Dovolenka Thajsko – last minute, zájazdy

Thajsko, krajina, kde sa o slávu starajú nádherné snehobiele pieskové pláže, svieže zelené stromy, azúrové more, exotická atmosféra a preslávená thajská kuchyňa.


Thajsko sa nachádza na pobreží Andamanského mora, pri Thajskom zálive a susedí s Barmou, Laos a Kambodžou. Je to exotická krajina, ktorá prináša niečo pre každého jej návštevníka. Relaxovanie na bielych piesočnatých plážach, peší výlet do rozsiahlej oblasti tropických lesov, alebo okúsenie zábavného a rušného života v hlučnom hlavnom meste Bangkok. Je toho veľa, čo v tejto nádherne exotickej krajine môžete objavovať. Thajsko vám ponúkne široký rad nových skúseností v podobe nádherných obrazov, zvukov, chutí a zážitkov. Ľudia v Thajsku sú veľmi priateľský, miestna kuchyňa je svetovo preslávená a za málo peňazí dostanete vynikajúcu kvalitu. Na severe krajiny nájdete nádherné robustné chrámy, zalesnené hory, i roviny kde sa pestuje ryža na ryžových políčkach, ktoré sa tiahnu až k obzoru. Severovýchod krajiny, kde sa striedajú obdobia sucha a záplav, ukrýva jedny z najkrajších zrúcanín Thajska.


Dovolenka v Thajsku – TOP destinácie

 

Khao Lak
Brehy letoviska Khao Lak pokrývajú snehobiele pláže a omýva ich priezračne čistá voda Andamanského mora. Khao Lak leží asi 65 km severne od Phuketu. Na pobreží nájdete biele vápencové skaly, vodopády nedotknutú džungľu a rybárske dedinky. Khao Lak je najvhodnejším thajským letoviskom pre ničím nerušenú dovolenku a absolútne dokonalú relaxáciu. Pláže, ktoré letovisko obklopuje, sú dlhé desiatky kilometrov a takmer ľudoprázdne. Pobrežie má výhodnú polohu a ponúka mnoho dosiaľ neobjavených krás. Veľkým lákadlom pre turistov sú miestne národné parky Lam Ru a Khao Sok plné exotiky. Ich územie pokrývajú monzúnové pralesy a strmé útesy, nad ktorými sa týčia hory až do výšky 1000 m. Môžete tu zazrieť mimo iného aj najväčšiu rastlinu na svete refléziu, nosorožca, slony, gibony, medvede či tigre.

Koh Chang
Koh Chang (Sloní ostrov)je druhým najväčším ostrovom Thajska. Leží priamo pri hraniciach s Kambodžou. Je súčasťou morského národného parku Mu Ko Chang. Jeho ľudskou rukou nedotknuté korálové útesy sú neodolateľnou nádherou. Najvyšším vrcholom ostrova je Khao Jom Peasat(744 m. n. m.).Povrch ostrova je hornatý a jeho prevažnú časť pokrýva džungľa. Na ostrove je niekoľko rybárskych dediniek a západnú časť pobrežia lemujú prekrásne pláže s palmami. Hotelové rezorty s tropickými záhradami a bungalovy spojuje s prístavom jediná asfaltová cesta na ostrove. Koh Chang je veľmi pokojný miestom bez väčšieho ruchu. Pýši sa jedinečnými prírodnými krásami. Džungľa je domovom exotického vtáctva a obrovských motýľov. Je bezpečná a ako stvorená k romantickým prechádzkam s nádychom dobrodružstva. Na východnom pobreží nájdete najkrajší vodopád ostrova, trojstupňový Than Mayon. Rodinná atmosféra ostrova nadchne predovšetkým milovníkov kúpania, objavovania podmorského sveta, krásnej prírody a pokojnej relaxácie, ktorú neruší prílišný turistický ruch diskoték a promenád.

