Dovolenka Srí Lanka – last minute, zájazdy

Srí Lanka, svieže horské oblasti, nekonečné pásy snehobielych pláží, jedinečná prírodná populácia, či dych vyrážajúce historické pamiatky. Srí Lanka už nebude len váš vysnívaný sen, stane sa to skutočnosťou!

Dovolenka na Srí Lanke je ideálna pre tých, ktorí sa chcú baviť, užívať si zlatistého slnka a vyvádzať na bielych piesočnatých plážach. Pozorovanie vtákov, či sledovanie divokej zveri na Ceyolne, na túto dovolenku len tak nezabudnete. Srí Lanka je ideálne miesto aj pre tých, ktorí si chcú vyskúšať eko-turistiku. Nie je miesto na svete, kde budete v takej harmónii s prírodou, ako práve tu. Dovolenka na Srí Lanka znamená, že zažijete kopec zábavy, no budete mať aj jedinečnú skúsenosť s tamojšou kultúrou a pamiatkami. Pláže na Srí Lanke sú tie najmalebnejšie na svete. Mäkký zvuk vĺn, nekonečné pásy bielych piesočných pláži kontrastujúce s hlbokou modrou vodou a koralovými útesmi, ktoré sú domovom mnohých druhov tropických rýb. Divoký život, tak by sa dala popísať tamojšia atmosféra. Tento krásny ostrov je domovom taktiež mnohých druhov exotických a tropických rastlín, stromov a živočíchov. Prírodná rozmanitosť prírody je v tejto krajine naozaj bohatá, takže pre milovníka prírody to tu bude doslova rajom na zemi. Ostrov kvapkovitého tvaru je plné kultúrnych a prírodných pamiatok. Indián, Portugalci, Holanďania, či Briti tu všade zanechali svoje stopy, takže tu nájdete nádhernú kombináciu historických miest, pamiatok a atmosféry koloniálnej architektúry. Niet divu, prečo Marco Polo vyhlásil Srí Lanku jedným z najkrajších ostrovov na svete.

Dovolenka na Srí Lanke – TOP destinácie

Colombo, hlavné mesto Srí Lanky, kozmopolitné mesto plné medzinárodných hotelov, nákupných centier a svojím nezameniteľných charakterom. Colombo, obchodné a politické srdce Srí Lanky tvorí fascinujúcu zmes starého a nového, výškové administratívne budovy a hotely zatieňované červenými kachľovými budovami z koloniálnej éry a rozľahlé pouličné trhy, ktoré pretekajú množstvom ovocia a zeleniny, farebného hodvábu a bavlny a lahodne voňajúceho korenia. Farebné pouličné trhy, koloniálne budovy, múzeá, galérie, mešity, kostoly a chrámy Colomba možno ľahko preskúmať či už pešo, alebo miestnou hromadnou dopravou. Predmestie Mount Lavinia je dobre známe pre svoje čisté piesočnaté pláže obmývané Indickým oceánom, s tým najmäkším pieskom a pokojnými vodami.
Kalutara na juhozápadnom pobreží Srí Lanky je známa nielen pre svoje nádherné pláže a výhodnú polohu, ale aj pre historický a kultúrny význam tohto mesta. V dávnych dobách bol Kalutara jedným z hlavným exportných prístavov pre korenie s arabskými obchodníkmi. Ideálna poloha v blízkosti hlavného mesta Colombo a dažďový les robia Kalutara ideálnou destináciou pre tých cestujúcich, ktorí nemajú záujem iba o krásne pláže. Kalutara nie je stále preplnená turistami a preto ponúka ideálnu kombináciu medzi relaxačnou dovolenkou a zážitkom z pestrej mestskej atmosféry. Vzhľadom k minulosti Kalutary je tvorená mnohými chrámami a mešitami, z ktorých Gangatilaka Vihara - budhistický chrám, priťahuje pútnikov na celej Srí Lanke.

Marawila sa nachádza približne 30 km severne od Negombo Beac. Letovisko je známe pre svoje krásne pláže, nezameniteľnú atmosféru a úžasnú prírodu. Ak hľadáte tropickú dovolenku, so všetkým ako sa patrí, Marawila je to správne miesto pre vás. Kokosové plantáže, sladká voda lagúne, ľudoprázdne pláže a rybári s tradičnými plachetnicami tvoria perfektné zázemie pre vynikajúcu dovolenku. Marawila však ponúka oveľa viac, prvotriedne vodné lyže a wakeboardové možnosti, či surfing a potápanie pre začiatočníkov, ale aj profesionálov. Väčšina hotelov a turistických stredísk v Marawila sa nachádza v tieni kokosových paliem a ponúka úplne súkromie.

