Dovolenka Rakúsko – last minute, zájazdy

Rakúsko, srdce Európy s romantickými horskými údoliami a mestami, snehovými podmienkami na svetovej úrovni, úctyhodnými historickými pamiatkami je ideálne na prežitie vašej dovolenky.

Rakúsko je krajinou dych berúcich kontrastov, od vysoko týčiacich sa Álp, až po zelené pásy údolia Dunaja. Táto európska krajina je známa pre množstvo historických pamiatok, inšpirujúcich múzeí a galérií, ako aj svojimi špičkovými lyžiarskymi podmienkami a úchvatné horské scenérie. V Rakúsku žilo množstvo priekopníckych osobností kultúrneho a historického života Rakúska, od geniálnych skladateľov Mozarta a Schuberta, po svetoznámeho psychológa Sigmunda Freuda. Slávne architektonické bohatstvo Rakúska tvorí spomienku na kedysi mocných panovníkov Habsgurgovcov, ktorí ovládali celú strednú Európu po sedem stáročí. Nielen vo Viedni sa nachádzajú nádherne zdobená Opera House a Hofburg Imperial, i iné mestá sú plné historického kúzla, napríklad Salzburg, ktoré je v sebe nesie spomienky narodenia WA Mozarta, či ohromujúce barokové kostoly na pozadí snehom pokrytých vrcholkov Álp.

Dovolenka v Rakúsku – TOP destinácie

Bad Gastein
Bad Gestein je kúpeľné mestečko ležiace v nadmorskej výške asi 1OOO m uprostred národného parku Vysoké Taury a má cca 5 800 obyvateľov. Najväčším lákadlom mesta je 18 termálnych prameňov, ktoré v meste a jeho okolí vyvierajú. Termálne pramene mesta sú obohatené o mierne rádioaktívny prvok radón, ktorý blahodarne pôsobí na ľudí, trpiacich reumou, artrózou, chorobami dýchacích ciest, či orgánov látkovej výmeny. Ako preventívne pôsobia aj na ľudí trpiacich na rôzne alergie. Je to mesto, ktoré je známe najmä pre svoje možnosti na zimnú dovolenku. Bad Gastein ponúka viac než 200 km zjazdoviek v rôznych úrovniach obtiažnosti, samozrejme skvelo udržované. Samozrejme okrem vynikajúcich lyžiarskych možností si nenechajte ujsť prehliadku Gasteinského múzea, vtáčieho parku, kostola sv. Mikuláša, či krásneho vodopádu Gletschermühhlen. Z historických pamiatok sú najznámejšie stavby chrám Panny Márie, ktorý pochádza z 15. Storočia a zámoček z polovice 16. storočia.

Mittersill
Vyhľadávané stredisko zimnej dovolenky, malebné alpské mestečko Mittersill, sa rozkladá medzi svahmi Kitzbühelských Álp a národného parku Vysoké Taury. Leží v pôvabnom údolí rieky Salzach a v jeho okolí sa nachádza celkom 6 lyžiarskych stredísk. V pozadí mestečka sa totiž celoročne týčia zasnežené štíty alpských velikánov. Mestom prechádzajú skibusy, ktoré dopravujú lyžiarov k ich vytúženým zjazdovkám. V cene lyžiarskych permanentiek už obvykle býva táto doprava zahrnutá. Mittersill ďalej ponúka vynikajúce podmienky pre lyžovanie bežecké, sánkovanie či korčuľovanie. Môžete taktiež využiť možnosti kúpania v krytom bazéne. Najznámejším lyžiarskym strediskom oblasti je 8 km vzdialený Kitzbühel. Pokiaľ nevyužijete služieb skibusu, ktorý vás môže vyviesť do horského sedla Pass Thurn (1 2774 m), môžete sa zviesť taktiež novou lanovkou Panoramabahn, ktorá tiež vedie z mestečka Hollersbach. Miestnou najpopulárnejšou lyžiarskou trasou je tzv. Kitzbühelské Safari.
Obrovská lyžiarska oblasť Zillertal Arena prepája strediská Gerlos-Königsleiten a Hochkrimml-Gerlosplatte, ktoré sú ľahko dostupné smerom na západ z Mittersilu. Východným smerom ležia strediská Kaprun & Zell am See, Rauris, ktoré je jedným z menších stredísk, rovnako tak ako Ski Arena Wildkogel a predovšetkým rodinami s deťmi obľúbené ľadovcové stredisko Weissee. Zaujímavosťou strediska Ski Arena Wildkogel je najdlhšia sánkarská dráha na svete.

