Dovolenka Panenské ostrovy – last minute, zájazdy

Panenské ostrovy, karibský daňový raj, panenská príroda, zmysly opantávajúca kreolská gastronómia a tradície neovplyvnené inými kultúrami.

Panenské ostrovy, celým názvom Britské Panenské ostrovy sa ukrývajú v Karibskom mori a sú časťou súostrovia Malé Antily. Britské Panenské ostrovy tvorí dokopy 60 menších ostrovov, z ktorých sotva 15 je obývaných. Tento karibský raj objavil v roku 1493 Krištof Kolumbus, pri jednej zo svojich mnohých morských výprav svetom. Panenské ostrovy sú skutočne výnimočnou dovolenkovou destináciou, nakoľko oproti iným karibským destináciam sem púšťajú oveľa menej turistov, čím si chcú zachovať svoje pôvodné tradície s tradičným vnímaním života a nechcú vplyv iných kultúr. Vďaka rôznym finančným výhodam patria Britské Panenské ostrovy spolu s Kajmanskými ostrovmi medzi daňové raje sveta. Nájdete tu ešte stále nedotknuté časti panenskej prírody, kde si do sýtosti môžete vychutnať oddych a pokoj.

Dovolenka na Panenských ostrovoch – TOP destinácie


Tortola
Miesto na Panenských ostrovoch, ktorého sa ako prvého dotýkajú slnečné lúče a vďaka tomu tu trvá deň o niečo dlhšie. Tortola je centrom turistického ruchu na ostrovoch a to najmä vďaka Road Town, hlavnému mestu Panenských ostrovov. Nájdete tu veľké hotelové komplexy, ako aj útulnejšie možnosti ubytovania na idylickom vidieku. K Road Town sa viaže historka o vzbure roľníkov, ktorý keď nesúhlasili s krokmi vlády, podpálili všetky budovy a okolité plantáže. Road Town teda doslova muselo vstávať z popola. S letoviskom sa spája aj nový umelo vytvorený ostrov Wickham, kde nájdete kopu príležitostí na zábavu, nakupovanie, ale aj nočný život.


Virgin Gorda
Veľmi významné letovisko, ktoré sa môže pochváliť najkrajšími plážami na ostrove, ktoré lemujú vysoké palmy a obmýva ich teplé karibské more. I keď tieto pláže doslova lákajú k celodennému ležaniu, nenechajte si ujsť krásnu okolitú prírodu, kde sa môžete pokochať tými najrôznejšími exotickými rastlinami a kvetinami. Táto turistická destinácia má svoje dve špecifiká – v mori sa budete kúpať s množstvom korytnačiek a na pobreží sa nachádzajú reštaurácie priamo na zakotvených lodiach.


Anegada
Tretie zo štyroch významných letovísk na Panenských ostrovoch. V Anegade nájdete množstvo menších útulných hotelov s tými najkvalitnejšími službami. Letovisko sa pýši i centrom rybolovu, ktorý je v krajine veľmi populárny i nádhernými plážami s morom, ktoré sa pýši tými najexotickejšími morským dnom, ktoré doslova láka k potápaniu.


Van Dyke
Letovisko známe hlavne pre svoju pestrú ponuku vodných športov, vrátane potápania. Toto miesto obľúbujú hlavne mladý dovolenkári, ktorých potešia bary priamo na nádherných piesočnatých plážach.


St. Croix
Je najväčší ostrov na Panenských ostrovoch, dosahujúci dĺžku 28 kilometrov. Centrum tohto letoviska je umiestnená na východnom konci ostrova a je známe najmä vďaka svojim duty free obchodom, umeleckým galériám, očarujúcim barom a reštaurácii, ktoré lemujú promenádu pozdĺž prístavu. Nájdete tu i nádherné pláže a tyrkysovo-modré more, ktoré ponúka kvalitné vodné a rekreačné vyžitie. Časť Sandy-point je známa tým, že sa tu nachádzajú ohrozené druhy morských korytnačiek.

