Dovolenka Portugalsko – last minute, zájazdy

Portugalsko, dovolenková krajina, s nádhernými nepreplnenými plážami, úžasným pohostinstvom, výbornými vínami a kulinárskymi špecialitami.

Portugalsko sa nachádza na juhu Európy na Pyrenejskom polostrove. Má výbornú polohu, susediacu s obľúbeným Španielskom a obmývanú Atlantikom. K Portugalsku zaraďujeme aj jeho administratívne časti súostrovie Madeira a Azorské ostrovy. Portugalsko je perfektná dovolenková destinácia, kde ani v zime neklesá teplota pod 15°C, kde je viac ako 300 slnečných dní v roku, 150 km prekrásnych piesočnatých pláží, jedinečné a miestami až bizarné útesy, priezračne čistá a príjemne osviežujúca voda Atlantiku, elegantné biele vilky s vlastnými bazénmi, ale i slávna história, či komfortné turistické služby. Portugalsko ešte stále nie je typická dovolenková destinácia a práve preto tu ešte nájdete typickú atmosféru krajiny nepoškvrnenú stále sa rozpínacím turizmom.

Dovolenka v Portugalsku – TOP destinácie

Algarve patrí medzi najjužnejšie provincie Portugalska. Nájdete tu krištáľovo čistú vodu, malé romantické zátoky, svetoznámy, mnohokrát fotografovaný skalný masív, široké pláže s pieskovými dunami, ktoré obmýva rozbúrený Atlantický oceán. Je to ideálne miesto, nielen pre tých, ktorí hľadajú pokoj a relax, ale aj pre aktívnych turistov, ktorí sa do sýtosti môžu vyšantiť pri golfe, jazde na koňoch, na horských bicykloch, či v nádhernej vychádzke mestom. Hlavné mesto Faro vám ponúkne nádhernú vyhliadku na stredoveké opevnenia, zaujímavé stavby, múzeá, mesto Silves – vybudované z kameňov rôznych epoch, kultúrneho dedičstva Lagos, starorímske kúpele uprostred pomarančovníkových plantáži a olivových hájov. Táto destinácia sa pýši svetoznámymi hotelovými reťazcami, ale aj najčistejšími plážami s najkrajšími vodami.

Lisabon, hlavné mesto Portugalska, ktoré sa nachádza pri rieke Tejo. Je to obľúbená turistická destinácia, kde sa nachádza množstvo kultúrnych pamiatok, z ktorých najznámejšia je Zlatá kaplnka Santo António a prístavná Belémska veža. Preslávená lisabonská botanická záhrada je obľúbené miesto relaxu, kam chodia odpočívať nielen domáci obyvatelia. Mesto dýcha typickou stredomorskou atmosférou a taktiež s typickou architektúrou. V blízkosti Lisabonu sa nachádzajú menšie kúpeľné oblasti.

Costa Verde, oblasť sa nachádza tesne pri hraniciach so Španielskom. Nádherné dlhé pláže, nachádzajúce sa v blízkosti hotelových komplexov sú najobľúbenejšie v celom Portugalsku. Skvostom Costa Verde je Národný park Peneda – Geres. Tu nájdete lesy kombinované s kopcami, vodopády, umelé a prírodné jazerá, či niekoľko zurčiacich riek, ktoré sú ako stvorené pre turistiku. Múzeum, nachádzajúce sa v tejto oblasti sa pýši najväčšou archeologickou zbierkou v krajine.

Montanhas
Turisti ho vyhľadávajú hlavne kvôli aktívnemu odpočinku. Nachádza sa v hornatej oblasti a je pre neho príznačná neporušená príroda s rôznymi zákutiami. Výhodou je aj vysoká koncentrácia termálnych kúpeľov. Svoje neduhy si môžete ísť vyliečiť napríklad do Vidago alebo Chaves. Dovolenkovať môžete aj v jednom z vinohradov. Osamelé farmy sú ako stvorené pre relax. Z kultúrnych pamiatok je najzaujímavejšia katedrála v Guarde.