Viedeň
Hlavné mesto Rakúska je zároveň hlavným mestom hudby, umenia, elegantnej architektúry i útulných kaviarní. Rozkladá sa na ploche 415 km2 a má približne 1,8 miliónu obyvateľov. Mestom, ktoré leží na úplnej rovine, preteká smerom od severu k východu rieka Dunaj. Správne sa Viedeň delí na 23 častí, tzv. Bezirkov. Politické, ekonomické a hlavne kultúrne centrum krajiny má v súčasnosti charakter kozmpolitnej metropole, lebo láka stále viac turistov a prisťahovalcov z celého sveta - patrí medzi najnavštevovanejšie mestá Európy. Pamiatok a zaujímavých miest je vo Viedni toľko, že keď budete chcieť vidieť alebo dokonca navštíviť úplne všetky, zaberie Vám to ozaj mnoho času. Milovníkom architektúry srdce zaplesá nad stavbami ako Hofburg - sídlo Habsburgovcov s drahocennou zbierkou korunovačných klenotov, najznámejší rakúsky zámok Schönbrunn, najvýznamnejšia gotická pamiatka Rakúska - Dóm Svätého Štefana priamo v centre Viedne, neogotická radnica (Rathaus) obklopená prekrásnou záhradou Rathauspark, skvostný barokový zámok Belvedere alebo v rovnakom slohu postavený kostol Karlskirche na Viedenskom námestí Karlsplatz. Väčšina turisticky vyhľadávaných budov je pamiatkou na císarské obdobie Viedne. Pokiaľ dávate prednosť architektúre modernejšej, nesmiete vynechať Hundertwasserhaus extravagatného architekta Hundertwassera alebo druhú najznámejšiu viedenskú stavbu tejto kontroverznej osobnosti, budovu teplárne v Spittelau. Keď si budete chcieť dopriať taktiež nejaký ten umelecký či kultúrny zážitok, zamierte trebárs do celosvetovo preslávenej Viedeňskej opery alebo do najslávnejšieho rakúskeho divadla Burgheater. Bola by veľká škoda, nenavštíviť vo Viedni taktiež známy zábavný park Prater s pestrými atrakciami pre malých i veľkých. A sladká bodka na záver - kto neochutnal výnimočnú tortu Sacher, čokoládovú lahôdku a špecialitu rovnomenného hotela hneď vedľa Viedenskej opery, ako by vo Viedni ani nebol.


Bad Kleinkirchheim
Veľmi známe, pôvodne kúpeľné mestečko, ležiace v blízkosti korutánskeho Národného parku Nockberge. Tunajší skiareál usporadúva každoročne preteky svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien. Nachádza sa tu viac ako 100 km lyžiarskych tratí rôznych úrovní - bežecké i pre klasické lyžovanie. Stredisko je obľúbené aj medzi snowboardistami a freeridermi. Nachádza sa tu i detský klub, ktorý sa stará o malých lyžiarov a stará sa o ich zábavu.