Koh Lanta
Donedávna zabudnutý ostrov si vďaka svojej nádhere podmaňuje stále viac návštevníkov. Tiahnuce sa krivky horského chrbta, ktorý tvorí chrbticu tohto takmer 30 km dlhého ostrova, rámujú nevídanú scenériu belavého piesku, krištáľovo priezračných vôd Andamanského mora a rozštiepených korún kokosových paliem. Pokojný ostrov Koh Lanta si v posledných rokoch získava stále väčšiu obľubu. Vyhľadávajú ho priaznivci relaxácie i večernej zábavy, ktorú nájdu predovšetkým v baroch a diskotékach mestečka Saladau. Jednotlivé hotelové rezorty sú priamou súčasťou palmových hájov s tropickou vegetáciou. Ubytovanie na ostrove je veľmi lacné a ponúka rozsah od veľmi jednoduchých zariadení - bungalovov až po tie najluxusnejšie hotelové rezorty.

Koh Samet
Koralový ostrov, ktorý je od roku 1981 prehlásený za prírodnú rezerváciu. Je súčasťou provincie Rayong. Jeho ubytovacie kapacity sú obmedzené, alebo ďalšia výstavba bungalovov tu bola zakázaná. Ostrov je obľúbeným cieľom výletov z letoviska Pattaya, ktoré je odtiaľ vzdialené 80 km. Brehy ostrova Koh Samet omýva priezračne čistá morská voda a miestna nádherná príroda je takmer nedotknutá turistickým ruchom. Biele pláže pokryté tým najjemnejším pieskom lemujú palmy. Veľmi príjemnú atmosféru ostrova dotvárajú malé plážové bary, reštaurácie a obchodíky. Pre priaznivcov aktívneho odpočinku sú pripravené požičovne horských bicyklov, motoriek, vodných skútrov a vybavenia pre surferov a potápačov. Jednou z najkrajších pláží ostrova je Hat sai Kaew, nádherné západy slnka môžete pozorovať z Tantawan Beach.

Koh Samui
Ostrov je vďaka obmedzenej hotelovej kapacite jednou z posledných oáz nedotknutej tropickej prírody v juhovýchodnej Ázii. Vnútrozemie je pokryté zalesnenými vrcholkami hôr, pobrežie je lemované jedinečnými plážami s nádhernou tropickou prírodou palmových hájov. Medzi hlavné atrakcie ostrova možno taktiež zaradiť opičí háj, vodopád Hin Lad, sladkovodné jazero a morský národný park Angthong, ktorý je tvorený 40 ostrovčekmi pokrytými romantickým daždivým pralesom. Najobľúbenejším strediskom na ostrove je Chaweng Beach, ideálne miesto na kúpanie a zábavu. Priezračná voda, dlhá pláž s jemným pieskom a možnosť zábavy v záhradných reštauráciách a baroch sľubujú nezabudnuteľné zážitky. Dovolenka na Ko Samui je vhodná najmä pre záujemcov o pokojnú dovolenku v nerušenom prostredí tropického ostrova pod kokosovými palmami. Transfer z letiska trvá cca 30 minút.


Krabi
Letovisko Krabi patrí v poslednej dobe k najpopulárnejším miestam v Thajsku vôbec. Svojim návštevníkom ponúka nedotknutú tropickú prírodu, nádherné pláže pokryté zlatistým alebo bielym pieskom a čisté vody Andamanského mora. Typické vápencové skaliská, majestátne čnejúce vysoko k nebi, tu vytvorili romantické lagúny s trblietajúcou sa tyrkysovou vodou. Vzhľadom k obmedzeným ubytovacím kapacitám nie sú na Krabi ešte davy turistov, čo sľubuje prežitie pokojnej a ničím nerušenej dovolenky. Krabi je taktiež pravým rajom pre potápačov. Veľké množstvo potápačských centier ponúka množstvo výletov k priľahlým koralovým ostrovčekom. Na svoje si tu prídu ako skúsení potápači, tak i začiatočníci. Transfer z letiska trvá cca 1 hodinu. Najpopulárnejším športom provincie Krabi je skalné lezenie. Napríklad nad slanou plážou Hat Phra Nang sa rozkladajú tajuplne krásna lagúna, ku ktorej sa však dostanete len výstupom takmer horolezeckého charakteru.

