Dovolenka Omán – last minute, zájazdy

Omán, jeden z najkrajších sultanátov na svete, kde sa môžete okúpať v teplom Indickom oceáne, prejsť rozpálenými púštnymi dunami, či sa prechádzať v pokojnom palmovom háji.

Omán sa nachádza na východnom cípe Arabského polostrova, na brehu Arabského mora a Ománskeho zálivu. Krajina má fantastickú dovolenkovú klímu, bohatú arabskú kultúru a mnohé turistické destinácie s bielymi piesočnatými plážam, kde poskytujú kvalitné služby. K Ománu patria aj ostrovy Musandam a z vojenského hľadiska významné oblasti Masira a Kuríja-Muríja. Väčšia časť vnútrozemia je pokrytá púšťou Rub al-Chálí. Omán bol dlhé roky uzavretý pred okolitým svetom, ako turistická destinácia nepoznaný, dokonca ešte v 60-tych rokoch tu existovalo otrokárstvo a väčšina obyvateľstva bolo negramotných. Silný vplyv islamského náboženstva v krajine sa prejavil najmä v architektúre, kultúre a spôsobe života. Omán je nádherná krajina plná prírodných kontrastov, kde nájdete majestátne hory, ale i rozpálené piesočnaté pláže. Môžete si tu zajazdiť na ťavách, plaviť sa jachtou či sa prechádzať v nádhernom palmovom háji.

Dovolenka v Ománe – TOP destinácie


Mascat, v preklade znamená muškátov kvet. Hlavné mesto Ománu, ktoré je rozdelené na oblasť, kde sídli sultán a vláda a na oblasti moderného, ale aj starobylého charakteru. Metropolu lemuje arabská architektúra, ktorá vyniká na mešitách, menších stavbách, či na samotných domoch. Nazývaný aj ako „klenot Arábie“ predstavuje toto mesto zmes starého i nového. Napriek tomu, že Mascat je súčasťou púštnej krajiny, je to zelené mesto, kde sú cesty lemované pestovanými zelenými trávniky a stromami. V zime je mesto zaplavené množstvom pestrofarebných kvetov, ktoré zachovávajú jeho typický charakter. Starý Mascat má svoje zvláštne kúzlo, ktoré je tvorené mnohými starobylými pevnosťami, hradmi, mešitami a vežičkami. Veľkú mešitu, by si žiadny cestovateľ v Ománe určite nemal nechať ujsť. Zaujímavým miestom v Mascate je oblasť Mutrah. Je to turisticky zaujímavé, útulné a rušné miesto, kde sa usporadúva rybí trh. Okrem úlovkov z mora tam nájdete všetko od korenia, tkanív, suvenírov, až po čokoládu. Mešita sultána sa nachádza v oblasti Ruwi. V jej okolí sa dá poprechádzať po pokojných bočných uličkách. V štvrti Madinat As-Sultan Qabosse je Múzeum Ománu. V ňom sa môžete dozvedieť viaceré fakty z histórie tohto sultanátu, jedného z posledného na svete. Zaručený oddych plný zábavy v mori majú turisti pri návšteve veľkého miestneho prístavu. V Arabskom mori môžete šnorchlovať, zaplávať si s delfínmi, alebo si vyskúšať iné vodné aktivity.

Turistické lokality v Ománe

V Ománe nájdete množstvo turisticky zaujímavých lokalít. Pri hlavnom metropole Mascate sa nachádza mesto Nizwa, ktoré sa rozkladá na úpätí pohoria Al Hajar. Mesto, kedysi nazývané „islamská perla“ stráži rozľahlá pevnosť z obdobia stredoveku. Lákadlom je v centre mesta veľké trhovisko, kde môžete nakúpiť tradičné ománske výrobky, napríklad typickú zahnutý dýku nazývanú Khanjar. Zaujímavosťou je aj najväčší trh s kozami v krajine. Nizwa sa pýši aj najvyššou horou Ománu – Džabal až-Šams, v preklade Slnečná hora, ktorá poskytuje dobré podmienky na výstup pre náročnejších turistov. Mešita sultána Qaboosa patrí k historickým pamiatkam, ktoré stojí za to si pozrieť.
Pevnosť Bahla, tiež vzdialená od Mascatu pár desiatok kilometrov predstavuje už pomerne rozpadávajúcu sa kultúrnu pamiatku, zapísanú na zozname UNESCA. Objavovanie Ománu predstavuje dobrodružnú cestu, popretkávanú rôznymi menšími dedinkami, kde môžete vidieť, napríklad ako v dedinke Nakhal, ako si domáci obyvatelia ctia a udržiavajú tradície, vrelo vás uvítajú, ponúknu vás miestnymi špecialitami z pekárne, či odporučia navštíviť ružovú mešitu, stvorenú len pre ženy. Podobných dediniek, či pevností je po celej krajine mnoho.

Dedinka Sur je tiež veľmi turisticky vyhľadávaná lokalita, najmä pre svoju rybársku povesť a prístav Sohar. Obdivovať tu môžete precíznu výrobu drevených arabských plachetníc.

