Dovolenka Spojené Arabské Emiráty – last minute, zájazdy

Spojené arabské emiráty - pre milovníkov luxusu, fantastických stavieb, slnkom zaliatych pláží, leta, teplého mora a arabského sveta


Prečo práve dovolenka v Spojených arabských emirátoch? Možno to bude znieť prekvapivo, ale v tejto krajine je oveľa lacnejšie, ako vo väčšine južnejších turisticky obľúbených krajinách, ale luxus, ktorý je v tejto krajine poskytovaný je veľa krát kvalitnejší, ako v drahších destináciách. Niektorých môže lákať aj to, že do tejto krajiny nejazdí „more“ turistov. Spojené arabské emiráty si držia svoju tvár niečoho veľmi drahého a nedostupného a práve z tohto dôvodu krajina nie je preplnená turistami. Vychutnajte si krásne čisté pláže a pokojnú atmosféru dovolenky. V krajine je stále veľmi prísny islam, čo má za následok všade prítomné zahalené ženy a pánov v dlhých bielych košeliach. Nikde inde ako tu, neokúsite na pravej koži pravú, ale o to zaujímavejšiu arabskú kultúru. Emiráty, to nie sú len slnkom zaliate pláže. Tvoria skvost moderných stavieb. Architekti sa predbiehajú v tom, kto vytvorí tú najzaujímavejšiu, najväčšiu, najbohatšiu a najkrajšiu budovu. Budova Burj v Dubaji sa radí medzi najvyššie na svete. Ďalšou zaujímavosťou sú tri umelé súostrovia v tvare paliem, ktoré boli vytvorené ako turistické letovisko, ponúkajúce tie najluxusnejšie hotely a služby.