Pattaya
Známe letovisko, ktoré patrí už po dlhé roky k najobľúbenejším a najnavštevovanejším miestam v Thajsku, je situované cca 150 kilometrov južne od Bangkoku. Pattaya je so svojimi nesčítateľnými barmi, diskotékami, nočnými klubmi, kabaretmi a reštauráciami ideálnym miestom pre milovníkov živých stredísk, ktorí vyhľadávajú nočný život plný zábavy a vzrušenia. Okrem vyhláseného nočného života a možnosti navštíviť niekoľko nádherných koralových ostrovov, ktoré sú v okolí a mnoho exotických reštaurácií, si môžete zahrať tenis či golf na celkom osemnástich jamkových ihriskách, potápať sa na dvanástich koralových ostrovoch, ktoré sa nachádzajú v blízkosti, absolvovať potápačský kurz (potápanie v okolí koralových ostrovov je vhodné najmä pre začiatočníkov a viditeľnosť je tu až 12 m). Môžete skúsiť rybolov, vodný skúter, parasailing, vodné lyžovanie, windsurfing, závody na motokárach, bowling či športovú streľbu. Odporúčame navštíviť budhistické chrámy Wat Yanasangwararam, sochu Big Buddha, odkiaľ je nádherný výhľad na celé pobrežie, vodný park „Oceán“, známe thajské masáže či zápasy thajského boxu. Zo širokého spektra možností si určite vyberie každý.

Phi Phi
Malé súostrovie leží asi dve hodiny jazdy loďou juhovýchodne od ostrova Phuket a skladá sa z polostrovov Phi Phi Leh a Phi Phi Don. Ešte pred niekoľkými rokmi to bol ospalý tropický raj. Prví turisti dorazili až v roku 1980 a dnes je Ko Phi Phi obľúbeným výletným cieľom. Phi Phi Don je ostrov pre milovníkov pokoja, prírody, potápania a šnorchlovania. Čakajú na Vás nádherné zátoky s plážami, pahorkami, ktoré obrastá tropická vegetácia a obmýva tyrkysovo modrá voda. Nehľadajte letisko, cesty, mosty s pevninou a luxusné turistické komplexy. Na ostrov sa dostanete len pri dennom svetle loďou. Objavíte tu pravý tropický raj.

Phuket
Najväčším ostrovom Thajska je Phuket. Leží v Andamanskom mori a s pevninou ho spojuje len most. Povrch ostrova je prevažne hornatý, ťaží sa tu kaučuk a pestujú kešu oriešky. Kontrast v prírodných scenériách je na ostrove značný. Nájdete tu hory, dažďové pralesy, kaučukové plantáže, či zátoky omývajúce priezračne čistotu morskou vodou pozdĺž nádherných pláží. Phuket leží približne 700 km južne od Bangkoku a je najdrahším thajským letoviskom. Ponúka mnoho možností športového vyžitia a veľký výber výletov po okolí. Pláže pokrývajú západné pobrežie ostrova a vďaka pozvoľnému prístupu do vody sú na kúpanie ideálne.

 

Turistické atrakcie a pamiatky v Thajsku

Samut Prakan má nespočetné množstvo turistických atrakcií, ako sú historické pamiatky a staré trhy. Práve tu sa nachádza najväčšia krokodília farma na svete. Ayutthaya, sa stalo historickým miestom, zapísané na zozname svetové dedičstva UNESCO. Lop Buri  je známa svojou svätyňou v štýle Khmer, zvyškami paláca kráľa Nara zo 17. storočia, a slnečnicových polí. Nakhon Pathom je mesto, ktoré sa môže pochváliť najvyššou budhistická pagodou v Thajsku, ale aj na svete. Phetchaburi má mnoho turistických atrakcií, vrátane slávnej pláže Cha-am Beach a mnoho ďalších pláží, malebných vápencových jaskýň, historických pamiatok a starobylých chrámov. Lamphun je mesto krásnych žien, bohatých ovocných sadov a starovekých chrámov. Lampang je jedinou provinciou v Thajsku, kde sa konské povozy stále používajú ako dopravný prostriedok. Sukhothai, prvé hlavné mesto thajského kráľovstva, je známe pre svoje historické miesta- Sukhothai a Si Satchanalai historické parky, ktoré boli vyhlásené za pamiatky svetového dedičstva UNESCO v roku 1991. Kalasin je miesto, kde boli objavené a vykopané dinosaurie fosílie a ktoré sú vystavované v Centre pre výskum Dinosaurov. Udon Thani je známy pre svoje pamiatky svetového kultúrneho dedičstva - Ban Chiang Village - mesta antickej civilizácie, a Phu Phra Bat historický park s bizarnými skalnými útvarmi. Nakhon Phanom je známy pre svoje Phanom Phrathat, čo je veľmi stará pagoda, kde sa nachádza relikvia Buddhy.