Blízko hraníc s Jemenom sa nachádza turisticky vyhľadávaná lokalita v pohorí Al-Dhofar. Mnohí ju označili za čarokrásne miesto, s prijateľnými teplotami, ktoré sa tam len zriedkavo šplhajú do extrémov, ako v iných oblastiach krajiny. Počas monzúnových dažďov, začiatkom leta sa vám naskytne nezabudnuteľný pohľad na zazelenané údolia a zurčiace vodopády. Atmosféru dopĺňajú nádherné rastliny, kokosové palmy, oleandre, banánovníky a tie najrôznejšie druhy zvierat i vtákov. Oblasť je vyhľadávané aj pre svoje biblické stopy, o ktorých sa zmieňuje Starý zákon. V Salalahu môžete vidieť, ako sa spracováva živica zo stromov, ktorá je vyvážaná do celého sveta a je používaná napríklad aj ako kadidlo.

Sultanát Omán, to je piesočnatá krajina. Turisticky zaujímavé sú preto rozľahlé piesočné duny, v ktorých sa doslova stratíte. Najlepšie je preto objednať si terénny džíp a sprievodcu, ktorý vás v púšti Wahiba nenechá stratených. Na cestu si nezabudnite pribaliť dostatok pitnej vody. Pri takomto výlete na vás čaká nezameniteľný pohľad, ktorý vám na jednej strane poskytne vyprahnutá púšť a na druhej žiarivý oceán.

Pri dovolenke v Ománe nevynechajte tie najlepšie ománske pláže, nachádzajúce sa na najvýchodnejšom cípe arabského polostrova. Pobrežie sa volá Ras Al-Jinz a preslávené je najmä tým, že slúži ako domov tisíckam korytnačiek rôznych druhov, z ktorých sú najznámejšie najmä zelené korytnačky obrovské.

Ománska kuchyňa

Tradičná miestna kuchyňa je veľmi chutná a jednoduchá a vystačí si s niekoľkými základnými surovinami a korením. Jedlá v Ománe sú chutné, najmä vďaka tradičným rôznorodým marinádam. Najčastejšie používanými surovinami sú kuracie, rybie a bravčové mäso. Čo sa týka nápojov, v krajine je veľmi obľúbeným nápojom tzv. laba, prípadne podobné nápoje, na báze jogurtu miešané s kardamonom a pistáciovými orieškami. Pokiaľ Vás zaujímajú typické ománske jedlá, ktoré by sme vám odporučili pri návšteve tejto krajiny, potom vedzte, že by ste mali ochutnať sviatočné jedlo Shuwa, čo je mäso pečené v podzemnej peci. Mäso sa pečie veľmi pomaly a vďaka tomu je veľmi jemné. Pre varením sa silne ochutí korením a bylinami, čím získa veľmi delikátnu chuť. Vyskúšajte aj Maqbous, ktorého základom je ryža ofarbená šafránom dožlta a varená spolu s okoreneným mäsom. Známy je taktiež pokrm Mashuai, ktorý sa pripravuje z pečenej tresky. Ryba sa servíruje s ryžou ochutenou citrónom. Prílohou k mnohým ománskym jedlám je placka Rukhal, jej základom je akési chlebové cesto. Placka sa vyváľa do tenka a pečie sa na ohni z palmových listov.


Klimatické podmienky v Ománe


V krajine prevláda subtropické, až tropické podnebie s horúcim a vlhkým počasím, s teplotami až 54° C, v horúcom období od mája do septembra. Najvhodnejšie obdobie na dovolenku v Ománe sú preto naše zimné mesiace a začiatok jari. Neskôr začínajú teploty prudko stúpať a prevláda dlhé obdobie sucha. Kým v horských oblastiach je značný výskyt zrážok, v pobrežných oblastiach, najmä v blízkosti ostrova Masirah, v priebehu roka niekedy neprší vôbec.


Základné informácie o Ománe:

Názov: Ománský sultanát
Rozloha: 309.500 km2
Počet obyvateľov: 3 mil. (údaj z roku odhad 2011)
Hlavné mesto: Mascat
Mena: ománsky riál (OMR)
Úradný jazyk: arabský
Náboženstvo: islam 75%, ostatné 25
Časový posun: UTC +4
Dĺžka pobrežia: 2092 km

Potrebné doklady na cestu do Ománu

Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas a príslušné vízum, o ktoré možno požiadať na veľvyslanectve Ománu vo Viedni, alebo priamo na hraničnom priechode / letisku pri vstupe do krajiny.

Zastupiteľské úrady SR v Ománe

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné veľvyslanectvo SR v Káhire/Egypt:
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire
3, Adel Husein Rostom
Cairo
P.O.BOX 450
11794 - Ramses Post Office Dokki
Telefón: +20-2/33358240, +20-2/33357544, +20-2/33376901
Mobilný telefón: +20/122171845
Fax: +20 2 33355810
E-mail: emb.cairo@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/kahira