Dovolenka v Spojených Arabských Emirátoch – TOP destinácie


Abu Dhabi, leží pri Perzskom zálive a je jedným zo siedmych arabských emirátov a súčasne ich hlavných mestom. Mesto s približne 1,5 miliónov obyvateľov sa rozkladá na ostrove a v poslednej dobe sa s z neho stáva pokroková metropola podobná Dubaju. Nachádzajú sa tu najväčšie a najluxusnejšie hotely na svete (hotel Emirates Palace). Abu Dhabi sa stáva jedným z najmodernejších miest na svete. 500 metrov od mesta leží umelo vytvorený ostrov Saadivat, v preklade „ostrov šťastia“, ktoré tvorí idylickú destináciu vhodnú na dovolenku. Vyše 30 luxusných hotelov, 8000 víl, 4 múzeá a Dom výtvarných umení je súčasťou nového medzinárodného centra kultúry a umenia.
Ajman, najmenší zo siedmych emirátov s rozlohou 260 km2 sa nachádza na západnom pobreží. K Ajmanu patria aj Masfut a Manama, dve malé enklávy v pohorí Hajar, prekvitajúce vďaka poľnohospodárstvu a farmárčeniu. Rybolov a pestovanie datlí bolo pre miestne obyvateľstvo hlavným zdrojom potravy. V poslednej dobe sa rozrástol o monumentálne budovy a špičkovú infraštruktúru.
Fujairah, je jediným emirátom, ktorý sa nachádza pri Ománskom zálive na juho-západnom cípe Arabského poloostrova. Na rozdiel od ostatných púštnych emirátov je Fujairah výnimočný svojim úzkym pobrežným pásom lemovaným horským terénom. To tvorí rešpekt vzbudzujúcu prírodnú scenériu. Významné letovisko Khor Fakkan má nádherné pláže a bohatú vybavenosť pre vodné aktivity a športy. Pohorie Hajar, ktoré rozdeľuje Arabské Emiráty na dve časti, udržuje Fujairah oddelenú ako keby od zvyšku zeme.
Pamiatky a atrakcie vo Fujairah:
Býčie zápasy, sú hlavnou atrakciou Fujairah. Nejde o súboj smrti medzi mužom a besným býkom, ale o súboj v sile dvoch mocných zvierat.
Masafi trh, trh, otvorený každý deň, nachádzajúci sa medzi pohorím Hajar na hlavnej ceste do mesta Fujairah. Predávajú sa tu tradičné výrobky, napríklad ručne vyrábaná keramika z tamojšej hliny.
Bidiya Mosque, je najstarším ucteným miestom v Spojených Arabských Emirátoch, známa tiež ako „Ottoman Mosque“. Je unikátna svojím dizajnom.
Emirát Ras Al Khaimah sa nachádza medzi pohorím Hajar na východe a Arabským zálivom na západe. Mesto je rozdelené zátokou na dve časti. V západnej časti, známej ako „stará Ras Al Khaimah“ nájdete úrady, vzdelávacie inštitúcie, nákupné centrá, hotely, obytné oblasti a nové stavby. Východná časť, známa ako „Al Nakheel“ je obľúbeným centrom miestnych tradičných trhov.
Sharjah je tretí najväčší zo siedmych emirátov. Veľký je približne 2600 km2 a je to jediný emirát pri pobreží Arabského a zároveň Ománskeho zálivu. V 19. Storočí bolo mesto Sharjah hlavným prístavom na juhu zálivu. Soľné bane a perly sú dôležitou súčasťou exportu z krajiny. Je to letovisko hrdé na udržiavanie miestnych tradícií, ako aj ich dodržiavanie. Je to jediný emirát, kde je zakázaná akákoľvek konzumácia alkoholu.
Umm Al Quwain nájdete pozdĺž pobrežia Arabského zálivu na východe krajiny. Meno „Umm Al Quwain“ je odvodené od „Umm AI Quwatain“, čo znamená „matka dvoch síl“, čím odkazuje na silné námornícke tradície. Staré mesto, scénicky umiestnené na severnom výbežku si ponecháva mierumilovný, pôvabný a svojrázny charakter. Nachádza sa medzi morom, hlbokým zálivom, obklopený mangrovovými lagúnami a príťažlivými piesočnými ostrovmi a zátokami. Pobrežie na juhu je nedotknuté, čisté, s priezračnou vodou a bielymi piesočnými plážami. Ideálne letovisko pre vodné športy a plavby na malých člnoch.
Pamiatky a atrakcie v Umm Al Quwain:
Dreamland Aqua Park, jeden z najväčších vodných parkov v regióne je obrovským zábavným komplexom, ponúkajúci množstvo vodných atrakcií a tobogánov. Park je ideálny pre rodiny s deťmi.
Al Dur Island, ostrov pri pobreží je slávnym archeologickým náleziskom s pozostatkami jedného z najdôležitejších miest regiónu starého cez 2000 rokov. Niekoľko zaujímavých objektov zahŕňa impozantné hrobky, kamenné obydlie, veľké skladovacie nádoby a sklenené nádoby z Egypta a Sýrie.
Al Siniyyah Island, ostrov, na ktorom sa nachádza vtáčia rezervácia, známa svojimi mangrovovými močiarmi.
Dubaj, srdce skutočného luxusu. Pokiaľ hľadáte to, čo podľa vás patrí do moderného sveta, tak to nájdete práve tu. Je to mesto pulzujúce životom, v ktorom nájdete okrem tých najluxusnejších hotelov sveta a nádherných pláží s bielym jemným pieskom aj umelo vybudované zimné stredisko, kde môžete aj v lete zjazdiť umelý svah a pritom na vás bude padať sneh.
Pamiatky a atrakcie v Dubaji:
Dubajské múzeum, múzeum plné modelov v životnej veľkosti, doplnené svetelnými a zvukovými efektmi. Ponúka nahliadnutie do života pôvodných obyvateľov Dubaja pred nalezením ropných ložísk.
Bedouin Village, beduínska dedinka, ktorá vám predstaví tradičný púštny život a dá vám šancu porozumieť spôsobu, keď človek odoláva drsnej klíme, stúpaniu teplôt a krutým podmienkam v púšti.
Jumeirah Grand Mosque, jedna z najväčších a najkrajších mešít. Príklad honosnej islamskej architektúry, ktorá je najfotografovanejším objektom v Dubaji. Je postavená z kameňa.
Dubai Camel Racecourse, ťavie dostihy sa stávajú obľúbeným športom a konajú sa každý štvrtok a piatok behom zimy na dostihovej dráhe na kraji mesta.
Hatta, vzdialené od mestského ruchu, jediné Dubajské horské letovisko. Do červena sfarbené pohorie Hajar poskytuje očarujúcu krásu ďaleko od hlavného mesta.
Dubajská Zoo, je domovom mnohých vzácnych druhov divokých zvierat. Je viac než 25 rokov stará a jedna z najväčších na Arabskom poloostrove. Nájdete tu arabského vlka, afrického leva, bengálskeho , ale aj sibírskeho tigra.
Gold Souk, je jeden z najväčších predajných trhov so zlatom na svete. Predáva sa tu všetko, od zlatých prútov, až po ručne zdobené ozdoby. Trh je lemovaný výkladmi plných lesknúcich sa náramkov, náhrdelníkov a náušníc.


