Dovolenka Španielsko – last minute, zájazdy

Španielsko – flamenco, víno, história a nádherné pláže. Krajina pokojných dní a búrlivých nocí.

Španielsko, krajina rozprestierajúca sa v juhozápadnej Európe na Pyrenejskom polostrove vyniká nádhernými plážami, bohatou históriou a kultúrou, tancami, atrakciami, kuchyňou, rušným nočným životom, skvelými hotelmi, jednoducho skvelými podmienkami na dovolenku.
K Španielsku patria aj Baleárske ostrovy v Stredozemnom mori – Malorka, Ibiza, Menorka a Formentera a Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne. Od Afriky je Španielsko oddelené len 13 kilometrov širokým Gibraltarským prielivom.
Španielsko je mnoho národnostný štát, ktorí tvoria najmä Španieli – Kastílci, Katalánci, Baskovia a iné národnosti.
Na severe Španielsko hraničí s Francúzskom a obmývajú ho vody BIscayského zálivu, na západe je to hranica Portugalska a Atlantický oceán, na juhu a juhovýchode stredozemné more s nádhernými plážami a dovolenkovými strediskami.

Dovolenka v Španielsku – TOP destinácie

Z pohľadu dovolenky a dovolenkových destinácií môžeme Španielsko rozdelit na tri hlavné rigióny a to španielsku pevninu, Baleárske ostrovy a Kanárske ostrovy.
Na španielskej pevnine lákajú najmä Costa Brava, Costa del Maresme a Costa del Sol – Andalúzia.
Costa Brava sa tiahne smerom na juh od francúzskych hraníc. Najznámejšími strediskami sú Lloret de Mar, Playa de Aro a Blanes. Lloret de Mar je živé stredisko pulzujúce zábavou a do rána nekončiacim nočným životom. Krásna promenáda, množstvo kaviarní, reštaurácií, barov, či krásne pláže a samozrejme blízkosť nádhernej Barcelony Vám pripravia podmienky na prežitie nezabudnuteľnej dovolenky v Španielsku.
Costa del Maresme je pokračovaním pobrežia Costa Brava. Pobrežie Costa del Maresme je typické dlhými a širokými pieskovými plážami s promenádami s palmami, píniami a modernými hotelmi. Nájdete tu vyhľadávané moderné dovolenkové strediská Malgrat de Mar – prepojené so strediskom Santa Susanna promenádou s obchodíkmi a kaviarničkami, Santa Susanna s množstvom atrakcií pre dedičky, Calella – rušné stredisko s typickými úzkymi uličkami, Pineda de Mar – stredisko pod horami s nádhernými zlatistými plážami.
Andalúzia – Costa del Sol, najteplejšia oblasť Španielska – slnečné pobrežie. Čisté more, kvalitné služby, športové možnosti i blízkosť svetových historických skvostov nájdete počas dovolenky v Andalúzii. V modernom a najrušnejšom letovisku v oblasti Costa del Sol – Torremolinos nájdete množstvo hotelov, kaviarní, barov, reštaurácií a rušných ulíc. Marbella je najznámejšie stredisko Andalúzie a je známe luxusom a ako dovolenkové sídlo mnohých celebrít.
Baleárske ostrovy - Malorka, Ibiza, Menorka a Formentera patria medzi najvyhľadávanejšie dovolenkové destinácie v Stredozemnom mori.
Malorka je jedným z najobľúbenejších miest na letnú dovolenku. Dlhé piesočnaté pláže, búrlivý nočný život či potulky po historických pamiatkach, to sú letoviská El Arenal a Playa de Palma. Porto Colom je naopak pokojné letovisko na východnom pobreží s množstvom malebných romantických zátok uprostred píniových hájov, ďaleko od ruchu.
Ibiza, to sú nádherné piesočnaté pláže, čisté more a synonymum dovolenky prežitej v rytme tanca, v nočných podnikoch a nekončiacej sa zábavy.
Formentera je okrem nádherných piesočnatých pláží, lagún a zálivov známa aj veľkým počtom píniových lesov, figových a borievkových stromov. Na severe ostrova sa nachádzajú morské lagúny, zátoky a niekoľko soľných jazier, ktoré vytvárajú nádherné zátišia, obkolesené plážami ako Ses Illetes alebo Llevant.
Na Menorke sa nachádza množstvo malých letovísk s prekrásnymi plážami s tyrkysovo modrým morom, ktoré vždy upútajú pokojom a krásou. V roku 1993 bola Menorka zaradená UNESCOm medzi prírodné rezervácie a vyhlásená za oblasť s chránenou biosférou. Pobrežie ostrova je väčšinou skalnaté a do skál sú vytesané malé piesočné zátoky s jemným pieskom a krištáľovo čistou vodou.
Kanárske Ostrovy sú perlou Španielska zasadenou v Atlantickom oceáne. Bližšie informácie o Kanárskych ostrovoch a ponuku zájazdov nájdete na:
www.dovolenka-lastminute.sk/dovolenka/kanarske-ostrovy