Kaprun – Zell Am See
Obľúbená lyžiarska oblasť ležiaca v prekrásnej prírode medzi jazerom na úpätí hory Schmittenhöhe a mestečkom Kaprun pod ľadovcom Kitzsteinhorn. Tiež známa pod názvom Europa Sportregion. Rôznorodá ponuka zjazdových tratí v celkovej dĺžke 138 km v troch vzájomne sa doplňujúcich strediskách Kitzsteinhorn, Maiskogel a Schmittenhöhe. V stredisku je moderná lanovka, ktorá zabezpečuje rýchlu a pohodlnú dopravu. Horná stanica lanovky leží v nadmorskej výške 3029 m, čo zaručuje kvalitný prírodný sneh nielen v zimných mesiacoch, ale i v lete. Sú tu trate rôznych obtiažností, pre začiatočníkov, malé deti, ale i náročných skúsených lyžiarov. Na svoje si tu prídu i snowboardisti a freerideri. Okrem lyžovačky môžete využiť široké spektrum zábavy a relaxu vo wellness centrách s bazénmi, saunami, masážami, skúsiť si zahrať hokej či curling v krytej hale alebo sa korčuľovať na jazere. Taktiež si môžete vyskúšať snowrafting, nočné sánkovanie alebo požičať si snežný skúter.

Fieberbrunn
Horské stredisko Fieberbrunn sa nachádza pri Kitzbüheli a je vzdialené asi 450 km od Bratislavy. Obkolesené kopcami Kitzbühelských Álp a masívom Wilden Kaiser je Fieberbrunn ideálnym východiskovým bodom na túry do okolia. Pre milovníkov vody je tu okrem jazera kúpalisko s prírodnou kamennou plážou, spojené s krytým kúpaliskom ponúkajúcim mnoho zaujímavých atrakcií.
Salzburg je mesto ako stvorené na romantické prechádzky – napr. Mirabellgarten – typická záhrada barokových zámkov s mnohými sochami z gréckej mytológie. Zámok Mirabell bol postavený v roku 1606. Zo záhrady sa dostanete rovno na námestie Makarplatz, kde po pravej ruke nájdete divadlo (Landestheater) a za rohom sa nachádza Mozarteum, kde sídli rovnomenná nadácia. Za návštevu stojí aj bábkové divadlo (Marionettentheater). Na adrese Makartplatz 8 nájdete Mozarts Wohnhaus, v ktorom Mozart býval v rokoch 1773 až 1780. Do starého mesta sa dostanete mostom Staatsbrücke cez rieku Salzach. Tu nájdete radnicu (Rathaus) z roku 1407. V severnej časti tohto námestia sa nachádza malý kostol (Michaelskirche), ktorý bol postavený už okolo roku 800 a v roku 1770 prestavaný v barokovom štýle. Stredu námestia dominuje fontána Residenzbrunnen, ktorá je považovaná za najkrajšiu barokovú fontánu v oblasti severných Alp. Tu je aj rezidencia (Residenz) postavená okolo roku 1120, kde dodnes sídlia Salzburgskí biskupi. S týmto námestím susedí ďalšie námestie – Domplatz. Dóm bol postavený v roku 774, ale v roku 1598 kompletne vyhorel. V rokoch 1614-1628 bol opäť postavený. Cez Kapitelplatz sa dostanete až k pevnosti Festung Hohensalzburg, na ktorú vedie aj najstaršia rakúska lanovka (1892). Táto pevnosť je najväčšia kompletne zachovaná v celej strednej Európe. Cestou z pevnosti sa ešte môžete zastaviť pri dome na Getreidegasse 9, kde sa 27. januára 1756 narodil Mozart.