Negombo bol prvý „beach rezort“ na Srí Lanke a je ideálnym miestom nielen na začiatok, ale aj na koniec vašej dovolenky. Nachádza sa 15 km od letiska na Srí Lanke a ponúka široké pláže, veľký výber hotelov a penziónov, skvelé reštaurácie, dobre zásobené supermarkety a mnoho príležitostí na športové vyžitie. Používa sa ako hlavný exportný prístav škorice pre Portugalcov, Holanďanov a Britov a stále tu môžete vidieť mnoho zachovalých historických budov. Vychutnajte si sledovanie starých remesiel a fascinujúce pochúťky v reštauráciách, ako napríklad práve ulovené homáre, alebo krevety. Mesto samo o sebe je dôkazom zaujímavej koloniálnej minulosti, ktoré bolo silno ovplyvnené katolíckou cirkvou. Existuje mnoho spôsobom, ako Negombo preskúmať, ale najzaujímavejším spôsobom je plavba po kanáloch, ktoré spájajú lagúnu s morom.


Klenotom na pobreží Srí Lanky je Wadduwa, bezstarostný raj s výhodnou polohou medzi hlavným mestom a plážovými letoviskami Beruwela a Bentota. Skryte sa medzi sviežimi kokosovými plantážami a ľudoprázdnej pláži. Wadduwa je ideálnou destináciou pre tých, ktorí hľadajú luxusný tropický úkryt. Pre záujemcov tradičnej srílanskej liečby sa tu ponúka dobre známa Ayurveda terapia. Bezpečné plávanie v kombinácii so zábavou, vodnými športami, zaujímavými výletmi poskytujú ideálne zázemie pre relaxačnú dovolenku na Srí Lanke. Wadduwa je vzdialená približne 70 km od medzinárodného letiska a 40 km od Colomba.

Beruwela na západnom pobreží Srí Lanky si zachovala svoje čaro a atmosféru rybárskej dediny, napriek tomu, že sa nachádza vedľa hlavnej pláže letoviska Bentota. Nájdete tu čerstvé úlovky, ktoré prinášajú farebné rybárske skoro ráno pri prechádzke po idylickom trhu. Vychutnajte si taktiež jednu z najdlhších pláží na Srí Lanke. Zatiaľ čo centrum mesta je rušné, okolité pláže a oblasti sú veľmi tiché a pokojné. Pláže sú vhodné na plávanie a vždy tam veje príjemný vietor, takže aj popoludnajšia prechádzka bude veľmi príjemná. V blízkosti letoviska sa nachádza aj korytnačia liaheň a ak budete mať šťastie, možno narazíte na jedno z týchto pomalých a jemných stvorení. Beruwela je vzdialená 75 km od medzinárodného letiska a 45 km od Colomba.

Od Bentota oddelená jednoduchým mostom, Aluthgama je malebné plážové letovisko s atmosférou malého obchodného mesta. Trhy, obchody, hotely, penzióny všetkých kategórií a v neposlednom rade nekonečné biele pláže urobia z vašej dovolenku tú najlepšiu. Jedinečné miesto medzi morskou a lagúnou a Indickým oceánom umožňuje vykonávanie všetkých druhov vodných športov, ale aj romantické plavby po rieke Maadu. Nachádza sa 85 km od medzinárodného letiska a 55 km od hlavného mesta.

Tvárou k Indickému oceánu, tropickým lagúnam a hlavnej rieke, Bentota ponúka nekonečné more možností, ktoré inde nenájdete. Okrem plávania, potápania, surfovania, môžete vyskúšať windsurfing, parasailing, alebo si vychutnať romantický výlet loďkou uprostred safari. Bentota je tiež známa pre svoje profesionálnu turistickú infraštruktúru. Miesto je vhodné najmä pre rodiny s deťmi. Je to miesto, ktoré vám ponúka možnosť spraviť si zaujímavé výlety a poskytuje ideálne zázemie pre relaxačnú dovolenku na Srí Lanke. Nachádza sa približne 90 km od letiska na Srí Lanke a 60 km od Colomba.

