvoma základnými ročnými obdobiami. Sucho prevláda od októbra do mája a monzúny od júla do septembra. Nepál leží o 1500km južnejšie ako Alpy a z tohto dôvodu sa snehová pokrývka nachádza v oveľa vyšších výškach než je bežné v Európe. Najvhodnejšie obdobie na vysokohorskú turistiku sú január, február a november.


Základné informácie o Nepále:

Názov: Nepálska federatívna demokratická republika
Rozloha: 147 181 km2
Počet obyvateľov: 29,519 mil
Hlavné mesto: Kathmandu
Mena: rupia (NRS)
Úradný jazyk: nepálčina
Náboženstvo: hinduisti 87%, budhizmus 8%
Časový posun: GMT +5,75

Potrebné doklady na cestu do Nepálu

Cestovný pas a vízum.

Zastupiteľské úrady SR v Nepále

Veľvyslanectvo SR v Dillí
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
110021 New Delhi , India
Tel: +91 11/24101015
Fax: +91 11/26877941
Mob: +91 9818799477
e-mail: emb.delhi@mzv.sk
www.mzv.sk/dilli