Planícies
Poslednou zo šiestich dovolenkových oblastí tejto krajiny je Planícies. Tiché dedinské lokality sa živia najmä agroturistikou. Korkové zátky, ktoré sú samozrejmou súčasťou vínových fliaš sa vyrábajú práve zo stromov z týchto častí Portugalska. Pláže sú tiché, s minimom návštevníkov. Nezasiahol ich ešte turistický ošiaľ. Ak ste dobrodruh, ktorý miluje relax v samote, Planícies je pre vás ako stvorený.


Turistické atrakcie a pamiatky v Portugalsku

Sintra - Letný palác portugalských kráľov - svetové dedičstvo UNESCO
Montemor-o-Velho - Pevnosť z 11. storočí n.l.
Cabo da Roca - Skalná brána, zároveň najzápadnejší bod Európy
Batalha - Dominikánske opátstvo Santa Maria de Vitória - svetové dedičstvo UNESCO
Mafra - Barokový palácový kláštor
Fátima - sväté pútnické miesto od r. 1917, kedy sa trom deťom Lucii, Franciscovi a Jacinte zjavila Panna Mária. Na jej počesť bola vo Fátime postavená neobaroková bazilika.
Mys Cabo da Roca (pozri rekordy) - Nádherný biely maják s červenou strechou
Funchal - Botanická záhrada na Madeire
Most Luiza I. - Nádherný most s konzolovým vyložením
Azorské ostrovy - Dve kráterové jazerá Verde a Azur


Portugalská kuchyňa

Portugalsko je krajina kulinárskych špecialít. Je to prímorská krajina, takže bez čerstvých rýb a darov mora, by to nebola typická dovolenka. Typické jedlá krajiny sú čerstvo grilované sardinky – Cataplana, Arroz de Marisquo a kurča Piri-Piri. Ako dezert si vychutnajte Tarta de Natas, k tomu Medronho – vysokopercentný alkohol z lesných jahôd, alebo Aguardente del figo (figovica).Vína majú všeobecne výbornú kvalitu, či už sú to vína stolové, ročníkové alebo typické portugalské špeciality ako vinhos verdes (suché šumivé vína), moscatel (sladké dezertné víno ovocnej chuti) a samozrejme svetoznáme portské.

Klimatické podmienky v Portugalsku

Portugalské podnebie je silno ovplyvnené vetrami z Atlantického oceána. Letá sú preto chladnejšie a veternejšie ako v iných oblastiach tej istej zemepisnej šírky, ale napriek tomu pre Stredoeurópanov predstavuje priam ideálne dovolenkové počasie. Južné pobrežie krajiny má príjemné podnebie, vďaka teplým morským a vzdušným prúdom vanúcich z Afrického kontinentu.


. . I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII .
Lisabon 16 17 18 20 22 25 28 28 26 22 20 18
Algavre 21 22 23 25 22 25 29 29 26 22 20 19
Madeira 23 24 25 26 26 26 27 28 27 26 25 24
.


. . I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII .
Lisabon 15 15 15 16 17 18 19 20 20 19 17 16
Algavre 18 19 19 20 20 21 22 23 21 19 18 17
Madeira 19 20 20 21 21 21 22 23 21 21 21 20
.

 


Základné informácie o Portugalsku:

Názov: Portugalská republika
Rozloha: 92 152 km2
Počet obyvateľov: 10 617 575
Hlavné mesto: Lisabon
Mena: Euro
Úradný jazyk: portugalský
Náboženstvo: kresťania 84%
Časový posun: GMT +0
Dĺžka pobrežia: 974 km


Potrebné doklady na cestu do Portugalska


Občania SR môžu na územie Portugalskej republiky vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom.


Zastupiteľské úrady SR v Portugalsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Lisabone
Avenida da Liberdade 200, 5 Esq.
1250 – 147 Lisboa

Tel: +351/21 358 33 00
Mob: +351 917 340 255
Fax: +351/21 358 33 09
Email: emb.lisbon@mzv.sk
www.mzv.sk/lisabon