Pamiatky v Španielsku

Dovolenka v Španielsku to nie je len leňošenie n pláži a čulý nočný život, ale Španielsko ponúka aj úžasnú históriu a množstvo miest hodných poznania.
Madrid – hlavné mesto Španielska ponúka obrazáreň El Prado so zbierkou 6000 diel európskych majstrov. Galéria v Kláštore vtelenia (Convento de la Encanación) s dielami maliarov madridskej školy 17. storočia. Convento de Descalzas Reales (Kláštor bosých karmelitánok) zo 16. stor. je múzeom obrazov a tapisérií. Nájdete tu aj múzeum Kráľovskej akadémie, múzeum kráľovských kočiarov, numizmatiky, hudby, španielskeho folklóru, či múzeum býčích zápasov. Námestie Puerta del Sol – stred Španielska s nultým kilometrom všetkých hlavných španielskych ciest. K námestiu Plaza de Espaňa sa dostanete okolo kráľovského paláca Palacio Real z 18. Stor.
Barcelona - hlavné mesto Katalánska a mesto Gaudího s jeho neopakovateľnou architektúrou. Chrám Sagrada Familia sa stavia už od roku 1884. Nájdete tu obrovský železný stĺp so sochou moreplavca Krištofa Kolumba a replikou jeho lode Santa Maria v prístave, či múzeum Pabla Picassa.
Granada - posledná maurská kolónia ktorá dlho odolávala katolíckym španielskym kráľom. Jej klenotom je červená Alhambra, dôstojné sídlo maurských kráľov. Za hradbami je komplex palácov, honosných domov, fontán, potokov i jazierok so vzácnymi rastlinami.
Santiago de Compostela je jedným z najnavštevovanejších miest Španielska a významným pútnickým miestom s námestím La Plaza del Obradoiro (Práca zlata), katedrálou, námestím Plaza de las Platerias. Monumentálny kláštor San Martin Pinario zo 16. stor. je jednou z najpôsobivejších barokových stavieb.
Teruel – stretáva sa tu európska gotika a maurským slohom, najslávnejšími stavbami sú katedrála Santa María, Terre de San Salvador z 13. storočia, Torre de San Martín a Iglesia de San Pedro zo 14. storočia.
Za návštevu určite stoja aj Valencia, tretie najväčšie mesto Španielska, hrad Castillo de Santa Bárbara, mešita Córdoba Mezquita. Toledo nazývyné aj „španielsky Rím“ s mixom kostolov, múzeí, synagóg a mešít. Labyrint uličiek pripomína orientálne mestá.
Národný park Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici Vám odhalí obrovské divoké údolia, v ktorých sa nachádza asi 200 plies, vodopádov a potokov.
Aj to všetko je Španielsko – dovolenka podľa Vašich predstáv.

Španielska kuchyňa

Ako v každej kuchyni v Stredomorí, aj v tej španielskej majú neodmysliteľné miesto ryby a plody mora. Ryby z oblasti Galície, pripravované všakovakými spôsobmi, patria k najlepším na svete. Andalúzia je oblasť, kde sa zvyknú ryby vyprážať. Pre Katalánsko je typické dusené mäso. Španielska kuchyňa je rozmanitá a plná fantázie. Známa je studená polievka gazpacho, Pallea - zmes kuracieho, králičieho mäsa s plodmi mora a ryžou. Výdatný obed sa zvykne zapiť vínom, alebo mixom červeného vína a citrónovej limonády s názvom tinto de verano. Sangria je miešaný nápoj z vína, džúsu a ovocia, osviežujúci, ale zradný. Španielske vína sú považované za jedny z najkvalitnejších na svete a Španielsko je domovom nápojov ako sú Jerez a Sherry.

Klimatické podmienky v Španielsku

Podnebie Španielska je v pobrežných oblastiach miernejšie, než v strednej Európe. Zato stred Španielska má podnebie takmer kontinentálne. Napríklad v Kastílii sú zimy studené a letá skutočne horúce.
Španielsko je krajinou protikladov. Severozápad patrí k najvlhkejším oblastiam so zrážkami až 1650 mm. Naopak na juhu Španielska sú oblasti, ktoré sa menia na púšť. Medzi ne patrí napríklad Almeria a Murcia.
Priemerná teplota vzduchu dosahuje v lete až 30°C na juhu krajiny, 29°C na Baleárskych ostrovoch a 25°C na Kanárskych ostrovoch.
Teplota mora dosahuje v lete 20 až 24°C.


Základné informácie o Španielsku

Názov: Španielske kráľovstvo
Rozloha: 504.782 km2
Počet obyvateľov: 46 662 511 (údaj z roku 2008)
Hlavné mesto: Madrid
Mena: Euro
Úradný jazyk: španielsky, katalánsky, galícijský, baskický, valencijský
Náboženstvo: katolíci 83,6%, bez vyznania 11,9%, protestanti 2,0%, moslimovia 1,8%
Časový posun: 0 hod.
Dĺžka pobrežia: 4 964 km


Potrebné doklady na cestu do Španielska - platný občiansky preukaz alebo cestovný pas

Zastupiteľské úrady SR v Španielsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride
C/Pinar,20
28006 Madrid
Telefón: +34 91 5903 861
Mobil: +34 609 002 803
Fax: +34 915903 868
E-mail: emb.madrid@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/madrid