Turistické atrakcie a pamiatky na Panenských ostrovoch

Ostrovy sú síce pôvodne územím Španielska, postupne si však nadvládu získali Briti. A práve táto kultúra ovplyvnila vznik mnohých historických pamiatok na ostrove. Nájdete tu zaujímavé múzeá, ktoré sa zameriavajú nielen na domáce dejiny, ale aj na rôzne oblasti kultúry. Medzi obľúbené turistické miesta patrí liehovar, ktorý na ostrove vyrába rum. Tu sa dozviete niečo nielen o tom, ako funguje proces výroby, ale aj histórii tohto nápoja. Ochutnávka samozrejme nemôže chýbať. Najstaršou budovou, nachádzajúcou sa v hlavnom meste Road Town, je bývalá väznica. Okrem nej tu nájdete aj múzeum mušlí, historický kostol, starú radnicu a veterný mlyn, ktorý je pozostatkom dánskej nadvlády.
Pokiaľ budete chcieť okúsiť aj niečo iné, ako len históriu ostrova, vyskúšajte si niektorú z voľno časových aktivít. Z množstva vodných i nevodných športov tu vedie najmä potápanie. Nádherné koraly, ktoré sú výsledkom vzniku ostrovov zo sopečných vyvrhlín vás určite uchvátia. Panenské ostrovy sú obľúbeným miestom pre surferov, ale nesmieme zabudnúť ani jachtárov. Jednoznačne vás však zaujme plávanie s delfínmi, ktoré s môžete vychutnať na ostrove Tortola v zábavnom centre Dolphin Discovery.
Príroda na Panenských ostrovoch tiež určite stojí za zmienku. Na ostrove St. Croix sa nachádza Národný park s jednou z najlepších pláži, akú si len viete predstaviť. Práve rieka Bay, ktorá sa tu nachádza je miesto, kde členovia expedície Columbusa vkročili na ostrovy. Nájdete tu zaujímavé vraky, opustené trupy lodí a mangrové lesy, ktoré sú domovov tých najrôznejších, často i ohrozených živočíchov.

Miestna kuchyňa


Kuchyňu na Panenských ostrovoch zaraďujeme k obľúbenej kreolskej gastronómii. Je to exotická krajina a tak hlavným základom jedál sú samozrejme rôzne exotické plody, ktoré si často pestujú sami a z ktorých pripravujú vynikajúce šaláty. Veľmi obľúbenou plodinou, ktorá sa využíva pri varení skoro každého kulinárskeho výtvoru je limetka. Okrem toho sú na ostrove v hojnom počte obľúbené morské plody a ryby. Domácou špecialitou je múčnik pripravovaný zo sušienok a citrónovej plnky. Pochúťkou sú grilované bravčové kotlety s dusenou zeleninou a limetkou. Typickým miešaným nápojom je No See-Um, ktorý sa skladá z banánov, kokosu, ananásu a až 75%tného rumu.

Klimatické podmienky na Panenských ostrovoch


Klíma na Panenských ostrovoch priam láka k vytúženej dovolenke. Je príjemná karibská s priemernými teplotami okolo 25°C v zime a 28°C v lete. Takéto počasie je tu najmä vďaka kombinácii vetrov znižujúcich vlhkosť vzduchu a teplých karibských prúdov. Obdobie dažďov trvá približne od júla do októbra, kedy prichádzajú bunky v krátkych, ale za to silných intervaloch. Panenské ostrovy nepatria do hurikánovej oblasti.

Základné informácie o Panenských ostrovoch:

Názov: Panenské ostrovy (Veľká Británia)
Britské zámorské teritórium
Rozloha: 153 km2
Počet obyvateľov: 23 552 (2007)
Hlavné mesto: Road Town
Mena: americký dolár (USD)
Úradný jazyk: angličtina
Náboženstvo: rozličné protestantské cirkvy (86%), katolíci (10%)
Časový posun: Slovensko -5 hod.

Potrebné doklady na cestu na Panenské ostrovy


Je nutné mať pas platný najmenej 6 mesiacov po návrate a pre medzipristátie v USA je potrebné americké vízum. Po prílete je potrebné predložiť spiatočnú letenku. Na ostrovoch je povolený pobyt do šiestich mesiacov.

Zastupiteľské úrady SR na Panenských ostrovoch


SR nemá na Panenských ostrovoch diplomatické zastúpenie. Príslušným úradom je :
Veľvyslanectvo SR v Havane (Kuba).
Veľvyslanectvo SR - Embajada de la República Eslovaca
Calle 66, No 521, entre 5ta B y 7ma
Miramar - Playa Havana
Tel. č.: +53-52630584, +53-7/2041 884, 2041 885, +53-7/2041 883
E-mail: embeslovaca@enet.cu