Dovolenka Tunisko – last minute, zájazdy

Tunisko – nádherné pláže a kúsok orientu v severnej Afrike, to je dovolenka v Tunisku.

Tunisko, krajina na severe Afriky pri stredozemnom mori Vás privíta svojou nezabudnuteľnou orientálnou atmosférou. Len pár hodín letu zo Slovenska a pristanete v úplne inom svete. Tunisko láka najmä nádhernými plážami s bielym pieskom, svojou históriou, veď práve tu sa voľakedy pyšne rozprestieralo mesto Kartágo – najväčší súper Rímskej ríše, ale aj svojou maurskou architektúrou s na bielo omietnutými domami s rovnými strechami a orientálnym rázom. Tunisko susedí s Alžírskom a Lýbiou, jeho členité pobrežie obmýva Stredozemné more s hlboko vrezaným Gabeským zálivom. Z mnohých ostrovov je najväčšia a najznámejšia Djerba – vyhľadávaná dovolenková destinácia. Do južnej časti Tuniska zasahuje najväčšia púšť sveta Sahara, do severnej zase pohorie Atlas. Dovolenka v Tunisku Vám poskytne krásne more a množstvo nezabudnuteľných zážitkov.

Dovolenka v Tunisku – TOP destinácie

Tunisko to je dovolenka na africkom pobreží Stredozemného mora ale aj na ostrove Djerba.
Ostrov Djerba patrí medzi najvyhľadávanejšie dovolenkové destinácie v Tunisku. Djerba je zeleným ostrovom s množstvom datľových paliem. Nádherné široké pláže, modré more a slnko, to je dovolenka na Djerbe. Na ostrov sa dostanete priamo letecky zo Slovenska, trajektom alebo po násype na rímskych základoch – takzvanej rímskej ceste, ktorá spája Djerbu s tuniskou p pevninou.
Hammamet ponúka nádherné piesočnaté pláže, za ktorými sa rozprestierajú pomarančovníkové a citrónovníkové háje. Pokojný životný rytmus a pôvab mesta so záhradami presýtenými vôňou, plnými eukalyptov a paliem, dvoma mešitami a starým islamským mestom si určite podmaní aj Vás.
Mahdia je charakteristická bielymi budovami domov postavených v tradičnom maurskom štýle, oblými kopulami mešít a štíhlymi minaretmi. Dovolenka na plážach Mahdie s jemným pieskom je dovolenkou na jedných z najkrajších a nepreplnených pláží.
Monastir sa v posledných rokoch stal najvyhľadávanejším prímorským letoviskom v Tunisku. Kvalitné hotely sa tu tiahnu pozdĺž pobrežia s nádhernými pieskovými a nepreplnenými plážami v dĺžke niekoľkých kilometrov.Ak si ako destináciu Vašej dovolenky vyberiete Monastir, určite neoľutujete.
Port el Kantaoui je moderne stredisko s luxusnými hotelmi, reštauráciami, barmi a 18 jamkovým golfovým ihriskom. Kaviarničky, uličky s obchodíkmi, ale aj zábavný park dokresľujú dovolenkovú atmosfére mesta Port el Kantaoui.
Sousse je letovisko, ktoré svojimi krásnymi plážami, prírodným a kultúrnym bohatstvom lákajú množstvo turistov z celého sveta.
Tabarka, letovisko na severozápade Tuniska poteší svojich návštevníkov sviežou zeleňou blízkych píniových a korkových lesov a eukalyptov. Malebné piesočnaté pláže, mierna stredomorská klíma, a koralové pobrežie podobné egyptskému pobrežiu Červeného mora vytvárajú raj pre dovolenkárov ale aj pre potápačov. Ak sa rozhodnete pre dovolenku v Tabarke, uvidíte Tunisko v iných farbách.