Krásne, ľudoprázdne pláže, malebné dedinky plné života a krátka vzdialenosť od Colomba tvoria Induruwa hlavným cieľom pre tých, ktorí nielen túžia po relaxácii mysle a tela, ale aj po nezabudnuteľných výletoch. Induruwa je malá rybárska dedinka tiahnuca sa pozdĺž malého potoka. Piesočné pláže sú ideálnym miestom na dlhé prechádzky, opaľovanie a plávanie. Blízkosť sladkej vody, morskej lagúny a rieky Maadu robia letovisko úžasným miestom s neuveriteľnou faunou a flórou. Pre svoje prírodné krásy a pozorovanie vtáctva sa stala Induruwa prvotriednym tropickým rajom.


Hikkaduwa, krásny biely piesok na slnkom zaliatych plážach, farebné koralové útesy, vynikajúce podmienky na surfovanie, to všetko priťahuje turistov z celého sveta. Plážové bary, reštaurácie, obchody, nočné kluby poskytujú zázemie pre bezstarostnú dovolenku. Okrem nádherných pláži má letovisko čo ponúknuť: malebné chrámy, sladkovodné jazerá, kde si môžete pozrieť rybárov z dediny, a mnoho iných atrakcií, ktoré iba potvrdzujú nezameniteľný charakter a atmosféru tejto rybárskej dedinky.


Prístavné mesto Galle nie je len historické miesto, ale aj obchodné centrum Srí Lanky. Je tým pravým miestom, kde zažijete Sinhálsku kultúru, ďaleko od turistických centier. Galle pred príchodom Portugalcov bol kedysi hlavný prístav na ostrove. Galle je najlepším príkladom opevneného mesta postaveného Európanmi v južnej a juhovýchodnej Ázii, ukazujúce interakciu medzi európskym architektonickým štýlom a tradíciami Južnej Ázie. Galle Fort tvorí svetové dedičstvo. Svoj deň môžete stráviť skúmaním historických pamiatok, ako napríklad Mariánsky chrám založený kňazmi - jezuitmi, či holandské pevnosti, najstarší trh, alebo koloniálne budovy.

Koggala je špeciálny pás opustených rekreačných stredísk, hotelov, barov a reštaurácií. Pláže sú pokojné a rieky a jazerá priťahujú mnoho milovníkov prírody. Ahangama, široká dedinka na pobreží Srí Lanky s krásnymi plážami tvorí najlepšie miesto pre surferov na ostrove. Reštaurácie na pláži ponúkajú čerstvé morské plody a poskytujú nádherný výhľad na malebné zátoky. Zaujímavým miestom k návšteve sú budhistické pustovne, ktoré sa nachádzajú na niekoľkých ostrovčekoch na jazere Koggala.

Turistické atrakcie a pamiatky na Srí Lanke

 

Na miestach ako Anuradhapura, Polonnaruwa, Sigiriya, Dambulla, Panduwasnuwara či Yapahuwa, sa na Srí Lanke formovali dávne civilizácie pod vplyvom budhizmu, ktorého najčistejšiu podobu na ostrove nachádzame dodnes. Rozľahlé umelo vybudované jazerá, parky, svätyne, chrámy a kláštory sú dôkazom bohatej, kultúrnej minulosti Srí Lanky.

Hlavné mesto Srí Lanky, Colombo, je fascinujúcim, stretávacím bodom pre dávne tradície a moderný, západný štýl. 34 km dlhá cesta, lemovaná palmami, sa tiahne z medzinárodného letiska Katunayake do centra Kolomba. Neďaleko ležiacemu Fortu, ktorý je dnes komerčným centrom, dominuje pevnosť, postavená na obranu počas portugalskej a holandskej nadvlády v 16. až 18. storočí. Asi dva kilometre od Fortu sa nachádza rušná bazárová štvrť Pettah. V parku Vihara Maha Devi, pomenovanom po matke najznámejšieho kráľa Srí Lanky, kvitnú prekrásne exotické stromy a najideálnejšie je navštíviť ho v jarných mesiacoch.Okrem iných atrakcií v Colombe nájdete miestne planetárium, Národnú zoologickú záhradu a niekoľko múzeí a umeleckých galérií. V blízkosti Fortu taktiež objavíte desiatky budhistických chrámov.