Bangkok
Behom dovolenky v Thajsku by ste si určite nemali nechať ujsť návštevu hlavného mesta Thajska.
Bangkok, ktorý je starý vyše 200 rokov býva označovaný ako Benátky Východu, alebo aj najhlučnejšie mesto sveta. Miestnymi obyvateľmi je označovaný ako „mesto anjelov“. V Bangkoku žije približne 8 miliónov obyvateľov. Je to mesto s obrovskými dopravnými zápchami, mrakodrapmi a nevzhľadnými betónovými stavbami v najviac znečistenom ovzduší na svete. Aj cez neznesiteľný hluk a neustály ruch môžete v Bangkoku nájsť tiché zákutia. Behom dňa poskytujú pokoj predovšetkým viac než tri stovky kláštorov. Svoj pôvodný charakter si v Bangkoku zachovala najmä jeho Čínska štvrť. Skutočný orient tu vystihujú malé preplnené uličky plné života. Ocitnete sa v džungli obchodov a trhovísk, ktoré sú prevoňané cesnakom a vonnými tyčinkami. Vyberať si môžete z množstva retiazok, amuletov, porcelánových predmetov a ďalšieho tovaru. Neďaleko Čínskej štvrti sa nachádza Kráľovský palác a turisticky veľmi vyhľadávaný Wat Phra Keo. Milovníci histórie sa môžu vydať na niekoľkohodinovú prechádzku po pamätihodnostiach mesta. Poznávaciu trasu môžete zahájiť u Wat Saket alebo Golden Mount. Určite zamierte na verejne prístupnú terasu zlatého Chedi, uchovávajúcu Budhovu relikviu. V oblasti Wat Ratchanatda navštívte najväčší trh amuletov v Bangkoku. Pokračovať môžete pozdĺž Ratchadamnoen Klang Rd., osemprúdovú cestu, kde si obrovský ruch Bangkoku skutočne vychutnáte na vlastné oči aj uši. Uprostred tejto dopravnej tepny bol v roku 1933 vybudovaný „Pamätník demokracie“. Pokiaľ sa vydáte západným smerom, prídete k oválnemu trávnatému priestranstvu Sanan Luang. Okolo je sústredené množstvo významných budov mesta, vrátane Národného múzea, univerzity Thammasat a chrámu Wat Mahathat. Najvýznamnejším chrámom v krajine je Wat Phra Keo. Susedí s Kráľovským palácom. Z nástupného mostíku Chang Wang Luang sa po rieke Chao Phraya nechajte člnom odviesť k chrámu Wat Arun. Z jeho vrcholu sa Vám naskytne krásny výhľad na Bangkok. V Bangkoku môžete navštíviť taktiež najväčšie ZOO v juhovýchodnej Ázie. Obdivovať tu môžete klokany, bizóny, nosorožce, krokodíly a ďalšie exotické zvieratá. ZOO sa rozkladá v rozľahlom arreály, ktorý je vybudovaný v štýle parku . Na hlavnej križovatke v Bangkoku stojí svätyňa Erawan Shrine. Jedným z celosvetovo známych miest v Bangkoku je preslávená ulička lásky Patpong. Vďaka vybudovanému nočnému trhovisku však v poslednej dobe priťahuje i bežných turistov, nielen tých, ktorí vyhľadávajú erotické bary. Hodne navštevovanou turistickou atrakciou je hadia farma Red Cross Snake Farm. Za prítomnosti divákov sa hadom dvakrát denne odoberá jed, z ktorého sa získava sérum. Inštitút bol v Bangkoku založený v roku 1923.


