Dovolenka Taliansko – last minute, zájazdy

Taliansko – more, pohoria, skvelé víno, slávna história – dovolenkový raj na Apeninskom polostrove.

Taliansko sa tiahne na Apeninskom polostrove na juhu Európy od talianskych Álp, čiže Dolomitov na severe až po špicu „Talianskej čižmy“ a ostrov Sicília na juhu. Severu Krajiny vládnu majestátne Dolomity, ako sa nazývajú talianske Alpy a zo všetkých ostatných strán je Taliansko obmývané morom. Na východe je to Jadranské a Iónske more, na západe Ligúrske, Tyrhénske a Stredozemné more. Taliansko to je krajina ako stvorená na prežitie akejkoľvek dovolenky. Lyžovačka v zime, poznávanie nesmierneho množstva historických pamiatok a úchvatných miest na jar a jeseň, dovolenka pri mori v lete a k tomu všetkému skvelé jedlá, vynikajúce víno a pokoj a pohoda na jednej strane, alebo aktívna dovolenka a čulá zábava na strane druhej, všetko podľa chuti. Čo viac by nám Taliansko ešte mohlo dať...

Dovolenka v Taliansku – TOP destinácie

Taliansko je krajinou takmer neobmedzených dovolenkových možnosti. Ak sa rozhodnete pre poznávacie zájazdy, Vašou destináciou rozhodne musí byť večné mesto – Rím. Mesto, ktoré dlhé storočia vládlo svetu. Rozhodne navštívte Koloseum, centrum Katolíckej cirkvi Vatikán s Bazilikou sv. Petra, Vatikánske múzeá a Sixtínsku kaplnku, Anjelský hrad, či ďalšie nezabudnuteľné miesta a pamiatky ako Fontána di Trevi, Benátske námestie, Španielske námestie so známymi Španielskymi schodmi, Forum Romanum, Kapitol, Trajánovo fórum, Pantheon. Okrem Ríma by ste nemali vynechať mestá a miesta ako Florencia, Neapol, Miláno, Benátky, Janov, Lombardia, Piemont, Toskánsko, Kampánia, Ligúria, Kalábria, ostrovy Sicília, Sardínia, Ischia, Eolské ostrovy, Capri, pohorie Dolomity a mnohé ďalšie historické, kultúrne a prírodné skvosty.
Pokiaľ sa rozhodnete pre zimnú dovolenku v Taliansku, lyžovačka v Taliansku v Dolomitoch Vás rozhodne nesklame. Privítajú Vás stovky kilometrov fantastických lyžiarskych tratí a zjazdoviek a svetoznáme strediská ako Bormio, Cortina D´ampezzo, Madonna di Campiglio, Sestriere, Val di Fiemme, Val di Fassa, Val Gardena, Alta Badia a ďalšie skvelé lyžiarske strediská v Taliansku.
Letná dovolenka v Taliansku to je priezračné more, stabilné teplé počasie a množstvo skvelých dovolenkových možností.
Na severe Talianska pri Jadranskom mori sa rozprestiera Benátska rivéra. Najznámejšie letovisko tejto oblasti Talianska je Bibione, dovolenkové stredisko s krásnymi pieskovými plážami lemovanými píniovými hájmi. Lido di Jesolo je ďalšou významnou dovolenkovou destináciou v tejto oblasti a ponúka priestranné pláže s pozvoľným vstupom do mora a čulý nočný život.
Jedno z najznámejších talianskych letovísk Rimini sa nachádza na východnom pobreží Talianska pri Jadranskom mori. Kilometre piesočných pláží, množstvo možností zábavy a športu i blízkosť San Marina robia z Rimini jedno z najvyhľadávanejších talianskych turistických stredísk.
Kampánia je na Slovensku ešte málo známou oblasťou, no rozhodne Vás dovolenka na týchto miestach príjemne prekvapí. Oblasť Kampánie sa rozprestiera pozdĺž Tyrhenského mora od Ríma až pod Neapol. Severná časť tejto oblasti je známa rozľahlými pieskovými plážami, v južnejšej časti nájdete krásne menšie romantické pláže z piesku alebo drobného štrku a krásne sfarbené priehľadné more.
