Dovolenka Nový Zéland – last minute, zájazdy

Nový Zéland, zem protinožcov, zelená krajina z ktorej vyvierajú tisícky gejzírov, s činnými sopkami a jedinečnou faunou. Nový Zéland vás prekvapí iným druhom dovolenky, na aký ste boli doteraz zvyknutí.

Nový Zéland, ostrovný štát, nachádzajúci sa v Austrálii a Oceánii. Tvoria ho dva hlavné, severný a južný ostrov a niekoľko ďalších menších ostrovov v juhozápadnej časti Tichého oceánu. Krajina bola objavená približne pred 250 rokmi moreplavcom Thomasom Cookom. Zaujíma história sa spája aj s tým, že až do roku 1907 bol Nový Zéland britskou kolóniou. Povrch krajiny je prevažne hornatý s niekoľkými veľkými pobrežnými nížinami, na severe s činnými sopkami, kráterovými jazerami, gejzírmi a prameňmi. Vďaka pomernej izolovanosti sa na Novom Zélande vyvinul jedinečný ekosystém. Pri pobreží sa dajú vidieť delfíny a veľryby. Žije tam aj zriedkavý druh malých delfín novozélandský, ktorý pravdepodobne do desiatich generácii vyhynie. Nový Zéland je veľmi nezvyčajná krajina, kde zažijete ešte nezvyčajnejšiu dovolenku.


Dovolenka na Novom Zélande – TOP destinácie


Severný ostrov
Auckland
Auckland je mesto na severe krajiny s viac ako miliónom obyvateľov. Ide o centrum obchodu a priemyslu v krajine, okrem toho však ponúka aj nádherné scenérie. Svetoznámy prístav, nádherné piesočné pláže, či dažďový prales Waitakere. Auckland je nazývaný aj „mestom plachetníc“, na jedného obyvateľa tu totiž pripadá viac lodí, než v hociktorom inom meste na zemi. V meste nájdete výborné galérie, divadlá, múzeá a univerzitu.
Northland
Polostrov, ktorý láka turistov najmä na svoje nádherné pláže ako stvorené na opaľovanie a teplým morom vhodným na plávanie, či potápanie. Pláže sú lemované malebnými osadami, ktoré sú ideálnym miestom na pokojnú dovolenku. Northland Forest Park je obľúbeným turistickým cieľom, najmä vďaka tomu, že sa tu nachádzajú jedny z najstarších stromov sveta. Nachádza sa tu aj známa lokalita z filmu Piano – Cape Karikari, drsná pláž s tmavým pieskom lemovaná členitými skalami. Zájdite sa pozrieť tak isto k zálivu hojnosti, ktorý je známy svojou miernou klímou a subtropickou vegetáciou, kde môžete ochutnať rôzne citrusové plody a kiwi. Gisborne, najväčšie mesto je jednou z najdôležitejších vinohradníckych oblastí. Až v 40tich vinárňach tu môžete zadarmo ochutnať rozličné druhy vín. Nachádza sa tu tiež geotermálne aktívne mesto Rotorua so stále činnými gejzírmi. Okrem toho je toto mesto centrum maorskej kultúry, kde sa doteraz udržiavajú tradičné ľudové remeslá.

Wellington
Je hlavné mesto Nového Zélandu. Nachádza sa v severnej časti ostrova. Je to centrum kultúry, umenia, reštaurácii, barov, či nočného života. Každé dva roky sa v meste koná Novozélandský medzinárodný festival umenia, ide o najvýznamnejšiu kultúrnu udalosť krajiny. Múzeum Te Papa ponúka vzdelávanie, zábavu a voľno časové aktivity. Z Wellingtonu sa tiež môžete vydať na exkurzie po ostrovoch v Cookovom prielive.

Južný ostrov
Severná časť
Slnečné, ale dosť chladné mesto Nelson prekvapí krásnymi záhradami, plážami a bohatým umeleckým životom. Odtiaľto sa tiež môžete dostať do troch národných parkov: Abel Tasman, Nelson Lakes a Kahurangi. Pri pobreží Kaikoura môžete zblízka sledovať vorvaňov. Christchurch, je najväčším mestom južného ostrova. Toto výrazne anglické mesto leží na rieke Avon, nájdete v ňom ulice s radami stromov a kamenné budovy. Dominantami mesta sú nespočetné parky a neogotická Katedrála. Za pozornosť tiež stojí Old Canterbury University, Canterburské múzeum, Riccarton House, ale tiež rôzne galérie a múzeá. Viacero ciest vedie z Christchurchu k Južným Alpám. Nádhernej scenérii dominuje Mount Cook (3754 m), známy tiež pod maorským názvom Aoraki. Národný park Mount Cook pozostáva z viac než 20 vrcholov nad 3000 metrov. Nachádza sa tu aj Tasmanský ľadovec. Záujemcovia si tu môžu vyskúšať všetky druhy lyžovania.
Západná časť
Západné pobrežie je jedným z území Nového Zélandu, kde sa ešte zachovala divoká a takmer nedotknutá príroda. Región Te Wahipounamu je súčasťou svetového dedičstva, pozostáva z piatich národných parkov. Fiordland sa nachádza viac na juh a predstavuje územie neobjavenej divočiny, s množstvom jazier, hôr a čarovných pobreží. V blízkosti jazera Wakapitu leží Queenstown - hlavné mesto dobrodružstva a hlavné lyžiarske centrum krajiny. Southland je zelená a úrodná provincia, ktorej severné časti sú vynikajúce na kempovanie. Silného škótskeho ducha majú tunajšie mestá Invercargill a Dudedin (keltský názov pre Edinburgh). V Dunedine vás o tom presvedčí destiléria whisky, ale tiež budovy z 19. storočia. Na neďalekom polostrove Otago môžete nájsť kolónie vzácnych žltookých tučniakov hoiho.