Thajská kuchyňa

Miestna kuchyňa patrí k najslávnejším a najpestrejším na celom svete. Základom všetkého je, tak ako aj v iných ázijských krajinách ryža, ktorá je často podávaná s rybami a inými plodmi mora. Bylinky a koreniny sú samozrejme nevyhnutnou súčasťou kuchyne. Thajská kuchyňa je charakteristická používaním niekoľkých výnimočne aromatických pochutín. Do väčšiny jedál sa pridávajú limetky, koriander, chilli, ďumbier, citrónová tráva, sójová, rybia alebo ustricová omáčka, kokosové mlieko a hnedý cukor. Ochucuje sa nimi väčšinou kuracie, ale tiež jahňacie, či hovädzie mäso, ďalej ryby, krevety, ustrice, chobotnice a iné dary mora. Veľmi obľúbené v Thajskej kuchyni sú ostré pokrmy. K miestnym špecialitám patria vyprážané zemiaky so sójou, krevetami a orieškami. Krevetová polievka s citrónovým likérom samozrejme tiež nesmie chýbať. Z kokosového mlieka a sladkých cestovín pripravíte sladký dezert salim, a keď uvaríte ryžu s kokosovým mliekom a podávate s plátkami manga, máte špecialitu thajskej kuchyne známu po celom svete. Nezabudnite ani na lahodné ovocie, ktoré je však bezpečnejšie jesť také, ktoré je možné olúpať. Rovnako si dajte pozor na pouličné pokrmy, ktoré síce sú výnimočne lacné, ale nedajte sa tým obalamutiť.

Klimatické podmienky v Thajsku

Thajsko má tropickú vlhkú klíme pre väčšinu krajiny počas väčšej časti roka. Oblasť severne od Bangkoku má klímu rozdelenú na tri sezóny, zatiaľ čo na južnom polostrove iba dve. V období od novembra do mája je počasie väčšinou suché. Druhé, vlhké monzúnové obdobie prináša dážď a často silné búrky od apríla do októbra, zatiaľ čo na východnom pobreží najviac prší od septembra do decembra. Všeobecne platí, že najvhodnejší čas na návštevu Thajska je od novembra do februára, kedy vanie chladný a suchý vzduch, ktorý slúži ako oddych od tepla. Počas tohto chladného ročného obdobia sa teplota pohybuje od 18 ° C až 32 ° C. V letnom období dosahujú teploty priemer okolo 34 °C, ale často sa vyšplhajú na 40 °C s vlhkosťou až 75 %. Od júla do októbra začína aktívna monzúnová sezóna, kedy sa kumuluje väčšina ročných zrážok na území Thajska.


Základné informácie o Thajsku:


Názov: Thajské kráľovstvo
Rozloha: 513 115 km2
Počet obyvateľov: 65 mil (údaj z roku 2007)
Hlavné mesto: Bangkok
Mena: baht (THB)
Úradný jazyk: thajčina
Náboženstvo: najzastúpenejším vyznaním je budhizmus(90%), 5% predstavuje islam, 2% konfucionisti a taoisti, 1% kresťania
Časový posun: oproti SR je +6 hodín
Dĺžka pobrežia: 2500 km


Potrebné doklady na cestu do Thajska

Pre vstup do krajiny sa vyžaduje platný cestovný pas a príslušné vízum o ktoré možno požiadať na thajskom veľvyslanectve vo Viedni, alebo na honorárnom konzuláte v Bratislave. Občania Slovenskej republiky môžu s platnosťou od 21.7.2005 získať víza do Thajska pri príchode do krajiny na letiskách a vybraných hraničných prechodoch. Vízum sa výlučne udeľuje na 1 vstup najviac na 15 dní bez možnosti predĺženia. Podmienkou je platnosť cestovného pasu najmenej 6 mesiacov od dátumu vstupu, 1 fotografia a poplatok 1000 THB.

Zastupiteľské úrady SR v Thajsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bangkoku
9-th Floor, South Sathorn Road 25
Bangkok 10 120, Thailand

Tel: 006626773445, + 6681-617 4611 (mimo pracovnej doby)
Fax: 006626773447
E-mail: emb.bangkok@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/bangkok