Kalábria leží v najjužnejšej časti Apeninského polostrova. Je známa nádhernou prírodou a prevažne hornatou krajinou, poskytuje okúzľujúce prírodné scenérie s krásnymi vyhliadkami. Okrem teplého a príjemného podnebia od apríla až do konca októbra sa vyznačuje aj nádhernými plážami a sýtomodrým morom.
Ligúria je jednou z najkrajších oblastí Talianska a rozprestiera sa na južných svahoch horského oblúka okolo Janovského zálivu. Hory, ktoré miestami siahajú až k pobrežiu, chránia oblasť pred chladnými severnými vetrami. Na pobreží sú roztrúsené prímorské letoviská a starobylé rybárske mestečká. Na svahoch pokrytých olivovníkmi a vinnou révou sú zas malé horské dedinky s neopakovateľnou atmosférou.
Lignano je jedno z najkrajších a najlepšie vybavených letovísk v severnej časti talianskeho Jadranu. Osem kilometrov dlhá pláž so zlatožltým jemným pieskom uspokojí aj najnáročnejších klientov. Pozvoľne sa zvažujúci vstup do mora je ideálnym miestom, kde si vodné radovánky môžu bez obáv vychutnať najmä malé deti. Nájdete tu aj množstvo ponúk vodných športov a možností zábavy.
Talianske ostrovy poskytujú rovnako ako pevnina skvelé podmienky na dovolenku, no sú možno ešte krajšie a vzrušujúcejšie.
Sicília je najväčší taliansky ostrov a je nazývaná aj „Ostrov slnka“. ezabudnuteľne jedinečná krása krajiny, množstvo hodnotných antických pamiatok, nádherné pláže, sicílsky folklór i kuchyňa, bohatá história, subtropické podnebie s horúcimi letami a miernymi zimami – to všetko činí Sicíliu príťažlivou po celý rok. Je to ostrov, ktorý má najväčší počet historických pamiatok na svete, zaradených do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Hovorí sa, že Sicília je Európa, Ázia i Afrika pomiešaná do jednej nádhernej krajiny, ktorej príťažlivosti len málokto odolá. Populárne strediská na Sicílii sú Taormina, Giardini Naxos, Letojanni, Marina di Butera. Keď ste na Sicílii, rozhodne si nenechajte ujsť návštevu sopky Etna.
Sardínia, druhý najväčší ostrov Stredomoria, je pre svoje nádherné pláže a čarovné, skaliskami chránené zátoky často nazývaná aj „Európsky Karibik“. Vyznačuje sa neobyčajnou mnohotvárnosťou krajiny od skalných útesov, cez piesočnaté duny a bažiny až po drsné horské oblasti vo vnútrozemí. Ostrov tak ponúka nečakané bohatstvo prírody, široké rekreačné a poznávacie možnosti, turistické atrakcie i idylické dedinky s pohodovou atmosférou. Najznámejšie letoviská na Sardínii sú Pula, Isola Rossa, San Teodoro, Porto Cervo, Palau a mnohé ďalšie.
Ostrov Ischia leží v oblasti provincie Kampánia v Tyrhénskom mori. Tento ostrov je sopečného pôvodu. Po celom ostrove vyviera viac než stovka liečivých termálnych a minerálnych prameňov. Je veľmi obľúbeným ostrovom vďaka stálemu miernemu podnebiu, milým obyvateľom a okúzľujúcim prírodným krásam. Vďaka bujnej vegetácii, ktorá tu rastie a kvitne i v nevľúdnych ročných obdobiach, je nazývaná vždy zeleným ostrovom.
Ostrov Capri je luxusnou dovolenkovou destináciou. Malebné mestečká, smaragdové more, nádherné pláže s bielym pieskom. Ostrov Capri je vyhľadávaný vďaka neopakovateľnej, „exkluzívnej“ atmosfére, príjemným prechádzkam úzkymi uličkami s obchodmi prestížnych značiek, s typickými kaviarňami a vynikajúcimi reštauráciami. Už oddávna je prepychovou dovolenkovou destináciou pre smotánku z celého sveta.
Asi ani nie je možné popísať všetky dovolenkové destinácie v Taliansku. Preto sme pre Vás pripravili výber tých najvyhľadávanejších a je len na Vás, ktorá oblasť Talianska Vás zláka a kde prežijete nezabudnuteľnú dovolenku v Taliansku.