Sloní sirotinec v Pinnawele- vznikol v roku 1975 a na začiatku mal 7 sloních sirôt. Dnes sa niektoré z nich tešia svojim "vnúčatám", ktoré sa narodili práve tu. Využíva sa ako turistická atrakcia ale najmä ako vedecké a výskumné centrum.
115 km od Colomba sa nachádza malebné mesto Kandy, sídlo posledných, kandyánskych kráľov dnes patrí pod kultúrne dedičstvo Unesca vďaka starým zvykom, umeniu, remeselníctvu, rituálom a západnou kultúrou neovplyvnenému spôsobu života. Medzi historické pamiatky tejto oblasti sa radia mnohé budhistické chrámy alebo Kráľovská botanická záhrada.

Kuchyňa na Srí Lanke


Miestna kuchyňa ponúka pokrmy výbornej chuti. Základom pokrmov je ryža a kari korenie. Vyskytujú sa tu však aj reštaurácie, ktoré ponúkajú západnú kuchyňu, ako napríklad čínsku, nemeckú, taliansku, či britskú. Na jedálnom lístku veľmi často nájdete palacinky, omelety, pečená ryža, šaláty, jogurt a iné pokrmy. Pokiaľ chcete spoznať skutočný srílanský pokrm, nesmie v ňom chýbať ovocie alebo zelenina.
Ryža a kari - pokrmy na Srí Lanke majú úzky vzťah k indickej kuchyni. Preto je tu veľmi obľúbená ryža a mnoho variácií kari, ktoré pochádza práve z Indie. Srílanská ryža a kari obsahuje zeleninu, mäso alebo rybacie mäso.
Hoppers je špecialita ostrova. Podáva sa na raňajky alebo na večeru. Je to niečo ako palacinka, uprostred ktorej je s medom a jogurtom.
Pitta je zmes múky a kokosu upečená v bambusovej forme.
Lamprai je obľúbené sinhálske jedlo, varená ryža s mäsovými kúskami a so zeleninou pomaly upečenej v banánových listoch.
K obedu sa väčšinou podáva niečo ľahké ako rôzne paštéty, mäsové guličky, závitky a pod.

Na Srí Lanke je veľmi obľúbeným nápojom svetovo preslávený srílanský - cejlónsky čaj, ktorý vedia miestni obyvatelia veľmi dobre pripraviť. Väčšinou sa podáva s teplým mliekom a cukrom.
Z ďalších nealko nápojov je obľúbená citrónová limonáda, u nás známa ako citronáda.
Z alkoholických nápojov tu nájdete pivo Lion Pilsner a Royal Pilsner vyrábané v miestnom pivovare Nuwara Eliya Breweries nebo Three Coins z pivovaru McCallums v Negombu. Žiadny alkohol nesmie byť predávaný na sviatok splnu poya.
V súčasnosti začína byť obľúbené palmové víno - toddy, ktoré pripomína punč. Je vyrábané v rôznej kvalite a s rôznym obsahom alkoholu.

Klimatické podmienky na Srí Lanke


Podnebie Srí Lanky je ovplyvňované tropickými monzúnmi, na juhu je vlhké rovníkové podnebie, severovýchod ostrova je oveľa suchší. Obdobie dažďov je dvakrát do roka - od júna do septembra a od septembra do novembra. Priemerná ročná teplota sa pohybuje od 27-30 °C. Teplota mora má po celý rok 27-29 °C.

Základné informácie o Srí Lanke:

Názov: Srílanská demokratická socialistická republika
Rozloha: 65 610 km2
Počet obyvateľov: 21, 513 mil (údaj z roku 2010)
Hlavné mesto: Colombo
Mena: srílanská rupia (SKR)
Úradný jazyk: sinhálčina, tamilčina, angličtina
Náboženstvo: budhisti (69%), hinduisti (7%), moslimovia, katolíci
Časový posun: + 5 hod.
Dĺžka pobrežia: 202.080 km


Potrebné doklady na cestu do Srí Lanky


Platný cestovný doklad s dobou platnosti o dva mesiace dlhšou ako plánovaný pobyt v krajine.

Zastupiteľské úrady SR na Srí Lanke

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
New Delhi 110 021
India

tel.: 0091 11 2410 1015, 26111075, 26889071, 26885340
fax.: 0091 11 2687 7941
mobil: 0091 konzula 9811167780
e-mail: emb.delhi@mzv.sk
konzulát: cons.delhi@mzv.sk