Innsbruck, hlavné mesto spolkovej republiky Tirolsko, ktoré sa nachádza cca. 500 km západne od Bratislavy a 564 km juhozápadne od Prahy má prekrásnu polohu – medzi alpskými vrchmi. Asi najznámejšou budovou Innsbrucku je bývalá rezidencia tamojších zemepánov, ktorú postavili v roku 1420 a ktorá má vďaka cisárovi Maximiliánovi I. „balkón“ so zlatou strechou – Goldenes Dachl. Nielen vo Viedni ale aj tu nájdete Hofburg(samozrejme nie ten istý) – tento dal postaviť Maximilián I. v roku 1460 a cisárovná Mária-Terézia si ho neskôr nechala prerobiť podľa svojho vkusu (1754 – 1773). Hneď vedľa je dvorný kostol Hofkirche (1555 – 1565) a nechýba samozrejme ani baroková záhrada Hofgarten. Ďalším typickým znakom Innsbrucku je stĺp Annasäule, ktorý bol vyhotovený v roku 1706. Zaujímavosťou je, že tu nájdete najvyššie položenú ZOO Európy – Alpenzoo. Ak sa zo železničnej stanice vydáte opačným smerom (nie do centra), dostanete sa k zámku Ambras, v ktorom je okrem iného aj najstaršie stredoeurópske múzeum a galéria portrétov Habsburgovcov. Inak Vás v Innsbrucku stále niečo (a nielen skokanské mostíky) upozorňuje na to, že tu boli zimné olympijské hry v rokoch 1964 a 1976. Keď už sa sem vyberiete, nenechajte si ujsť ani okolité dedinky, do ktorých sa dostanete bez problémov za niekoľko minút autobusom alebo vlakom. Odporúčam najmä výlet vlakom z Innsbrucku popri zámku Ambras do Igls. Perfektné pohľady z vlaku sa Vám naskytnú, ak si to z Rakúska (teda Innsbrucku) namierite do Talianska (cez Brenner) alebo do Švajčiarska (ale nie cez Nemecko).

Turistické lokality v Rakúsku

Rakúske Alpy sú jedným z hlavných dôvodov, prečo sem zavíta niekoľko tisíc turistov ročne. Moderne vybavené ski areály môžu pokojne konkurovať obrím strediskám vo Francúzku. Rakúske strediská sú známe svojou relaxačnou atmosférou , mnohé majú kúpele alebo aquaparky. Szalbursko, Tirolsko, Štajersko alebo Korutánsko sú regióny, ktoré sú vyhľadávané a na lyžovačky ako stvorené. Vďaka ľadovcom, v strediskách ako sú Ötzal, Glocker Dolomiten, Zillertal, Pitzal alebo Stubaital máte zaručenú lyžovačku po celý rok. V Szalbursku nájdete 22 lyžiarskych areálov. Od známych veľkých stredísk, až po malé, rodinne založené strediská. V ponuke sú aj adrenalínové aktivity ako sú: snowtubing(jazda na nafukovacích dušiach), zorbing(jazda dole svahom v obrovskej plastov guli) alebo snowkiting (nadnášanie lyžiara padákom). Veľkou výhodou svahov v Tirolsku je slnko, upínajúce sa na svah po celý deň. Jeden renomovaný lyžiarsky britský magazín im dokonca udelil ocenenie „Biely Oskar“. Špecialita, ktorú nenájdete v žiadnom inom stredisku v Rakúsku, je program pre ľudí nad 45 rokov, ktorí v detstve lyžovali, ale potom sa už na lyže nikdy nepostavili. Na ľahších svahoch, nad dedinkou Kramsach, tu pre nich pripravili týždňový kurz.

Údolie Wachau
O údolí Wachau sa píše ako o srdci Dolného Rakúska, na oboch stranách Dunaja sa vo farbách viniča ukazujú malebné dedinky a na vysokých bralách rieky sa týčia mocné hrady, opevnené kláštory a pevnosti (UNESCO). Mesto Krems, ktoré bolo počas 11. a 12. st. rivalom Viedne, má pôvabnú architektúru domov a námestí, ktoré vtlačili mestu taliansky kolorit. Z pamiatok treba vidieť veľkolepý benediktínsky kláštor v Melku (knižnica s viac ako 100 000 zväzkami, 2 krucifixy vykladané drahokamami s úlomkom z Ježišovho kríža, úchvatný barokový kostol). Mestečko Dűrnstein vďačí za svoju popularitu dobrodružstvám anglického kráľa Richarda – Levie Srdce. K oblasti Wachau patrí aj lahodné víno, ktoré by bolo hriechom neochutnať.