Pamiatky a príroda v Taliansku

Taliansko je krajinou, kde sa snáď ani nedá pohnúť bez toho, aby ste narazili na skvosty svetovej histórie.
Večné mesto Rím Vás ohúri pamiatkami a miestami ako Koloseum, centrum Katolíckej cirkvi Vatikán s Bazilikou sv. Petra, Vatikánske múzeá a Sixtínska kaplnka, Anjelský hrad, či ďalšie nezabudnuteľné miesta a pamiatky ako Fontána di Trevi, Benátske námestie, Španielske námestie so známymi Španielskymi schodmi, Forum Romanum, Kapitol, Trajánovo fórum, Pantheon.
Mestá ako Miláno, Neapol, Florencia, Benátky, Pisa, Verona, Bologna, Pompeje dýchajú históriou a na ich prehliadku budete rozhodne potrebovať niekoľko dní.
Nie len mestá, ale aj rôzne miesta v Taliansku majú svoje dejiny – Via appia – najznámejšia cesta z čias veľkej Rímskej ríše, množstvo palácov, hradov a kostolov. Opaltí sa navštíviť miesta ako San Maríno, Sicília, Kalábria, Sardínia, Etna, Vezuv, či Liparské ostrovy. Na dovolenke v Taliansku sa rozhodne nudiť nebudete.

Talianska kuchyňa

Najznámejšie sú samozrejme na celom svete talianske cestoviny a pizza. V talianskej kuchyni sa vo veľkej miere využívajú aj plody mora, ryby, mäso, syry a zeleninu. Rôzne plnky, dezerty a samozrejme zmrzlina tiež preslávili taliansku kuchyňu. Známa je Parmská šunka, Parmský syr – parmezán, či výborný syr z okolia Milána – Gorgonzola, či Mozarella z Neapola. Taliansko je preslávené svojimi vínami a len málo kto nepozná Vermouth, Chianti, Ischia a mnohé ďalšie talianske vína.

Klimatické podmienky v Taliansku

Taliansko má podnebie zodpovedajúce svojej polohe mierneho až subtropického pásma. Letá sú horúce a zimy spravidla mierne. Výnimkou je severné Taliansko, ktoré má zimy studenšie vďaka kontinentálnemu podnebiu a horskému masívu Álp. Počasie pri mori býva väčšinou pekné a príjemné. Priemerná teplota vzduchu v lete dosahuje až 31°C a teplota mora 23 až 26°C.

Základné informácie o Taliansku

Názov: Talianska republika
Rozloha: 301 338 km2
Počet obyvateľov: 57 450 000 (údaj z roku 2002 )
Hlavné mesto: Rím
Mena: Euro
Úradný jazyk: taliansky
Náboženstvo: katolíci 97,6%, ostatné 2,4%
Časový posun: 0 hod.
Dĺžka pobrežia: 7 357 km


Potrebné doklady na cestu do Talianska - platný cestovný pas alebo občiansky preukaz

Zastupiteľské úrady SR v Taliansku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme
Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A
00194 Roma

Telefón: +39 06 3671 5200 , +39 06 3671 5201
Mobilný telefón: +39 338 5432071 (mimo prac. doby / Emergency Call)
Fax: +39 06 3671 5265
E-mail: embassy@rome.mfa.sk
Web: www.mzv.sk/rim