Turistické atrakcie a pamiatky na Novom Zélande

Rotorua – neustály sírový pach ustavičných explózií gejzírov, bublajúce bahenné jazerá
jazero Taupo – centrum vulkanickej planiny uprostred zasnežených vulkánov
Waitomo – úžasné vápencové jaskyne
Whanganui River – široká, smaragdovo zelená rieka obklopená nepreniknuteľnou džungľou
Marlborough – svetoznáma vinárska oblasť
Nelson – nádherné pláže obklopené rovnomenným národným parkom
Abel Tasman National Park – úžasné morské kajakovanie
Kaikoura – územie, kde môžete pozorovať veľryby
Aoraki Mount Cook – najvyšší vrch Nového Zélandu s osobitým vrcholom podobajúcim sa stanu
Dunedin – mesto ovplyvnené architektúrou Škótska
polostrov Otago – úžasná divočina s kolóniami albatrosov a tučniakov
Queenstown – centrum turizmu, kde môžete lyžovať a raftovať
Routeburn Track – turistická trasa spájajúca Queenstown a fjordy, jazerá a vrchy Fiordlandu, nájdete tu aj slávny Milford Track
Stewart Island – malý izolovaný ostrov s najnovším národným parkom Nového Zélandu, práve tu je najväčšia šanca že uvidíte vtáka kiwi vo voľnej prírode

Novozélandská kuchyňa


Miestna kuchyňa je predovšetkým ovplyvnená zmesou najrôznejších európskych kuchýň, v popredí ktorých je predovšetkým britská kuchyňa. Dôležitými kulinárskymi prvkami sú prvky z ázijskej kuchyne, no aj kuchyne pôvodných obyvateľov Nového Zélandu – maorskej kuchyne. Zopár typických pokrmov:
Hangi – najznámejšia špeciality zo zmesi mäsa a zeleniny, zabalené do alobalu a pečené na kameňoch v jame vykopanej v zemi.
Venison – pokrm z odležanej zveriny, sprudka opečený z obidvoch strán na grile, ktorý sa podáva s exotickými omáčkami.
Lamb Cutles – jahňacie kotlety s vlastnou šťavou
Roast Lamb – jahňacie mäso zapečené so zeleninou a sladkými zemiakmi, nazývané kumara.


Klimatické podmienky na Novom Zélande


Podnebie na Novom Zélande je prevažne mierne, s teplejším podnebím na Severnom ostrove. V zimnom období zriedkavo klesnú pod 0°C, v lete nevystúpia viac ako 30°C. Ideálnou dobou na dovolenku je október, november a december, alebo marec a máj. Práve vtedy pretrváva obdobie sucha. Naopak v júli a auguste vás môžu zastihnúť nepríjemné dažde. Nový Zéland má jasnú, neznečistenú atmosféru, vďaka ktorej slnko pôsobí silnejšie než inde v Európe, preto si nezabudnite zabaliť čiapku na hlavu a krém na opalovanie.

Základné informácie o Novom Zélande:

Názov: Nový Zéland
Rozloha: 270 534 km2
Počet obyvateľov: 4 173 460
Hlavné mesto: Wellington
Mena: Novozélandský dolár (NZD)
Úradný jazyk: anglický a maorský jazyk
Náboženstvo: anglikánska cirkev 14,9%
katolíci 12,4%, ateisti 58,9%
Časový posun: GMT +12

Potrebné doklady na cestu na Nový Zéland

Na vstup do krajiny je treba mať platný cestovný pas.

 

Zastupiteľské úrady SR na Novom Zélande

Veľvyslanectvo SR v Canberre
Culgoa Circuit, O’ Malley
2606 Canberra, Austrália
tel: +612/62901516
fax: +612/62901755
mob: +61/417253805
e-mail: emb.canberra@mzv.sk
www.mzv.sk/canberra