Príroda v Spojených Arabských Emirátoch


Dnes sú Spojené Arabské Emiráty doslova jednou veľkou púšťou. Najviac zelene môžete vidieť v udržovaných veľkomestách, alebo v krásnych parkoch, kde miestny obyvatelia trávia svoj voľný čas. Najzelenší je Emirát Rasa l-Khaimah. Napriek púštnej krajine ponúka krajina množstvo prírodných krás, napríklad mangrovníkový les v Khor Kalba, oázu Liwu, známu svojimi nádhernými prírodnými scenériami, ktoré tvoria prekrásne a vyprahnuté duny a obrovské plochy zelene tiahnuce sa až k horám, horúce vodopády Khatt, kde vyviera veľmi horúci minerálny prameň (50°C-55° C) a nájdete tu prírodné bazény, samozrejme s oddelenými časťami zvlášť pre ženy a zvlášť pre mužov. Zaujímavosťou je, že každý Emirát má svoju charakteristickú farbu nerastov a piesku. V Dubaji sa stretnete s farbením piesočných dún a hornín do červena, v Sharjahu do hneda, v Ajmanu s krémovejšou farbou, v Uhm al Qaiwanu s farbením šedo-modrým, v Ral al-Khajmahu snehobielym sfarbením a v Fujairahu čiernym.


Kuchyňa SAE


Kuchyňa Spojených Arabských emirátov je v skutku rozmanitá. Luxusné reštaurácie v hoteloch ponúkajú najväčší výber delikátnych jedál. Okrem toho ponúkajú ovocie, čerstvo vytlačené šťavy, figy, i datle. Na svoje si prídu aj milovníci slaného s ponukou rôznych syrov, údenín a vaječných pokrmov. Na ulici sa stretnete s typickou arabskou kuchyňou. Hlavnými ingredienciami arabských jedál býva rybie a ťavie mäso, mlieko a typické korenie s nezabudnuteľnou chuťou. Hlavným nápojom k jedlu je voda, ktorú však radšej pite z balenej fľaše.


Klimatické podmienky v Spojených Arabských Emirátoch


Počasie v krajine je ku podivu stále a takmer bez náhlych výkyvov. Podnebie je subtropické a zrážky sú veľmi výnimočné (skôr v zimných mesiacoch). V lete býva veľmi vlhko a v dôsledku toho sa behom dňa tvorí nepríjemná hmla. Najvyššie teploty sú v letných mesiacoch, obzvlášť v júli a auguste. Teplota sa v týchto mesiacoch ťahá až k závratnej päťdesiatke cez deň a v noci neklesá pod 35°C. Samozrejme sa nemusíte obávať, všetky autá, budovy, obchody majú klimatizáciu. A pokiaľ by Vám bolo veľmi teplo, schladiť sa môžete v lyžiarskom stredisku Ski Dubai.


Základné informácie o SAE:


Názov: Spojené arabské emiráty
Rozloha: 75,150 km2
Počet obyvateľov: 896 tis. (údaj z roku odhad 2009)
Hlavné mesto: Abú Dhabí
Mena: emirátsky dirham (AED)
Úradný jazyk: arabský
Náboženstvo: islam
Časový posun: UTC +4
Dĺžka pobrežia: 1318 km


Potrebné doklady na cestu do SAE

Pre vstup do krajiny sa vyžaduje platný cestovný pas a príslušné vízum.

Zastupiteľské úrady SR v SAE

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire
3, Adel Husein Rostom
Cairo
P.O.BOX 450
11794 - Ramses Post Office Dokki
Telefón: +20 2 33358240, +20 2 33357544, +20 2 33376901
Fax: +20 2 33355810
E-mail: zukahira@tedata.net.eg
Web: www.cairo.mfa.sk