Dovolenka Palau – last minute, zájazdy

 Palau, tropický raj s panenskou prírodou, nekonečnými možnosťami na potápanie, zaujímavou históriou, obohatí vašu dovolenku snov všetkými smermi.

Palau tvorí dokopy až 350 ostrovov, z ktorých iba 7 je obývaných. Leží uprostred Tichého oceánu, približne 500 km od Filipín a v súčasnosti je Palauská republika jedným z najmladších štátov sveta. Ostrovy boli objavené v 16. storočí moreplavcom Ruy López de Villalobosom. Ich zaujímavá história sa spája tiež s časmi kolonizácie Nemeckom, ale aj Američanmi, počas druhej svetovej vojny, keď tu zúrila pacifická časť konfliktu. Ešte stále tu možno nájsť mnoho vrakov lodí a bojových lietadiel. Nielen vďaka tomu je ostrov doslova raj pre potápačov. V tyrkysovom mori možno vidieť desiatky druhov žralokov, 1500 druhov tropických rýb, či 700 druhov koralov, ktoré robia z podmorského sveta doslova fantazijné miesto. V neposlednom rade sa tu nachádza tiež svetoznáme jazero Jellyfish Lake, v ktorom žijú tisíce medúz, ktoré po čase stratili schopnosť „ublížiť ". K stále väčšej obľúbenosti medzi turistami prispieva aj tropická klíma s celoročnými teplotami okolo príjemných 27 stupňov Celzia, krásny biely piesok, pobrežie lemované palmami, či rozmanitá tropická vegetácia.

Dovolenka na Palau – TOP destinácie

Ostrov Koror
Koror je súčasťou súostrovia Palau. Práve na tomto ostrove sa nachádza rovnomenné mesto Koror, ktoré bolo až do nedávnej minulosti hlavným mestom republiky Palau. Terajšie hlavné mesto – Malekok je vzdialené od Kororu približne 20 kilometrov. Práve Koror je hlavným centrum obchodu, ekonomiku, ale najmä kultúrneho život celej Palauskej republiky. Napriek tomu, že na ostrove Koror žije len necelých desať tisíc obyvateľov, nájdete tu prvotriedne múzeá, Japonskom vybudované akvárium a výskumné stredisko či umelecké galérie. Nachádza sa tu tiež hlavné medzinárodné letisko Airai, z ktorého to nie je ďaleko k jednej z nádherných pláži ostrova.

Ostrov Babelthuap
Na tomto miesto vás zaujme hlavne prekrásny most, ktorým je tento ostrov spojený s ostrovom Koror a ktorý dostali Paulauskí obyvatelia od Japonska. Zaujímavosťou je, že sa tu buduje mesto, ktoré veľmi nápadne pripomína zmenšený Washington a o ktorom sa povráva že v budúcnosti bude vyhlásené za ďalšie hlavné mesto.


Turistické atrakcie a pamiatky na Palau

Monolity
V severnej časti súostrovia Palau sa ťažia tzv. monolity, čo sú obrovské kamenné dosky, do ktorých sa najčastejšie vytesávajú tváre. Môžeme ich prirovnať k podobnej záhade, ako sú sochy na Veľkonočnom ostrove.

Miniatúrne cesty
História na vás bude dýchať aj pri putovaní medzi jednotlivými dedinami. Cesty, ktoré tieto miesta spájajú, sú lemované tisíc rokov starými kameňmi a vyzerajú ako miniatúrne cesty z doby Rímskej ríše.

Borubuduru
Záhadným lákadlom nielen pre archeológov sú kopce vytvorené ľudskou rukou Borubuduru. Ide o monumentálne kamenné chrámy o veľkosti menšej hory. Najväčší Borubudur je Chelechui na juhu Babelthuapu.


Palauská kuchyňa


Miestna kuchyňa je ovplyvnená ako západnou, tak aj východnou kuchyňou, najmä japonskej. Ako typický ostrov sa na jedálničku objavujú najčastejšie morské plody. Na niektorých odľahlejších ostrovoch si domorodci príchod cudzinca uctia hostinou zahŕňajúcou lokálne dobroty ako chobotnicu, langusty, ustrice, úhory a mnohé iné morské potvory, taro, ryža a cassava, krabie mäso zmiešané s kokosovým mliekom, či mušle z mangrovových lagún.

Klimatické podmienky na Palau

Palau sa nachádza v tropickom oceánskom podnebí, ktoré je ovplyvnené oceánskymi vetrami a ktoré zaručuje príjemné podnebie po celý rok s priemernou ročnou teplotou 27°C. Ako v typicky tropickom podnebí tu je vlhkosť veľmi vysoká, pohybuje sa až okolo 82%, najmä v období od júla do októbra, kedy pretrváva obdobie dažďov. Tajfúny sa tomuto územiu našťastie vyhýbajú.

Základné informácie o Palau:


Názov: Palauská republika
Rozloha: 458 km2
Počet obyvateľov: 20 800
Hlavné mesto: Melekeok
Mena: americký dolár (USD), Palauský dolár
Úradný jazyk: angličtina, palaučina
Náboženstvo: katolíci 42%, protestanti 23%
Časový posun: GMT +9


Potrebné doklady na cestu do Palau

Cestovný pas.

Občania Slovenskej republiky nepotrebujú pri ceste na Palau vízum pri pobyte kratšom ako 30 dní. Pri vstupe do krajine je však nutné si zakúpiť vstupné povolenie - entry permit, ktorého cena je okolo 50 USD.

Zastupiteľské úrady SR v Palau

Veľvyslanectvo SR v Tokiu
2-11-33, Motoazabu, Minato-ku
106-0046 Tokyo, Japonsko
tel: +81-3-3451 2200
fax: +81-3-3451 2244
mob: +81-909 847 2000
e-mail: emb.tokyo@mzv.sk
www.mzv.sk/tokio