Pamiatky a príroda v Tunisku

Tunisko je krajinou bohatou na prírodné krásy a aj na nohé historické pamiatky. Preto ak sa rozhodnete pre dovolenku v Tunisku, určite by ste mali absolvovať aspoň jeden výlet za krásami tejto severoafrickej krajiny. Asi najväčším historickým lákadlom v Tunisku je starobylé Kartágo, ktoré je dnes predmestím Hlavného mesta Tunis. V Kartágu uvidíte archeologické vykopávky, amfiteáter, rímske vily, kúpele, baziliku sv. Cypriána, baziliku Maiorum a oceánografické múzeum. V hlavnom meste Tunis Vás zlákajú Kostol sv. Vincenta z 19. storočia, Mešita de la Kasbah, Medina (staré mesto) - Mešita Jama Ez Zitouna z r. 732 (prístupná aj pre turistov), Palác Dar El Bey z 18. storočia, Palác dar Othman, Múzeum Bardo - najväčšie múzeum v Tunisku, či Zoologická záhrada.
Mnoho historických pamiatok nájdete aj priamo v dovolenkových destináciách ako Hammamet, Sousse, Monastir. Koloseum El Djem - svojho času tretí najväčší amfiteáter Rímskej ríše sa vyznačoval obrovskými rozmermi. Trojpodlažný amfiteáter je 140 metrov dlhý a 122 metrov široký. Zmestilo sa doň 35 tisíc divákov.
Z prírodných zaujímavostí rozhodne stoja za návštevu Sahara, soľné jazero Chot El Djerid, Najväčšia palmová oáza Nefta, koralové pobrežie medzi mestami Bizerte a Tabarka, či ostrov Djerba.


Tuniská kuchyňa

Jedlá sú v Tunisku bohaté na zeleninu, ovocie, olivy, samozrejme ryby, kuracie, hovädzieho a baranie mäso. Gurmáni isto radi ochutnajú tunajšie špeciality. Medzi najznámejšie patria kuskus (pšeničná krupica pripravená na pare s pikantnou paradajkovou omáčkou, zeleninou a s kúskami duseného baranieho, kuracieho alebo rybieho mäsa), brik (placka z lístkového cesta plnená vajíčkom, tuniakom alebo mletým mäsom a zeleninou), šorba (hustá červená polievka z paradajok), mešuja (šalát z grilovaných paradajok, červenej a zelenej papriky s uvareným vajíčkom, tuniakom, cibuľou, olivovým olejom a citrónovou šťavou), kuša (pečené jahňacie mäso), tažin (ragú z hovädzieho alebo kuracieho mäsa s vajíčkami a zeleninou), harissa (ostrá pasta z červenej papriky a olivového oleja). V strave sa kombinuje vplyv Francúzskej kuchyne z kuchyňou orientálnou. Typické sú pikantné jedlá a veľmi sladké zákusky. Zákusky sú klasické orientálne z medu, mandlí a orechov. Alkohol v bežných obchodoch nenájdete, v reštaurácii sú v ponúkajú tuniské vína, ktoré patria k veľmi kvalitným, či likéry a miestne pivo.

Klimatické podmienky v Tunisku

Tunisko má typické stredomorské subtropické podnebie. Letá tu bývajú veľmi horúce a zimy pomerne mierne s príjemnými teplotami. Zrážky sa vyskytujú prevažne v zime. Zvláštnym klimatickým javom je vietor scirocco, ktorý vanie zo Sahary a prináša horúci vzduch. Vďaka príjemnému prímorskému podnebiu je východné pobrežie vyhľadávaným cieľom turistov. Severná časť Tuniska sa klimaticky podobá juhoeurópskym pobrežným oblastiam. Juh sa vyznačuje saharským púštnym podnebím.
Priemerná teplota vzduchu to dosahuje v lete 33°C a priemerná teploty vody 26°C. Na poznávanie sú tu ale príjemné podmienky od Marca do Novembra a na dovolenku pri mori od júna do októbra.


Základné informácie o Tunisku

Názov: Tuniská republika
Rozloha: 163 610 km2
Počet obyvateľov: 10,4 mil. (údaj z roku 2009)
Hlavné mesto: Tunis
Mena: tuniský dinár
Úradný jazyk: arabský, francúzsky
Náboženstvo: islam 98%, kresťania 1%, židia 1%
Časový posun: + 1 hodina v lete, počas zimného času bez posunu
Dĺžka pobrežia: 1148 km

Potrebné doklady na cestu do Tuniska

Občania SR, ktorí cestujú do krajiny v rámci organizovaných zájazdov nepotrebujú pre vstup na územie Tunisu vízum. Pre vstup na územie krajiny je potrebný platný cestovný pas; vízum v prípade ak nejde o organizovaný pobyt. O vízum je možné požiadať na veľvyslanectve Tunisu vo Viedni.

Zastupiteľské úrady SR v Tunisku

V Tunisku SR nemá zastupiteľský úrad. V prípade potreby je kontaktnou ambasádou Veľvyslanectvo SR v Tripoise (Lýbya).

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tripolise
Hay Al-Andalus,Gargaresh Street, 3 km
Tripolis
P.O.BOX 5721
Líbya

Telefón: +218 21 478 13 88, +218 21 478 04 46
Mobilný telefón: +218 91 2185248, +218 92 7124866
Fax: +218 21 478 13 87
E-mail: emb.tripolis@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/tripolis