Národný park Hohe Tauern
NP má rozlohu 1187 km štvorcových a jeho jadro tvorí alpský prales s horami, ľadovcami, vodopádmi, údoliami a flórou a faunou horských masívov. Vzácne rastliny a svet zvierat môže návštevník zažiť vďaka exkurziám, prednáškam s diapozitívmi a špeciálnym podujatím, napr. špeciálnymi detskými seminármi alebo priamo túrami do vrchov parku.


Wasserlochklamm
Patrí k najzaujímavejším rakúskym prírodným pozoruhodnostiam. Ako vyplýva zo samotného názvu, hlavnú úlohu v ňom zohráva voda. Tá pramení v jaskyni Wasserloch, vysoko nad dolinou rieky Salza a zásobuje 5 vodopádov a početné kaskády kaňonu Wasserlochklamm. Vodopády sú vysoké 37, 39, 28, 26 a 22 m a spoločne dosahujú dĺžku 152 m. Na prejdenie kaňonu s dĺžkou 900 m a prevýšením 300 výškových metrov stačia približne 3 hodiny. Vstupnou bránou do tiesňavy je 65 m dlhý oceľový lanový most, visiaci 20 m nad korytom rieky Salza. Pri ňom je pre návštevníkov pripravená možnosť pochutnať si na tradičnej štajerskej kuchyni vo Wasserlochschenku. Výstup je zabezpečený stabilnými drevenými visutými chodníkmi a mostíkmi. Zostup vedie cez les chodníkom Jägerriedel.


Rakúska kuchyňa

Rakúska kuchyňa je svetoznámou križovatkou nemeckej, talianskej, maďarskej kuchyne. Najtradičnejším jedlom je Wienerschnitzel (viedenský rezeň). Najdrahší je teľací, najlacnejší kurací, bravčový má strednú cenu. Špecialitami je varená hovädzina, guláš, Tafelspitz (hovädzia špička varená v zeleninovom vývare so zemiakmi a zeleninou, podávaná aj s jabĺčkovým chrenom), Spätzle (cestovinové halušky so syrom). Krajina je známa stovkami druhov údenín, párkov a klobások.
Zo sladkostí je svetoznáma Sacherova torta (z rovnomennej drahej cukrárne a hotela v centre Viedne), jablkové štrúdle, palacinky či opitý kapucín, vlhký múčnik s alkoholom.

Klimatické podmienky v Rakúsku

Rakúsko leží v miernom klimatickom pásme. Podnebie ovplyvňujú západné aj východné vetry. Pohoria majú drsnejšie horské podnebie s nižšími teplotami. Zimy najmä v Alpách sú pomerne studené. Letá sú príjemné, najteplejšie je okolo Viedne, aj cez +30°C. Najvyššie teploty sa v Rakúsku vyskytujú v júli a v auguste, spravidla do 25°C. Najchladnejší je január a december, čo je dané Alpským prostredím.

Základné informácie o Rakúsku:

Názov: Rakúska republika
Rozloha: 83 854 km2
Počet obyvateľov: 7 605 000
Hlavné mesto: Viedeň
Mena: EURO
Úradný jazyk: nemčina
Náboženstvo: rímsko-katolícke 80%
Časový posun: GMT +1

Potrebné doklady na cestu do Rakúska


Občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Zastupiteľské úrady SR v Rakúsku


Veľvyslanectvo SR vo Viedni
Armbrustergasse 24
A-1190, Wien, Rakúsko
Tel: +431318 9055200
Mob: +431/664/3401861
Fax: +431318 9055208
e-mail: emb.vieden@mzv.sk
www.mzv.sk/vieden